Prizmatické lithiové akumulátorové články
Z historie:
Zatímco v oblasti válcových lithiových článků se vývojem a aplikacemi vyselektovaly dva hlavní rozměrové typy pro spotřební elektroniku, v oblasti prizmatických lithiových akumulátorových článků se neustále objevují na trhu nové rozměrové typy. Vše je způsobeno hlavně rozvojem telekomunikační techniky, která si diktuje požadavky na stále nové Li-Ionové akumulátory pro mobilní telefony. Díky tomu, že mobilní telefony mají neustále nižší spotřebu energie a menší rozměry, každoročně se objevují na trhu nové Li-Ionové akumulátory o menších rozměrech a nižší hmotnosti, klasické tekuté nebo gelové elektrolyty nasáklé v separátorech se nahrazují polymery. Označují se buď jako polymerový Li-Ionový článek nebo vžitější název je již Li-Pol článek.
Největšími producenty v počátcích Li-Ionových prizmatických akumulátorových článků je šest japonských továren (A&T, Hitachi, GS Melcotec, Matsushita, Sanyo a SONY), dále pak kanadská firma Moli a francouzský SAFT a od roku 2001 též korejská LG Chem a v současné době přibývají další firmy, které si výrobní technologie zakoupily.
Do výše zmiňované normy ČSN EN 61960-1 se z prizmatických Li-Ion akumulátorů dostal, jako normalizovaný typ, akumulátor s označením ICP083448. Ve výrobním programu jej mají pouze Hitachi, GS Melcotec, SONY a LG Chem. Takže i na tomto příkladě je vidět, že o rozměrovém sjednocení nelze ještě dlouho hovořit. U válcových Li-Ionů normalizované typy vyrábělo 10 z 11-ti největších výrobců, kdežto u prizmatických jen 4 z 9 největších výrobců.
Obr.4.6 – Průřez prizmatickým Li-Ionovým akumulátorem SAFT
Hlavní výhodou Li-Polymerových akumulátorů je jejich nižší hmotnost oproti klasickým prizmatickým lithiovým akumulátorům. Nemají totiž kovový obal (dýnko), ale záporná elektroda je vyvedena ven pomocí pásu podobně jako kladná elektroda. Li-Polymery se dají v omezené míře mechanicky formovat (ohýbat). Akumulátory nemají bezpečnostní ventil, nehrozí zde nebezpečí úrazu při roztržení nebo deformace akumulátoru, protože akumulátor je “zabalen” pouze v jednoduché odizolované hliníkové fólii.
Obr.4.7 – Ukázka Li-Polymerového akumulátoru
Rozdělení podle použití prizmatických Li-aku
Základní rozdělení prizmatických akumulátorů – 3,6V a 3,2 V
Hlavní použití prizmatických Li-akumulátorů
Hlavní použití prizmatických akumulátorvých článků
Rozdělení podle použití prizmatických Li-aku
Základní rozdělení prizmatických akumulátorů – 3,6V a 3,2 V
Hlavní použití prizmatických Li-akumulátorů
Hlavní použití prizmatických akumulátorvých článků