BATTEX.info

Nabíjení Ni-mH 0,1C versus rychlé/zrychlené

Jik: Nabíjení Ni-mH 0,1C versus rychlé/zrychlené

Dobrý den, děkuji za tyto stránky, z nichž čerpám zajímavé podněty a zkušeností.
Po šesti letech se vracím nedobrovolně k primitivnějšímu způsobu nabíjení (cca 1/10C) a to proto, že teď mi odešla nabíječka IPC-1L s - delta U v každé šachtě zvlášť (můj "mazlík"). Vytahuji opět svoji starou spolehlivou nabíječku AA 160mA/AAA 70mA (komerční výrobek - trafo+diody 2x2 šachty). Zjišťuji, že nabíjet baterie v pokročilém stádiu vybití nějakých cca 16 - 20 hodin mi nakonec nedělá problémy za předpokladu, když se to časově správně naplánuje. Ale nevím, jak mám nabíjet baterie, které jsou třeba ještě dosti nabité. Prostě neznám stav jejich nabití/vybití. Při odjezdu na dovolenou nebo na akci jsem je nechal projít IPC-1L a dle vlastního uvážení buď Discharge nebo rovnou Charge. O výsledek jsem se nestaral, neboť jsem její automatice tak nějak věřil, i když kolikrát při funkci rovnou Charge se dost hřály - logicky. V mládí jsem si postavil několik nabíječek 0,1C pro NiCd, a také fungovaly vždy, o těchto procesech něco vím, ale ne mnoho. 

Tak si říkám, že bych se k tomu ověřenému způsobu možná i vrátil.
Proto moje otázka zní: Mohu akumulátory paušálně nabíjet po dobu řekněme 12 - 20 hodin bez ohledu na hloubku jejich vybití? Voltmetrem a dotykem (teplotu) bych průběžně nabíjecí proces kontroloval. Na internetu se kolem toho píše strašně moc, ale opravdu nevím na kolik je bezpečné to nabíjení 0,1C. Někde se píše že je to jakž takž dobré za jakýchkoli okolností, jinde se píše, že je to už také svým způsobem "silové" nabíjení.
Zatím mě drží myšlenka nespoléhat se na kvalitu koupeného výrobu a udělat si sám 4 kanálovou, ke každému kanálu odpor spočítaný na cca 200mA a nabíjecí proces občas zkontrolovat voltmetrem (1,45V?) a teplotu tak nějak rukou... Akorát trafo, co dá kolem 1-2A při malém napětí (tak nějak 3 volty kvůli trátám na odporech) bude asi problém... 


reagovat 29. 9. 2016  19:44:22 p# vote+ vote- report -4

Jik: Re: Nabíjení Ni-mH 0,1C versus rychlé/zrychlené

Tak se dívám, že jsem to napsal do špatné sekce. Omlouvám, píšu sem poprvé. Pokud to půjde přesunout do všeobecných, budu jenom rád.
Ještě jednou se omlouvám a děkuji.

reagovat 29. 9. 2016  19:54:24 p# vote+ vote- report +15

Luděk Stehlík: Re: Nabíjení Ni-mH 0,1C versus rychlé/zrychlené

Přeji dobrý den,
nabíjení proudem 0,1It (1/10C) je zcela bezpečné a k akumulátorům velmi šetrné. Pokud je proud opravdu 0,1It nebo menší, klidně můžete nabíjet akumulátor v jakémkoliv stavu vybití (nemusí se před tím vybíjet). V normě pro válcové akumulátory je dokonce zkouška, která předepisuje nabíjení proudem 0,1It po dobu 28 dní (opravdu dní, ne hodin) a články po této zkoušce musí dát 100% kapacity.
Jená se o normální nabíjení, určitě se nejedná o žádné silové nabíjení. Při proudu 0,1It se NiMH články budou zahřívat jen mírně. Měřit napětí se sice může, ale není moc vypovídající. Napětí při nabíjení záleží na okolní teplotě, ale také i na stáří článků. Nové články v normální teplotě mají 1,45V, starší články mohou mít i 1,55 V. A při vyšší okolní teplotě se napětí akumulátorů snižuje a při teplotách kolem 10°C může být i napětí o dalších 0,1V vyšší.

reagovat 30. 9. 2016  09:32:57 p# vote+ vote- report +16

Jik: Re: Re: Nabíjení Ni-mH 0,1C versus rychlé/zrychlené

Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odbornou odpověď. Tak tedy to budu teď chvíli praktikovat tímto způsobem (0,1lt a vnesením trochu rozumu, tzn. přibližný stav akumulátoru odhadnu, občas změřím napětí a odhadnu teplotu...). Protože jsem zjistil, že časově mě to nakonec vlastně moc neobtěžuje kromě vyjímek, kdy potřebuji nabíjet narychlo honem honem. Na té IPC-1L jsem si také všiml, že napětí starších akumulátorů se šplhalo až nad 1,5V. Škoda jí, ale je fakt, že odvedla hodně práce a hrál jsem si s ní až až...
Asi si zbastlím tu 0,1lt jako druhou k té staré kupované. Odpory navrhnu na cca 200mA při 1V na článku (z rozdílu napětí mezi zdrojem) a během nabíjení bude proud ještě trochu klesat, jak se bude napětí na článku zvyšovat. Tím pádem bude v pohotovosti doma více kusů akumulátorů. 

Ještě jednou děkuji.

reagovat 30. 9. 2016  12:10:14 p# vote+ vote- report +13

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.