Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům
Každá baterie jde dobít, i ta nenabíjecí?
Luděk Stehlík: Re: Každá baterie jde dobít, i ta nenabíjecí?
Přeji dobrý den,
řekl bych nesmysl. Velký nesmysl. Článek je z roku 2010 a žádnou revoluci na trhu určitě nepřinesl.
Je pravda, že když nabijete malým proudem primární alkalickou baterii nebo ji dáte na chvíli na topení, tak ještě chvíli funguje. Ale, jak i v článku je konstatováno, je to nebezpečné a může dojít k dehermetizaci článků a k vytečení elektrolytu.
I použitý "měřič kapacity", který zatěžuje článek proudem 30 mA je dobrý jedině k třídění baterií na dobré a špatné. Naměřené kapacity jsou nesmysl, vše je skreslováno např. teplotou článku.
Nabíječ nabíjí proudem 50 mA po dobu 4 hodiny. Pokud zapomenu na ztráty při nabíjení, tak je schopen dodat do baterie max. 200 mAh. Běžný článek má kapacitu přes 2000 mAh. Oni tam dodají 10% energie a kapacita jim stoupne o více než 90%. To je trochu divné.
A takto zregenerovaná baterie se dá použít tak do dálkového ovladače, hodin nebo kalkulačky, už nikoliv do svítilny nebo hračky, kde se proud pohybuje třeba i kolem 1A.
Určitě bych tyto experimenty nedoporučoval.
Co mohu doporučit, pokud chcete ušetřit na primárních článcích, tak pokud máte třeba články v dětském autíčku a autíčko již neujede nic nebo články z blesku, tak baterie vyndejte a můžete si je dát třeba do hodin, kde budou sloužit třeba ještě celý rok.
reagovat 20. 12. 2017 10:42:00 -4
Jindřich: Každá baterie jde dobít, i ta nenabíjecí?
Zdravím,
Jaký je váš názor na tento článek: "Test: Každá baterie jde dobít, i ta nenabíjecí. Speciální nabíječkou"
technet.idnes.cz
Znamená to revoluci mezi nabijitelnými a nenabijitelnými bateriemi?
Díky
reagovat 15. 12. 2017 20:48:19 +15