Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Nabíjení Li-ion aku s Li-pol nabiječkou

L: Nabíjení Li-ion aku s Li-pol nabiječkou

Dobrý den. Jaký je prosím rozdíl v nabíjení Li-ion/Li-pol? 

Rád bych totiž použil nabíječku, která zbyla z bývalého vrtulníčku a chtěl bych s ní nabíjet Li-ion aku. Pravděpodobně bude určena pro Li-pol. 

- nabíječka: JN-C0840500, input AC 110-240V 50/60Hz, output DC 8,4V 500mA (3 piny), hloupá bez inteligence
- chtěl bych nabíje tyto aku: 2x Li-ion, 18650, 2100mAh, 3,7V 

Můžu nabíječkou Li-pol bezpečně nabíjet články Li-ion? ANO/NE a proč.  

(Hledal jsem na Internetu a našel jsem rozporuplné informace. Např. v modelářských diskuzích li-pol nabíječkou nabíjet li-ion články vůbec nedoporučují, kdežto např. na stránkách belza.cz, zajic.cz, danyk.cz apod. mají jednu nabíječku bez přepínání pro oba druhy aku)

reagovat 30. 5. 2018  16:09:43 p# vote+ vote- report +9

Luděk Stehlík: Re: Nabíjení Li-ion aku s Li-pol nabiječkou

Přeji dobrý den, 

nabíječku použít můžete, rozdíl v nabíjení Li-Ion a Li-Pol není žádný.
Oba typy se nabíjí do napětí 4,2V, takže při sériovém zapojení dvou článků, to je těch 8,4V. 

Tyto mýty jsou staré více než 15 let. Dříve se vyráběly akumulátory (ať již Li-Ion nebo Li-Pol) s různými nabíjecími napětími. Bylo to 4,1V; 4,15V; 4,2V; 4,3V. Dnes se normalizace sjednotila a všechny články, které jsou vyráběné pro civilní sektor, jsou vždy pro nabíjecí napětí 4,2V.

reagovat 1. 6. 2018  15:14:30 p# vote+ vote- report +11

L: Re: Re: Nabíjení Li-ion aku s Li-pol nabiječkou

Moc děkuju za odpověď.  

Předpokládal jsem že tam nějaký rozdíl je, protože chytré modelářské nabíječky prý mají řežim jak Li-ion tak Li-pol. 

Navíc mě znejistilo napětí té nabíječky z vrtulníčku. Na prázdno: 4,22V - měřeno obyč multimetrem nebo 4,24V - měřeno přesnějším stolním multimetrem. Nebude to zhoršovat životnost aku? (Například má nabiječka k fotoaparátu má naprázdno přesně 4,2V) 

Prosím mám ještě otázku. Můžu této levné nabíječce důvěřovat ohledně balancování? Když bude jeden článek nabitý a druhý ne, zda se nebude ten první přebíjet. Nebo musím oba články nejprve srovnat (na laboratorní zdroji), abych je mohl touto nabíječkou nabíjet.(jestli je u takto levné nabíječky předpoklad, že obsahuje balancer/omezovač nebo je to jen stabilizovaný zdroj 2x 4,2V?) A můžu s ní nabíjet samostatně jen jeden článek? (tj. krajní a prostřední pin) 

A poslední otázka. Lze nějakým rozumným způsobem zjistit zda článek obsahuje ochranou elektroniku? Datasheet se mi nedaří najít. Pod obalem článek cosi ukrývá, ale nevím zda jde o elektoniku nebo je to jen spoj přívodních pásků s vodiči. 

Moc děkuju za Vaši ochotu a čas. Máte pochvalu za tyto výborné stránky, především za článek "Používání Li-Ion akumulátorů v praxi", kde se píše o mezích hlídací elektroniky.

reagovat 2. 6. 2018  17:02:42 p# vote+ vote- report +5

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Nabíjení Li-ion aku s Li-pol nabiječkou

Přeji dobrý den,
špatně se odpovídá, když nevím, o jakou nabíječku se jedná a nemám k ní návod k použití. Samozřejmě máte pravdu, že i dnes mají modelářské nabíječky dva různé režimy, jak pro Li-Ion, tak pro Li-Pol. Nevím, zda jsou vždy chytré. Setkal jsem s nabíječi, které pro Li-Ion uváděli nabíjecí napětí 4,2V a pro Li-Pol 4,1V. Dále pak s nabíječkami. které pro Li-Ion měli 4,2V a pro Li-Pol 4,3V (z hlediska, co nejvyšší kapacity pro následující vybíjení) a nehledělo se na životnost. Dále existují modelářské nabíječky, které nabíjí na 4,2V a rozdíl mezi Li-Ion a Li-Pol je jen v nabíjecím proudu. U Li-Pol baterií nedovolí nabíjení větším proudem než 1It (předchozí značení 1C) a pro Li-Ion povolují třeba 2It (2C).
Nabíjecí napětí by mělo být 4,2 +/- 0,05V, takže i napětí 4,22 nebo 4,24 je ještě vyhovující.
Klasické nabíječky, které mají tři vývody, tak v každé pozici hlídají napětí 4,2V, takže k přebíjení by docházet nemělo. Ale jak jsem psal, nemám návod k Vaší nabíječce. A ani nevím, zda dovolí nabíjet jen jeden článek. Myslím, že to není možné, protože by se muselo jednat o velmi chytrou nabíječku.
A k poslednímu dotazu: U Li-Pol článků se to pozná snadno. Kabelové vývody nejsou přímo z kontaktů, ale je zde nějaká deska tištěných spojů (DTS), kde je nějaký "šváb", tak to je bezpečnostní elektronika. U malých Li-Polek může být i DTS, kde je jen proudová pojistka proti přetížení, to poznáte, že na DTS je jen jedna součástka, která vypadá jako "odpor". Takže se nejedná o klasickou bezpečnostní elektroniku.
U Li-Ion 3,6V článků může být elektronika na plusu (a z akumulátoru vedou kabely) nebo může být elektronika na mínusu. To by se mělo poznat podle materiálu "mínusu". Klasický článek bez elektroniky je ocelové poniklované dýnko (obal akumulátoru). Pokud je tam elektronika, tak to vypadá, že nějaký pásek vede od plusu k mínusu a mínus cosi "ukrývá". A hlavně baterie je o 1-1,5mm delší než by měla být. Třeba 18650 je dlouhá 67 mm, 14500 je dlouhá 52 mm a pod. A mínus je třeba ve zlaté barvě (pozlacené DTS) nebo ve stříbrné barvě a dá se na mínus bez problémů letovat - postříbřené DTS nebo pocínované DTS.
Nevím, zda Vám takto odpověď stačí, ale nemám bližší informace, abych Vám mohl napsat závazné závěry.

reagovat 4. 6. 2018  13:14:39 p# vote+ vote- report +3

Petr: Značení baterií Li-Pol

Dobrý den
Co znamená ve značení baterií (A) nebo (B)cena je stejná a prodejce to neví BH Power 5200 mah 2S 50C (100C) HC (A), BH Power 5200 mah 2S 50C (100C) HC (B)
Děkuji

reagovat 15. 7. 2018  13:00:50 p# vote+ vote- report +6

Luděk Stehlík: Re: Značení baterií Li-Pol

Přeji dobrý den,
když to neví prodejce, tak nevím, kdo by to mohl vědět. Určitě v normách není značení akumulátorů (A) nebo (B), to vím na 100%.
Možná se jedná jen o interní značení, aby prodejce věděl, o jakou dodávku se jedná, ale na druhou stranu, to by asi věděl.
Pokud Vám prodejce nedokázal odpovědět, asi to zase takový odborník není. My tyto akumulátory v nabídce nemáme.

reagovat 4. 9. 2018  13:28:40 p# vote+ vote- report +4

Nicole: LiFePO4

Dobrý den,
mohu nabíječkou na Li-ion nabíjet i LiFePO4? Předem děkuji za odpověď.

reagovat 1. 9. 2018  16:46:51 p# vote+ vote- report +4

Luděk Stehlík: Re: LiFePO4

Přeji dobrý den, určitě nelze. Li-FePO4 se nabíjí na hodnotu 3,6V na článek. Klasické Li-Ion se nabíjejí až na 4,2V na článek.

reagovat 4. 9. 2018  13:21:48 p# vote+ vote- report -13

Robert napsal V. : Re: Re: LiFePO4

Li-Ion 4,1V, Li-Poly 4,2V konečné nabíjecí napětí. Neplést!

reagovat 11. 5. 2019  16:49:31 p# vote+ vote- report +2

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: LiFePO4

Přeji dobrý den, standardem pro nabíjení Li-Ion akumulátorů je konečné nabíjecí napětí 4,2V. Existují sice i akumulátory (např. s niklovou elektrodou pro nízské teploty), ale je to spíše jen výjimka. Běžný uživatel se s těmito akumulátory vůbec nesetká, protože jsou velice drahé a většinou se používají jen pro vojenské účely.

reagovat 22. 5. 2019  11:03:20 p# vote+ vote- report +1

Jirka: nabíjení paralelní kombinace li-pol článků

Prosím o vaše posouzení:
Chci použít paralelní kombinaci několika li-pol článků (stejného typu).
Celková kapacita cca 1000mAh. Jak tuto kombinaci nabíjet? Je možno použít jeden nabíjecí zdroj? Je možno použít telefonní nabíječku? Ochranná elektronika integrovaná v těchto článcích chrání před přebitím? Děkuji velmi za odpověď.

reagovat 22. 5. 2019  08:48:49 p# vote+ vote- report +1

Luděk Stehlík: Re: nabíjení paralelní kombinace li-pol článků

Přeji dobrý den,
při paralelním řazení článků potřebujete pro nabíjení nabíječku jako na jeden článek. Tedy nabíječ s výstupním napětím 4,2V. Telefonní nabíječka je naprosto nevhodná, protože jsou to zdroje s napětím 5V. Až v telefonu se mění toto napětí na 4,2V.
Ochranná elektronika sice chrání před přebitím, ale nereguluje nabíjecí napětí. Elektronika se nastavuje tak, aby odepla nabíjení pokud se nabíječ porouchá nebo má na výstupech vetší napětí (např. 4,3V) a nabíjení odepne. Ale při napětí 4,3V může být již akumulátor zničen, ale zabrání to, aby neexplodoval.

reagovat 22. 5. 2019  10:58:37 p# vote+ vote- report +1

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.