Baterie do akumulátorového nářadí

Na dalším obrázku 7.12 vidíme starší zapojení, které se používalo u baterií do akumulátorového nářadí. Vlastně se jedná o nabíjecí metodu TCO, ale zde k hlídání teploty se nepoužívá termistor ve spojení s vyhodnocovacím zařízením, ale dá se říci, že se jedná o mechanické hlídání nejvyšší povolené teploty termostatem. Při překročení teploty nad 45° C vlastně termostat rozpojí nabíjecí obvod a tím dochází k indikaci nabití akumulátoru. Jak je vidět, v tomto případě termostat — Jedná se o vratnou tepelnou pojistku, která se používá jako bezpečnostní nebo řídící prvek.termostat není v sérii s jednotlivými akumulátorovými články, takže po rozpojení nedochází již k nabíjení akumulátoru, ale akumulátor je možné použít pro napájení daného zařízení.

7.12.jpg
7.12. Schéma možného zapojení baterie do akunářadí

V novějších verzích se používá zapojení s termistorem jako jsme uváděli v kapitole Zapojení akumulátorové baterie pro radiostanice nebo Baterie pro mobilní telefon.

Pokud má akumulátorové nářadí pouze dva vývody, jedná se o hobby nářadí (pro domácí použití). Nabíjení se provádí normální nabíjení — Normální nabíjení (nabíjení normálním proudem) je výraz, který je používán pro nabíjení NiCd a NiMH hermetických akumulátorů po dobu 12 až 16 hodin proudem 0,1 It‍. normálním proudem nebo zrychleným nabíjením, kde se musí hlídat čas


Diskuze ke stránce Baterie do akumulátorového nářadí

Milan 141: Polarita akumulátorů

Dobrý den, nerozumím tomu, proč je akumulátor na schematu zapojen kladným pólem na zápornou svorku vybíjecího kontaktu. Totéž je stejně na akumulátorech pro mobily. Předpokládám, že je to chybně nakreslená schematická značka akumulátoru a akumulátor je pólován plusem na plus a mínusem na mínus. ???

reagovat 31. 7. 2020  14:43:33 p# vote+ vote- report +5

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.