IO používáné při nabíjení baterií

Firma Dallas například dodává 1024 bitové EPROM paměti DS 2502 nebo 64 bitové DS 2401 , které slouží k identifikaci druhu akumulátoru, výrobce nebo výrobních čísel akumulátoru pro komunikaci s nabíječem popřípadě ke komunikaci se zařízením. K plné funkčnosti postačí pouze dva vývody, a to zem a data, ale jsou v provedení třívývodovém (pouzdro TO-92) nebo 6pinovém (pro SMD) nebo 8pinovém pouzdře. S těmito obvody se můžeme setkat i v bateriích pro radiostanice (Matra G2 (DS 2401), Motorola GP 320 (DS 2502), …), ale také v lithiových bateriích pro videokamery Sony, které jsou označovány slovem „info“, hovorově se pak pro takovou baterii užívá výraz infolithium.

Firma Texas Instruments (někdy pod značkou Benchmarq) dodává například obvod pro řízení rychlého nabíjení NiCd nebo NiMH akumulátorů (typ BQ 2005), který využívá řízení nabíjení metodami ΔT/Δt nebo –ΔV. Dále jsou to obvody pro řízení nabíjení jak NiCd nebo NiMH akumulátorů, tak lithiových akumulátorů (typy BQ 2040, BQ 2058 nebo BQ 2092). Tyto obvody jsou již typu EEPROM, takže lze sledovat i počet vybíjecích cyklů a další náležitosti, které jsme uváděli na stránce o BTX-G2-3. Jeden z nejdůležitějších údajů, který se dá nastavit, je maximální nabíjecí proud a v případě lithiových akumulátorů i maximální nabíjecí napětí. Opět nelze nepřipomenout, že i zde mohou nastat problémy při výměně lithiových akumulátorů různých kladných elektrod. Pokud bude obvod nastaven na konečné nabíjecí napětí 4,1 V na článek, akumulátory s konečným napětím 4,2 V se plně nedobijí a v opačném případě se budou přebíjet a velice rychle ničit. Ještě jedna poznámka k obvodům BQ. U typu BQ 2005 najdeme vývod, ke kterému se připojuje termistor pro hlídání teploty akumulátorů, ale u typů BQ 2040 nebo BQ 2092 je termistor součástí IO. Je to sice o součástku méně, ale při vlastní konstrukci baterie se nesmí zapomenout, že v tomto případě musí být tento obvod, co nejblíže k akumulátorovým článkům, aby nedocházelo k chybám při měření teploty. Často však se na tuto „povinnost“ zapomíná.

Pod značkou ON Semiconductor nebo Motorola se setkáváme také s IO pro řízení rychlého nabíjení NiCd nebo NiMH akumulátorů (typy MC 33340 – MC 33342) nebo pro řízení nabíjení vícečlánkových lithiových baterií (typ MC 33347) nebo s obvody pro regulaci nabíjení jednočlánkových lithiových baterií (NCP1800DM41R2 pro konečné nabíjecí napětí 4,1 V na článek a NCP1800DM42R2 pro napětí 4,2 V na článek), ale samozřejmě i obvody na řízení nabíjení ventilem řízených olověných akumulátorů.

Určitě existuje i řada jiných IO a výrobců (RICOH, SEICO, TOSHIBA, …), kteří se s problematikou nabíjecích obvodů zabývají. Výše zmíněné IO a hlavně jejich popisy a možnosti zapojení lze snadno vyhledat na internetu pomocí běžných vyhledavačů. Nebylo by vhodné zde kopírovat doporučená zapojení výrobců nebo popisy jednotlivých vývodů integrovaných obvodů. Na stránkách výrobců lze najít podrobné údaje ke každému IO. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými IO je nutno hledat u obvodů pro lithiové akumulátory, zda slouží jako prvky bezpečnostní nebo jako prvky řídící a bezpečnostní současně, to v prvé řadě. V druhé řadě je třeba hledat rozdíly pro jaký typ lithiového akumulátoru jsou určeny (konečné nabíjecí a vybíjecí napětí).


Diskuze ke stránce IO používáné při nabíjení baterií

Jakub: DS 2502

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, k čemu radiostanice (Motorola GP340) potřebuje z tohoto čipu vědět, jaký má připojený akumulátor. Nabíječka je mi jasná, ale k čemu takovou informaci potřebuje radiostanice? Dále bych se chtěl zeptat, zda originální nabíječky Motorola (PMLN5195) mají něco jako "udržovací nabíjecí proud", neboť ve sboru máme RDST, kdy asi 8 z nich bylo koupeno na jednou, a přesto několik aku je již nepoužitelných (po vyjmutí z nabíječe RDST po prvním zaklíčování signalizuje nízký stav aku) a já se domnívám, že je to způsobeno tím, že je necháváme neustále v nabíječi a jsou tak přebíjeny. Veškeré aku jsou NiMH a prostým měřením poklesu napětí při připojení umělé zátěže odpovídající odběru při klíčování je u těch vadných aku pokles výrazný a setrvalý oproti těm "zdravím", kde je výrazný jen počáteční pokles.

reagovat 29. 11. 2016  21:52:37 p# vote+ vote- report +14

Luděk Stehlík: Re: DS 2502

Přeji dobrý den,
na čipu se programují takové věci, jako je konečné vybíjecí napětí, které je pro radiostanici důležité, a také informace pro indikátor stavu baterie, který je displeji RDST.
Návod k nabíječi PMLN5195 nemám, takže to 100% nevím, ale předpokládám, že udržovací proud tam je. Ale udržovací proud určitě nezpůsobí zničení baterií, které jsou neustále v nabíječi. Baterie stejně musí být v pohotovostním režimu, takže vyndavání z nabíječe by ohrozilo provoz.
Běžná životnost baterií pro RDST řady GP320 je 18-24 měsíců.

reagovat 30. 11. 2016  11:14:53 p# vote+ vote- report +25

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.