BATTEX.info

Nabíječka pro NiMH, která dobíjí dle potřeby. Stálé zapojení.

Tomas: Nabíječka pro NiMH, která dobíjí dle potřeby. Stálé zapojení.

Dobrý den,
Potřeboval bych poradit, jak řešit stávající situaci. Máme elektricky ovládaná střešní okna jejichž motor je napájen z baterie (NiMH, 10 článků, 12V, 2000mA), která je dobíjena z fotovoltaického článku. Bohužel se stává, že se baterie nestíhá dobíjet a okna pak nelze nijak ovládat. Napadlo nás baterii odpojit a místo ní použít 12V/2A zdroj, ale systém, zřejmě nějak detekuje, že je baterie odpojena a přestane fungovat úplně.
Dodavatel oken doporučil k baterii nastálo připojit nabíječku, která bude baterie dobíjet pří nedostatečném výkonu fotovoltaiky.
Potřeboval bych poradit, jakou nabíječku použít, aby dokázala v případě nabité baterie přestat nabíjet a následně sama, bez vnějšího zásahu, nabíjení obnovit, když bude potřeba. 

Zkoušel jsem nabíječku Equilibrium 3.5, ale ta po čase zahlásí, že je baterie nabitá a pro další nabíjení je nutné ji znovu ručně spustit.
Tato nabíječka umí fungovat i jako zdroj napětí a proudu. Pokud bych na ní nastavil 12V/2A a snažil se tím suplovat baterii, předpokládám, že baterii úplně zničím? 

Předělání oken na pohon stálým proudem (výměna řídící jednotky) je dle dodavatele cca 12tis na okno, oken je 6. Variantu nějaké nabíječky bych přece jen upřednostnil

reagovat 2. 8. 2019  08:45:05 p# vote+ vote- report +4

Luděk Stehlík: Re: Nabíječka pro NiMH, která dobíjí dle potřeby. Stálé zapojení.

Přeji dobrý den,
problémů může být více.
První problém je ten motor. Podle kapacity akumulátorů (2Ah) asi velký odběr nemá, ale při rozběhu může mít proudovou špičku. Třeba jen sekundu, může to být 3-4 A. Nevím, to se chce kouknout do dokumentace, pokud existuje. Pak by to odpovídalo tomu, že adaptér 12V/2A je málo a motorek to nerozběhne. Pokud jako zdroj jste zkoušel ten nabíječ Equilibrium, tak ten se odepíná při poudovém přetížení velice rychle. Můžete to zkusit bez baterie s tímto nabíječem a nastavit tam proud 6A při 12V. Pokud to bude fungovat, tak problém je v těch rozběhových proudech.
Pokud to chcete zkoušet s tímto nabíječem i s akumulátory, tak nastavené napětí 12V je málo. NiMH baterie má sice napsáno, že má 12V, ale při nabíjení se napětí může vyšplhat až na 15V. Po nabití klesne napětí na 13 - 13,5 V. Takže pokud jste měl nastaveno 12V, tak jste udržoval baterii vybitou (nebo nabitou na 5-20%). Při tomto režimu bych navrhoval nastavit napětí zdroje na 13,5V. Baterie se bude nabíjet a proudové špičky půjdou přes akumulátor.
NiMH baterie mají odlišné nabíjení než třeba olověné nebo lithiové akumulátory. NiMH se nabíjí proudem, nikoliv napětím, jako olovo nebo lithium. Napětí NiMH se mění podle teploty a podle velikosti nabíjecího nebo vybíjecího proudu.
Většina nabíječů pro NiMH po nabití vypne a přepne do konzervačního dobíjení, takže toto není cesta, protože pro opětné spuštění je nutno nabíječ odpojit a znovu zapojit.
Podle mne je řešením zdroj proudu. Nikoliv stabilizovaný zdroj napětí. Zdroj proudu, který bude mít naprádno přes 15V (klidně i 30V), ale bude mít stabilizovanou velikost proudu. Pro tuto aplikaci bych doporučoval proud 70-150 mA. NiMH baterie si napětí stáhne podle potřeby, důležitý je ten proud. Doporučený proud je tak malý, že akumulátorům neublíží, ani pokud nebudete okna 2 měsíce otevírat, ale je dost velký na to, aby akumulátory dobil. 

reagovat 2. 8. 2019  14:03:51 p# vote+ vote- report -17

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.