Baterie v plastových pouzdrech (akupacky)

Jednoúčelové baterie v plastových pouzdrech jsou v současné době nejběžnějším typem hermetických akumulátorových baterií. Jsou součástí mobilních telefonů, notebooků, radiostanic, videokamer, ručního akumulátorového nářadí a mnoha dalších podobných výrobků. Vedle vlastních článků, pro jejichž výběr platí stejná pravidla jako v předchozím odstavci, obsahuje baterie celou řadu elektronických prvků, jejichž účelem je v prvé řadě zajištění bezpečnosti obsluhy a dále pak slouží pro řízení nabíjecího procesu. Na obrázku 7.6 jsou vyobrazeny příklady NiCd a NiMH akumulátorových baterií do radiostanic.

7.6.jpg
7.6. Akumulátorové baterie do radiostanic

Komerční baterií tohoto typu (v plastovém pouzdře) je náhrada za primární destičkovou 9V baterii 6F22. V akumulátorovém provedení jsou dodávány baterie o jmenovitém napětí 7,2 V nebo 8,4 V (může se lišit podle počtu článků zapojených do série) v provedení NiCd nebo NiMH, v rozsahu kapacit 110 až 250  mAh. Při větších proudových odběrech, pro které jsou určeny, je jejich střední vybíjecí napětí shodné nebo větší než-li u rozměrově shodných primárních baterií. Typické použití je pro vysílače radiostanic pro dálkové ovládání hraček, některé typy občanských radiostanic a měřících přístrojů. Tyto akumulátorové baterie není vhodné používat tam, kde není zabezpečeno přerušení odběru proudu při dosažení nejnižšího povoleného vybíjecího napětí a v přístrojích s velmi malou spotřebou, pro které jsou mnohem výhodnější primární baterie. Na obrázku 7.7 vidíme dva příklady akumulátoru, které jsou jako náhrada za primární baterii 6F22. Vlevo u akumulátoru Panasonic je japonská společnost vyrábějící elektroniku a také akumulátory a baterie. Panasonic je baterie složena ze dvou knoflíkových akumulátorů Emmerich je výrobce toho a toho. Emmerich, jeden čtyřčlánkový s napětím 4,8 V a jeden tříčlánkový s napětím 3,6 V. Na obrázku vlevo je akumulátor Jedná se o německou firmu, která se v současné době zabývá hlavně výrobou primárních lithiových baterií systému Li-MnO2. Friwo (Friemann & Wolf), který se skládá ze 7 oválných akumulátorů Varta je německá firma známá výrobou akumulátorů a baterií. Jedná se o jednu z nejstarších firem působícím na evropském trhu. Varta.

7.7.jpg
7.7.Akumulátorové náhrady za primární 9 V baterii (6F22)

Diskuze ke stránce Baterie v plastových pouzdrech (akupacky)

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.