Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Balcarek: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Zdravím Vás,
kupuji nabíječku. Chci se zeptat, jaký by měla mít nabíjecí proud a metodu ukončování nabíjení pro články AA Sanyo Eneloop (1900 mAh) a GP ReCyko+ (2050 mAh)? Předem děkuji za odpověď.
Pěkný den
Balcárek

reagovat 13. 8. 2013  09:37:20 p# vote+ vote- report -10

Luděk Stehlík: Re: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Přeji dobrý den, doporučoval bych nabíjecí proud od 800 mA výš. Určitě by se mělo jednat o nabíječ řízený mikroprocesorem s hlídaním -dV a doporučoval bych i hlídání teploty. Důležité je, aby se jednalo o hlídání jednotlivých pozic akumulátorů nikoliv dvojic akumulátorů.

reagovat 13. 8. 2013  17:06:37 p# vote+ vote- report +19

Balcárek: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Dobrý den, pane Stehlíku, děkuji za Vaši rychlou odpověď. Obracím se na Vás s prosbou o doporučení nějakého konkrétního typu nabíječky, která by umožňovala nabíjet až 4 AA články, měla USB výstup a byla skladná pro cestování.
Pěkný den
Balcárek

reagovat 21. 8. 2013  08:20:15 p# vote+ vote- report +28

Luděk Stehlík: Re: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Přeji dobrý den, jako cestovní nabíječ bych doporučoval buď Sanyo MQR06 : shop.battex.cz nebo Tecxus TC3000: shop.battex.cz . Ale požadovaný USB výstup nemá ani jedna z nich. S USB výstupem máme sice také nabíječ, ale ten nemá řízení mikroprocosorem, ale nabíjení se musí hlídat časově: shop.battex.cz .

reagovat 21. 8. 2013  08:43:55 p# vote+ vote- report -12

Balcárek: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Dobrý den, uživatelé mikroprocesorem řízených nabíječek si často stěžuji na:
- špatnou detekci vadných článků (často odmítají nabíjet i dobré články),
- pískání, cvakání,
- chybné ukončení nabíjení (většinou přebíjejí).
Jaké máte v tomto ohledu zkušenosti s nabíječkami Sanyo MQR06, Tecxus TC3000 při nabíjení článků s omezeným samovybíjením?
Předem děkuji za odpověď

reagovat 24. 8. 2013  14:10:09 p# vote+ vote- report +14

Luděk Stehlík: Re: Nabijeci proud pro Eneloop a ReCyko+

Přeji dobrý den,
mikroprocesorem řízená nabíječka je dnes nejpoužívanější nabíječkou. Nevím, na jaký typ nabíječky si uživatelé stěžují, to bych potřeboval znát konkrétní typ a mít ho pro odzkoušení.
Problémy, které uvadíte mohou být způsobeny i špatným zacházením. Špatná detekce vadných článků může být způsobena i tím, že NiMH akumulátory uživatelé nedávají ihned na nabíječ, ale plně vybité je skladují několik dní ne-li týdnů a nabíječ pak nechce nabíjet podvybité články. Chybné ukončení nabíjení může být způsobeno používaním nabíječů NiCd akumulátorů pro NiMH akumulátory. A problém pískání většinou způsobují spínané zdroje, zde je asi opravdu problém ve zdroji, v jeho odrušení. Ale v žádném případě nelze obecně konstatovat, že mikroprocesorem řízené nabíječky jsou problémové. U Vámi uvedených nabíječek jsem se s tímto problémem nesetkal.
Vím, že existují uživatelé, které dodnes preferují nabíjení desetinou kapacity (0,1It) po dobu 16-ti hodim a o inteligentích nabíječkách nechtějí ani slyšet.
Dále bych chtěl upozornít na mylné vysvětlování pojmu akumulátory se sníženým samovybíjením. Ano tyto články mají malé samovybíjení, takže od výroby se dají skladovat několik let a jsou připraveny stále k použití. Ale po prvním použití je třeba se k těmto článkům obecně chovat jako k obyčejným NiMH akumulátorům. Tzn. po použití ihned nabít a skladovat v nabitém stavu a každých 6 měsíců dobíjet. Vlastnost sníženého samovybíjení platí jen do doby prvního použití. Po prvním vybití nebo po prvním nabití se tato vlastnost ztrácí. Představa, že tento akumulátor koupím, po roce dám do foťáku a udělám dva snímky a předpokládám, že za rok v bateriích bude ještě nějaká kapacita je mylná.

reagovat 29. 8. 2013  16:34:29 p# vote+ vote- report -1

Hana: Baterie

Dobrý den, tak s tímto článkem musím jedině souhlasit! Táta s ENELOOP bateriemi přišel nedávno a od té doby nekupujeme jiné. Jsou cenově dostupné a hlavně naproto kvalitní. Kupujeme přímo tento typ zde: www.eneshop.cz, všem vřele doporučuji!

reagovat 14. 7. 2017  09:55:39 p# vote+ vote- report -9

Hübscht: Nabíjecí proud NIMH.

Dobrý den pane Stehlík,
pro NIMH 1900mAh doporučujete nabíjecí proud 0,8A a výše. To mě trochu překvapuje. Můžete trochu blíže vysvětlit proč? Domníval jsem se, že pro jakékoliv baterie je vždy lepší nižší nabíjecí proud. Mám nabíječku IPC-1 (mikroprocesorová s hlídáním -dV a s detekcí přehřátí) a mohu nastavit proud až 1800 mA a to mi připadá již poněkud brutální nabíjení. Samozřejmě pokud to baterii skutečně nevadí, tak proč ne, ale jedná se mi o to, zda to nesnižuje kapacitu baterie, případně ji nepoškozuje.
Druhý dotaz: chci koupit do svítilny s LED (typ Fénix BT10) NIMH typ Eneloop a uvažuji zda bude vhodnější typ 1900mAh nebo 2500mAh. Vím, že pro větší proudové odběry se doporučuje typ 1900mAh ale už mi není jasné, co se myslí tím větším odběrem. Svítilna sice nemá vysoký krátkodobý odběr, ale spíše dlouhodobější. V parametrech se neudává proudový odběr, ale pouze doba svícení - při použití bat. 2500mAh necelé 3h, takže předpokládám, že ten odběr bude ca kolem 1A.
děkuji a přeji hezký den

reagovat 13. 11. 2017  14:50:33 p# vote+ vote- report +14

Luděk Stehlík: Re: Nabíjecí proud NIMH.

Přeji dobrý den, podívejte se na nabíjecí metody. NiMH akumulátory mají výhodu v tom, že i při proudu 0,1It (0,1C) vykazují pokles -dV, ale jen do teploty +25°C. Nad touto teplotou již nedochází k výraznému poklesu napětí. Uvedená teplota není nemožná, protože se jedná o teplotu akumulátoru, nikoliv o teplotu okolí (nabíjení zahřátých akumulátorů předchozím vybíjením). Pokud nastavíte proud 190 mA, tak ani tento proud nezahřeje akumulátory tak, aby zafungoval ochrana přehřátím. Mohlo by se stát, že nabíječ nevypne a bude stále nabíjet nebo budete muset hlídat nabíjení časově (14-16 hodin), ale to jste si nemusel kupovat "automat".
Běžné povolené nabíjení těchto článků je 2A. Kapacitu akumulátoru to nesnižuje. Idálí nabíjecí proud je tedy 0,8 - 2A. 

K druhé otázce: proud 1A není větší odběr. Je to "klasika". Akumulátory Eneloop s kapacitou 1900 mAh jsou určeny pro proudy až 6A. Podobně jsou na tom i akumulátory Eneloop Panasonic 2450 mAh (3HCD), původní verze od Sanya Eneloop byla 3UWX. Dají se použít oba typy.

reagovat 15. 11. 2017  14:43:47 p# vote+ vote- report +9

Hübscht: Re: Re: Nabíjecí proud NIMH.

Přeji dobrý den,
děkuji za odpovědi. Ještě k tomu dobíjení:jak jsem psal, mám dobíječku IPC-1 a zjistil jsem, že při dobíjení proudem 500mA (NiMH) teplota článků vždy překročí 25°C a to často i velmi výrazně - někdy až k 50° (teplotu článků jsem měřil bezkontaktním teploměrem). V dokumentaci se píše, že moje dobíječka ukončí dobíjení na principu -dV. Také obsahuje ochranu proti přehřátí - ta funguje tak, že při dosažení teploty 53°C přeruší nabíjení přehřátého článku a při poklesu teploty na bezpečnou mez opět začne nabíjet. Dále se v dokumentaci píše, že pokud není požadováno rychlonabíjení, je vhodnější nabíjet nejnižším proudem (200mA). Vy zřejmě předpokládáte nabíječku, která indikuje stav nabití prioritně na základě zvýšené teploty, ale tak moje nabíječka určitě nefunguje (alespoň dle dokumentace). S ohledem na ty teplotní poměry mě připadá vhodnější nabíjet raději proudem do 1A, ale je možné, že ty články které se více zahřívaly nebyly v ideálním stavu (jsou již starší a nejsou to eneloopy). Tolik na doplnění a budu rád, když k tomu přidáte svůj názor. Hezký den. Hübscht

reagovat 15. 11. 2017  16:32:11 p# vote+ vote- report +7

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Nabíjecí proud NIMH.

Přeji dobrý den,
při nabíjení NiMH akumulátorů se tyto akumulátory zahřívají. Tepoloty kolem 40 - 45°C jsou zcela normální. Pokud jsou články již starší, tak kapacita klesá a více se při nabíjení zahřívají. Doposud jsme se bavili o článcích Eneloop. Pokud máte články jiných značek, je možné, že nemají povolené tyto nabíjecí proudy. Je vždy třeba se podívat na technické specifikace jednotlivých článků (jednotlivých výrobců). Na trhu existují články sice s vysokou kapacitou (i 2700 mAh), ale jsou určeny pro vybíjecí proudy malé (540 mAh), ale také mají menší nabíjecí proudy, třeba také jen 540 mA. Nelze říci, že akumulátory stejných kapacit, ale jiných výrobců, mají stejné parametry. V tom je opravdu veliký rozdí. To co platí pro Eneloop, neplatí třeba pro GP. Zde jsou veliké rozdíly.

reagovat 15. 11. 2017  16:58:26 p# vote+ vote- report +38

Petr: Panasonic RTU

Dobrý den,
prosím o radu jakým proudem nabíjet AA akumulátory Panasonic HHR-3MVE/1900mAh.K těmto akumulátorům se mi nepodařilo na webu najít datový list. Jediné co jsem nalezl na je že nabíjecí baterie řady Panasonic 1900mAh AA jsou určeny pro aplikace s vysokým až středním proudem.
Doteď jsem je nabíjel v nabíječce Energizer, která umí nabíjet akumulátory jenom po dvojicích a pevným nabíjecím proudem 300mA. Protože potřebuji občas použít 3 akumulátory (a mám i Li-Ion akumulátor a chci vyzkoušet také Ni-Zn akumulátory), pořídil jsem univerzální nabíječku MC3000 od firmy SKYRC. U ní můžu nastavit hodnotu nabíjecího proudu a čas nabíjení dle potřeby.
Také jsem tady na webu četl že hodnota delta pík pro ukončení nabíjení je pro Ni-Mh akumulátory 5mV. Výrobce nabíječky MC3000 přednastavil v programech pro nabíjení Ni-Mh akumulátorů hodnotu delta pík 3mV, mohu to tak nechat?
A ještě bych prosil jednu radu. Nabíječka umožňuje po nabití nastavit udržovací (trickle) proud. I když to asi pro tyto akumulátory s nízkým samovybíjením není nutné, přesto bych rád věděl jaký udržovací proud by byl vhodný?
Při pročítání příspěvků v této diskuzi mně překvapilo vaše tvrzení že nízké samovybíjení těchto přednabitých akumulátorů platí jen do prvního použití. To jsem nikde jinde nenalezl. Na tomto webu:
www.panasonic-batteries.com
se píše něco jiného. Zde je strojový překlad: Díky pokročilému řídícímu systému pro samovybíjení si tyto baterie po uskladnění po dobu jednoho roku uchovávají přibližně 80% původní kapacity, což znamená, že si můžete kdykoli vychutnat spolehlivý výkon. Tato podmínka je platná po úplném nabití baterie a následném vyjmutí z nabíječky a skladování při 20 ° C (68 ° F) nebo nižší. Skladování při vysokých teplotách nebo při vysoké vlhkosti se nedoporučuje. Ujistěte se, že je baterie dobíjena jednou ročně, i když nebyla použita.
U Eneloopů s kapacitou 1900mAh je uvedeno uchování 70% kapacity po 5 letech a dokonce i 10 letech v závislosti na provedení, a nic o tom že by se měly pravidelně dobíjet, takže předpokládám že se po tu dobu dobíjet nemusí().

reagovat 30. 7. 2018  22:18:06 p# vote+ vote- report +8

Luděk Stehlík: Re: Panasonic RTU

Přeji dobrý den,
datový list k HHR-3MVE Vám zašlu na Váš e-mail. Maximální povolený nabíjecí proud je 1200 mA. Nastavené -dV 3mV je vyhovující. Při vysokém nabíjecím proudu nebo u zahřátého článku (např. předchozím vybíjením) by k poklesu -5mV ani nemuselo dojít.
Konzervační proud se nastavuje kolem 0,025 It (C), ve Vašem případě tedy kolem 45 mA.
A k tomu odkazu bych řekl, že je to šikovně napsáno. Spíše je to zavádějící. To, že by baterie měla mít po roce při správném skladování 80% kapacity je správné. Ale platí to po zakoupení. Kdyby i po použití baterie, měla baterie nadále tuto funkci, proč tam píší, že se baterie musí dobít minimálně jednou ročně, když by měla mít ještě 80%.
NiMH baterie s malým samovybíjením se začaly vyrábět proto, že hlavně komerční baterie, které šly do maloobchodů, jim trvalo dlouho než se dostaly z výroby přímo k zákazníkům. Někdy tento proces "výroba - sklady - distributor - velkoobchod - maloobchod - zákazník" trvá i rok. Při počátku výroby NiMH článků tento proces několik výrobců položilo, protože se reklamovalo i více než 60% produkce těchto komerčních článků.
Řešením bylo chemicky ošetřit elektrody tak, aby nedocházelo k tak vysokému samovybíjení při skladování (zpomalení chemické reakce uvnitř článku). Ale tato vrstva se po prvním nebo druhém nabíjení rozpustí a článek se již chová jako "normální" NiMH. Čím větší vrstva, tím menší samovybíjení a tím menší ale i kapacita.
I Eneloopy v základní řadě se nejdříve vyráběly v kapacitě 2000 mAh a samovybíjení bylo 15% ročně. Nyní je základní řada v kapacitě 1900 mAh a samovybíjení je 30% za 5 let skladování.
Samozřejmě baterie, které si zakoupíte a nepoužijete, můžete skladovat dle daného doporučení. Toto je důležité hlavně pro velkoobchody, aby věděly, že když si akumulátory vezmou na sklad, tak že je mohou prodávat i za rok.
Konečný spotřebitel, když už si koupí nějakou baterii, tak si ji asi nekupuje proto, aby ji doma skladoval. Nebo jednou použil a dal ji na 5 let do šuplíku. To si může koupit primární (nenabíjecí) baterii.
Samozřejmě mi můžete i nemusíte věřit. Můžete si to odzkoušet a třeba mi dáte za 5 let skladování vědět. Omlouvám se, to byl vtip.

reagovat 31. 7. 2018  09:47:34 p# vote+ vote- report +2

Georg_34: Nabíjecí proudy Eneloop

Díky Luděk Stehlík. Konečně jsem našel užitečné informace ohledně nabíjení baterií Eneloop! Taky jsem věřil že nižší nabíjecí proudy budou vhodnější a ono je to přesně naopak. Pořídil jsem si nabíječku ISDT C4 s možností nastavování a kontroly o průběhu nabíjení, nebyl jsem si jistý když po zvolení typu nabíjení pro Eneloop je nastaven 2000 mA (typ AA BK-3MCCE). Byl jsem zvyklý na GP u kterých se proudy uváděly přímo na článcích (zhruba 190 -250 mA/16 hodin dle kapacity) takže úplně jiný styl nabíjení. DÍKY moc za vysvětlení, všechny tyhle informace uvedené ve vláknu mi konečně pomohly ledacos pochopit. I to jak je to myšleno s tím samovybíjením, netušil jsem že je to vlastnost jen nových nepoužitých článků :) Tak honem vytisknout tabulku jakým proudem a jak dlouho nabíjet různé značky a nalepit do zásobníku ;)
Díky všem diskutujícím !

reagovat 27. 11. 2019  18:47:00 p# vote+ vote- report +3

Luděk Stehlík: Re: Nabíjecí proudy Eneloop

Přeji dobrý den,
nevím, zda správně odpovím na Váš dotaz. V předchozích normách byl požadavek, aby se uváděla alespoň "jedna" informace pro nabíjení jednotlivých akumulátorů Takže, pokud ta informace tam je, tak se jedná o jeden ze způsobů nabíjení. Ale nejedná se o všechny typy povoleného nabíjení. V nových normách již tato povinnost stanovena není.

reagovat 4. 12. 2019  14:09:16 p# vote+ vote- report +2

Ing. Roman Rybnicek : Baterie eneloop 1900 jak se dlouho nabíjejí.

Prosím mám baterie eneloop 1900 a mám nabíječku Panasonic BQ-CC51 BASIC NI-MH PROSIM JAK NABIJET A JAK DLOUHO DEKUJI rybnicekrom RYBNICEK ROMAN

reagovat 19. 8. 2022  04:02:49 p# vote+ vote- report +1

Karolína Stehlíková: Re: Baterie eneloop 1900 jak se dlouho nabíjejí.

Dobrý den,
dle informací od výrobce nabíječe, je čas nabíjení těchto baterií přibližně 10 hodin. Nabíjení je zároveň řízeno časovačem, který po 13 hodinách nabíjení přeruší.

reagovat 19. 8. 2022  09:00:34 p# vote+ vote- report -3

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.