Skladování hermetických NiCd akumulátorů

Hermetické NiCd akumulátory se doporučuje skladovat ve vybitém stavu v prostorách bez chemických vlivů a prudkých změn teploty a při relativní vzdušné vlhkosti 65 ± 20 %. Optimální teplota pro skladování je 5° až 25° C, povolené teploty pro skladování jsou –40° až +60°C (pokud výrobce nestanoví jinak). Na obrázcích je zobrazena ztráta kapacity nabitých akumulátorů při skladování za různých teplot a pro různé typy akumulátorů.

Pro tento jev se běžně používá termín samovybíjení — jev, při kterém článek nebo baterie ztrácí energii jiným způsobem než vybíjením do vnějšího obvodu samovybíjení. Je to proces, kdy nabitý akumulátor postupně ztrácí svůj náboj aniž by dodával proud do vnějšího zdroje. Ztráta náboje je značně závislá na teplotě a na typu akumulátoru. Při zvýšení teploty se výrazně zvětšuje i velikost samovybíjení. V průměru dosahují nejmenších hodnot samovybíjení hermetické akumulátory Li-Ion, největších hodnot pak akumulátory NiMH. Typický příklad tohoto jevu u NiCd akumulátorů pro všeobecné použití je na obr. 1.8 a pro NiCd akumulátory pro trvalé dobíjení a do zvýšených teplot je na obr. 1.9. Z těchto dvou obrázků lze odvodit, že samovybíjení nezávisí pouze na elektrochemickém systému, ale také pro jaký účel jsou vyrobeny, resp. jaké jsou použity elektrody, separátory a další rozhodující součásti pro výrobu zdrojů.

1.8.png
1.8 Samovybíjení u NiCd akumulátorů pro všeobecné použití
1.9.png
1.9 Samovybíjení u NiCd akumulátorů pro trvalé dobíjení a do zvýšených teplot

Viz také


Diskuze ke stránce Skladování hermetických NiCd akumulátorů

Pawel: Tak jak je to?

Že by to u odborníků bylo jako u právníků (kolik právníků, tolik právních názorů)?
Toto radí jiní odborníci (Mrgapixel):  

" NiCd/NiMH akumulátory se doporučuje skladovat plně nabité a každého cca čtvrt roku je nechat úplně vybít a opětovně nabít.
Li-ion akumulátory naproti tomu nemusí být při dlouhodobém skladování naplno nabité, ale neměly by být ani úplně vybité."
A já jsem z toho jelen...

reagovat 6. 12. 2013  22:54:04 p# vote+ vote- report +28

Luděk Stehlík: Re: Tak jak je to?

Přeji dobrý den, tak z toho jsem jelen i já.
NiCd akumulátory se doporučuje skladovat ve vybitém stavu. A bez problémů mohou ležet klidně 5 let.
NiMH akumulátory se musí skladovat v nabitém stavu a každých 6 měsíců je dobít 50-ti % kapacity. Ani u jednoho typu se nemusí provádět vybití, pokud máte automatickou nabíječku.
Li-Ion baterie se doporučuje skladovat v nabitém stavu, protože součástí 99% baterií je i bezpečnostní elektronika, která neustále baterii vybíjí a mohlo by se stát, že by se vybila pod hodnotu nastavenou v bezpečnostní elektronice a pak by již baterie nešla nabít běžnou nabíječkou, ale musela by se baterie otevřít a elektroniku "obejít".

reagovat 9. 12. 2013  09:26:34 p# vote+ vote- report +22

Milan: náhlá smrt

Dobrý den, nevím zda je to ještě aktuální ale stalo se mi, že jsem nechal nový, asi měsíc starý Samsung S3 vybít až "do mrtva"(Lion baterie) a následně nebylo možné baterii dobít a musel jsem pořídit novou. Shodou okolností jsem v té době narazil na článek o jákemsi řídícím obvodu, který pokud se baterie dostane pod nějakou úroveň nabití vyhodnocuje baterii jako "mrtvou"...nejsem odborník a je to dlouho, takže pravděpodobně plácám kraviny, ale můžete mi prosím, pokud je téma stále aktivní, poradit zda jde baterie nějakým způsobem oživit?

reagovat 18. 12. 2015  18:49:20 p# vote+ vote- report +18

Luděk Stehlík: Re: náhlá smrt

Přeji dobrý den, hodně se o tomto problému píše v kapitole používání Li-Ion baterií (www.battex.info) a v kapitole skladování Li-Ion baterií (www.battex.info).
Jedná se o typický jev, pokud baterii vybijete ze 100% a ještě následně necháte ležet (skladovat) několik dní a ještě v přístroji, může se stát, že bezpečnostní elektronika již nedovolí nabíjení, protože napětí akumulátoru klesne pod 2,5 - 2,7 V, což bývá nastavovaná spodní mez elektroniky.
Obejít se to sice dá, ale neměl bych to doporučovat. Musí se obejít ta bezpečnostní elektronika tak, že se musí nabít samostatně ten Li-Ion článek uvnitř baterie. Tedy napětí 4,2 (+/-0,05)V, z laboratorního zdroje nebo z nabíječe pro Li-Ion články, přiložit rovnou na kontakty akumulátoru. Ale nesmí to být nabíjecí adaptér pro nabíjení mobilů, ten má 5V. Jakmile napětí článku vzroste ke 3V, již by zase měla elektronika sepnout a umožnit nabíjení již standardním způsobem. Pokud se jedná o baterii do mobilu, bývá problém, že se musí poškodit ochranná fólie baterie, jinak se ke kontaktům článku nedostanete.

reagovat 23. 12. 2015  11:46:54 p# vote+ vote- report -5

Nicole: Dehermetizované NiCd akumulátory

Dobrý den,
na starších (ale pro mé účely stále vyhovujících) NiCd akumulátorech se mi občas objeví bílé krystalky. Jedná se o sloučeninu kadmia nebo nebo něco neškodného? Ptám se abych věděla jestli mám být opatrná při manipulaci s takovými bateriemi. Předem moc děkuji za odpověď.

reagovat 3. 8. 2018  10:49:01 p# vote+ vote- report -26

Luděk Stehlík: Re: Dehermetizované NiCd akumulátory

Přeji dobrý den,
o sloučeninu kadmia se určitě nejedná. Ale úplně neškodné to zase není. Jaou to krystaly KOH (hydroxidu draselného). Takže cucat by se to nemělo, stačí otřít vlhkým hadříkem.

reagovat 3. 8. 2018  11:06:11 p# vote+ vote- report +20

Nicole: Vybíjení NiCd před uskladněním

Používám NiCd častěji pouze v létě, zbytek roku je využiji zřídka. Mám je před uskladněním vybít nebo se o to samovybíjení postará samo a stačí je již pouze nenabíjet? Může k přepólování jednoho článku akumulátoru dojít i při samovybíjení? Mám jeden šestičlánkový akumulátor (6AA 500 mAh) u kterého ve vybitém stavu na jednom článku pravidelně klesá napětí bez zátěže pod 1 V. Vím, že tento článek je vadný, ale akumulátor ještě slouží dostatečně. Mám tedy hlídat aby během skladování napětí nekleslo pod napětí vybitého akumulátoru? A jak s jednočlánkovými AA, C a D NiCd akumulátory? Jestli jsem se dočetla správně, pak snášení dobře vybití až na 0 V. Nebylo by tedy ideální před dlouhodobým uskladněním každý samostatně pomalu vybít vhodnou zátěží na 0 V? Pokud ano bylo by možné vybít před uskladněním i vícečlankový NiCd až do 0 V, tak, že by se pomalu vybil postupně každý článek zvlášť připojením vhodné zátěže pomocí krokodýlků? Jak dlouhá doba v nabitém stavu vlastně NiCd škodí? Opět moc děkuji předem za odpověď.

reagovat 3. 8. 2018  12:03:10 p# vote+ vote- report +5

Luděk Stehlík: Re: Vybíjení NiCd před uskladněním

Přeji dobrý den,
NiCd akumulátory se doporučuje skladovat ve vybitém stavu (nemusí se před skladováním nabíjet). Tedy zanechat akumulátor nebo baterii v takovém stavu, jak je po posledním použití. Samovybíjením se postupně vybije. Hluboké vybíjení ze 100%, tak jak tu píšeme v jiných kapitolách, snižuje zase životnost. Pokud je akumulátor mimo přístroj (nemá žádný odběr) nikdy se nemůže stát, že se vybije pod 0V, to platí i pro články zapojené do baterie. Takže teoreticky celá baterie může mít 0V, ale nestane se v baterii při skladování, že některý článek má např. 0,5V a druhý -0,5V.
Dovolím si tvrdit, že nikde nepíšeme, že jednotlivé NiCd články snášejí dobře vybití až na 0V. Píšeme, že jim nevadí vybití až do 0V. Pokud je v nějakém přístroji jen jeden článek, nikdy nemůže dojít k jejímu přepólování. Např. pokud máte svítilnu na jeden článek a necháte ji zapnutou, tak žárovka sice již nesvítí, ale článek se přes vlákno žárovky vybije na nulu. Článek se ale nezničí. Pokud máte svítilnu na dva články a necháte ji zapnutou, tak z 99% jeden z článků se odhermetizuje. Pravděpodobnost, že články budou mít absolutně stejnou kapacitu je téměř nulová.
A opět zde platí, že články vybíjené ze 100% dají méně cyklů než články vybíjené jen třeba z 50% procent (www.battex.info ).
Píšete, že NiCd baterii používáte hlavně v létě, takže u Vás se o dlouhodobé skladování vlastně ani nejedná. Dlohodobým skladování se myslí skladování na několik let.
A k poslední otázce. Opět nepředpokládám, že jsme někde napsali, že skladování v nabitém stavu u NiCd akumulátorů vyloženě škodí. U NiCd akumulátorů platí, tak jak píši výše, že se mohou skladovat ve stavu jakéhokoliv nabití, tak jak jste baterii naposled používala. Je jedno, zda jste ji nabila nebo v přístroji použila z 50% nebo zcela vybila. Nemusí se, před skladováním nebo po použití, nabíjet.

reagovat 3. 8. 2018  13:16:26 p# vote+ vote- report -32

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.