BATTEX.info

Akumulátor Bosch

Radek: Akumulátor Bosch

Mám rychlonabíječku Bosch 7,2V-24V/5A. Slouží pro nabíjení akumulátoru do vrtačky 24V/1,7Ah. Jelikož byla u vrtačky provedena výměna akumulátoru, tak jsem chtěl využít dobrých článků na 12V akumulátor do jiné vrtačky z původního vadného. Těch 10 dobrých jsem po jednom otestoval na inteligentní rychlonabíječce Ansmann.
Použil jsem původní NTC termistor 6,8kOhm. Id Odpor byl použit také původní 7,23kOhm. Nabíječka však neumožní, aby proběhl celý nabíjecí cyklus, který by měl trvat asi 22 minut. Když je akumulátor vybitý, tak nabíjí zpočátku pouze 3 minuty. Pak musím akumulátor vždy vyndat a zpět nandat. Po minutě opět přestane dobíjet. Tak se to opakuje až do doby kdy mě nabíjení vypadne od teploty. Změřil jsem si id R na jiném 12V akumulátoru Bosch, kde byla hodnota 6,2kOhmů, ale ani to nezabralo. Zapojil jsem místo pevného odporu odporový trimr a měnil hodnotu id R odporu v rozsahu 1KOhm až 10Kohmů. Žádná reakce k lepšímu. Rád bych se zeptal jestli je problém v hodnotě id R, nebo použité akumulátory již ztratily původní vlastnosti vhodné pro nabíjení vyšším proudem (Prapůvodně byly dobíjeny originální dobíječkou Bosch na 10A). Nebo je problém někde jinde. Děkuji za odpověď.

reagovat 27. 11. 2017  09:44:16 p# vote+ vote- report +16

Luděk Stehlík: Re: Akumulátor Bosch

Přeji dobrý den, 

nevím, jaké kapacity těch 10-ti dobrých a za jakého proudu Vám vyšly. Pokud máte rychlonabíječku na 5A, tak i kontrola článků by měla probíhat při podobném proudu.
Asi bych neviděl problém v identifikačním odporu, ale v tom, že články jsou již staré a mají velký vnitřní odpor a při nabíjení jejich nabíjecí napětí vyleze na více než 1,6V. To je většinou hodnota, při které nabíječe vypínají.
Asi bych nedoporučoval další "testování", protože se může stát, že tímto "odrovnáte" nabíječ. Nabíječe většinou reagují na pokles napětí na konci nabíjení a vypnutí nabíječe podle teploty (termistoru) je až druhotné. Respektive nabíječ kontroluje změnu teploty při nabíjení, třeba +15°C, a pokud opakujete nabíjení třeba 3x nebo 4x za sebou, tak může být nárůst i o 60°C, a to určitě článkům dobře nedělá. Zničíte tím články, ale i nabíječ.

reagovat 27. 11. 2017  13:31:54 p# vote+ vote- report +23

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.