Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Samovznícení lithiových baterií

Jan Novak: Samovznícení lithiových baterií

Mám dotaz,může dojít k samovznícení lithiové baterie? Slyšel jsem,že o víkendu,kdy nebyl nikdo přítomen,vyhořela prodejna.Jako jediná možná příčina požáru se jeví samovznícení lithiové baterie.V místě kde požár vznikl nebyla žádná elektroinstalace,žádný zdroj tepla,pouze regál na kterém bylo několik lithiových baterií určených k prodeji.Jedná se o normální baterie,nikoliv o akumulátory.Byly to tyto baterie:PHOTO 123-3.0V,14250-3,6V,14500-3,6V a CR34615SL-6,0V.
Děkuji Novak

reagovat 15. 11. 2010  01:25:57 p# vote+ vote- report +16

Luděk Stehlík: Re: Samovznícení lithiových baterií

Přeji dobrý den,
teoreticky k samovznícení primární lithiové baterie dojít může za předpokladu, že dojde k vnitřnímu zkratu baterie. Prakticky však je to u renomovaných výrobců velice nepravděpodobné, až skoro nemožné. Pokud ke vznícení došlo, hledal bych spíše odpověď na otázku, zda nemohlo dojít k vnějšímu zkratu. Zda byly baterie v originálních obalech, zda nebyly opatřeny třeba vývody a nemohlo dojít k jejich propojení nebo k jinému mechanickému poškození manipulací a pod.
Primární lithiové články jsou jinak velice spolehlivé a bezpečné, používají se třeba i v kardiostimulátorech, které se voperovávají do člověka.
Nevím, zda bude tato odpověď pro Vás dostačující. Špatně se odpovídá na otázky, když člověk nebyl seznámem se všemi podrobnostmi.

reagovat 15. 11. 2010  11:43:03 p# vote+ vote- report -17

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.