Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Péče o nové akumulátory před prvním použitím

Vratislav Příhoda: Péče o nové akumulátory před prvním použitím

Všude se píše, jak nejlépe pečovat o akumulátory mezi používáním. Ale nikde se nepíše, co selat s NiCd akumulátory před prvním použitím. Máme v humanitárním skladu cca 100ks akumulátorů do svítilen pro případ mimořádné události. Tyto akumulátory dosud nebyly použity a jsou v původním balení. Budou potřeba možná za rok, možná za 2 či 10 let. V jakém stavu je máme skladovat? Tak jak jsou nerozbaleny nebo je pravidelně nabíjet?

reagovat 7. 8. 2012  22:32:57 p# vote+ vote- report -5

Luděk Stehlík: Re: Péče o nové akumulátory před prvním použitím

Přeji dobrý den, NiCd akumulátory se dají dlouhodobě skladovat, ale nesmějí být opatřeny žádnou elektronikou. Pokud je skladování delší, doporučuje se každý rok provést námatkově kapacitu alespoň u jednoho akumulátoru a ve vybitém stavu ho pak opět uložit a u všech článků provést vzhledovou kontrolu, zda se neobjevuje na čepičce sůl.
Po dlouhodobém skladování se doporučuje normální nabíjení proudem odpovídající desetině kapacity (0,1It) po dobu 16 hodin.
U jiného systému, jako je třeba NiMH, bych dlouhodobé skladování nedoporučoval. Zde se spíše doporučuje pravidelně obměňovat baterie. U nás pro některé firmy provádíme takovéto skladování včetně pravidelné obměny akumulátorů.

reagovat 9. 8. 2012  08:55:53 p# vote+ vote- report -2

Klimpera Jan: péče o nové akumulátory

Dobrý den,
dostaly se mi do ruky dlouhodobě skladované zabalené originální akumulátory s označením 30AAAKC-U2 (size AAA KR03 1.2V), 180AAHCPH-UC4 (size AA HR6 1.2V standard charge 16Hrs at 180mAh), 250AAHC-U4 (size AA HR6 1.2V standard charge 16Hrs at 240mAh)Chci se zeptat jak postupovat před prvním použitím a následně opakovaným dobíjením.
Nabíječka je typu MW-8168 automatický pulzní nabíječ s vybíjením řízený mikroprocesorem,ukončení nabíjení je automatické s detekcí deltaV, nabíjecí I 500mA AA/300mA AAA ,udržovací I 50mA AA/30mA AAA
Děkuji

reagovat 8. 1. 2015  10:17:20 p# vote+ vote- report +5

Luděk Stehlík: Re: péče o nové akumulátory

Přeji dobrý den, u NiCd akumulátorů KR03 asi problém po dlouhodobém skladování nebude a mohou se ještě rozcyklovat. Sice ideální by pro ně bylo nabíjet je proudem 30 mA po dobu 16 hodin, ale to Váš nabíječ neumožňuje, takže Vám nezbyde nic jiného než Váš nabíječ použít. Pravděpodobně při prvním nabíjení nabíječ brzy vypne, protože články, které jsou dlouhodobě skladovány mají při prvním nabíjení rychlý nárůst napětí a většina nabíječů je indikuje jako vadné nebo již nabité. Pokud je nabíječ bude indikovat jako nabité a přepne na konzervační nabíjení, nechte je nabíjet 16 hodin na konzervačním nabíjení. Pokud je indikuje jako vadné, tak je zkuste vložit do nabíječe několikrát, dokud se nerozjede nabíjení.
Podobné tomu bude i u NiMH akumulátorů HR6, ale pokud byly skladovány více jak rok, tak předpokládám, že se již nerozchodí. Uvedené typy nejsou určeny pro dlouhodobé skladování.

reagovat 22. 1. 2015  09:54:47 p# vote+ vote- report -6

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.