Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům
Trvalé nabíjení li-ion
Luděk Stehlík: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Přeji dobrý den,
neznám z hlavy všechny IO. Ale pokud se jedná o IO pro Li-Ion, tak všechny jsou konstruovány na nabíjení typu CCCV. Takže trvalé připojení je možné.
Udržovací režim nabíjení po dobití se používá u niklových systémů, u lithiových systémů to není nutné, protože se nabíjí konstantním napětím, nikoliv proudem jako niklové systémy.
Laboratorní zdroj není zdroj bez inteligence. Počáteční proudové omezení dojde až k napěťovému omezení a pak nabíjecí proud klesne do nuly. Takže velice inteligentní a odpovídá tomu, co lithiové akumulátory požadují.
reagovat 3. 6. 2019 16:11:29 +19
L: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Datasheet k 5056 nemůžu najít, ale k TP4056 je např zde: dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net
·C/10 Charge Termination
Podle této věty to vypadá, že se li-ion po dobití odpojí.
Chápu to tak, že se nabíjení zastaví potom co proud klesne na desetinu proudu, který je nastaven odporem Rprog. Nikde ale nevidím, kdy se nabíjení při stále připojené nabíječce, zase obnoví např. pokud se baterie samovybije. Nerad bych, aby se li-ion vybila, přestože je nabíječka zapnutá - proto jsem se ptal na tu hysterézi. Stejně tak nedokážu posoudit, zda-li při trvalém připojení nabíječky nehrozí nějaký jiný problém).
Pokud říkáte, že to problém není budu to tak brát.
Spíš mi šlo o to, že v datasheetech hodně tápu a tak jsem chtěl potvrzení od někoho zkušenějšího, kdo se v nich vyzná.
reagovat 4. 6. 2019 14:06:23 +6
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Přeji dobrý den,
datasheet bych někde našel, klidně si o něj napište do naší poradny (poradna@battex.cz), určitě ho v databázi máme.
Abych vysvětlil princip. U niklových systému se používají IO, které po nabití odpojí nabíjení nebo po nabití přepnou na konzervační nabíjení.
Ale u IO pro nabíjení Li-Ion (u většiny IO) se nabíjení neodpojuje nebo nepřepíná na jiný režim nabíjení, zde se pouze nastavuje, při jakém proudu IO "hlásí", že baterie je již nabita. Ale nabíjení probíhá dále. Takže nabíječky, které mají třeba počáteční nabíjecí proud 3A, při poklesu nabíjecího proudu např. na cca 200 mAh začnou pomocí LED-Indikace ukazovat, že baterie je nabitá. Ale ve skutečnosti nabíjení probíhá dál až do nulového nabíjecího proudu. Při trvalém připojení nabíječky u lithiových akumulátorů nehrozí žádné přebití nebo jiný problém. IO se liší tím, že indikace u některých ukazují plné nabití při proudu 0,1 Ich, některé při proudu 0,05 Ich, ale u většiny se dá tato hodnota naprogramovat nebo nastavit.
reagovat 4. 6. 2019 15:30:09 +21
Petr: Re: Re: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Dobrý den pane Stehlíku,
píšete že "Při trvalém připojení nabíječky u lithiových akumulátorů nehrozí žádné přebití nebo jiný problém". Já mám jinou zkušenost. Trvalým připojením nabíječky sem si odrovnal dva akumulátory v notebooku Acer, který sem používal jako stolní PC. První akumulátor odešel po necelých dvou letech, u druhého už nevím přesně, ale dlouho taky nevydržel.
Nyní mám nový telefon Sony a ten má funkci "Ochrana baterie". Píšou že "Funkce Ochrana baterie prodlouží životnost baterie zkrácením doby nabíjení o více než 90% za dlouhou dobu".
Funkce nejdříve zjistí, kdy obvykle ponechávám telefon nabíjet několik hodin, a odhadne čas, kdy odpojuji nabíječku. Poté řídí nabíjení tak, aby byl telefon nabitý až na 100% těsně před odhadovaným časem.
Mám vyzkoušeno že to tak opravdu funguje. Když dám večer telefon nabíjet, tak se nabije na 90% a dál se nenabíjí. Na 100% je nabitý až ráno před odpojením nabíječky.
Podle mne tedy trvalé, nebo dlouhodobé nabíjení lithiovým bateriím škodí.
reagovat 11. 6. 2019 19:29:10 -8
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Přeji dobrý den,
pokud je dobré řízení nabíjení, a to u ACERu většinou je, tak do plně nabitého akumulátoru již žádný nabíjecí proud neteče, takže nabíječ ho poškodit nemůže. Životnost 2 roky je v tomto režimu sice malá, ale nepíšete, zda baterie byla úplně nefunkční nebo vykazovala jen malou kapacitu. Baterie stárnou i když se nepoužívají.
Citace z návodu pro SONY mi není jasná: "Funkce Ochrana baterie prodlouží životnost baterie zkrácením doby nabíjení o více než 90% za dlouhou dobu". To je nějaký špatný přepis nebo překlad.
Chápal bych to, kdyby měli 2 režimy nabíjení, a to zrychlené do napětí 4,1V a pak pozvolné do napětí 4,2V. Tento režim prodlužuje životnost. Ale určitě nezkracuje dobu nabíjení o 90%.
reagovat 12. 6. 2019 16:53:41 +19
L: Re: Re: Re: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Tohle je trochu jinej případ. Myslím si, že to bude spíš o tom, že notebook při práci dost topí a ohřívá baterii. A to jí vůbec nesvědčí.
Mobil hřát nejspíš nebude a pokud jo, tak oproti notebooku minimálně.
To na co jsem se v úvodu ptal já, se týkalo zařízení, která musí být trvale napájena a připravena v pohotovosti pro okamžité použití (nouzová osvětlení, aku vysavače, GSM alarmy apod.) Prostě nejrůznejší obvody s potřebou zálohovat napájení, který ale nehřejou narozdíl od notebooku.
reagovat 13. 6. 2019 07:07:34 +11
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Trvalé nabíjení li-ion
Přeji dobrý den,
v prvotním dotazu jste se ptal na nabíjecí obvody pro Li-Ion baterie.
Pokud se týká třeba nouzových svítidel, tak stále přetrvává používání NiCd baterií, kde životnost je několik let (5-8 let i více). Zde se jedná o speciální články jen pro normální a konzervační dobíjení a i pro vysoké teploty. Samozřejmě se používají i NiMH baterie, které ale nemají takovou životnost jako NiCd baterie. V posledních letech se objevují i nouzová svítdla s použitím Li-FePO4 článků, které se začali vyrábět i pro trvalé dobíjení, ale použití klasických Li-Ion článků v nouzových svítidlech jsem ještě mnoho neviděl. Vyrábí se sice Li-Ion nebo Li-Pol články (s napětím 3,6V) pro zvýšené teploty, ale jsou určeny většinou pro aplikace, jako automobilové GSM moduly (knihy jízd), kde teploty uvniř auta mohou dosahovat velkých teplot (na sluníčku i 80°C, někdy i více).
Proto jsem i psal, že zdroj pro nabíjení nemůže být bez inteligence. Lithiové akumulátory se nabíjí konstantním napětím, není možné je nabíjet konstantním proudem.
reagovat 18. 6. 2019 16:03:42 -2
Antonín Směšný: Vybit baterie Li ion
Dobrý den. Vlastním baterii Li lion 12V 200AH použínána na pohon člunu. Basterie mi spadla do vody a byla zcela vybita. Displej ukazuje stav 0 V. Snažím se nabít originál nabíječlou a nejde nabít. Nabíječka neukazuje červené světlo, že nabíjí. Prosím o radu. Děkuji Tonda.
reagovat 4. 10. 2019 16:09:06 +8
Luděk Stehlík: Re: Vybit baterie Li ion
Přeji dobrý den, rada je těžká. Jakmile se jednotlivý článek vybije pod 2,4V, tak již bývá většinou zničený. Pokud celá baterie ukazuje 0V, tak určitě jedna větev článků se podvybila pod tuto hranici.
reagovat 7. 10. 2019 16:09:16
Pavel: Trvale nabíjení 5V LiIon zařízení s USB
Rád bych v autě řešil Trvale nabíjení Bluetooth s privovni zásuvkou USB 5V, když přístroj s baterkou je nerozebiratelny. Trvale nabíjení LiIon baterky stabilizovaný zdrojem 4V si umím představit. Je však reálné řešení v daném případě, tj 5V do vestavěného nabíječe?
reagovat 17. 1. 2021 16:17:40 +1
Luděk Stehlík: Re: Trvale nabíjení 5V LiIon zařízení s USB
Přeji dobrý den, pokud má bluetooth napájení z USB (5V), tak stačí do auta koupit do cigaretové zástrčky adaptér s USB výstupem.
reagovat 18. 1. 2021 16:00:38 -5
Pavel: Re: Re: Trvale nabíjení 5V LiIon zařízení s USB
Tím však nezabranim prebijeni Li ion v přístroji.
reagovat 18. 1. 2021 19:48:54 +7
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Trvale nabíjení 5V LiIon zařízení s USB
Přeji dobrý den, pokud má přístroj napájení z USB, tak to znamená, že řízení nabíjení je uvnitř přístroje. Takže pokud přístroj přes USB dobíjíte, tak je jedno, zda je to USB, které je v počítači nebo USB, které je v autě.
reagovat 22. 1. 2021 11:44:32 +2
Pavel: Re: Re: Trvale nabíjení 5V LiIon zařízení s USB
Tím však nezabranim prebijeni Li ion v přístroji.
reagovat 18. 1. 2021 19:50:24 +1
Svobodník: U motocyklu s alarmem vybitá za cca 1 měsíc
JMT BATERIE Lithium-iontové, kapacita 84 Wh. Baterie totálně vybytá a udržovací nabíječkou ji nelze nabít. Může ji odborný servis restartovat.
Již se mi to stalo a Harley v Hradci K. ji restartoval. Jsem z Liberce a nechce se mi do Hradce. Možná v Liberci nějaký servis bude.
Dotaz zní, zdali jež není po smrti.
Díky za radu.
Zdraví SF
reagovat 26. 2. 2024 01:12:15 -2
L: Trvalé nabíjení li-ion
Dobrý den. Rád bych se dozvědel,
1) zda zařízení, které obsahuje nabíjecí obvod TP5056 (přípaně TP4056) můžu nechat trvale připojené na nabíječce
2) Jak se tento obvod stará o baterii po dobití? A jak moc to baterii svědčí/nesvědčí?
(Má nějaký udržovací režim nabíjení? Nebo ji rovnou odpojí? Pokud odpojí má nějakou hysterézi v případě, že se baterie samovybije? Nebo se o ni stará jiným způsobem?)
3) Jak je to v případě trvalého nabíjení se zdrojem bez inteligence, který má jen proudové omezení s přesně daným napětím. (např lab. zdroj a pod.)
Děkuju.
reagovat 31. 5. 2019 07:43:29 -11