Princip

Kladná elektroda — konstrukční část článku obsahující aktivní materiál, na níž dochází během vybíjení podle konvence k redukční reakciKladná elektroda NiMH akumulátorů má stejnou konstrukci a stejné složení aktivní materiál — materiál, který při vybíjení článku chemicky reaguje a tím vytváří elektrickou energii aktivní hmoty jako kladná elektroda NiCd akumulátorů, to znamená, že rovněž elektrochemické změny probíhající při nabíjení a vybíjení jsou shodné a jsou popsány následující rovnicí:

(4)Ni(OH)2 + OH- NiOOH + H2O + e-

Záporná elektroda — konstrukční část článku obsahující aktivní materiál, na níž dochází během vybíjení podle konvence k oxydační reakciZáporná elektroda obsahuje jako elektrochemicky aktivní látku kovovou slitinu, která je schopná během nabíjení a vybíjení vázat a uvolňovat vodík podle následující rovnice:

(5)M + H2O + e- MH + OH-

V průběhu přebíjení se na kladné elektrodě uvolňuje kyslík dle rovnice:

(6)4 OH- → O2 + 2 H2O + 4 e-

Akumulátor musí být zhotoven tak, aby po dosažení plného nabití kladné elektrody zůstala část aktivní hmoty záporné elektrody nenabitá. Kyslík vznikající při přebíjení na kladné elektrodě prochází porézním separátorem na zápornou elektrodu, kde je redukován dle rovnice:

(7)O2 + 2 H2O + 4 e- → 4 OH-

Plynný kyslík je takto vázán, současně je oxidována aktivní hmota záporné elektrody, která pak nemůže být plně nabita a nedochází tak na ní k vývinu vodíku v průběhu přebíjení. Tento děj se nazývá rekombinace a umožňuje hermetizaci NiMH akumulátorů.


Diskuze ke stránce Princip

Pavel Oupický: Dotaz na napěťové charakteristiky článku NiMH

Dobrý den,
nikde jsem tu nenašel to zákládní, a to je napětí a napěťové charakteristiky článku Plné nabití - nominální napětí - vybití). Snad to berte jen jako upozornění .. předpokládám, že je to obdobné jako u článku NiCd .. cca 1.3-1.2-1.0V.
Zdraví Pavel Oupický

reagovat 26. 11. 2022  12:49:53 p# vote+ vote- report -1

Karolína Stehlíková: Re: Dotaz na napěťové charakteristiky článku NiMH

Přeji dobrý den,
děkujeme za upozornění. Ano je to obdobné jako u NiCd. K NiMH se přistupuje jako k náhradám (nástupce) za NiCd baterie. Samozřejmě každé složení má své výhody a nevýhody ale napěťové charakteristiky mají stejné.

reagovat 19. 1. 2023  10:56:39 p# vote+ vote- report +9

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.