Používání Li-Ion akumulátorů v praxi

Historie Li-Ionových akumulátorů je velice krátká. V této době se udělalo mnohé pro zdokonalení tohoto systému, ale je třeba znát nebo se poučit z chyb, a to i velkých firem, které se za dobu používání Li-Ionových akumulátorů objevily.

Nejprve si je třeba uvědomit, že i když je na jednotlivých Li-Ion akumulátorech napsané jmenovité napětí 3,6 V a i rozměrově jsou shodné, není možné je vždy v aplikacích zaměňovat. Celý problém spočívá v tom, že výrobci používají různé druhy elektrod, separátorů i elektrolytů a pracovní rozpětí napětí je různé. Konečné nabíjecí napětí se pohybuje od 4,0 V do 4,3 V, objevují se však Li-Ion akumulátory, které potřebují k plnému nabití 4,5 V. Podobně je tomu i u konečného vybíjecího napětí, kde se hodnoty pohybují od 2,5 do 3,0 V. Proto je třeba při konstrukci nových zařízení znát katalogové údaje výrobce daného typu lithiového akumulátoru. Tyto hodnoty nenajdete totiž ani v normě pro lithiové akumulátory Akumulátorové články a baterie obsahující alkalické nebo jiné nekyselé elektrolyty – Akumulátorové lithiové články a baterie pro přenosné použití ČSN EN 61960 ed.2. Překročením předepsaných mezních hodnot, byť by se jednalo o pouhé desetiny či setiny voltu, dochází k rozpadu elektrod a tím i k úplnému znehodnocení akumulátoru. Na trhu se již objevily testery lithiových akumulátorů, které ve většině případů mají přednastaveny hodnoty nabíjecího napětí 4,2 V na článek a vybíjecího napětí 2,5 V na článek. To jsou hodnoty, které odpovídají akumulátoru s kobaltovou kladnou elektrodou. Je sice pravda, že toto složení akumulátoru se vyskytuje na našem trhu v komerčních aplikacích nejčastěji, ale je třeba si uvědomit, že to není pravidlem a takový tester může poškodit vaši akumulátorovou baterii, pokud je jiného složení.

Ve všech aplikacích vždy doprovází Li-Ionový akumulátor nějaká elektronika. Její význam spočívá ve vyrovnávání napětí jednotlivých lithiových akumulátorů v baterii při nabíjení i vybíjení, většinou je tam ještě proudová pojistka proti zkratu a teplotní čidla. Nesmíme však přeceňovat význam této elektroniky, která většinou řídí i konečné nabíjecí a konečné vybíjecí napětí, ale někdy je to pouze jen z hlediska bezpečnosti (podobně jako termostat s hodnotou 70 °C v NiCd nebo NiMH bateriích). To znamená, že např. pokud je konečné nabíjecí napětí 4,2 V, tak elektronika vypíná třeba až na hodnotě 4,3 V a tato hodnota již může akumulátor znehodnocovat a mítnegativní vliv na životnost akumulátoru. Podobně je tomu i při vybíjení. Viz obr. 4.9.

Také je třeba zamyslet se nad rozdílem mezi pracovním napětím Li-Ionového akumulátoru a jeho doporučeným provozním napětím. Pracovní napětí slouží k zjišťování jmenovité kapacity, ale doporučené provozní napětí je rozsah, kdy akumulátor dosahuje daleko větší životnosti. Pokud máme akumulátor s pracovním napětím 2,5–4,2 V, pak v tomto režimu je schopen dát přibližně 500 cyklů. Ale pokud je vybíjení ukončeno na 3,0 V, pak se jeho životnost pohybuje už i přes 1500 cyklů (podobně jako u NiCd a NiMH akumulátorů, pokud využijete pouze 10 % jejich kapacity, životnost těchto baterií je i 10 000 cyklů. Viz obr. 6.2).

Tento příklad je v rozporu s podvědomím většiny uživatelů Li-Ionových akumulátorů, kteří podle dřívějších návodů k použití prezentovaných dovozci souprav mobilních telefonů nechávají své zdroje úplně vybít (komerčním zájmem výrobců a prodejců bylo pokud možno životností zdrojů příliš nepřekročit tehdy zákonem stanovenou garanční lhůtu 6 měsíců). Po roce 2003, kdy došlo k tomu, že i záruky na akumulátorové zdroje do mobilních telefonů byly zvýšeny na dva roky, došlo k přehodnocení těchto návodů a zvítězil zdravý rozum nad komerční politikou. Neustále však někteří dodavatelé náhradních akumulátorů pro mobilní telefony nebo dokonce i prodejci mobilních telefonů deklarují záruku na akumulátor pouze 6měsíční. Proto je jen na vás, zda si vyberete dodavatele, který vám nabídne sice nižší cenu a záruku pouze 6 měsíců nebo zda zaplatíte o několik procent více a vyberete si dodavatele, který vám poskytne zákonem stanovenou dvouletou záruku .

4.9.png
4.9. Napěťové rozsahy Li-Ion akumulátoru a jeho příslušenství

Diskuze ke stránce Používání Li-Ion akumulátorů v praxi

Karolko: Akumulátory nedží kapacitu

Chtěl bych se zeptat.Vlastním cca 2 roky přímočarou pilu AEG s akumulátory Li-lon 18V 3Ah.Po nabití jeden akumulátor drží sotva minutu a druhý tři minuty.Přitom na nabíječce se nabíjí skoro půl hodiny.Co je špatně?Nabíječka,akumulátory?
Děkuji za odpověď 

Vránek

reagovat 18. 12. 2012  18:10:06 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Přeji dobrý den,
dle mého názoru závada bude v akumulátorech. Odpovídá tomu stáří baterie i chování baterií. Reakce nabíječe je standardní. U Li-Ion akumulátorů se nabíjí metodou CCCV, takže chvíli trvá než poklesne nabíjecí proud na nastavenou hodnotu.

reagovat 19. 12. 2012  08:49:54 p# vote+ vote- report +18

Karolko: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Dobrý den
Dva roky je sice mám,ale jestli jsem je použil 20x,tak to je moc.Nemůže být třeba vadný jeb nějaký článek.Dá se to nějak změřit,zda jsou jednotlivé články v pořádku. 

Děkuji

reagovat 19. 12. 2012  09:15:21 p# vote+ vote- report +20

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Přeji dobrý den,
změřit jednotlivé články se mohou, ale musí se rozebrat celá baterie a pak udělat kapacitu a zjistit, který nebo které články jsou vadné.
I když jste moc cyklů neudělal, články systému Li-Ion stárnou sami o sobě a životnost hlavně záleží na skladování. Skladovat by se měly v nabitém stavu, při delším skladováním, je nutné je po 6 měsících nabít. Z hlediska životnosti je lepší je po použití vždy nabít. Pokud se baterie plně vybije, musí minimálně do 24 hodin na nabíječ, jinak se může stát, že články zničí bezpečnostní elektronika, která je součástí každé Li-Ionové baterie. Bezpečnostní elektronika má sice malý proudový odběr, ale u vybitého článku se může stát, že i tento malý proud způsobí pokles napětí pod hranici konečného vybíjecího napětí a článek nebo články se zničí.

reagovat 19. 12. 2012  09:44:20 p# vote+ vote- report -22

karol: Re: Re: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Dobrý deň,
presne to sa mi stalo. Úplne nové batérie som nechal pol roka bez nabíjania a teraz ani ťuk. To sa s li ion baterkami vobec nič nedá robiť ?

reagovat 26. 9. 2016  15:51:30 p# vote+ vote- report -95

karol suchan: Re: Re: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Dobrý deň,
presne to sa mi stalo. Úplne nové batérie som nechal pol roka bez nabíjania a teraz ani ťuk. To sa s li ion baterkami vobec nič nedá robiť ?

reagovat 26. 9. 2016  21:49:29 p# vote+ vote- report +36

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Přeji dobrý den,
Li-Ion baterie by se měly skladovat v nabitém stavu. Pokud dojde k poklesu napětí pod stanovenou mez, tak články v baterii se ničí. Pokud odložíte vybitou baterii na několik měsíců, tak, pokud má baterie elektroniku, elektronika ji může vybít pod danou hranici.
Pokud je podvybití jen malé, někdy je možno ještě baterii oživit, ale musí se "obejít" elektronika, tedy musí se začít nabíjet baterie přímo na jejich kontaktech, protože elektronika nabíjení nepovolí. Ale toto by měl provádět jen zkušený člověk, který je v problematice akumulátorů zběhlý.

reagovat 30. 9. 2016  09:49:43 p# vote+ vote- report +47

jirka: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Mam dotaz,mam li-on baterii 11V 4400mAh,kolika amperama mam nabijet,dekuju

reagovat 14. 7. 2014  21:05:53 p# vote+ vote- report +43

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Akumulátory nedží kapacitu

Přeji dobrý den, důležité u nabíjení Li-Ion akumulátorů je použít metodu CCCV, tedy nejdůležitější je konečné nabíjecí napětí 12,6V +/- 0,1 V. Pro baterie s kapacitou 4,4 Ah se většinou používá počáteční nabíjecí proud o velikosti 0,5It, tedy 2,2 A. Ale vše záleží na elektronice, která je nedílnou součástí baterie. Proto bych doporučoval, podívat se na technickou specifikaci baterie nebo do návodu k použití. Pokud se bude jednat o baterii do notebooku, tak tam bývá bezpečnostní elektronika do 2A (nabíječe jsou většinou 1,8A) nebo pokud se bude jednat o baterii do nějakého výkonového zařízení, tak tam může být povolený počáteční proud až 8A.

reagovat 15. 7. 2014  12:23:47 p# vote+ vote- report +59

Tůmová: zdravotní nezávadnost

Je baterie Li-Ion zdravotně nezávadná pokud je ve výrobku, který je určený k nosení na hlavě?
Děkuji

reagovat 15. 4. 2013  23:57:57 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: zdravotní nezávadnost

Přeji dobrý den, při běžném používání Li-Ion akumulátorů při dodoržování zákládních zásad uvedených v technické specifikaci jednotlivých Li-akumulátorů, je používání zcela bezpečné a nezávadné.

reagovat 16. 4. 2013  15:17:00 p# vote+ vote- report -38

Tůmová: Re: Re: zdravotní nezávadnost

Děkuji za odpověď. Existuje nějaká norma, která by to blíže specifikovala?

reagovat 16. 4. 2013  15:49:45 p# vote+ vote- report +59

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: zdravotní nezávadnost

Přeji dobrý den, zdravotní nezávadnost produktů se dle Zák. 258/2000 Sb. týká produktů přicházející do styku s vodou nebo potravinami nebo se to týká výrobků pro děti do 3 let. Pro lithiové akumuátory existují pouze bezpečnostní normy (EN62133, EN62281), nikoliv normy nebo zákony, které by se týkaly zdravotní nezávadnosti.

reagovat 17. 4. 2013  09:33:25 p# vote+ vote- report +3

Hronová Miluše: dobíjecí baterie

Dobrý den. Vlastním dámský holící strojek Braun, dobíjecí.Je dobré nechat strojek úplně vybít a potom znovu dobít? Nebo dobíjet průběžně.S ohledem na co nejdelší životnost baterie. Děkuji Hronová

reagovat 17. 6. 2013  16:57:42 p# vote+ vote- report +126

Luděk Stehlík: Re: dobíjecí baterie

Přeji dobrý den, strojek určitě nevybíjejte ze 100%. Z hlediska životnosti je lepší po použití ho nechat ihned nabít.
Více na této stránce: www.battex.info .

reagovat 20. 6. 2013  06:40:36 p# vote+ vote- report +27

Novak: Mrtvá baterie???

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně baterie v tabletu. Baterie je Li-Ion 7.4V, nabíjecí zdroj 9V 2000mAh. Po několika měsících bezproblémového používání se bez jakéhokoliv náznaku problému s baterií objevilo následující: po připojení na zdroj se baterie nabíjí a systém(android) ukazuje stav nabíjení až do plného nabití. Po odpojení od zdroje se však tablet vypne a po opětovném připojení začne nabíjení opět od nuly. Baterie má na kontaktech při odpojeném zdroji 0V a při připojeném zdroji cca 5.5V. Předpokládám, že problém je zničená baterie. Nebo je problém někde před baterií vzhledem k nižšímu nabíjecímu napětí na baterii? Mohlo případné zničení baterie způsobit nechtěné otočení polarity zdroje (pouze několik sekund). Mockrát děkuji za odpověď!

reagovat 30. 8. 2013  20:44:51 p# vote+ vote- report +76

Luděk Stehlík: Re: Mrtvá baterie???

Přeji dobrý den, každou Li-Ion baterii ovládá alespoň bezpečnostní elektronika. Podle popisu bych odhadoval, že přepólováním se bezpečnostní elektronika, v lepším případě odpojila, v horším případě se nenávratně zničily ochranné pojistky. Pokud je elektronika na bateriích, vše napraví výměna baterie. Pokud je však elektronika na desce, byl by to větší problém. Pokud však napětí 0V měříte přímo na baterii, vypadá to, že bezpečnostní elektronika je součástí baterie.

reagovat 2. 9. 2013  11:33:17 p# vote+ vote- report -41

Novak: Re: Re: Mrtvá baterie???

Mockrát děkuji za odpověď. Snad to bude jen ta baterie. Ještě pro úplnost - napětí 5.5V na svorkách baterie při nabíjení je v pořádku? Předpokládám, že jak odpojení bezp. elektroniky tak zničení pojistek znamená výměnu baterie. 0V jsem naměřil v místě připojení baterie na desku, tedy asi přímo na baterii....
Ještě jednou děkuji.

reagovat 2. 9. 2013  13:38:44 p# vote+ vote- report +17

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Mrtvá baterie???

Přeji dobrý den, napětí 5,5V bude asi O.K., bude to srážet ta elektronika. Zničení pojistek znamená výměnu baterie, ale odpojení bezpečnostní elektroniky ještě neznamená nutnost vyměnit celou baterii. Pokud máte možnost, vyjměte baterii z tabletu a pokuste se nabít baterii mimo tablet laboratorním zdrojem o napětí 8,4V nebo jednotlivé články baterie napětím 4,2V. Pokud se jen vypnula elektronika, tak tento zásah by měl pomoci. Nebo pošlete baterii na adresu fy BATTEX, tuto kontrolu Vám provedou zdarma.

reagovat 2. 9. 2013  14:53:49 p# vote+ vote- report -120

Ladislav David: Serio-Paralerní řazení

Dobrý den, stavím si aku-pack na elektro kolo (48V20ah). Velice zvažuji, že použiji baterie z eBay "UltraFire 5000mAh 3.7V 26650". Mám v úmyslu zapojit až 4 baterie poralérně, abych dosáhl kapacity 20ah a pak do serie, až dosáhnu na 48V. Použiji balanční obvod 48V 13S 45A(také z eBay). Předpokládaný odběr bude asi 6A normál, 20A MAX.(rozjezdy, do kopce). Bohužel nevím jestli dělám dobře. Baterie by měli být Li-ion 3.7V a možná má každá zvlášť v sobě i hlídací elektroniku, to zjistím, až mi přídou první kusi. Moje otázka, mohu Li-ion zapojovat paralerně? Slyšel jsem, že NiHM,NiCd mají s paralerním zapojením problémy, kvůli své tvrdosti? Děkuji za radu...

reagovat 15. 9. 2013  08:03:59 p# vote+ vote- report -3

Luděk Stehlík: Re: Serio-Paralerní řazení

Přeji dobrý den,
paralelní řazení lithiových akumulátorů je zcela běžné. Umožňuje to hlavně jiný způsob nabíjení než se používá u NiCd a NiMH baterií.
Pokud kupujete běžné články velikosti 26650, jsou bez elektroniky.

reagovat 16. 9. 2013  07:46:11 p# vote+ vote- report +37

Martin: Vrtačka s Li-ion baterií

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, jak hodně se dá veřit popisu například u této vrtačk : "Lehké Li-Ion články akumulátorů netrpí paměťovým efektem ani samovybíjením a jsou šetrné k životnímu prostředí" 

Zajímala by mne především jejich životnost při občasném používání. 

Děkuji za odpověď. 

reagovat 9. 11. 2013  13:48:16 p# vote+ vote- report +47

Martin: Re: Vrtačka s Li-ion baterií

Tady snad funkční odkaz na vrtačku : 

reagovat 9. 11. 2013  13:50:05 p# vote+ vote- report +119

Martin: Re: Vrtačka s Li-ion baterií

Odkazy nejdou nahrát. Jedná se o model Narex ASV 10-2A.
Děkuji a omlouvám se za zbytečné odkazy.

reagovat 9. 11. 2013  13:51:28 p# vote+ vote- report -17

Luděk Stehlík: Re: Vrtačka s Li-ion baterií

Přeji dobrý den, popis Li-Ion baterie je docela pravdivý. Paměťovým efektem netrpí, protože neobsahují kadmium. Samovybíjení mají kolem 8% do měsíce, což je 3x méně než NiCd nebo 4x méně než NiMH. A že jsou šetrné k životnímu prostředí se dá také říci, protože neobsahují kadmium, olovo nebo jiné těžké kovy. Ale i na tyto články platí zákon o odpadech, tedy stručně řečeno, nepatří do domácího odpadu.
Více o vlastnostech Li-Ion článků najdete na stránce "Základní charakteristiky": www.battex.info .
Pokud máte Li-Ion baterie jen pro občasné používání, je doporučeno po použití je dobít a skladovat je vždy v nabitém stavu, tak se dosáhne delší životnosti. Při plném vybití Li-Ion baterie se doporučuje maximálně do 24 hodin ji dát nabít.

reagovat 11. 11. 2013  08:29:14 p# vote+ vote- report +63

Ondra: Re: Vrtačka s Li-ion baterií

Li-Ion baterie paměťovým efektem netrpí, můžou se mírně vybíjet díky hlídací elektronice. Důležité informace: Baterie se ničí vybitím pod bezpečnou mez. Baterie ztrácí nevratňě kapacitu špatným skladováním. Pro baterie je horší vyšší stupeň nabití a vyšší teplota skladování. Např. není vhodné dlouhodobě skladovat baterie nabité na 100% při pokojové teplotě (dlouhodobě je myšleno skladování v řádech měsíců). Já skladuji na 100% nabité baterie v ledničce (lepší by bylo je skladovat míň nabité). Prodejci dlouhodobě skladují náhradní baterie mabité asi na 40% (efekt nevratného poklesu kapacity je při tom nízký i při pokojové teplotě), aby byla rezerva pro samovolné vybíjení baterie vlivem hlídací elektroniky.

reagovat 5. 3. 2014  16:06:30 p# vote+ vote- report +36

Luděk Stehlík: Re: Re: Vrtačka s Li-ion baterií

Přeji dobrý den, pokud je skladování v řádech měsíců (3-4 měsíců) je dovoleno skladovat baterie až do teplot +45° C. V případě, že skladování je delší než 6 měsíců (do 12 měsíců) doporučují se teploty do +20°C. Vše souvisí s tím, že při vyšších teplotách má baterie vyšší samovybíjení. Samozřejmě by bylo lepší při dlouhodobém skladování skladovat baterie v ledničce, ale nedovedu si představit, že má někdo v lednici několik kusů (už vůbec ne několik desítek kusů) baterií. To možná dělají modeláři přes zimu u svých baterií do RC modelů, ale nikoliv běžní uživatelé baterií do akumulátorového nářadí. Proto se doporučuje skladovat baterie ve stavu nabitém a při dlouhodobém skladování je po 6-ti měsících plně dobít. Běžný uživatel akumulátorového nářadí si ani nekupuje další baterie pro skladování, ale kupuje si jen baterie, které bude potřebovat pro svou činnost. Pokud chcete doporučovat skladování baterií v ledničce, je také nutno podotknout, že při tomto druhu skladování je třeba dbát zřetel na vlhkost, která je v lednici. Baterie, které se skladují v lednici by měly být umístěny v takovém obalu, který zabrání průniku vlhkosti k baterii. Častým problémem tohoto skladování je oxidace kontaktů, ne tolik u silových kontaktů, ale u kontaktů z teplotních čidel a datových kontaktů pro nabíjení.
Je pravda, že od výrobců odcházejí jednotlivé články ve stavu 50% nabití (souvisí to z chemickými procesy uvnitř baterie - viz graf 4.51: www.battex.info), ale u baterií s elektronikou je většinou stav nabití větší, ale zde vše závisí na pravděpodobnosti, kdy se baterie dostane od výrobce ke spotřebiteli.

reagovat 5. 3. 2014  17:00:01 p# vote+ vote- report -23

milan vrba: pouzitie baterii do fujifilm-finex ax500

chcem sa opytat ake mam pouzit li-on baterie.ked dam 4ks 1.5v alkaline yplr6 am3 to jezinc chloride tak po par bliknuti sa vybiju. ked damni-mh nefunguju aj ked su nabite plno dakujem za odpoved. vrba milan letnicie c3 tel 0911986540 10/3/2014

reagovat 10. 3. 2014  14:29:50 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: pouzitie baterii do fujifilm-finex ax500

Přeji dobrý den, zinkochloridové baterie se vůbec nehodí do fotoaparátů. Zde se musí používat alkalické baterie pro velké proudy nebo lithiové baterie, ať už nenabíjecí nebo nabíjecí. Ve Vámi uvedeném fotoaparátu by měly být použity dva články velikosti AA.
V lithiovém nenabíhjecím provedení jsou k dispozici například tyto články: shop.battex.cz nebo shop.battex.cz . V nabíjecí verzi je to tato baterie: shop.battex.cz .

reagovat 12. 3. 2014  09:15:53 p# vote+ vote- report +28

Martin: Li-ion baterie Bosch pro e-kolo KTM

Cena této baterie Bosch pro e-kolo KTM je cca 20.000,-Kč. Tedy potřeba dosažení co nejdelší životnost baterie je zcela zřejmá. Nabíjím po každé jízdě, vybití většinou nepřesáhne 40% (min.60% kapacity zůstává k dispozici). Podle vybíjecí křivky na těchto stránkách by měla baterie vydržet cca 2000 nabíjecích cyklů a přes ročně mnou najeté kilometry jsem vypočetl živostnost více než 20 let. Zajímá mne jaká je maximální možná životnost baterie v letech při optimálním vybíjení a nabíjení a zda životnost Li-ion baterie cca 20 let je vůbec možná.

reagovat 17. 4. 2014  16:17:58 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Li-ion baterie Bosch pro e-kolo KTM

Přeji dobrý den, Váš postup nabíjení a provozování baterie je správný. Pokud však ročně provedete jen 100 cyklů, životnosti 2000 cyklů se asi nedočkáte, protože zde přichází už do úvahy stárnutí chemického systému jako takového. U článků systému NiCd by byla životnost 20 let v tomto režimu bez problémů možná, ale u Li-Ion baterií se projeví stárnutí po nějakých 5-7 letech a dalším problémem by mohlo být i stárnutí (poruchovost) elektroniky, která kolem těchto baterií musí být.
Ale životnost 2000 cyklů je možná. Bylo to dokázáno, jak v laboratořích, tak v provozu. Například baterie do akumulátorového nářadí ve vícesměnném provozu nebo u bateriích v půjčovnách golfových vozíků nebo i u bateriích do radiostanic.

reagovat 18. 4. 2014  07:03:10 p# vote+ vote- report -15

Martin: Re: Re: Li-ion baterie Bosch pro e-kolo KTM

Děkuji za odpověď. Ještě by mne zajímalo, zda má v tomto případě smysl nabíjet např. při každém 20%-ním vybití (odpovídá to v mém případě asi 20 km ujeté vzdálenosti ve středně těžkém terénu) anebo to střídat - většinou pokaždé a někdy po dvou až třech jízdách. Četl jsem něco o paměťovém efektu (byť malém), který byl v poslední době zjištěn i u Li-Ion akumulátorů. Tedy je nejlepší nabíjet vždy po ujetí cca 20 km (zbývá 80% kapacity), anebo sem tam nechat vybít i na zbývající kapacitu např. mezi 40% až 80%? Anebo vzhledem k chemickému stárnutí a teoretickému počtu dosažitelných cyklů je to jedno - 20 let baterie stejně nevydrží. A jak uvádíte, po 5-7 letech je akumulátor úplně na odpis, nebo se jenom postupně snižuje kapacita až do nepoužitelnosti. Kolik času tedy asi zbývá akumulátoru (2000 cyklů je teoreticky na 20 let) aby mohl po 5-7 letech ještě poskytovat alespoň 30% původní kapacity? Zajímá mne to pro čas, za který se připravit k výměně akumulátoru.

reagovat 18. 4. 2014  09:23:27 p# vote+ vote- report +28

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Li-ion baterie Bosch pro e-kolo KTM

Přeji dobrý den, začnu od prostředka. Paměťový efekt Li-Ion články nemohou mít, protože tam, kde kadmium není elektrochemicky aktivní složkou záporné elektrody se paměťový efekt vyskytovat nemůže a v lithiových akumulátorech kadmium opravdu není.
U lithiových akumulátorů může docházet k pasivaci elektrod. Příčin může být několik, např. skladování ve vybitém stavu, skladování při vysokých teplotách a stárnutí elektrod. Proto se doporučuje lithiové baterie skladovat v nabitém stavu a po vybití (i částečném) baterii nabíjet.
Ve vašem režimu používání bych předpokládal, že bude po 5-ti letech například 60-70 % kapacity. Kapacita sice bude postupně klesat, ale ukončení životnosti bude určitě skokové - jeden z článků bude vadný a elektronika odpojí celou baterii.

reagovat 18. 4. 2014  10:29:14 p# vote+ vote- report +32

Alena: Li-ion oo

Dobrý den.
Mám notebook ASPIRE 7540G. Začalo mi to psát, že mám zvážit výmě-
nu baterie. Musím mít stále pod proudem. Mám baterii Li-ion 00
ASO7B32, 4800 mAh, 7W Wh, 14,8V, 4,6 aH. Můžete mi prosím pora-
dit, jsem v důchodu nerozumím tomu, a žádnou baterii , těchto
parametrů jsem nenašla. Moc Vám děkuji za odpověď.

reagovat 3. 5. 2014  15:48:26 p# vote+ vote- report +28

Luděk Stehlík: Re: Li-ion oo

Přeji dobrý den,
požadovanou baterii najdete na této stránce:
shop.battex.cz

reagovat 6. 5. 2014  08:48:51 p# vote+ vote- report -12

roman matyas: Li-ion 18350

Přeji dobrý den a mám dotaz. U některých baterií Li-ion 18650,18350 je psáno napětí 3,7V a u jiných 4,2V.Mohu nabíjet na 4,2V i baterii označenou 3,7V ?
Děkuji za odpověd.

reagovat 17. 5. 2014  19:24:16 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: Li-ion 18350

Přeji dobrý den, označení 3,7 V je označení jmenovitého napětí a označení 4,2V je označení konečného nabíjecího napětí. Značení akumulátorů hodnotou konečného nabíjecího napětí se používalo dříve, když se ještě rozlišovaly akumulátory podle konečného nabíjecího napětí, byly typ s konečným napětím 4,0 V, 4,1 V, 4,2 V nebo i 4,3 V. V současné době se konečné nabíjecí napětí "sjednotilo" a většina výrobců používá konečné nabíjecí napětí 4,2 V. Takže oba typy akumulátorů můžete nabíjet na hodnotu 4,2 V.

reagovat 19. 5. 2014  08:31:44 p# vote+ vote- report +57

Bedřich Abert: Životnost LION BATERIÍ PŘI NEČINNOSTI

Dobrý den. V říjnu 2013 jsem si koupil vrtací šroubovák Kres s Lion baterií 14,4V. Podle prodejce (Globus) poloprofesionální výrobek. Po začátku vypadalo, že je vše v pořádku. I když se mi zdálo, že kapacita není nic moc. Po několikerém použití jsem baterii vždy dobil. Přes zimu jsem ho moc nepoužíval. Teď je baterie nabitá cca za 10 min (původní doba nabití cca 60 min)a vrtačku prakticky neutahne. po vyvrtání dvou děr je vybitá. Reklamace nebyla uznaná. Zdroj se musí reklamovat do 6-ti měsíců. Baterii jsem rozdělal. Jsou v ní 4 články 18650 a řídící elektronika. Co mi vyrazilo dech je datum na obalu. A síce prosinec 2010. Proto se chci zeptat. Jestli je baterie vyrobená v prosinci 2010 je možné, že její nečinnost (skoro 3 roky) způsobila ztrátu kapacity a prakticky nefunkčnost baterie? A za další, když bych chtěl články nahradit musím vzhledem k elektronice požít stejnou kapacitu (cca 1300 mAh)nebo může být větší? Děkuji za odpověď.

reagovat 21. 7. 2014  02:15:49 p# vote+ vote- report -18

Luděk Stehlík: Re: Životnost LION BATERIÍ PŘI NEČINNOSTI

Přeji dobrý den,
ztráta kapacity je dlouhodobým skladování možná a také velice pravděpodobná. Vše záleží na tom, zda byla baterie při skladování dobíjena, ale o tom pochybuji. Problém je v tom, že od výroby než se produkt dostane k zákazníkovi, uplyne mnoho času. Proto je lepší kupuvat akunářadí vždy ve specializovaných prodejnách než v prodejnách, kde se objevuje toto nářadí "v akci". Ale i na zdroj by se měla vztahovat 24 měsíční záruka, pokud to není uvedeno ve smlouvě nebo v návodu k použití.
Zkrácená doba nabíjení odpovídá tomu, že baterie již není schopná se nabít na plnou kapacitu.
V akumulátorovém nářadí se používají články pro vysoké vybíjecí proudy, proto je kapacita tak malá. Nelze použít články, které jsou určeny např. pro notebooky apod., protože ty mají sice kapacitu i dvojnásobnou, ale nejsou určeny pro tak vysoké proudy. Nejčastěji se pro akunářadí používají články SONY (ozn. US18650, US18650VT, US18650V..) V současné chvíli je nejvyšší kapacita těchto článků 1600 mAh: shop.battex.cz .

reagovat 29. 7. 2014  10:45:17 p# vote+ vote- report +30

Bedřich Abert: Re: Re: Životnost LION BATERIÍ PŘI NEČINNOSTI

Děkuji za odpověď. Baterie nebyly určitě dobíjeny. Mně se podařilo opakovaným nabitím a vybitím prodloužit dobu nabíjení až na cca 40 min. I výdrž už byla lepší. Ale je mi jasné, že když se Lion-ka jednou vybije pod stanovenou mez už nestojí za nic. Teď se chová tak, že když vrtačka vypne, tak ji nemůžu okamžitě nabít. Elektronika nabíječky dává chybnou baterii. Nabít ji lze cca po 10 min. Domnívám se, že napětí jednoho (nebo více) článků klesne pod stanovenou mez a použít ji lze až se trochu "vzpamatuje". Pak se nabíjí už cca 40min a lze ji použít. nevím jak to v tomto případě bude s udržením kapacity po delší době. zda si něco uchová. to musím vyzkoušet. Na záruku na zdroj se musím podívat do zákonů nebo na ČOI. Domníval jsem se, a tak to prezentoval i prodejce, že je 6 měsíců.

reagovat 30. 7. 2014  16:42:14 p# vote+ vote- report +25

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Životnost LION BATERIÍ PŘI NEČINNOSTI

Přeji dobrý den, baterie se při vybíjení zahřeje a nabíječ nepovolí nabíjení zahřáté baterie. Funkce nabíječe je v pořádku, nabíječ čeká na aklimatizaci baterie a nejedná se o chybu baterie, ba naopak, touto funkcí nabíječe se prodlužuje životnost baterie.

reagovat 1. 8. 2014  14:48:29 p# vote+ vote- report +93

mirek: baterie samsung galaxy s3

Dobrý den,po roce používání mobilního telefonu mi šla rapidně baterie dolu s výdrží. Po rozkliknuti battery monitoru sem zjistil,že přístroj ukazuje kapacitu 1500 mAh místo 2100mAh které má baterie mít. Předpokládám,že odešli nějaké články. A tak se chci poptat jestli se na tohle vztahuje záruka a nebo je to bráno jako běžné opotřebení a mám smůlu. Děkuji moc.

reagovat 13. 8. 2014  13:18:58 p# vote+ vote- report -40

Luděk Stehlík: Re: baterie samsung galaxy s3

Přeji dobrý den, baterie pro Galaxy S3 obsahuje pouze 1 lithiový článek, takže to nemůže být tím, že by odešly nějaké články.
Běžný úbytek kapacity po roce provozu u lithiových akumulátorů je kolem 35%. U Vás to je jen 29%, takže si myslím, že baterie je v pořádku.
Z hlediska životnosti doporučuji, co nejčastěji baterii nabíjet a hlavně se vyhnout tomu, aby se baterie vybila ze 100% (to ji škodí nejvíce).

reagovat 13. 8. 2014  14:04:22 p# vote+ vote- report +19

Pepin: Re: Re: baterie samsung galaxy s3

Dobrý den. Píšete že baterii nejvíce škodí vybití ze 100%.
Co to znamená?
1.) Počkat až se baterie sama vybije na 90% a pak jí používat? (to se mi nezdá)
2.) Baterie se nesmí vybít ze 100% na 0%?

reagovat 11. 11. 2017  14:15:29 p# vote+ vote- report +48

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: baterie samsung galaxy s3

Přeji dobrý den, k Vašim dotazům:
ad 1) vybít ze 100%, neznamená nevybíjet baterie nabité na 100%. Vybít ze 100% znamená vybít baterii až do 0% kapacity. Když baterii vybiji ze 30%, tak v ní zbyde 70% kapacity. 

ad 2) plně nabitá baterie se sice může vybíjet až do 0% nabití, ale z hlediska životnosti ji to dobře nedělá. Pokud budete takto provozovat akumulátor, tak běžně dá třeba 350-500 cyklů. Pokud budete baterii vybíjet jen do 50% nabití, tak již Vám dá třeba 1500 - 2000 cyklů.

reagovat 13. 11. 2017  10:06:52 p# vote+ vote- report +25

Marek: Datum výroby, nebo expirace?

Jaké je uváděné datum na Lithiových článcích TYP ER14505M? Děkuji za odpověd.

reagovat 14. 8. 2014  08:22:57 p# vote+ vote- report +32

Luděk Stehlík: Re: Datum výroby, nebo expirace?

Přeji dobrý den, u primárních článků typu ER se uvádí datum výroby. Expirace je 10 let.

reagovat 14. 8. 2014  09:22:40 p# vote+ vote- report -11

Matěj: Vyndávání baterie z notebooku

Dobrý den, chci se zeptat na otázku vehementně diskutovanou na internetových diskuzích:
Je v případě, kdy se notebook s Li-ion baterií používá převážně doma, (vzhledem k životnosti baterie) lepší baterii vyjmout a napájet tak notebook pouze z el. sítě (při zachování správného dobíjení a občasného provozu na baterii)? Či případně to záleží na konkrétním typu?
Děkuji předem za odpověď.

reagovat 1. 10. 2014  16:52:10 p# vote+ vote- report +77

Luděk Stehlík: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Přeji dobrý den, pokud jsou v notebooku Li-Ion baterie, tak vyndavání není nutné. Po nabití je dobíjecí proud skoro nulový. Vyndavání baterií se doporučovalo u notebooků, které měly ještě NiMH nebo NiCd baterie.

reagovat 8. 10. 2014  13:55:32 p# vote+ vote- report +69

Milan: Nabijanie 14,4 v Li-ion batérie-možnosti

Na akumulátorovú vrtačku som si kúpil namiesto 14,4V Ni-Cd baterie,
batériu 14,4V Li-ion.Môžem použiť pre nabíjanie tejto novej Li-ion
batérie pôvodnú nabijačku pre Ni-Cd bateriu?Táto nabíjačka má len
2 kontakty + a -.Sieťový adaptér je na 18 V,400 mA.
Ďakujem za pochopenie.
Milan

reagovat 12. 11. 2014  13:20:51 p# vote+ vote- report +73

Luděk Stehlík: Re: Nabijanie 14,4 v Li-ion batérie-možnosti

Přeji dobrý den,
Li-Ion baterie mají jiný způsob nabíjení (CCCV) než baterie systému NiCd. Určitě se nedá použít stávající nabíječka pro nabíjení NiCd baterií. S novým typem baterie, potřebujete i jinou nabíječku.

reagovat 12. 11. 2014  13:54:55 p# vote+ vote- report +32

Milan: Nabijanie 14,4 v Li-ion batérie-možnosti

•nabíječe lithiových akumulátorů nejsou zaměnitelné s nabíječi pro NiCd a NiMH akumulátory. Li–Ion baterie opatřené elektronickým obvodem je však možné nabíjet nabíječem pro NiCd nebo NiMH akumulátory. Tím je umožněna vzájemná zaměnitelnost těchto zdrojů např. v mobilních telefonec 

Dobrý deň,text ktorý som našiel a vyššie skopiroval*Nevýhody litiových akumulátorov* takúto možnosť pripúšťa.Môhli by ste mi uviesť okolnosti za akých by to išlo?
´Dakujem,Milan

reagovat 12. 11. 2014  14:52:34 p# vote+ vote- report -92

Luděk Stehlík: Re: Nabijanie 14,4 v Li-ion batérie-možnosti

Přeji dobrý den,
citovaný odkaz je správný. Je však nutno rozlišovat mezi elektronickým obvodem, který umožňuje nabíjet Li-Ion baterie i pomocí nabíječů, které jsou určeny pro niklové akumulátory a mezi bezpečnostní elektronikou, která musí být součástí lithiové akumulátorové baterie. Pokud lithiová baterie má uvnitř elektoniku, která umožňuje nabíjení i nabíječi pro niklové akumulátory, je tato záměna možná a vždy je to uváděno jako velká přednost těchto baterií, nebo u nabíječů je uváděno, že jsou schopny nabíjet, jak akumulátory niklové, tak lithiové, popřípadě mají přepínač mezi těmito systémy. Ale pokud máte nabíječ, který byl určen pro niklové akumulátory, většinou není záruka, že může být použit i pro akuumulátory lithiové. Z údajů, které jste zaslal, mi vyplynulo, že máte neřízený nabíječ pro niklové akumulátory s nabíjecím proudem 400 mAh s výstupním napětím 18V, což by odpovídalo niklovým akumulátorům. Ale pro lithiový akumulátor 14,4 V by měl být nabíječ s omezením napětím na 16,8V, takže pro Vaš použité vlastně nepoužitelný.
V citaci, kterou uvádíte, o zaměnitelnosti baterií niklových za lithiové, byly myšleny případy u baterií do mobilních telefonů, kde místo 4,8 V nebo 6 V baterií systému NiMH byly použity baterie 7,2V lithiového systému, ale elektronika nabíjení baterií byla obsažena buď přímo v bateriích pro tyto telefony nebo v samotném telefonu a nikoliv v nabíječi, který telefon nabíjel. Většinou se jednalo o zdroj proudu nebo o zdroj napětí. A to je třeba důsledně rozlišovat.
Problémem je, jak uvádíte, že záměna je možná, ale nikoliv, že záměna je vždy přípustná. Vždy je třeba se se řídit pokyny technické specifikace návodu k použití nabíječe nebo baterie.

reagovat 12. 11. 2014  17:08:16 p# vote+ vote- report

Karel: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Dobrý den, 

dovolím si s Vaší informací trochu nesouhlasit. Nejde o to, že by se baterie notebooku přebíjela při trvalé práci se síťovým adaptérem, to rozhodně ne, ale v baterii je obvod hlídající prošlý náboj (ten posílá i informaci operačnímu systému o úrovni nabití baterie) a ten má určitou přesnost a zaokrouhlováním se malá chyba (digitální data o náboji) načítá a zvětšuje. Při nabitém notebooku a provozu s napájecím zdrojem pak dochází k periodickému "docmrndávání" do baterie. Výsledek je pak ten, že baterie hlásí 100 procent, ale po deseti minutách provozu ukazatel spadne z např. 95 procent na nulu a notebook okamžitě vypne. Vše se napraví "resetem" této elektroniky a baterie funguje normálně dál s plnou kapacitou! Tot mám vlastnoručně ověřené na notebooku IBM E600, kde používám jednu baterii již cca 7 let a pořád vydrží 2 a půl hodiny. Bez tohoto bych baterii vyřadil po 3 letech jako totálně mrtvou. Reset spočívá v zamezení komunikace baterie a notebooku izolací komunikačních vývodů baterie (práce na vlastní riziko) a spuštění např. do BIOSu, protože se po vybití notebook BEZ JAKÉHOKOLIV varování vypne. Zjistil jsem, že "vybitá" baterie pak běží ještě klidně přes hodinu. Před nabitím je NUTNÉ kontakty opět připojit, jinak dojde ke zničení baterie. Elektonika sice posílá informaci, že baterie je prázdná a notebook se má vypnout, ale ten tu informaci nedostane a běží tudíž dál. Reset provádím podle potřeby zhruba jednou ročně.
V tuto chvíli mám na stole baterii z notebooku Toshiba, která je údajně KO a po nabití jela pouze minutu. Právě ji vybíjím a podle všeho má kapacitu téměř jako nová baterie...
Chápu snahu výrobců elektroniky přesvědčit zákazníky o nutnosti koupit nové zařízení, ale některé věci mi přijdou, mírně řečeno, silně neetické.

reagovat 15. 11. 2014  14:24:59 p# vote+ vote- report +29

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Přeji dobrý den,
máte asi jen částečně pravdu. Indikátor stavu nabití se firmwarem nastavuje na maximální možnou kapacitu, která je většinou o 10-15% vyšší než je jmenovitá kapacita baterií. Takže nemůže docházet k tomu, že baterie, která má kapacitu 4 Ah, začne vykazovat kapacitu, díky kapkovitému dobíjení (a jeho sledování) 8 Ah, ale vždy je to jen o ty nastavené procenta vyšší, tedy 4,4 nebo 4,6 Ah. Větším problém je nastavení firmware u "funkce" samovybíjení. Pokud je baterie neustále v trvalém dobíjení, tak se odpočítává jeho samovybíjení dle nastavení. A to bývá u Li-Ion baterií 0,2 - 0,5% denně, a to je větší problém. Proto se doporučuje 1x ročně nebo 2x ročně provést úplné vybití baterie, aby se zkalibroval čítač v notebooku. Úplné vybití se dá docílit jednodušší metodou než popisujete. V nastavení počítače se musí vypnou příkazy typu, "pokud kapacita baterie klesne pod 10%" přepněte do úsporného režimu. Pokud jsou tyto příkazy vypnuty, stane se, že baterie vykazuje 0% kapacity, ale dál pracuje ještě několik hodin. Ale určitě se nemusí zasahovat do BIOSu, jde to i jednodušší metodou. Jak potvrzují indicie, o kterých na našem portálu jsme již několikrát diskutovali.
Možná, jak uvádíte, se jedná o snahu výrobců přesvědčit zákazníky o koupi nové baterie, ale my se snažíme, tyto informace na našem informačním portálu zveřejňovat, aby životnost baterií byla co nejdelší. Právě osvětou se snažíme našim zákazníkům objasnit problematiku hermetických akumulátorů. Myslím si, že kampaně, které uveřejňujeme na stránkách battex.info, by měly sloužit pro lepší využívání nejenom našich baterií.

reagovat 24. 11. 2014  14:08:33 p# vote+ vote- report +19

Petr: Re: Re: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Dobrý den. Svůj notebook mám už skoro 2 roky. Stále jej mám na síťi i s baterkou uvnitř. Od zítřka začnu notebook používat na Vysoké, takže jsem hledal novou baterii, nyní mám 4400mAh a našel jsem kompatibilní, která má kapacitu 6600mAh, ale stojí předs 2000Kč. Pokaždé když notebook odpojím od sítě, tak mi cca do půl hodiny(což by mi na přednáškách rozhodně nestačilo) začne hlásit, že je skoro vybitá baterie a vyžaduje připojení do sítě. Vybít baterii úplně jsem ještě nezkoušel, ale rozhodně to vyzkouším, takže předem děkuji za radu a napíšu sem kdyžtak výsledek. Nevím či si to tu někdo po této době přečte, ale chtěl jsem dát vědět :)

reagovat 20. 9. 2015  23:29:11 p# vote+ vote- report -14

Pavol Janik: Re: Re: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Dobry deň, 

Píšete, že batéria sa má raz ročne vybíť do nuly. Chcem sa spýtať, či to neškodí Li-on batérii, kedže po naštudovaní vašich veľmi užitočných informácii( v podstate som žil v omyle, čo sa týka starostlivosti o batérie) v predchádzajúcich článkoch viem, že napätie Li-on baterie nesmie klesnúť pod napätie 2,5V. Nestane sa to v tomto prípade, keďže batéria sa vybije na nulu? 

Ešte raz ďakujem za užitočné informácie, robíte skvelú vec 


Pavol J.

reagovat 7. 4. 2016  10:44:48 p# vote+ vote- report +51

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Přeji dobrý den, 

nepsal jsem, že akumulátory se musí vybít do 0,0 V, ale do 0% kapacity, dokud ji elektronika v notebooku neodepne. Elektronika v noteboocích se samozřejmě nastavuje na hodnotu napětí 2,5 - 2,7 V na článek.
Vybíjení do 0% kapacity se dělá kvůli kalibraci čítače kapacity v notebooku. Stává se, že čítač indikuje 0%, ale baterie ještě dál funguje.

reagovat 7. 4. 2016  11:17:56 p# vote+ vote- report +52

Pavol Janik: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyndávání baterie z notebooku

Ďakujem, už mi je to zrejmé

reagovat 7. 4. 2016  11:44:29 p# vote+ vote- report +11

Václav Bursík: Auto akumulátory 23 V

Dobrý den,
obrovský celosvětový trend - výroba elektro-automobilů.
Jak je zajištěna výroba Lithium-iontových akumulátorů,
s voltáží 23V? Jak jsou zajištěny surovin?
Mám 4o-letou praxi v exportu-importu stroj. a elektro
komodit.
Mohu být nápomoce v koordinaci zajišťování surovin
a výrobních kapacit.
S pozdravem,
Václav Bursík

reagovat 2. 1. 2015  11:50:50 p# vote+ vote- report +6

Luděk Stehlík: Re: Auto akumulátory 23 V

Přeji dobrý den,
nevím jakou technologii máte na mysli. Úplně nejnovějším trendem v oblasti elektromobilů je napájení napětím již kolem 320 V.
O napájení akumulátory s napětím 23V jsem se ještě v praxi nesetkal. Neříkám, že to není možné, ale údaje od výrobců elektromobilů, mluví trochu o něčem jiném.

reagovat 6. 1. 2015  18:57:32 p# vote+ vote- report +60

marek sinkora: Trvalé připojení Li-Ion baterie k neregulovanému zdroji napětí s nižším nabíjecím napětím

Přeji příjemný den... 

Ruzumím-li tomu dobře, tak Li-Ion baterie složená ze 4 článků bude mít výstupní napětí 14,8V a maximální nabíjecí napět´ je 16,8V. Chci se zeptat na chování takové baterie při trvalém připojení na neregulovaný zdroj 14,9V v případě, že baterie je připojená trvale a není využívána. Podle toho, co jsem se dočetl, by baterie nikdy nedaosáhla plného nabití, ale její životnost by byla maximální. Uvažuji o využití takto připojené baterie k přistroji, který je trvale napájen a já potřebuji pouze zajistit, aby se nesmazaly nastavené hodnoty při výpadku napájení. Při takovém výpadku by nedocházelo k vysokému odběru energie, baterie by pouze sloužila jako záloha pro minimální odběr po relativně krátký čas a poté by byla zase zásobena z neregulovaného zdroje 14,9V. výhodu vydím v tom, že u Li-ion baterií nedochází k přebíjeni a je tedy jedno, že je pŕipojena k stálému zdroji napětí...

reagovat 18. 1. 2015  20:19:22 p# vote+ vote- report +60

Luděk Stehlík: Re: Trvalé připojení Li-Ion baterie k neregulovanému zdroji napětí s nižším nabíjecím napětím

Přeji dobrý den, je třeba rozlišovat jmenovité napětí akumulátoru a skutečné napětí akumulátoru a provozní napětí akumulátoru (www.battex.info Jmenovité napětí základních typů Li-Ion je 3,6 V a jedná se o průměrné vybíjecí napětí stanoveno normou, které se musí psát na článek, dokonce zde jsou i rozdíly, protože podle amerických norem se má uvádět 3,7 V a podle evropských 3,6 V.
Ve skutečnosti se ale článek provozuje od 3 V do 4,2 V.
Teď nevím, co myslíte pojmem neregujovaný zdroj 14,9V, ale předpokládám, že není regulovaný proud, ale napětí je přesné. Pokud proud nepřekračuje maximální povolený proud pro dané články, tak se zdroj sice použít může, ale sestavu 4 článků dokáže nabít maximálně na nějakých 15%, hodnota 3,725V na článek odpovídá přibličně 15% nabití (www.battex.info - graf 4.51). Nevím, zda je to tedy to, čeho jste chtěl dosáhnout. Pro články lithiové je pro nabíjení důležité napětí, a ne jako u článků niklových, kde je důležitý proud.
U Li-Ion akumulátorů nedochází k přebíjení a může být připojena neustále ke zdroji přesného konečného napětí, ve Vašem připadě 16,8V. Pro prodloužení životnosti se používá třeba 2 stupňové nabíjení, kde se nejdříve baterie nabíjí metodou CCCV do 16,8V a pak se přepne na hodnotu 16,4 V.

reagovat 22. 1. 2015  09:44:38 p# vote+ vote- report +65

Matěj: Nabíjení baterie z mobilního telefonu

Dobrý den, potřebuji nabít mobilní telefon a avšak nemám k dispozici nabíječku. Napadlo mě že bych baterii vyndal a na její kontakty přímo připojil 5V z USB portu PC,z kterého se dá běžně nabíjet pokud je v telefonu a 5V poskytuje i originální nabíječka. Jen si nejsem jistý, zda-li je to dobrý nápad,nerad bych baterii zničil. Konkrétně se jedná se o tuto baterii - oemsourceinc.com 

Děkuji za odpověď.

reagovat 7. 2. 2015  12:08:42 p# vote+ vote- report +127

Luděk Stehlík: Re: Nabíjení baterie z mobilního telefonu

Přeji dobrý den, telefony se sice nabíjejí z USB nabíječky, kde je 5V, ale regulace nabíjení je v telefonu, kde se napětí upravuje na konečné nabíjecí napětí 4,2V. Takže bych nedoporučoval nabíjet přímo z USB portu. Pokud máte tu možnost, měl by to být stabilizovaný zdroj napětí 4,2V. Nebo existují universální nabíječky, např.: shop.battex.cz

reagovat 9. 2. 2015  11:12:25 p# vote+ vote- report +40

Tomášek F: Vadná lion baterie

Dámský holicí strojek Silk-épilk přestal najednou chodit a nešel nabít. Má baterii UR18500L 1200MAH, po nějaké době nabíjení shořel i napájecí adaptér Braun výstupní napětí: 12 V stejnosměrné (DC), výstupní proud: 400 mA. Po použití silnějšího adaptéru se stejným napětím jsem naměřil nabíjecí proud do strojku 1 A. Strojek po 15 min nabíjení chvíly chodil, pak jsem raději nabíječku odpojil. Po vyndání baterie jsem na ní naměřil napětí 3,9 V. Může být vadná lipolka?

reagovat 25. 3. 2015  08:19:55 p# vote+ vote- report +44

Luděk Stehlík: Re: Vadná lion baterie

Přeji dobrý den, podle napětí 3,9 V, se jedná o nabití na 50 - 60% možné kapacity. A pokud strojek pracoval jen krátkou chvíli, tak se jedná o již vadnou baterii (s malou kapacitou).

reagovat 25. 3. 2015  11:24:28 p# vote+ vote- report +126

Tomášek F: Re: Re: Vadná lion baterie

Děkuji za odpověď. Protože došlo k překročení nabíjecího proudu u nabíjícího adaptéru a následně k jeho zničení, zajímalo by mě jestli omezovač nabíjecího proudu je součástí baterie, tj. po výměně baterie se nabíjecí proud vrátí na několik stovek mA.
Přeji hezký den, FT

reagovat 8. 4. 2015  12:24:04 p# vote+ vote- report +17

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Vadná lion baterie

Přeji dobrý den,
pokud strojek obsahuje jen jeden lithiový akumulátor a nabíjí se z adaptéru, který má 12V, tak řídící elektronika je nikoliv na článku, ale přímo součástí strojku. Na článku je většinou jen bezpečnostní elektronika, která slouží v případě poruchy nabíječe nebo zkratu nebo nedodržení konečného vybíjecího napětí nebo překročení maximálního nabíjecího nebo vybíjecího proudu. Pokud by se nabíjel článek přímo z adaptéru musel by mít adaptér napětí 4,2V a nikoliv 12V. Jde o to, zda větším proudem se nezničila elektronika strojku, která řídí nabíjení baterie.

reagovat 8. 4. 2015  15:20:28 p# vote+ vote- report +43

Vladimír Havlák: Podvybití Li-Pol accu

Dobrý den, pro svůj RC model používám jako pohonného akumulátoru článek 2S 7,4V 6000mAh (90C discharge). Na programovací kartě k regulátoru motoru se dají nastavovat různé hodnoty, při kterých již auto přepne do nouzového režimu. Aktuálně mám nastavenou hodnotu 3,4V/článek, dá se však nastavit i nižší. Jaká je krajní hodnota napětí pro tento typ článku tak, aby nedocházelo podvybíjením k jeho poškozování? Děkuji za odpověď.

reagovat 27. 3. 2015  11:42:21 p# vote+ vote- report -5

Luděk Stehlík: Re: Podvybití Li-Pol accu

Přeji dobrý den, běžné konečné vybíjecí napětí je 2,7 - 3,0 V na článek. Pokud máte nastavenu hodnotu 3,4V na článek, tak v baterii musí zůstavat ještě spousta kapacity, hlavně když se jedná o vybíjení velkými proudy. K poškozování článků (nafukování) dochází při vybití pod hranici 2,5V na článek.

reagovat 27. 3. 2015  14:40:27 p# vote+ vote- report +34

Vladimír Havlák: Re: Re: Podvybití Li-Pol accu

Dobrý den p. Stehlíku, děkuji za Vaši odpověď.

reagovat 27. 3. 2015  17:29:24 p# vote+ vote- report +9

karel: baterie v síti

Dobrý den, vlastním notebook Acer aspire v3 s lithiovou baterií, notebook používam výhradne doma takže mne zajíma jestli musím při práci v "síti" vyjmout batérií z notebooku (?)  

Děkuji za odpověď.

reagovat 3. 4. 2015  12:57:05 p# vote+ vote- report -122

Petr Malý: Re: baterie v síti

Kdesi výše jsem četl, že není nutné vyndavat baterie. To se prý doporučovalo u Ni-Cd a Ni-MH.

reagovat 3. 4. 2015  13:36:51 p# vote+ vote- report -2

Luděk Stehlík: Re: baterie v síti

Přeji dobrý den, 

k přebíjení baterie docházet nemůže, takže baterie se vyndavat nemusí.

reagovat 3. 4. 2015  14:39:23 p# vote+ vote- report +39

Petr Malý: 2 dotazy

Dobrý den
Na netbuku Asus 1001HA přestala fungovat baterie. Protože ji tak moc nepotřebuji, tak jsem ji dlouho neměnil. Provozoval jsem NB na adapter. Ten nedávno odešel taky a koupil jsem novou nabíječku. Neoriginál. Ta má ovšem lehce jiný rozměr koncovky a ve zdířce nesedí 100% přesně. Při občasném pohybu s NB či kablikem se přeruší dodávka proudu a NB se mi tak vypne. Při celodenním používání NB to udělá tak jednou. Nabíječka je ještě 22měsíců v záruce.... Tak jsem se rozhodl opravit baterii. Rozdělal jsem ji a našel 3x 18650 akumulátory spojené do serie. Je na ních natištěno označení typu LGDAS31865, seriové číslo? I2184103277, které je na každém aku trochu jiné, a pak třetí údaj kh064D1S3(na jedné) kh064D2S3(na druhých dvou). Na štítku baterie je kapacita 2200mAH a 10,8V. Někde v tomto?vlákně jsem se dočetl, že zátěžové Li-On baterie jsou jiné než Li-On do NB. Mohu poprosit o doporučení nějakých akumulátorů? Pokud je to možné, klidně bych uvítal větší kapacitu. Když už by baterie fungovala, tak bych si mohl sednout s NB na zahradu sem tam(provoz na baterii se sem tam může hodit, ale obecně to nevyžaduji).  

Na plášti jedné z baterií byl přilepen lepidlem černý drátek. Je to termočidlo?
Jsem momentálně v peněžní nouzi a každá stovka se mi hodí. nemohu si dovolit koupit origo nabíječku a ani baterii.  

Druhá otázka:
K druhému netbuku používám nabíječku, která má parametry 19V, 1,58A a 30W. Sem tam si NB vemu bez nabíječky k našim a tam používám nabíječku mamky. Ta má stejnou koncovku jako moje, ale parametry 19V, 2,1A a trochu větší watty(nevím už jaké z hlavy). Škodím nějak baterii ,že ta nabíječka má jiné ampery? Obecně mám za to, že ty vyznačené ampery znamenají "až". Tedy že zdroj je schopen dodat zátěž AŽ 1.58 či 2,1A . Nikoliv, že takový proud z nich pořád leze. Ale mohu se plést, proto se při jednom dotazu raději ptám....  

A mimo téma prosím o objasnění problematiky se zapojováním článků. Když dám do série 3 baterie, výsledné napětí bude součet? A kapacita je průměr těch článků?
Když dám paralelně 3 baterie, výsledné napětí bude průměrná hodnota těch 3 článků a proud co bude schopna baterie dodat je součet. A jaká je pak kapacita?  

Děkuji mnohokrát za více než 2 dotazy 

Petr

reagovat 3. 4. 2015  13:33:45 p# vote+ vote- report +35

Luděk Stehlík: Re: 2 dotazy

Přeji dobrý den,
k Vašemu dotazu ohledně nabíječky: je důležitý parametr napětí, tedy 19V. Nabíjecí proud 1,58 nebo 2,1A není tak důležitý, protože články větší proud 2,1 A snesou a jedná se jen o počáteční nabíjecí proud v případě, že baterie je plně vybita.
Při zapojování článků sériově se sčítá napětí a kapacita baterie je stejná jako kapacita jednotlivých článků, respektive, abych byl přesný, kapacita baterie se rovná kapacitě nejhoršího článku, který v této sestavě je.
Při zapojování článků paralelně je napětí baterie shodné s napětím článků, které zapojujeme paralelně a kapacita je násobek počtu baterií v sestavě. Nechtěl bych někoho urazit, ale uvedu pár příkladů na objasnění. Když vememe klasický Li-Ion článek 3,6V například s kapacitou 2,6 Ah. Označení "S" je počet článků v sérii" a "P" je počet článků nebo sestav řazených paralelně:
1S1P - jeden článek - kapacita i napětí zústává - 3,6V/2,6Ah.
2S1P - dva články v sérii - napětí 7,2V - kapacita 2,6Ah.
1S2P - dva články paralelně - napětí 3,6V - kapacita 5,2Ah.
1S3P - tři články paraleně - napětí 3,6V - kapacita 7,8Ah.
..
2S2P - čtyři články -jsou dvě sériové dvojice spojeny paralelně - napětí 7,2V a kapacita 5,2Ah.
2S3P - šest článků - jsou tři sériové dvojice spojeny paralelně - napětí 7,2V a kapacita 7,8Ah.
3S2P - 6 článků - napětí 10,8V a kapacita 5,2V.
Lithiové akumulátory se bez problémů mohou zapojovat sérioparalelně, takže můžeme vyrobit baterii např. 4S10P - bude se jednat o 40 článků a baterie bude mít napětí 14,8V a kapacitu 26Ah. 

Co se týče vlastně prvního dotazu, tak Li-Ion akumulátorů je spousta druhů, které se liší svým použitím. Dokonce i napětím. Pokud vemu základní typy, tedy s napětím 3,6V, tak v provedení (velikosti) 18/65 se vyrábí články pro vyšší proudy (až 10A) s kapacitou 1500 nebo 2250 mAh, pro vysoké proudy (do 30A) s kapacitou 1600 mAh pro akumulátorová nářadí a pro běžné použití jako v noteboocích se kapacity pohybují od 2600 mAh do 3250 mAh. 

Pokud Vám jde odkazy na články velikosti 18/65, tak je najdete například zde: shop.battex.cz

Černý drátek, který zmiňujete je pravděpodobně teplotní čidlo, ale které by mělo mít ne jeden drátek, ale dva.

reagovat 3. 4. 2015  15:27:25 p# vote+ vote- report +23

Petr Malý: Re: Re: 2 dotazy

děkuji za velice obsáhlou odpověď.  

To čidlo- opravdu tam jsou drátky dva.  

Baterie - jestli tomu dobře rozumím, tak s menší kapacitou jsou vhodné pro větší proudovou zátěž a naopak.  

Je pravda, že musí být kapacity akumulátorů naprosto přesné v takové baterii? 100% přesné asi nebudou nikdy, ale jaká tolerance se tam dá ještě skousnout? Ty panasonicy jsem někde četl, že jsou oproti aku z čínských serverů či ebay(přeprodávají z čínských serverů povětšinou) přesné? Tedy co mají napsáno na obalu, tak se skutečně naměří(oproti těm čínským, kdy napíšou 5000 a skutečně mají 2200mAh). Můžete mi ty panasonicy prosím ze své zkušenosti potvrdit?  

Ještě jednou děkuji
Petr

reagovat 3. 4. 2015  17:22:22 p# vote+ vote- report +62

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: 2 dotazy

Přeji dobrý den, není žádná přímá úměra mezi kapacitou a povoleným vybíjecím proudem. Existuje více výrobních řad, které se liší svým použitím. Základní řada, která má povolený vybíjecí proud cca 2It, se vyrábí v kapacitách od 1600 mAh až do 3400 mAh. Pak existují výrobní řady na vyšší a vysoké odběrové proudy, kde kapacity se pohybují od 1000 mAh až do 2250 mAh s povoleným vybíjecím proudem (10It až 20 It). Více o rozdělení lithiových akumulátorů je na této stránce: www.battex.info

Při zapojování článků do baterie by se měly použít vždy články ze stejné výrobní série a vždy ze stejné šarže a hlavně stejně nabité. Z našich zkušeností víme, že v jedné šarži je kapacita v toleranci do 1%. 

V současné chvíli maximální kapacita základních článků o velikosti 18/65 je 3400 mAh. Dle normy se články musí testovat proudem odpovídající 0,2 násobku kapacity. V tomto případě by tedy šlo o proud 680 mA. A musím potvrdit, že opravdu tuto kapacitu mají.
Pokud se testují proudem řádově nižším, tak kapacita je samozřejmě vyšší. Takže údaje o tom, že nějaký článek má kapacitu 5000 nebo 6000 mAh je nepravdivý. Sice někteří na obal malým písmem napíší, že je baterie určena pro LED svítilny a kapacita je měřena proudem 20 mA, ale i tak malým proudem by takovou kapacitu články nedaly. Jiní se vymlouvají na to, že údaj "5000" není údaj o kapacitě, ale název baterie. Prostě papír snese všechno.

reagovat 7. 4. 2015  09:38:45 p# vote+ vote- report +65

Petr Malý: Re: baterie v síti

Kdesi výše jsem četl, že není nutné vyndavat baterie. To se prý doporučovalo u Ni-Cd a Ni-MH.

reagovat 3. 4. 2015  13:36:16 p# vote+ vote- report +56

Ladislav Dusík: Baterie Li-pol

Dobrý den, mám baterii na el.kole Li-pol 37V, 10 Ah, ale ke kolu jsem obdržel nabíječku, kde je napsáno, že je pro baterie Li-ion, je to OK? 

Děkuji za odpověď

reagovat 23. 4. 2015  14:20:07 p# vote+ vote- report +52

Luděk Stehlík: Re: Baterie Li-pol

Přeji dobrý den, označení Li-Ion nebo Li-akumulátor je obecné označení. Li-Pol je jen podřád Li-Ion akumulátorů, který má stejné parametry. Takže je vše v pořádku. Pokud máte akumulátorovou baterii Li-Pol s napětím 37V (podle EU označení by se měla značit 36V), tak můžete použít nabíječ, který je určen na Li-Ion baterie se jmenovitým napětím 37V (resp. podle EU 36V).

reagovat 23. 4. 2015  14:36:51 p# vote+ vote- report +22

Aleš Kubíček: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Dobrý den. Řeším otázku nákupu aku řetězové pily, zdědil jsem sad se spoustou náletů, kde manipulace s motorovkou je nepraktická kvůli přerušování s manipulací. Z nabídky li-ion, kde stojí baterka tolik co pila nevyčtu, jestli má větší životnost. (Mám bezvadnou zkušenost s kotoučovou Parkside Li-ion 18V, ale jen do 4 cm a potřebuji řezat průměr 8cm.)

reagovat 1. 6. 2015  11:01:52 p# vote+ vote- report +4

Luděk Stehlík: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den,
Li-Ion baterie do akumulátorového nářadí mají větší životnost než baterie NiCd nebo NiMH do akumulátorového nářadí. Ale hlavní výhoda je, že při stejném napětí a kapacitě jsou mnohem lehčí než niklové baterie.
Pokud mohu doporučit, tak bych doporučoval z důvodu životnosti, baterii s vyšším výkonem, tedy s napětím 36V a kapacitou kolem 3Ah. Další výhodou je, že Li-Ion baterie mají většinou dost přesný indikátor stavu nabití baterie a lze lépe určit, kdy dát baterii již na nabíječ. Hluboké vybíjení (ze 100%) snižuje totiž životnost baterií.

reagovat 1. 6. 2015  11:57:00 p# vote+ vote- report -114

Mirek: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat ještě k otázce životnosti. Na jiném místě jsem se dočetl, že životnost Li-ion baterií je 5-7 let bez ohledu na počet vybíjecích cyklů. Já teď řeším otázku nákupu vrtačky, kterou používám dost zřídka (přes zimu vůbec). Není v tomto případě lepší oželet nesporné výhody lithiových akumulátorů (rozměry a hmotnost)a rozhodnout se pro NiCd? Domnívám se, že při správné péči bych mohl dosáhnout životnosti vyšší než 7 let.
Děkuji za odpověď.

reagovat 19. 6. 2015  01:52:56 p# vote+ vote- report +36

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den, používání NiCd akumulátorů je v útlumu díky nařízení ES. Trvalou vyjímku mají jen vojenská a medicínská zařízení a baterie do nouzových osvětlení. V současné chvíli mají sice vyjímku i baterie do akumulátorového nářadí, ale tato vyjímka skončí v prosinci 2016. Tomu se již přizpůsobili i výrobci akumulátorového nářadí, takže na trhu jsou již jen nářadí s NiMH nebo Li-Ion bateriemi. A pokud mohu doporučit mezi těmito dvěma systémy, tak to určitě bude Li-Ion. Možná se ještě najde v obchodech nějaké neznačkové nářadí s NiCd akumulátory, ale to jsou většinou výprodeje starých zásob.

reagovat 19. 6. 2015  08:40:38 p# vote+ vote- report +32

Pavol Janik: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Dobry deň, 

Prosím Vás nerozumiem prečo majú Li-on batérie väčšiu životnosť ako Ni-Cd(Ni-MH), keď sa odvolávate na ten istý graf Viz obr. 6.2.
Viete mi to prosím vysvetliť?
Prečo sú Li-on batérie lepšie, ak by som neuvažoval s faktom že sú ľahšie pri rovnakej kapacite a napätí.
Ak som správne pochopil z vašich príspevkov tak Ni-Cd(Ni-MH) bateriam, vybitie do nuly neškodí tak ako pri Li-on batérii.
Je na to nejaká teória, graf ..... 

Ďakujem 

Janík P.

reagovat 7. 4. 2016  11:05:26 p# vote+ vote- report +31

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den,
z hlediska životnosti jsou na tom nejlépe NiCd baterie, ale ty kvůli obsahu kadmia budou od roku 2017 již zakázány. Jedinou vyjímkou budou vojenské aplikace a baterie do nouzového osvětlení.
Li-Ion baterie vykazují delší životnost v letech než články NiMH.
Graf 6.2. neukazaju životnost z hlediska "počtu let" v provozu, ale z hlediska počtu cyklů a hloubce vybíjení. A myslí se tím neustálý provoz. Pokud sice budete NiMH baterie vybíjet třeba jen z 10-ti %, ale používat ho budete jen jednou měsíčně, tak za 5-7 let bude nepoužitelný, ale u Li-Ion baterií se stáří baterie tolik neprojevuje (při dobrém zacházení). Samozřejmě lze zničit Li-Ion nebo NiMH při špatném nabíjení nebo vybíjení i během prvního cyklu.
Co se týče výhod Li-Ion baterií, tak kromě hmotnosti a objemové energie, je to hlavně samovybíjení, dále pak jednodušší nabíjení a lepší indikace stavu nabití. Nevýhodou je, že baterie z Li-Ion článků nebo i samostatné články musí být opatřeny elektronikou. Při podvybití pod předepsanou mez dochází k nevratným reakcím a články jsou nepoužitelné. Je to fakt daný elektrochemickým systémem. Samostatné články NiCd nebo NiMH se mohou klidně vybít do 0,0 V a nic se jim nestane. NiCd články se mohou tak i skladovat, ale NiMH články se musí ihned po vybití nabít. Ještě upozorňuji, že píši o jednotlivých článcích, nikoliv o bateriích složených z těchto článků.
Baterie složená z NiCd nebo z NiMH článků se do 0,0 V nemůže vybíjet, protože by došlo k tomu, že jeden z článků se vybije pod hranici 0,0 V a tím se zničí. Proto se doporučuje u NiCd a NiMH baterií vybíjet do 1V na článek. Kapacita mezi 1V a 0V je jen v řádech jednotek kapacity.

reagovat 7. 4. 2016  12:13:40 p# vote+ vote- report -4

Pavol Janik: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Ďakujem,pomohli ste mi dať dohromady informácie, ktoré ste tu už písali
a už tomu celému rozumiem.
Ešte mám jednu otázku troška o inom, ale dúfam že to nevadí. 


Prosím Vás kúpil som si tablet ASUS MEMO PED názov modelu K011(ME181C/ME181CX) a v príručke je napísané citujem : „Po plném nabití nenechávejte zařízení MeMO Pad připojené k elektrické síti. Přístroj MeMO Pad není určen k dlouhodobému připojení ke zdroji napájení.“ 

Asi to nepíšu bez dôvodne a máto opodstatnenie, ale zdá sa mi to divné, myslel som že v dnešnej dome to majú už všetky tablety, tak ako notebooky...
Ale pričom v elektronickej príručke k danému tabletu nie je o tom ani zmienka, tam sa len píše keď je batéria nabitá treba odpojiť káble. Nie je tam napísané, že tablet nie je v hodný k dlhodobému pripojeniu k elektrickej sieti.
Môže dochádzať k prebíjaniu batérie? 

Ešte by som vás poprosil ako je to pri telefóne Nokia E52 , je nutné odpájať kábel zo siete a telefónu po nabití ? Napr. nabíjam telefón cez noc a telefón sa nabije cca za 2 hod. a zvyšných 6 hodín je telefón stále pripojený k sieti. Poškodzujem tým batériu alebo nie? 

 

Ešte raz Ďakujem 

Janík P.

reagovat 8. 4. 2016  10:19:30 p# vote+ vote- report -15

Pavol Janik: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

prepáčte nedopísal som čo som myslel, chcel som napísať, že predpokladal som že tablety by mohli byť trvale pripojené k elektrickej sieti, tak ako notebook

reagovat 8. 4. 2016  13:33:41 p# vote+ vote- report +27

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den,
nepředpokládám, že Asus dodává tablety bez bezpečnostní elektoniky, to na 100% vylučuji. Spíše upozorňuje v návodu to, aby se vyndaval nabíječ od napájení. Podle mne se jedná o špatný překlad. Nemyslí se tím, že tablet by nemohl být připojen stále k nabíjení, ale aby se nabíječ (adaptér), který je v elektrické síti vyjmul z elektrické sítě. K přebíjení baterie nedochází, spiše by mohlo docházet k likvidaci nabíječe, který je v síti. Podle mých zkušeností, je to nejčastějěší porucha funkce tabletů.
Podobné je tu u mobilu, nevadí, že nabíjí baterii 2 hodiny a pak je mimo provoz, vadí mu, že je 24 hodi připojen k sítí a nic nenabíjí,

reagovat 8. 4. 2016  16:46:36 p# vote+ vote- report +19

Pavol: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Dobrý deň,
rozumiem problém je v adaptéroch. Kúpil som si nabíjačku VOLTCRAFT IPC-1L, tam je tiež lepšie po nabití akumulátorov adaptér vytiahnuť zo siete.
Trocha nerozumiem poslednej vete "vadí mu, že je 24 hodi připojen k sítí a nic nenabíjí" tým ste mysleli že nabíjačke vadí, keď je pripojená k el.sieti a nie je pripojená na žiadny telefón? 

Ďakujem

reagovat 9. 4. 2016  21:40:31 p# vote+ vote- report +37

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den,
ano, problém je v tom, že adaptéry jsou v síti a nic nenabíjí, stále probíhá elektromagnetická indukce nebo stále měnič pracuje. Rozdíly v životnosti nejsou v rádech desítek procent, ale v jednotkách procent. Samozřejmě životnost adaptéru, který je neustále v síti je menší než u adaptéru, který se po nabití ze sítě vyjme. Je to něco podobného, jako vypínání televize ze sítě nebo udržování televize ve stavu stand-by.

reagovat 11. 4. 2016  18:37:13 p# vote+ vote- report +57

Pavol: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Ďakujem vám, že ste reagovali na všetky moje otázky, bolo ich viac.
vážim si to 

Janík P.

reagovat 12. 4. 2016  08:30:58 p# vote+ vote- report -75

Daniel: Li-ion bateria 12v 6800mah

Dobry chcel by som sa opytať či stači nabijať 2v 6800mah li-ion akumulator 500mah ?

reagovat 8. 6. 2015  23:22:56 p# vote+ vote- report +75

Luděk Stehlík: Re: Li-ion bateria 12v 6800mah

Přeji dobrý den, předpokládám, že jste měl na mysli proud 500 mA (nikoliv mAh). Samozřejmě, že nabíjet lze. Nabíjecí doba bude kolem 15 hodin. Pro nabíjení lithiových akumulátorů je ale hlavně důležité konstantní nabíjecí napětí.
Píšete, že máte 12V akumulátor, takže předpokládám, že jde o klasický Li-Ion se jmenovitým napětím 10,8V, takže konečné nabíjecí napětí by mělo být 12,6V +/- 0,15V.
Pokud máte lithiovou baterii typu Li-FePO4 se jmenovitým napětím 12,8V, tak konečné nabíjecí napětí by mělo být 14,4V.

reagovat 9. 6. 2015  15:54:19 p# vote+ vote- report +72

Mirek: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Dobrý den, děkuji za odpověď. Vím, že ekonomický aspekt mé otázky, který mě v tomto okamžiku zajímá nejvíc, už poněkud přesahuje rámec tohoto tématu. Přesto bych ale rád slyšel Váš názor.
Našel jsem například vrtačku Metabo BS 12 NiCd se dvěma akumulátory 1,7Ah a lampou za velmi solidní cenu 2749,- Kč. Myslíte, že je to dobrá volba s ohledem na životnost baterie při očekávaném režimu provozu? Můžu dosáhnout vyšší životnosti než u Li-ion? Nebo hrozí nebezpečí, že baterie má už podstatnou část svého života za sebou?

reagovat 19. 6. 2015  15:25:26 p# vote+ vote- report -102

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Baterie Li-ion nebo jiné z hlediska nabíjecích cyklů

Přeji dobrý den, cena je více než solidní. Koukal jsem se na stránky Metaba a stále má tento typ v nabídce. Myslím, že to bude dobrá volba. Překvapilo mne sice, že ještě nabízí NiCd baterie, ale samozřejmě je to možné. Při správném zacházení s bateriemi určitě můžete dosáhnout životnosti delší než 7 let, hlavně pokud baterie používáte jen zřídka. Díval jsem se, že v nabídce je i prodloužená záruka nad rámec 24 měsíců, a to až o další 3 roky. Což si myslím, že je velice výhodné a velice zajímavé.

reagovat 19. 6. 2015  16:00:46 p# vote+ vote- report +30

Tomáš Majer: Co s dlouho skladovanými články?

Přeji dobrý den,
Vlastním několik Li-Ion článků (ne baterií), které byly dlouhodobě skladovány, ale nebyly nabíjeny. Jedná se o články typu - Panasonic Lithium Ion Rechageable Battery CGR18650A. Pokud se na nich měří napětí naprázdno přesným voltmetrem, získají se hodnoty 0,01V dále 1,02V dále 2,15V dále 2,36V dále 2,54V dále 2,78V dále 3,01V dále 3,63V dále 3,88V a konečně 4,02V. Rozumím grafu v článku a diskusi správně, že pokud se jednou článek vybije pod hranici kritického napětí 2,5V a do 24 hodin se nanabije, tak už je k nepotřebě? Co provést s články, které ještě nedosáhly samovybíjením kritického napětí 2,5V? Lze tyto články nabít stabilizovaným zdrojem přesného napětí 4,2V s proudovým omezením např. 10mA a ještě je nějak používat, nebo je lepší je také vyřadit? Jak rozhodnout, že článek je ještě v pořádku nebo už je vadný? Děkuji za odpověď

reagovat 19. 8. 2015  19:56:05 p# vote+ vote- report +124

Luděk Stehlík: Re: Co s dlouho skladovanými články?

Přeji dobrý den,
baterie lze nabíjet metodou CCCV. Uvedené proudové omezení na 10 mA je zbytečně malé. Klidně můžete použít proud kolem 1A. Baterie, které mají napětí pod 2V by určítě již neměly jít nabíjet, budou se chovat jako rozpojený obvod. Ostaní baterie by ještě nabítí byly být schopni. To uvidíte, jak se budou chovat po nabití, pokud napětí po nabití bude rychle klesat, tak baterie jsou na vyhození.

reagovat 20. 8. 2015  14:06:46 p# vote+ vote- report +115


Stránky: 1 2 3 4

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.