Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

napětí baterie

Radek: napětí baterie

Dobrý den, máme starší fotoaparát OLYMPUS. Při použití nenabíjecích článků od Olympusu (2 x AA) funguje výborně. Při použití NIMH aku vydrží pár fotek a hlásí, že jsou vybité. Ale v jiném foťáku tyto zdroje ještě vydrží spoustu fotek. Na diskuzním fóru na internetu mělo přesně s tímto typem foťáku tento problém spousta lidí. Dávali to do servisu, ale bez výsledku. Nenabíjecí baterie dávají cca 2x1,5V, nabíjecí 1x1,2V (a asi toto napětí rychle padá dolů, neměřil jsem to). Manželka je na tento foťák zvyklá (kdysi stál tolik co dneska zrcadlovka... Kupuje do něj od Olympusu nějaký článek (dvě tužkové baterie spojené do páru). Radši se jí neptám, kolik za ně Olympus chce... Trochu víc vydrží nové aku ENELOP,ale na dovolenou to není.... Problém je v tom, že řídící program ve foťáku je nastavený na vyšší napětí, než je schopný dodávat AKU. Existují nějaké aku na 1,5V? Píšete o RAM aku, ale podle vaší recenze tyto nejsou do fotáků vůbec vhodné.
Děkuji předem za Váš názor na tuto věc. V Hong Kongu by asi takový foťák hodili do moře. Ale my moře nemáme....

reagovat 20. 11. 2012  12:51:18 p# vote+ vote- report +9

Luděk Stehlík: Re: napětí baterie

Přeji dobrý den,
používání NiMH akumulátorů pro fotoaparáty s bleskem je sice možné, ale problém bývá v tom, že zákazník se žene za co největší kapacitou. Tento problém popisujeme v několika kapitolách tohoto informačního portálu. Například: www.battex.info nebo: www.battex.info
Pokud Vám nevyhovují ani články Eneloop s kapacitou 2000 mAh: shop.battex.cz , možná dalším řešením by mohl být akumulátor Eneloop určený pro vysoké vybíjecí proudy: shop.battex.cz
Pokud manželka používá dvojici tužkových článků pravděpodobně se jedná o baterii s označení CR-V3 (např.: shop.battex.cz ), baterie je sice drahá, ale je speciálně určená pro fotoaparáty s velkými proudy a protože se jedná o speciální lithiovou baterii, nemůže se s ní srovnávat kapacitně žádná jiná baterie. Tato primární baterie má kapacitu kolem 3Ah, ale jedná se o baterii primární, tedy nenabíjecí. Ale existuje i nabíjecí náhrada této baterie: shop.battex.cz samozřejmě budete potřebovat i vhodný nabíječ. Nabíječ včetně baterie najdete na této stránce: shop.battex.cz . Počáteční náklady jsou sice "velké", ale vše by se mělo vrátit v průběhu používání fotoaparátu.
Používání nabíjecích baterií typu RAM bych určitě nedoporučoval, protože pro Vaši aplikaci by životnost byla jen několik málo cyklů.

reagovat 22. 11. 2012  11:56:01 p# vote+ vote- report +2

Tomáš: Nárust napětí


Dobrý den, 

chtěl bych se zeptat co způsobuje nárust svorkového napětí (naprázdno) při vybitém stavu akumulátoru. Testuji nabíjení a vybíjení akumulátoru Alarmguard (4,5Ah) dle datašitu pro zatěžovací proud 0,441 je Ucutoff= 9,9V. Při této hodnotě tedy ukončím vybíjení svorkové napětí činí zhruba 10,14V, ovšem po 4 hodinách naměřím 12,3V!!!. Způsobujete to sulfatce, či akumulátor je poškozen jiným způsobem nebo je to "běžný jev"? 

Děkuji za odpověď

reagovat 19. 3. 2013  00:34:43 p# vote+ vote- report +2

Luděk Stehlík: Re: Nárust napětí

Přeji dobrý den, jedná se běžný jev. Tak jako hodnoty napětí se liší při různých vybíjecích proudech nebo teplotě a stavu nabití, tak se i doporučují pro různé proudy konečná vybíjecí napětí (Ucutoff). Pokud se nepřekročí konečné vybíjecí napětí, tak po odpojení zátěže by se napětí akumulátoru mělo vrátit na hodnotu jmenovitého napětí. Sulfatace by způsobila opačný jev, tedy napětí by se nevrátilo na původní hodnoty a při delším skladování by napětí ještě klesalo. Vaše baterie není nijak poškozena.

reagovat 19. 3. 2013  09:22:41 p# vote+ vote- report -22

Raab: napětí naprázdno

Dobrý den, stále se mi nedaří nalézt někde charakteristiku Li-ion akumulátoru, která by vyjadřovala závislost zbývajícího náboje na napětí nezatíženého, "odpočatého" akumulátoru. Pro upřesnění doplním příkladem: Vytáhnu-li ze šuplete akumulátor, který jsem nabíjel před týdnem a on má 4,2V, vím ,že je nabitý prakticky naplno. Použiji jej a on se částečně vybije. Opět ho uložím. Za týden mi ukáže napětí naprázdno např. 3,8V. Lze z toho vyvodit, kolik procen z jeho kapacity v něm ještě zbývá? A tak podobně pro další hodnoty napětí - prostě charakteristika popsaná výše. Můžete mi prosím o tom něco napsat?
Děkuji, s pozdravem Raab.

reagovat 11. 12. 2013  15:14:48 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: napětí naprázdno

Přeji dobrý den, výhoda Li-Ion akumulátorů je, že lze sledovat i stav nabití na základě jeho napětí na prázdno. Více o tom v základních charakteristikách Li-Ion článků: www.battex.info

reagovat 11. 12. 2013  16:49:33 p# vote+ vote- report +35

Raab: Re: Re: napětí naprázdno

Díky, to je přesně to co potřebuji, na stránce jsem byl, ale nevšiml jsem si, že se mi nezobrazuje celá, jsem to ale matěj. Přeju ať se daří, Raab.

reagovat 12. 12. 2013  09:47:28 p# vote+ vote- report -11

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.