Baterie určené do výbušného prostředí

Baterie určené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu nebo vzniku požáru musí splňovat zákonné předpisy a vyhlášky země, ve které jsou používány. Jejich prototyp musí být schválen příslušnou zkušebnou (tzv. akreditovanou osobou), organizace provádějící jejich výrobu, servis a opravy musí být k této činnosti oprávněna. V případě České republiky je akreditovanou osobou Fyzikálně technický zkušební ústav v Ostravě Radvanicích. Nabíjení těchto baterií musí být ve většině případů prováděno mimo výbušné prostředí. Všechny vodivé části baterie musí být dokonale izolovány, je předepsána jejich nejmenší povolená vzdálenost. Pouzdro baterie musí být bezpečně uzavřené, často je vnitřek baterie zalit plastickou hmotou, např. silikonovým kaučukem. Elektrický obvod baterie je chráněn elektronickým obvodem (elektronickou pojistkou) nebo alespoň rezistorem nebo diodami, aby se zabránilo jiskření na vnějších kontaktech baterie. Příklad baterie určené do výbušného prostředí je uveden na obrázku 7.16. Jedná se o baterii do radiostanice Motorola Saber. Pokud baterie není nasazena v radiostanici, jsou vybíjecí kontakty díky vypínači bez napětí. Elektronická pojistka v této baterii vypíná obvod pokud je překročen proud 2A. Na našem trhu, kromě radiostanic Motorola, lze objevit ještě starší typy od značky Ascom.

7.16.jpg
7.16.Baterie pro radiostanici Motorola MX 1000 Saber do výbušného prostředí

Základem pro výrobu baterie do prostředí s nebezpečím výbuchu je výběr bateriového článku, který je pro toto použití připraven. Toto vždy konzultujte s výrobcem akumulátorů nebo s výrobcem baterií z těchto akumulátorů.  Lze najít speciální akumulátory například v Li-Ion provedení, které jsou předurčeny pro prostředí s nebezpečím výbuchu nebo i primární (nenabíjecí články), pro toto prostředí. U NiCd nebo NiMH akumulátorů lze tuto shodu shledat s vhodnou elektronikou.

Příklady: LS14500Ex, MP174865IS


Soubory ke stažení

Diskuze ke stránce Baterie určené do výbušného prostředí

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.