Značení hermetických akumulátorů
Značení dle IEC
Toto značení bylo převzato do evropských norem včetně ČSN, respektive dnes již ČSN EN, je tudíž pro označování akumulátorových článků závazné; sestává z písmenného kódu za nímž následují číslice ve tvaru zlomku. Písmenný kód označuje typ akumulátoru, číslice ve zlomku udávají přibližně jeho rozměry. Problémem je, že ne všechny akumulátory, které se k nám dováží, hlavně od mimoevropských výrobců, jsou takto označovány.
Například klasická tužkový NiCd akumulátor by měl být označen jako KR15/51, kde K značí NiCd aku, R značí válcový aku, 15 je maximální průměr v mm a 51 je maximální výška v mm. Nebo může být označen KRH15/51, kde ještě H vyjadřuje, že se jedná o tužkový akumulátor pro velké proudy.
Podrobněji:
Značení NiCd válcových akumulátorů
Značení NiCd prizmatických akumulátorů
Značení NiCd knoflíkových akumulátorů
Značení NiMH válcových akumulátorů
Značení NiMH prizmatických akumulátorů
Značení NiMH knoflíkových akumulátorů
Značení Li-Ion akumulátorů
Americké značení
Toto značení vychází z normy Americká norma (American National Standard), která se zabývá přenosnými akumulátorovými články a bateriemi. ANSI C18.2M, Part 1–2007, běžně se používá pro označování válcových akumulátorů i primárních článků. U nás se tato značení běžně používají. Například označení pro tužkový akumulátor je AA.
Značení komerčních akumulátorů
U NiCd a NiMH válcových neprodyšně uzavřených akumulátorových článků, které jsou rozměrově zaměnitelné s primárními bateriemi může být značení primární baterie také uvedeno na článku (pro tužkový akumulátor je označení KR6).
Přehled jednotlivých značení dle předchozích bodů včetně rozměrů je uveden v tabulkách v jednotlivých kapitolách u NiCd, NiMH a Li-Ionových článků.
Značení výrobcem
Vedle výše popsaných způsobů značení může být na akumulátorovém článku uvedeno i typové značení stanovené výrobcem. Např. 600RS je označení pro tužkový (AA) NiCd akumulátor Varta s kapacitou 600 mAh, u SAFTu akumulátor s podobnými parametry se jmenuje VRE600AA, u Sanya KR-600AAL.
Diskuze ke stránce Značení hermetických akumulátorů
Luděk Stehlík: Re: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Přeji dobrý den,
odpověď není snadná. Nedokáži ovlivnit, jak označují prodejci akumulátory na jednotlivých e-shopech. Značení podle norem není závazné, takže toto značení se objevuje jen u akumulátorů renomovaných výrobců (SAFT, Panasonic, Sanyo, Varta, FDK a pod.). Většina prodejců ani neví, že nějaké normy a značení existují. My se snažíme u každého produktu uvádět nějaký popis a i technickou specifikaci daného produktu.
Ve Vámi uvedeném odkazu je v popisu napsáno, že baterie je určena pro vysoké proudy až 3 It (tedy 7,35 A) a v technické specifikaci na dané stránce jsou i vybíjecí křivky, jak se akumulátor chová při různých proudových zátěžích.
Já spíše vidím problém v tom, že prodejci elektrozařízení neuvádějí špičkové proudy a střední odběrové proudy daných zařízení, aby si zákazník mohl vybrat požadovaný akumulátor. Jsou hračky, které fungují na akumulátor několik hodin a jsou hračky, kde akumulátory jsou vybité během 10-20 minut (RC modely). Podobné rozdílné nároky mají blesky nebo fotoaparáty.
Většina kupujících si vybírá akumulátory podle kapacity a ne podle daného určení akumulátoru. A pak například ve fotoaparátu s bleskem se diví, že AA akumulátor s kapacitou 2700 mAh vydrží podstatně méně než akumulátor s kapacitou 2450 mAh pro vysoké proudy nebo akumulátor 1900 mAh pro vyšší proudy.
Asi rada je, nenakupovat v e-shopech, které nemají na stránkách bližší údaje nebo je alespoň nedokáží dodatečně dodat nebo na otázky zodpovědět. V kamenných elektro-prodejnách je to něco podobného. Už odsud zmizeli odborníci, kteří dokázali poradit s výběrem. Takže Vám dnes nabídnout stejný akumulátor do foťáku i do CD přehrávače. A co se do prodejen nakupuje? Vždy jen to nejlevnější.
reagovat 25. 8. 2017 13:57:54 +32
Hlaváček: Re: Re: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Dobrý den,
velice děkuji za Vaši odpověď, víceméně jsem čekal to, co jsem se dozvěděl. Čekal jsem alespoň, že mi sdělíte nějakou zkušenost, za jaké proudové odběry se mezi prodejci považuje L, M, H, X a jak ten parametr překládají do popisků "použití pro foto/hračky/svítilny, kamery/mp3...., ", víceméně je mi jasné jen "...pro dálkové ovladače", případně pár dalších termínů, kde je jasné, že se jedná o nízké odběry a třeba snížené samovybíjení.
I tak mám alespoň trochu jasněji v tom, po čem se mám pídit a co ještě si ve vědomostech upřesnit, za to Vám velice děkuji.
S přáním dalších úspěchů ve Vaší práci
Hlaváček.
reagovat 25. 8. 2017 14:41:31 +59
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Přeji dobrý den,
označení L, M, H, X je označení povolených vybíjecích proudů jako násobků kapacity daného akumulátoru, nikoliv přímo proudy v ampérech.
L značí proudy do 0,5It (0,5C), takže pokud má NiMH baterie kapacitu 1500 mAh, tak je povolen proud max. do 750 mA, pokud má kapacitu 2700 mAh, tak se jedná o max. vybíjecí proud do 1350 mAh. Ale jedná se o kategorizaci, vždy je třeba se dívat na technickou specifikaci, kde povolené proudy jsou vyznačeny.
M značí články pro vybíjecí proudy nad 0,5It až do 3,5It. Takže baterie s kapacitou 1500 mAh může mít povolené proudy nad 750 mA ale maximálně do 5250 mA, a to je již velký rozptyl. Proto je důležitá ta specifikace nebo popis.
H je nad 3,5 It.
X je nad 7 It - toto jsou většinou články pro akumulátorové nářadí.
Z tohoto důvodu nenajdete toto označení u akumulátorů, které se dají koupit supermarketech, protože většinou všechny patří do kategorie L.
reagovat 25. 8. 2017 15:07:28 +41
Hlaváček: Re: Re: Re: Re: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Děkuji, tahle reakce byla opáčko, co jsem ze stránek už věděl...Ale mě šlo opravdu to, co se považuje mezi prodejci za odpovídající kategorizaci, ale asi to opravdu takhle nejde pojmout. Moje zkušenost - GP 2300mAh koupené (před několika lety . už jsem je dávno vyhodil, takže nevím označení), které nebyly ze superhyper, ale od specializovaného prodejce, umřely asi po 20-tém nabití, druhý den už aparát nenaběhl (byly komplet s nabíječkou). Takhle jsem si už naběhl několikrát, také to byl důvod hledat víc informací... :-)
Nechtěl jsem to zde uvádět, ale šlo mi i o prodejce odjinud než jen cz, a tam už se fakt nedají specifikace výrobků zjistit vůbec.
Přeji hezký den.
H.
reagovat 25. 8. 2017 15:35:55 -6
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Přeji dobrý den,
omlouvám se, že ještě reaguji. Je třeba rozlišit, co je čistá komerce a co jsou specializovaní výrobci i specializované akumulátory. Vámi uvedený výrobce je největším dodavatelem určitě v Číně, ale pomalu i u nás. Patří mezi komerční dodavatele, resp. mezi dodavatele komerčních akumulátorů a baterií. Do jejich portfólia patří však i akumulátory pro průmyslové použití, které snesou nejpřísnější kritéria. Tyto akumulátory však v obchodech typu super-hyper nenajdete.
Opravdu nelze srovnávat ceny z čínských serverů z cenami tuzemských e-shopů. My nedokážeme dovézt baterie a prodat Vám je bez DPH, bez cla a podobných věcí. To z čínských serverů jde zcela běžně. Ale kde je záruka? Po nás všichni maloobchodní odběratelé požadují záruku 24 měsíců, i když spousty prodejců z jiných e-shopů označují baterie jako spotřební zboží a dávají záruku třeba jen 3 měsíce. A z Číny se záruky nedočkáte. Oni Vám napíší, aby jste odeslal zboží zpět, ale žádná přepravní společnost Vám do přepravy nevezme vadné zboží, protože vadný akumulátor je již nebezpečný ekologický odpad a doprava je většinou daleko dražší než cena pořízených akumulátorů.
Nejste sám, kdo si takhle stěžuje. Za ty roky, co fungujeme, se na nás obrátilo stovky zákazníků, kteří chtěli pomoci s vyřešením reklamací, protože s danou firmou spolupracujeme. Ale vždy se jednalo o komerční baterie, které nedovážíme a ani nenabízíme, ale byly za výhodnou cenu.
reagovat 25. 8. 2017 16:12:19 +4
jiri sobotka: nabijeni 48v baterie
dobry den
48v lithium ion battery 48v 15Ah 500w
jak nabijet tuto baterii zabudovanou v kolobezce mam ji v garazi muzu ji nechat na nabijecce i nekolik dni nebo ji musim po nabiti asi 8hod vypnout od proudu//garaz mam z ruky//koupil jsem casovy spinac na 12 cyklus nabijeni takze po 12hod nabijeni se automaticky vypne presto mam pocit ze se baterie vybiji zpet pres nabijecku kdyz zapnu nabijecku opet sviti nabijeni dekuji za radu jak se zachovat
reagovat 8. 5. 2021 10:09:00 +11
Luděk Stehlík: Re: nabijeni 48v baterie
Přeji dobrý den,
lithiové akumulátory se nabíjí metodou CCCV. Takže nikdy nedochází k přebití akumulátoru. Bez problémů můžete nechat na nabíječce několik dnů nebo týdnů.
reagovat 11. 5. 2021 16:19:18 +5
Jří Sátora: písmeno C na aku baterii
Dobrý den, můžete mi sdělit co znamená na AKU baterii kontakt označený písmenem C.Jaký je rozdíl v kontaktu C a T. Mají přibližně stejnou hodnotu odporu.Když zapojím na AKU pilu Parkside PKSA 2 L B2 kontakt C tak pila nejde zapnout. Na kontakt T pila běží.Chci na pilu zapojit jiný typ baterie přes redukci /převodník/která nemá kontakt T a má pouze kontakt + a - C. Proč pila nejde spustit , pokud není propojený kontak T. Je to nějaká ochrana pily ?
Děkuji za odpověd.
reagovat 29. 1. 2024 15:51:23 +7
Luděk Stehlík: Re: písmeno C na aku baterii
Přeji dobrý den,
nevím zda je to tak i u značky Parkside, ale označení "C" se používá na označení nabíjecího kontaktu (většinou nabíjecí plus). "T" je vývod od termistoru, který se měří oproti mínusu. Ale určitě přes kontakt "T" by neměla jít žádná zátěž, jedná se jen o odporové snímání teploty článku a pro proudové zatížení není termistor stavěn. Termistor slouží k tomu, aby se pila nezapnula pokud je teplota článků vysoká, nebo aby se nabíječ nezapnul pokud je teplota článků mimo povolený rámec používání.
reagovat 29. 1. 2024 16:27:19 -3
Hlaváček: Zmatek ve značení a neúplné informace od prodejců
Dobrý den,
třetím dnem studuji informace na Vašich stránkách a pak když to porovnávám s tím, jaké jsou informace u prodejců k dispozici, tak se nemohu dopátrat relevantních srovnání. Konkrétně mi nyní jde o AA baterie, mám několik starších digitálů a nechci je vyhazovat, i když jde o výrobky několik let staré, dávají slušný 5Mpx obraz, to je i na dnešní monitory dost dobré... Měl jsem slušnou zásobu NiMH baterií 2100mAh, ale ty už dosloužily. Jde mi o to, dopátrat se, jaký vlastně by měly mít vybíjecí proud, aby přístroj nezablikal červeně hned při druhém startu, myslím, že než počet snímků, dává nejvíc baterkám zabrat start, kdy se vysunuje motorkem objektiv a startuje elektronika, takže asi půjde o slušný odběr.
Prodejci udávají druh použití, ale už jsem se např. nedopátral, jak vlastně kategorie třídí a jejich pořadí za sebou podle proudových nároků, třeba že pro foto je větší odběr než hračky, nebo naopak, navíc hračky mohou být elektronické nebo mechanické, ...
Také si myslím, že dnešní moderní přístroje budou mít menší nároky než ty 8 roků staré /myslím srovnatelných parametrů). A ani ve Vašem eshopu z označení baterií podle normy IEC nemohu někde vyčíst možné zatížení (shop.battex.cz).
Můžete zveřejnit nějaké jednodušší vodítko, jak z udávaných údajů v eshopech alespoň přibližně určit možné použití pro srovnání? Ceny stejného produktu se totiž u různých prodejců mohou lišit i o více než 100 procent...
Děkuji za odpověď, s pozdravem JH.
reagovat 24. 8. 2017 17:05:55 +38