Paměťový efekt (memory effect)
Paměťový efekt je poněkud nešťastně zvolený název pro jev, který byl poprvé pozorován a popsán v padesátých létech minulého století u NiCd akumulátorů pro kosmické aplikace (S.Gross: Studie spolehlivosti NiCd akumulátorů pro NASA). Jeho mechanizmus byl vysvětlen v první polovině sedmdesátých let. Bohužel je to nejčastěji mylně interpretovaný a neseriozními distributory neoprávněně v konkurenčním boji zneužívaný pojem. Tento jev vzniká při opakovaném vybíjení NiCd akumulátorů (min. 50 –100 ×) na malou, ale vždy stejnou hloubku vybití. Jeho podstatou jsou změny krystalové struktury záporné elektrody. Je to reverzibilní jev snadno odstranitelný plným vybitím akumulátoru. Projevem paměťového efektu je vznik druhého vybíjecího stupně, což je náhlý pokles napětí akumulátorového článku zhruba o 50 až 100 mV (obrázek č. 1.10), při tom nedochází k poklesu kapacity článku. U akumulátorů, kde kadmium není elektrochemicky aktivní složkou záporné elektrody se paměťový efekt vyskytovat nemůže.
1.10.Paměťový efekt u NiCd akumulátoru
I v odborných kruzích existuje nejednotnost v používání pojmu paměťový efekt. Část autorů nazývá paměťovým efektem výskyt každého druhého vybíjecího stupně, někteří autoři označují paměťový efekt pouze druhý vybíjecí stupeň, který lze eliminovat hlubokým vybitím akumulátoru a řada autorů používá toto označení v původním (a správném) smyslu pro druhý vybíjecí stupeň NiCd akumulátorů způsobený vratnými strukturálními změnami aktivní hmoty kadmiové elektrody (rekrystalizace záporné elektrody).
Ani v Mezinárodním elektrochemickém slovníku pojem Paměťový efekt se neuvádí.
U laické veřejnosti se stalo módou každou závadu akumulátoru nebo akumulátorových baterií považovat za paměťový efekt. Bohužel jsou tyto názory podporovány výrobci "zázračných" nabíječů, které dokážou tento jev zaručeně odstranit. Rovněž některé kutilské časopisy vytrvale podobné názory šíří, někteří zákazníci dokonce požadují dodávku akumulátorů, které nemají "tu paměť".
Z uvedených důvodů doporučujeme vyhnout se používání pojmu "paměťový efekt" a používat jednoznačnější označení "druhý vybíjecí stupeň".
Do dnešní doby bylo posáno několik dalších mechanizmů vzniku druhého vybíjecího stupně (nikoliv paměťového efektu) u NiCd, ale i také u NiMH a Li akumulátorů. Pro ilustraci zde uvádíme některé z nich:
- Vznik intermetalické sloučeniny Ni5Cd21
- Fázové transformace
- Rekrystalizace na kladné elektrodě
- Efekt přídavku Li
- Příčiny u baterií - vedle výše zmíněných mechanizmů vznikají vybíjecí stupně u vícečlánkových sériově zapojených baterií při vybití článku (článků) s nejmenší kapacitou.
Při běžném používání NiCd akumulátorů se s klasickým paměťovým efektem nesetkáme. Je i velice obtížné tento jev nasimulovat v laboratorních podmínkách. Dříve, než proběhnou potřebné počty nabíjecích a vybíjecích cyklů, je pravděpodobnější, že nastanou problémy se zkušebním zařízením, ať je to tester nebo klimatizace nebo záložní UPS nebo ovládací software.
Není nám známo zařízení, kde by mohlo docházet k pravidelnému, vždy stejnému, vybíjení a nabíjení akumulátoru. Jediné zařízení, kde k tomu dochází, je satelit na oběžné dráze, ale to zase není zařízení, které vlastní běžný uživatel akumulátorů nebo čtenář těchto stránek.
Stalo se však naprosto běžné, každou závadu NiCd, ale mnohdy i NiMH akumulátorů vydávat za tento jev. Přitom se obvykle jedná o běžné závady. Zpravidla to bývá:
- Porušení hermetičnosti chybnou obsluhou
- Ztráta kapacity způsobená špatným skladováním NiMH akumulátorů
- Závada v důsledku použití nevhodného typu akumulátoru pro danou aplikaci
- Zničení akumulátoru nevhodným způsobem nabíjení
- Výrobní vad
- Snížení kapacity po ukončení životnosti akumulátoru
Paměťový efekt versus přebíjení
Nejčastěji byl paměťový efekt zaměňován s přebíjení — pokračující nabíjení plně nabitého akumulátorového článku nebo baterie přebíjením akumulátorových baterií. K tomu může dojít, když se pouze částečně vybitý akumulátorový článek nebo akumulátorová baterie podrobí rychlému nebo zrychlenému nabíjení v nabíječi s časovým ukončením nabíjecího procesu. V takovémto případě dojde k přebíjení nepovoleně velkým nabíjecí proud — elektrický proud, kterým se akumulátorový článek nebo baterie nabíjí nabíjecím proudem a k poškození zdroje nárůstem vnitřního tlaku v článcích a jeho zahřátím na vysokou teplotu. Vybíjení článků před zrychleným nebo rychlým nabíjením v nabíječích s pouze časovým ukončením nabíjení bylo doporučováno z důvodu zamezení přebíjení, ne pro zamezení vzniku paměťového efektu.
Paměťový efekt a hermetičnost akumulátorů
Dalšími, často se vyskytujícími závadami plynotěsných NiCd, ale i NiMH akumulátorů je poškození jejich hermetičnosti. K tomu obvykle dochází při přepólování některého z článků při hlubokém vybíjení baterie, při přebíjení akumulátorů nepovoleně velkým proudem nebo při nabíjení za velmi nízkých teplot (pod 0° C). K poškození bezpečnostní ventil — ventil zvláštní konstrukce, který dovoluje uvolnit plyn z akumulátorového článku, aby se zamezilo škodlivému vnitřnímu tlaku a tím roztržení nádoby článkupojistného ventilu může také dojít v důsledku neodborného pájení vývodů na víčko akumulátoru. Proto se doporučuje na akumulátorové články bodovat pájecí praporky. Poškození těsnosti článků může být buď trvalé (např. poškození těsnění zejména u knoflíkový článek — článek válcového tvaru, jehož celková výška je menší než jeho průměr, t.j. ve tvaru knoflíku nebo mince knoflíkových akumulátorů, které nemají pojistný ventil) nebo dočasné (v případě, že pojistný ventil se automatiky uzavře po uvolnění přetlaku), které rovněž vede k výraznému zkrácení životnosti. Při úniku plynného kyslíku, vznikajícího při přebíjení kladná elektroda — konstrukční část článku obsahující aktivní materiál, na níž dochází během vybíjení podle konvence k redukční reakcikladné elektrody, mimo vnitřní prostředí článku, nedojde k rekombinační reakci na záporná elektroda — konstrukční část článku obsahující aktivní materiál, na níž dochází během vybíjení podle konvence k oxydační reakcizáporné elektrodě dle rovnice (3), čímž nastane vzájemná nevyváženost nábojů obou elektrod (je zlikvidována nabíjecí kapacitní rezerva záporné elektrody). Toto může mít za následek vývin vodíku na záporné elektrodě se všemi tomu odpovídajícími negativními důsledky, jako je vznik třaskavé směsi kyslíku a vodíku, ochuzování roztoku elektrolytu o vodu apod.
Další běžnou závadou hermetických NiCd a NiMH akumulátorů zapříčiněnou chybným používáním je zvětšení samovybíjení — jev, při kterém článek nebo baterie ztrácí energii jiným způsobem než vybíjením do vnějšího obvodu samovybíjení následkem opakovaného nabíjení za zvýšených teplot.
Diskuze ke stránce Paměťový efekt (memory effect)
Luděk Stehlík: Re: Má ji smysl kupovat?
Přeji dobrý den,
paměťový efekt zde nekrituzuji nebo nekritizujeme. Jen se snažíme význam tohoto pojmu uvést na pravou míru a zákazníkům vysvětlit, že při běžném používání NiCd akumulátorů se s tímto efektem nesetkají a už vůbec je to nesmysl u NiMH nebo Li-Ion akumulátorů. Li-Ion akumulátory samozřejmě paměťový efekt nemají, je to stejné konstatování jako když napíši, že Slunce není zelené.
Podle toho, jak píšete, že výdrž baterie již není taková, jaká by měla být, je asi na čase baterii vyměnit. Nevidím riziko v tom, že použijete baterii s vyšší kapacitou - znamená to, že sice baterii budete déle nabíjet, ale na druhou stranu by výdrž na jedno nabití měla být vyšší.
Pro životnost Li-Ion baterie platí, že čím častěji baterii nabíjíte, tím Vám déle vydrží. Nebo chcete-li, čím nižší hloubka vybití baterie, tím vyšší počet cyklů. Více na: www.battex.info .
V odkazu souhlasím, že nelze skladovat vybitou baterii (dle našeho doporučení se musí vybitá beterie nabít nejpozději do 24 hodin od vybití). Jediné s čím nesouhlasím v daném odkazu je, že by se měla baterie skladovat ve 40% stavu nabití. To v uvozovkách platí pro jednotlivé články bez elektroniky, ale uvedená baterie určitě elektroniku má (a elektronika má za následek zvýšené "samovybíjení), takže doporučujeme skladování v nabitém stavu.
reagovat 9. 2. 2012 15:16:18 -121
Milan: Takže jestli jsem to správně pochopil ,
Takže jestli jsem to správně pochopil , tak například u mého fotoaparátu Panasonic DMC-FZ28 který je napájen akumulátorem Li-Ion je vhodnější provést nabití pokud je článek dejme tomu podle indikátoru který má čtyři stupně na stupni jedna nebo dva, než čekat až fotoaparát začne hlásit červenou ikonou baterie nutnosti nabití.
Věděl jsem že podvybití Li-Ion accu škodí, jen jsem si nebyl jistý právě tím paměťovým efektem.Abych nesnižoval kapacitu accu.
Zeptal bych se a jak je to s AA články Enelop nebo s AA články GP Recyko+ . Mám ty GP a zatím jsem s nimi nadmíru spokojený.Snažím se je ale dobíjet až jak se mi pro změnu na druhém fotoaparátu objeví červená ikona o nutnosti dobití článků.U těch AA se jedná o Ni-MH.
reagovat 30. 6. 2012 21:54:34 +52
Luděk Stehlík: Re: Takže jestli jsem to správně pochopil ,
Přeji dobrý den, pochopil jste to dobře. Je lepší baterii nechat nabíjet ihned po použití baterie. Vybíjení ze 100% nedělá dobře žádné baterii. Více o tomto problému je v kapitole: www.battex.info .
Podobné je to i u akumulátorů RTU (se sníženým samovybíjením)z hlediska životnosti. Pokud máte automatický nabíječ, který nabíjení odepne podle poklesu napětí nebo podle vzrůstající teploty, není třeba čekat až budou baterie vybity ze 100%.
reagovat 4. 7. 2012 13:04:58 -5
Honza: Paměťový efekt
Dobry den chtěl jsem se zeptat chci si dokoupit silnejsi baterii pro telefon Samsung galaxy s2
kde je tento popis nemuze se neco stat s telefonem?
Popis: Rozšiřující baterie pro Samsung i9100 Galaxy S II - 2800 mAh Li-Ion I Black
Náhradní baterie s rozšířenou kapacitou do mobilního telefonu s články typu Li-Ion. Baterie nemá paměťový efekt a je chráněna proti přebití a přehřátí.
Kapacita: 2800mAh
Součástí balení je rozšířen kryt baterie
Nemá paměťový efekt.
děkuji
reagovat 16. 9. 2012 22:49:15 -47
Luděk Stehlík: Re: Paměťový efekt
Přeji dobrý den, baterie s vyšší kapacitou určitě telefonu uškodit nemůže. Telefon se bude sice déle nabíjet, ale bude také mít i delší provozní dobu.
reagovat 19. 9. 2012 08:29:18 -14
Petr Č.: Mýtus vs pravda
Takže tento článek je spíše zavádějící? www.chip.cz Předpokládám, už z grafu vybíjecích křivek, že v případě vrtačky s NiCd baterií, tedy není nutné vybíjet baterii po ztrátě síly při vrtání, kdy je vrtačka schopna se ještě točit naprázdno. Děkuji
reagovat 28. 4. 2013 22:41:51 +68
Luděk Stehlík: Re: Mýtus vs pravda
Přeji dobrý den, uvedený odkaz je opravdu velmi zavádějící. Pokud nabíječ NiCd akumulátorů je řízen jinak než časem, například dle poklesu napětí na konci nabíjení nebo nárůstem teploty nebo druhou derivací teploty, v žádné případě není nutné baterie vybíjet ze 100%. A životnost baterie je velice podobná tomu, co uvádějí v článku u životnosti lithiových akumulátorů. Křivky životnosti u NiCd akumulátorů najdete na stránce: www.battex.info .
Vysvětlení paměťového efektu je uvedeno výše a při běžném používání se s ním nesetkáme. Uvedený článek je více než komerční, uvedený pro propagaci pravděpodobně lithiových akumulátorů
reagovat 29. 4. 2013 15:44:15 +25
Rudolf: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Zajímalo by mě pokud vybíjení škodí pak všechny tyto nabíječe jsou nanic ne li škodné.Dvě takové vlastním a jedna nabíjí jen v páru což považuji za nevhodné ale ta druhá naštěstí nabíjí každou zvlášť.Avšak pokud vyhodnotí microprocesor článek pro regeneraci pak se děje to, že jí vybije DO 0 a potom nabíjí DO 100%. Co Vy by jste na to řekl.Moc by mě to zajímalo.
reagovat 26. 5. 2013 21:12:49 +12
Rudolf: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Ještě dodávám že se jedná v mém případě o články NiMH.
reagovat 26. 5. 2013 21:25:38 +125
Luděk Stehlík: Re: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Přeji dobrý den, nikde není napsáno, že plné vybití akumulátorům škodí, ale vždy je psáno, že to snižuje jejích životnost, a to je rozdíl. Akumulátorům třeba škodí přepólování při vybíjení, tam dochází k přetlaku uvnitř článku a k plynování článku přes pojistný ventil a tím dojde k nevratnému poškození akumulátoru.
Pokud je nabíječka řízena mikroprocesorem, není třeba provádět před každým nabíjením také vybíjení. Pokud články někde dlouho ležely a články vyžadují vyšší nabíjecí napětí než je standard, nabíječka to vyhodnotí a přepne na regeneraci (na vybíjení) článků.
Pokud nabíječ hlídá každou baterii zvlášť je to samozřejmě lepší. Pokud máte nabíječ, který nabíjí pouze dvojice, mělo by se dodržovat pravidlo, že baterie ve dvojici jsou ze stejné šarže a jsou používány ve stejném zařízení, aby byly stejně vybity. Při vybíjení dvojice při regeneraci je vybíjení zastaveno při napětí 1,6 - 2,0V, a v tomto případě nikdy nemůže dojít k tomu, že jeden z článků se přepóluje (i kdyby jeden článek měl stále ještě 1,2 V, tak na druhém zbývá minimálně 0,4V). Takže maximálně dojde k tomu, že se jeden článek plně nevybije. Ovšem potom při nabíjení nabíječ vypne, jakmile je nabit první článek, takže druhý se plně nenabije.
reagovat 27. 5. 2013 08:46:13 +113
Rudolf: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Dobrý den,děkuji za odpověď a ještě bych se Vás chtěl zeptat ohledně udržovacího modu.Pokud články nechám v boxu trvale až do doby kdy se rozhodnu je použít, tedy zruba 1 měsíc.Neuškodí jim to? Podle výrobce má nabíječ sice časovač, kdy asi po 17 hodinách vypne i tuto funkci a to k vůli možnému přebití ale nepíše se co se děje potom pokud články nechám v nabíječi i nadále.Jestli se nábíječ spustí pak automaticky do modu nabíjení při poklesu samovolného vybití.Ptám se proto že by mě tato možnost vyhovovala jelikož dopředu mnohdy nevím kdy je budu potřebovat a tak abych je měl neustále v pohotovosti.Totiž podle stavu na displey i po 17 hod ukazuje že články jsou nabité a nic se neděje.Jen po restartu se znovu na pár minut začnou dobíjet.To by znamenalo že je zbytečné je tam déle nechávat.
Jinak díky moc za odpověď.
reagovat 27. 5. 2013 14:06:50 -118
Luděk Stehlík: Re: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Přeji dobrý den, nevím, co máte za nabíječ. Většina automatických nabíječů, pokud přepne do konzervačního režimu, tak tento režim udržuje až do doby vyjmutí baterie (třeba i měsíc). Je to z důvodu kompenzace samovybíjení a článkům to nijak nevadí, ba naopak. Že by nějaký nabíječ vypínal po 17 hodinách konzervační nabíjení jsem se nesetkal. Pokud tomu tak je, je zbytečné články mít v nabíječce, pokud se s nimi nic neděje. Tyto údaje je však třeba vyčíst z návodu k použití k dané nabíječce.
reagovat 27. 5. 2013 14:22:36 +36
Rudolf: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Dobrý den.Jedna se o Tronic.TLG 10000 C4.Koupil jsem ho sice v lídlu jelikož byl poměrně levný a říkal jsem si že jestli se mi nebude zamlouvat tak ho vrátím.Koneckoncu mám na to 30 dnů na vrácení.Jenže co jsem na internetu našel nikde nebyl podobný aby byl na všechny typy baterií s těmy vlastnostmy a proto mě zaujal i cenou 350k.A dokonce jde podle toho co píšou v manualu.Ohledně toho časovače? Posílám odkaz naň. Je to sice v němčině ale i překladač pomáha v nouzi.Když jsem brouzdal v internetu a koukal jsem na to co například umí Nabíječka Voltcraft IPC-1L tak nemohu se zbavit dojmu že neumí víc než to že lze ručně na ní programovat a má teplotní čidlo,ale výsledek bude asi stjný u obou.Navíc není pro monočlánky atd a to je - pro mě.
www.lidl.de
reagovat 27. 5. 2013 16:54:16 +61
Rudolf: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Jen mě dodatečně napadlo jestli to časování není myšleno tak že pokud by po tomto čase zjistil nabíječ že došlo k přebití tak jej vypne a pokud ne pak běží stále ten udržovací mod.Kdo ví?.Mám to stále na skoušku již 2 dny a nic se neděje.
reagovat 27. 5. 2013 17:32:14 +16
Luděk Stehlík: Re: Nabíjení pomocí inteligentní nabíječky
Přeji dobrý den, tak jsem koukal na stránky výrobce na návod k použití. Po nabití baterií přepne nabíječ na konzervační nabíjení, a to probíhá neustále, dokud se baterie nevyjme z nabíječe.
Ten 17-ti hodinový časovač je jako druhý stupeň ochrany, pokud by selhala metoda -delta U, tak nabíječ vypne nabíjení a přepne do konzervačního režimu. V originál návodu je to popsané srozumitelně, teď jde o to, jak tento návod přeložili do češtiny.
reagovat 28. 5. 2013 07:00:28 +39
Karel Künzel: Paměťový efekt
Dobrý den,
V první řadě bych rád poděkoval za vaše stránky - jedná se o vynikající studijní materiál a jsem za něj opravdu rád. Při přípravě na zkoušku shledávám Váš výtvor velmi užitečným, a tak bych si dovolil využít Vašich znalostí i formou dotazu:
Ve studijních materiálech (co mám k dispozici) je uvedeno:
"Svinuté konstrukce NiCd vykazují tzv. paměťový efekt, tj. snížení odebratelného náboje (o 10-15%) při vybíjení v důsledku předchozího nabíjení jen částečně vybitých článků při použití nabíječky, která ukončí nabíjení konstantním proudem po dosažení nastavené hodnoty konečného nabíjecího napětí (1.5 až 1,55 V/čl.). Lze eliminovat buď nabíjením po úplném vybití článku nebo použitím nabíječky s vypínáním na hodnotu -dU/dt bez automatického vypnutí po dosažení nastaveného konečného nabíjecího napětí"
Nejsem si jistý, zdali je to v souladu s tím jak jsem podle Věšeho textu pochopil paměťový efekt. Vždy jsem chápal tento problém jako problém opakovaného vybíjení na určitou hodnotu, nikoli problém nabíjení - mohu Vás poprosit o upřesnění/vyvrácení výše uvedeného?
reagovat 5. 1. 2015 19:07:31 -77
Luděk Stehlík: Re: Paměťový efekt
Přeji dobrý den,
to, co pišete v odkazu, je typický druhý vybíjecí stupeň, který je zapříčiněný přebíjením, tedy vznikem intermetalické sloučeniny Ni5Cd21. Nejedná se tedy o přímo paměťový efekt, ale jedná se o děj (druhý vybíjecí stupeň, který je vratný), který zapříčiňuje pokles kapacity v následném cyklu. Problém je v tom, že o paměťovém efektu již bylo napsáno spoustu literatury, i odborné - přednáškové, ale ve většině se zaměňují pojmy druhý vybíjecí stupeň a pojem paměťový efekt. Tak jak píši nebo píšeme výše, jedná se většinou o špatný výklad paměťového efektu. Nevím, z jaké literatury je čerpán Váš příspěvek. Ale pokud se jedná o hermetické akumulátory "svinuté konstrukce", tak určitě nabíjení není doporučeno do napětí 1,5 - 1,55 V/čl. Toto napětí může být dosaženo pouze při nabíjení proudem odpovídajícím zrychlenému nebo rychlému nabíjení, o čemž v odkazu však není ani zmínka. Vždy se používá nabíjení konstantním proudem, bez identifikace konečného nabíjecího napětí, protože to závisí, jak na nabíjecím proudu, tak hlavně na teplotě okolí.
reagovat 6. 1. 2015 18:19:32 +8
Karel Künzel: Re: Re: Paměťový efekt
Děkuji moc za rozšíření obzorů.
reagovat 6. 1. 2015 20:24:22 +104
Zdeněk: Ruční vysavač
Dobrý den. Koupil jsem takový ten ruční vysavač do kuchyně na drobky. Obsahuje NiMh baterii a jeho provedení přímo nabízí nechávat jej stát ve stojánku. Jen se ptám jestli v připojeném k síti nebo ne?
reagovat 14. 3. 2015 10:46:56 -2
Luděk Stehlík: Re: Ruční vysavač
Přeji dobrý den, ano vysavač (resp. adaptér) má být neustále připojen k síti a vysavač se dobíjí malým trvalým proudem. Jedná se o tak malý proud, který nepoškozuje baterie. Většinou k plnému nabití baterií, po předchozím vybití, dojde až po více než 24 hodinách.
reagovat 16. 3. 2015 12:41:44 +123
Pepa: Ruční vysavač
Mám opačnou zkušenost. Před léty (také kolem 2015) jsem koupil Philips 12V s NiCd články (10x1.2V, 1600mAh) a do půl roku byly zničeny. (4.8V verze stejného výrobce u známých pošla stejným způsobem.) Nabíječka v podstavci neustále akumulátory přebíjela. Poté jsem si nechal vyrobit nový battery pack (1900mAh) a věc jsem vyřešil tak, že do podstavce vedu zvenku kabely ze "Sharku", nabíjím kolem 0,4-0.5C a mám od té doby klid.
Nevěřím ani v roce 2020, že by výrobci dopustili, aby si pospolitý lid kupoval drobné spotřebiče jednou třeba za 5-8-10let - a tím pádem použili ve svých výrobcích inteligentní nabíječky.
reagovat 2. 4. 2020 23:05:29 +11
Bára : Aku vrtačka.....
Dobrý den, jsem rozhodnuta zakoupit manželovi novou aku vrtačku s příklepem zn. Makita. Narazila jsem ale na problém a to ten, že nedokážu sama vhodně posoudit zda je pro hobby použití dostačující s NiCd baterie( nižší ořizovací cena) či zakoupit výrobek s Lionovou baterié. Jedná se mi hlavně o poměr životnost/cena.... nerada bych investola cca 5500,-Kč a baterie vydržela stejnou dobu jako ta levnější. NiCd manžel měl cca 6-7let a pleně sloužila.Díky moc za odpověď. Bára
reagovat 6. 5. 2015 12:07:37 -6
Luděk Stehlík: Re: Aku vrtačka.....
Přeji dobrý den, vybrala jste si dobrou značku. Ale firma Makita již více než 2 roky nepoužívá NiCd baterie. Pokud Vám je někdo nabízí, tak se jedná o hodně staré zásoby. Dnes dodávají akumulátorové nářadí buď s NiMH bateriemi nebo Li-Ion bateriemi. A pokud bych se já rozhodoval mezi těmito dvěma systémy, určitě bych se rozhodl pro Li-Ion. Baterie jsou lehčí a hlavně nejsou tak náchylné na údržbu. Pokud se nářadí tak často nepoužívá (hobby použití), tak je většinou problém u NiMH akumulátorů se skladováním, měly by se skladovat v nabitém stavu a minimálně každých 6 měsíců je dobíjet, a pokus se tomu tak neděje, tak je zde pak problém s životností.
reagovat 6. 5. 2015 14:08:08 +9
Bára: Re: Re: Aku vrtačka.....
Nevím přesně zda to byly NiCd ale s Ni byla určitě. Ta Nickovka vydržela manželovi cca 6 let. Používaná byla hooodně a rozhodně 6 měsíců nikdy nebyla bez nabití. Jestliže by lionka za 5500,-Kč vydržela těch 6let tak bych měla dvě Ni na 2x cca 5 let. Tak co je lepší???
reagovat 6. 5. 2015 19:02:41 +31
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Aku vrtačka.....
Přeji dobrý den, životnost baterie nemůžete sčítat. Běžná životnost NiMH baterií je 2-3 roky, maximálně to mohou být roky 4. A to platí ať už baterii používáte nebo nepoužíváte. NiMH baterie, které se jen skladují a moc se nepoužívají, mají většinou kratší životnost než baterie používané. Takže to nebude 2x5 let ale jen 2-3 roky.
Pokud se ještě dodávaly NiCd baterie, tak ty mohly ležet klidně 10 let a pak byly ještě plně funkční. U NiMH baterií toto neplatí, ty stárnou i když nepracují.
U Li-Ion baterií při dobrém zacházení se může dosáhnout životnosti přes 5 let.
reagovat 7. 5. 2015 08:33:52 +44
Bára : Re: Re: Re: Re: Aku vrtačka.....
Už jsem to pořešila kompromisem zakoupila jsem MT081E. Není to přímo Makita ale velmi příjemná a kvalitní verze hobby Makity. Je to podznačka Maktec. Tato je 18V s lionkou. I tak Vám velmi děkuji za Vaše odpovědi. Hezký den. Bára :-)
reagovat 7. 5. 2015 13:12:23 -18
Jiří: Re: Memory effect
To jsou jen senzace chtivé články, které zapomínají dodat, že paměťový efekt akumulátory s lithiem sice mají, ale je prakticky zcela zanedbatelný www.scienceworld.cz Takže jediné co lze konstatovat je to, že není úplně nulový.
reagovat 11. 12. 2023 10:52:58 +6
Luděk Stehlík: Re: Re: Memory effect
Přeji dobrý den, jedná se o článek z roku 2013. Paměťový efekt u Li-Ion akumulátorů je nesmysl. Může se vyskytovat pouze u NiCd akumulátorů, protože je tvořen krystaly kadmia. A NiMH ani Lithiový akumulátor kadmium neobsahuje.
Jsou tam i další nesrovnalosti. Asi největší nesrovnalost je, že Li-Pol baterie potřebují zvláštní nabíječky. Li-Pol má sice polymerový separátor, ale chemicky je totožný s "Li-Ion" akumulátorem, takže se stejně nabíjí. Li-Pol je podřád Li-Ionů.
reagovat 11. 12. 2023 13:59:18 +9
Luděk Stehlík: Re: Memory effect
Přeji dobrý den,
nesmysl to není, nesmyslem je to, že to tito vědci nazvali paměťovým efektem. Tak jak píšeme výše, všichni mají tendenci všechny anomálie označovat paměťovým efektem. A protože paměťový efekt není nijak normalizován, tak všichni všechno budou označovat "paměťový efekt". Kdyby to tak neoznačili, tak si to nikdo ani nepřečte.
Nevím, jak moc jste studoval uvedené grafy a související popis, ale dá se to nasimulovat jen v laboratoři, v praxi to snad ani nejde. Několik poznámek k dané studii:
1) Tento efekt nastává při nabíjení, nikoliv při vybíjení, takže na odevzdanou kapacitu to nemá vliv.
2) Toto "zhoupnutí" napětí je v řádech tisícin voltu. Takže pro normálního smrtelníka nezměřitelné.
3) Aby tento efekt nastal, používají trochu nereálné podmínky. V prvním pokusu vybíjí baterie ze 100% nechají je odpočinout několik hodin a pak je znovu vybíjí, a to stále opakují. Normální člověk by po vybití baterie, ji znovu nabil.
4) V dalších pokusech totéž dělají u baterie nabité na 50% (50% SOC). Ale metoda, kterou použili je nesmyslná. Pokud se dělají pokusy na 50% SOC baterii, tak normálně se baterie nabije na 100% a pak se odebere 50% kapacity nebo se vybitá baterie začne normálně nabíjet a nabíjení se přeruší ve chvíli, kdy je dodáno 50% kapacity. Oni používají metodu nabíjení do napětí 3,45V. To je, jako bych měl zařízení a k tomu dvě nabíječky. Jedna mi bude nabíjet baterii jen na 50% a pak budu mít nabíječku, která mi nabije baterii na 100%. S tím jsem se nesetkal a doufám, že Vy také ne. Takže je to také vytržené z praxe.
5) Na konci této studie je konstatováno, že se jedná o chemický děj, způsobený ionty lithia. Nikoliv jev fyzikální.
Tyto změny struktury jsou patrné i na obrázku 4.51 na těchto stránkách www.battex.info . V grafu závislosti napětí na SOC jsou patrné "hrboly", při nichž dochází ke změně struktury lithia.
Škoda je, že v uvedené studii nebyl žádný závěr, který objasnil, co tím "básník" chtěl říci a nechal fantazii na čtenářích.
Ještě bych chtěl upozornit na to, že se jednalo o testy prováděné na jednotlivých holých článcích, nikoliv na sestavách baterií včetně elektroniky. Takže z praxe to není.
Určitě bych z této studie nedělal závěr, že částečné vybíjení způsobuje degradaci článků, to je absolutní nesmysl. O životnosti v této studii nebyla ani zmíňka.
reagovat 2. 1. 2017 11:41:33 -2
Pavel Navrátil: Dotaz k akumulátoru ET-D1801
Dobrý den.
Koupil jsem si cca před 5 lety v OBI levnou lištu na stříhání živých plotů, která je osazena akumulátorem ET-D1801 18V 1,3Ah od firmy Euromate GmbH, Wiermwlskirchen, BRD, což je výhradní dodavatel OBI. Lištu používám jen příležitostně cca 2 až 3x do roka, jinak leží ve skříni. Zpočátku pracovala lišta na jedno nabití akumulátoru cca 15minut, ale postupně tato doba klesala na současné max. 2 minuty s tím, že doba nabíjení se naopak prodlužovala z původních cca 5hodin na nynějších 10 i více hodin.
Na internetu lze najít akumulátor Brüder Mannesmann M1799-18-E, 18 V, 1.2 Ah, Ni-Cd, který vypadá na první pohled stejně. Myslíte si, že by byl použitelný? Budou se u něj opakovat problémy s poklesem kapacity, když charakter občasného provozu bude stejný, jako dosud? Existují i jiné akumulátory pro ruční nářadí, které by byly tvarově kompatibilní a měly případně i větší kapacitu?
Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem
Pavel Navrátil, Zlín
reagovat 10. 4. 2018 09:41:14 -1
Luděk Stehlík: Re: Dotaz k akumulátoru ET-D1801
Přeji dobrý den,
hledal jsem na internetu, jak typ ET-D1801, tak i M179-18-E a připadá mi, že se jedná o různé baterie. Ale to musíte spíše vědět Vy. Pokud si vezmete do ruky Vaší baterii a porovnáte detaily podle obrázku na internetu, tak Vy nejlépe uvidíte, zda jsou shodné, či ne.
Pokud Vaše baterie byla v provedení NiCd, tak by se takto zničit po 15-ti cyklech neměla, i když je stará 5 let. To by jste tu lištu musel používat až do úplného zastavení lišty nikoliv při poklesu jejího výkonu nebo ji nechat zapnutou. Pak se může stát, že by se některé články zničily.
Ještě mi připadá divné, že píšete, že se jedná o levnou lištu z OBI a má automatický nabíječ, který nyní vypíná po 10-ti hodinách. U hobby nařadí většinou bývají nabíječe, u kterých se musí hlídat čas. Třeba vypnout nabíjení po 5-ti hodinách. A čím je baterie starší a má menší kapacitu, tak by se měla nabíjet po kratší dobu. Pokud při nabíjení přiložite na baterii ruku, tak teplota by neměla být větší než teplota Vaší ruky. Pokud je teplota vyšší, tak baterie se musí přestat nabíjet. Jinak se může stát to, že baterie je za 3 hodiny nabitá a dalších 7 hodin se přebíjí a energii, kterou dostala během prvních 3 hodin se dalším nabíjením vyzáří, takže v ní nezůstane skoro nic. Podle parametrů baterie by měl mít nabíječ nabíjecí proud kolem 300 mA.
Ale je to jen teorie. Pokud nebudeme mít baterii a nabíječ v ruce na odzkoušení, tak příčin může být daleko více. V baterii může být 1 nebo 2 články vadné už od výroby a ty to mohou způsobovat. Může to být i znečištěná nebo nenamazaná lišta, která zvedne odběr motoru a tím sníží dobu práce lišty.
Pokud budete mít zájem o bližší diagnostiku, tak baterii i s nabíječem pošlete. Domluvte si to na e-mailu poradna@battex.cz .
reagovat 10. 4. 2018 16:17:24 +32
Pavel Navrátil: Re: Re: Dotaz k akumulátoru ET-D1801
Dobrý den, pane Stehlíku,
děkuji moc za informace. Nabíječ není automatický. Nabíjení akumulátoru ukončuji osobně poté, co zhasla kontrolka na nabíječi. Většinou to asi není bezprostředně poté, co zhasla, protože doba nabíjení je dlouhá, a tak nechávám akumulátor v nabíječce např. přes noc. Při nabíjení se baterie zahřívala, a to myslím hned od počátku, určitě na teplotu vyšší než je teplota těla, odhaduji tak na 45 až 50°C. Co se týká práce s lištou, opravdu ji používám až do úplného zastavení. Po ukončení práce ji nelze nechat zapnutou, vypínač je bezpečnostní. Mezi zřetelným poklesem výkonu a zastavením lišty je tak 30s.
Jak vidím, asi jsem díky přebíjení akumulátoru a používáním lišty až do jeho úplného vybití způsobil poškození akumulátoru.
Nejprve si zkusím prověřit, jestli je použitelný M1799-18-E, případně jiný, a koupím ho i s novým nabíječem. Cena M1799 je jen o málo nižší než cena lišty se starým akumulátorem a nabíječem.
Pokud se mi náhradní akumulátor nepodaří sehnat, asi ten starý nebudu posílat dle Vaší rady na odzkoušení, zřejmě by zjistili, že už je k ničemu.
Ještě jednou Vám děkuji.
Pavel Navrátil
reagovat 12. 4. 2018 09:47:47 +8
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Dotaz k akumulátoru ET-D1801
Přeji dobrý den,
pokud je na nabíječi kontrolka, ktrá přepíná ukončení nasbíjení, tak v nabíjení problém nebude, nabíječ si to ohlídá.
Ale z hlediska životnosti může být problém v té hloubce vybíjení. Pokud se baterie vybíjí ze 100% tak životnosti ji to nepřidá.
reagovat 16. 4. 2020 18:14:28 +28
Jary Novak: Má ji smysl kupovat?
Jsem majitelem HTC Evo3d, který se honosí baterií vysoké kapacity a proklamovanou dobou funkce v provozu telefonu až 7 dnů. Nikoliv samosebou, silnější baterie je tam proto, že telefon má nadstandardní spotřebu. Při naprosto základním použití a sporadickém telefonování 5x denně do 1 minuty má dost po 3 dnech. (dislej ve stavu neúspornějšího podsvícení).
Dotazovaná baterie manipuluje s pojmem, který tu kritizujete. Ptám se, zda je nějaké riziko používat v telefonu tento výrobek.
Díky za odpověď.
JNovak
reagovat 8. 2. 2012 12:16:07 +126