Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontatky? K čemu slouží který?

Michal Jeránek: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Zlobiliy mě kontakty k baterii v mobilu Nokia, telefon fungoval, hlásil pouze slabou baterii, ale po připojení nabíječky oznámil, že nabíjení neprobíhá. Kontakty - plíšky - byly trošku divně ohnuté (žeby násilná manipulace?:), tak jsem se v nich trošku porýpal, a povedlo se mi to zatím rozchodit - zatím. Kdybych věděl najisto, který kontakt je k čemu (nikde jsem to nemohl najít), věděl bych, který je za ty problémy zodpovědný a zaměřit se na něj. Dík, pokud se někdo krátce ozve.

reagovat 26. 1. 2011  18:09:15 p# vote+ vote- report +38

Luděk Stehlík: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Přeji dobrý den,
typické zapojení baterie do mobilního telefonu je uvedeno na stránce: www.battex.info . Pokud má baterie 3 kontakty, tak dva kontakty jsou na + a - baterie a třetí je vývod termistoru - většinou označen na baterii jako "T". Vývod je zapojen proti mínusu baterie. Většina baterií do mobilních telefonů má hodnotu 10 kOhmů. Takže pokud není dotek na kontaktu od termistoru telefon indikuje hodnotu "nekonečno", takže ji "vidí" jako baterii silně "podmraženou", takže nedovolí nabíjení. Uvnitř je termistor typu NTC ( se vzrůstající teplotou klesá hodnota rezistence).

reagovat 27. 1. 2011  15:27:01 p# vote+ vote- report +53

Pavel Moravec: Re: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Dobrý den (pane Stehlíku),
po zakoupení outdoorové navigace Holux FuntTrek 132 jsem zjistil, že s podsvícením displeje nevydrží akumulátor (běžný nokiácký typ BL-5C 1150mAh) fungovat "celý den", což je pro mé často i více než 8-mi hodinové túry, resp. cyklotúry málo. Pominu-li řešení pomocí záložního akumulátoru, určitou pomocí pro prodloužení doby provozu je vypínání podsvícení displeje, což je ale na úkor jeho čitelnosti a tudíž komfortu užívání. A tak jsem pro prodloužení provozní doby zakoupil akumulátor shodného typu BL-5C 2600mAh čínské výroby, jenže ten nemá termistor na středním kontaktu a přístroj HOLUX po připojení USB napájecího kabelu odmítá vložený akumulátor nabíjet. Zatím to řeším externí nabíječkou - ale to je při např. týdenním pobytu v terénu pro nutnost vozit další věc s sebou opět na úkor komfortu. Chtěl bych se vás zeptat, zda by existovalo řešení, jak akumulátor 2600mAh bez termistoru pro provoz v HOLUXu zviditelnit a tedy umožnit mu nabíjení ( přidáním - napájením nějakého miniaturního eletronického prvku buď na akumulátor mezi střední pól a mínus pól - jak jste se o daném problému zmínil v reakci na jiný dotaz, nebo do těla HOLUXu - ten je ale nový a tudíž v záruce ). Děkuji za odpověď. Pavel Moravec.

reagovat 31. 7. 2013  12:08:04 p# vote+ vote- report +24

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Přeji dobrý den, mezi mínusem a prostředním kontaktem je u baterie BL-5C termistor s hodnotou 82 kOhmů. Pokud na prostředním kontaktu nenaměříte vůči mínusu žádnou hodnotu, něco je špatně. Řešením by bylo termistor doplnit, ale v této velikosti se dělají většinou jen termistory typu SMD. Nevím, zda by tam nefungoval i termistor s hodnotou 100 kOhmů. který se vyrábí i s pájecími drátovými vývody. To by se muselo odzkoušet.

reagovat 31. 7. 2013  14:35:09 p# vote+ vote- report +25

Ladislav David: Re: Re: Re: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Myslím, že by tam stačilo napájet obyčejný rezistor, pomocí trimru bych našel hodnotu(samozřejmě se začíná od nejvyšší), při kterém je baterie viděna, změřil ji a napájel obyčejný rezistor...ale samozřejmě by to měla být právě ta hodnota 82kOhmů...

reagovat 20. 9. 2013  15:16:45 p# vote+ vote- report +33

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Přeji dobrý den,
rezistor by asi byl řešením, ale jen pro případ rozchození baterie. Ztratila by se funkce hlídání přehřáté nebo podchlazené baterie a tím funkce bezpečnostní elektroniky.

reagovat 20. 9. 2013  15:34:08 p# vote+ vote- report +33

Josef Net: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč mají akumulátory k mobilu 3 kontakty? K čemu slouží který?

Další vlastností tohoto kontaktu je schopnost některé telefony spouštět v servisním módu (Nokie)

reagovat 12. 7. 2014  23:32:47 p# vote+ vote- report +48

Vávra Otakar: nabíjecí baterie v provedení AA a AAA

Dotaz:
Tyto baterie mají jmenovité napětí 1,2V. Normální pak 1,5V. Pokud dám baterii 1,2V do spotřebiče (ovladače,svítilny) tak tento spotřebič
prakticky nefunguje. K čemu tedy slouží nabíjecí baterie o napětí 1,2V?
Díky, s pozdravem Vávra

reagovat 29. 9. 2014  10:58:00 p# vote+ vote- report +36

Luděk Stehlík: Re: nabíjecí baterie v provedení AA a AAA

Přeji dobrý den,
akumulátory jsou hlavně vhodné pro větší a velké proudové odběry. Samozřejmě, že do ovladačů se nehodí, pro jejich velké samovybíjení, ale ve svítilnách plně nahradí primární článek.
Více o této problematice je uvedeno v kapitole Pověry a mýty : www.battex.info .

reagovat 29. 9. 2014  12:45:24 p# vote+ vote- report +26

Pehova Jitka: podchlazena baterie

Dobry den mam prosim dotaz,nevim zda jsem tu spravne,ale koupila jsem si baterku fungl novou do mobil.telefonu a porat me to pise baterie je podchlazena,normalne nabiji a je v ni proud.a to jsem prvni baterku reklamovala.dekuji za radu

reagovat 8. 3. 2018  09:32:27 p# vote+ vote- report +1

Luděk Stehlík: Re: podchlazena baterie

Přeji dobrý den,
dotaz je sice starý a nikdo na něj neodpověděl. Uvedený problém odpovídá špatnému nebo nefunkčnímu teplotnímu čidlu. Reklamujte baterii u dodavatele. Indikace podchlazení odpovídá tomu, že termistor je odpojen.

reagovat 4. 4. 2018  16:24:42 p# vote+ vote- report +4

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.