Skladování lithiových akumulátorů
Optimální podmínky pro skladování Lithium ion akumulátorová baterie — akumulátorová baterie, jejíž elektrolyt je organické rozpouštědlo a kladná a záporná elektroda využívají interkalovanou sloučeninu s lithiem lithiových akumulátorů jsou 0 až +25 °C teploty a 65 ± 20 % relativní vlhkosti. Povolené rozsahy pro skladování najdete vždy v technických specifikacích.
Lithiové akumulátory a baterie se skladují vždy v nabitém stavu. Skladovat baterie by se měly v rozpojeném stavu od spotřebiče, pokud je to možné. Protože i spotřebič, který se jeví jako nezapnutý, může odebírat z baterie, třeba jen minimální, proud.
Přestože mají malé samovybíjení, doporučuje se každých 6 měsíců (minimálně každých 12 měsíců) je nabít asi 50-ti % jmenovité kapacita (článků nebo baterií) — elektrický náboj, který může článek nebo baterie dodat za stanovených podmínek vybíjeníkapacity. Toto opatření je hlavně z důvodů elektroniky, která je součástí Li-Ionových akumulátorů a má neustálý (sice nepatrný) odběr energie. Pokles napětí pod povolenou mez může způsobit elektronické odpojení akumulátoru od kontaktů baterie a může se stát, že díky tomu již akumulátor nepůjde přes elektroniku nabít. Pokles napětí může způsobit náchylnost elektroniky na statickou energii. V případě složitější elektroniky, pak vymazání důležitých hodnost z pamětí elektronických obvodů.
Z toho také vyplývá, že po vybití akumulátoru nebo baterie se musí články co nejdříve také nabít. Nejen, že by mohlo dojít ke snížení životnosti akumulátoru, ale díky dalšímu vybíjení akumulátoru přes ochrannou elektroniku může dojít k tomu, že bude akumulátor odpojen od nabíjecích kontaktů a již nepůjde v nabíječi nabít (viz obr. 4.9.).
Poznámka:
Bohužel jsme se setkali s tím, že někteří výrobci fotoaparátů nebo videokamer, a to docela prestižní značky, doporučují skladovat lithiové baterie v nenabitém stavu. A důvod je, alespoň pro mne, velice nesmyslný. Doporučují to u baterií, kde je čip, který indikuje stav nabití nebo kapacitu baterie. Pokud by se stalo, že baterii plně nabijete a pak ji dlouhodobě skladujete, stane se to, že při vložení baterie po skladování do přístroje bude stále indikovat stav plného nabití, ale ve zkutečnosti bude mít kapacitu nižší o samovybíjení a o kapacitu spotřebovanou elektronikou. Takže by se mohlo stát, že na idikátoru stavu nabití si přečtete, že se může třeba kamerou točit ještě hodinu a baterie se najednou odepne. Je to asi velice nepříjemné, ale dle mého názoru je to menší zlo, než když se baterie uložená ve vybitém stavu na dlouhodobé skladování natrvalo elektronicky odepne a již ji nelze nabít a musíte si zakoupit novou. Určitě jsem tímto nechtěl pomlouvat onoho nepojmenovaného výrobce, ale dle mého názoru by lepším řešením bylo napsat do návodu k použití, že se doporučuje skladovat baterie v nabitém stavu, ale po dlouhodobém skladování nemusí indikátor stavu nabití ukazovat korektní hodnoty a že se doporučuje baterii znovu plně nabít. Ale jedná se o můj osobní názor, čtenáři nechť si udělají názor svůj, který parametr, zda životnost nebo přesná indikace stavu nabití, je pro Vás důležitější.
Viz také
Diskuze ke stránce Skladování lithiových akumulátorů
Luděk Stehlík: Re: A jak je to, prosím, s tímto?
Přeji dobrý den, i tento návod je více než divný, spíše se jedná o vadný překlad. Dle mého názoru první věta měla být asi takto: Akumulátory, které byly skladovány déle než 60 minut pod 0°C a pokud je chcete nabíjet, musí být aklimatizovány na běžnou pokojovou teplotu.
U druhého textu nevím přesně, co tím "basník" chtěl říci, ale pravděpodobně, že účinnost nabíjení pod 10° C je malá. K poškození článků by mohlo dojít při teplotách pod 0° C, ale určitě by to nevedlo k požáru. Sice jsou již speciální články, které se mohou nabíjet až do -20° C, ale běžný uživatel se s nimi nesetká a v akunářadí se určitě nevyskytují.
Určitě bych doporučil nářadí s Li-Ion baterií. Dnešní články již pracují i v mínusových teplotách, jsou daleko lehčí a dají se i rychle nabíjet.
To, že se baterie musí nabíjet v plusových teplotách nad 10°C platí jak pro Li-Ion, tak pro NiCd i NiMH.
reagovat 9. 12. 2013 09:38:34 -9
Pawel: Re: Re: A jak je to, prosím, s tímto?
Dobrý den, pane Stehlíku,
velmi Vám děkuji za vysvětlující odpověď/-di. Jen si dovolím ještě poprosit o upřesnění. Vím, že Li-Ion baterie mají lepší vlastnosti jako váhu, nevybíjení atp., ale ze všeho, co jsem načetl, jsem dospěl k názoru, že jsou také v určitém směru choulostivější, náročnější na slušné zacházení.
Jde mi o specifickou situaci, kdy může docházet k tomu, že vrtačka bude ležet po práci nějakou dobu vybitá (do vesnice k el. zdroji je daleko a uživatel se nebude namáhat, zapomene), v zimě může vrtačka ležet i několik měsíců v nevytápěném skladu, s teplotou i pod nulu. Domnívám se, že v takové situaci by NiCd byla odolnější (skoro se mi chce napsat blbovzdornější) a déle vydržet. Nebo se mýlím?
Děkuji, s pozdravem
Pavel Šmíd
reagovat 9. 12. 2013 23:35:41 +10
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: A jak je to, prosím, s tímto?
Přeji dobrý den, je pravda, že Li-Ion potřebují trochu lepší zacházení. Hodně sice zachraňuje elektronika, ale ponechání vybitých baterií bez nabíjení delší dobu, může být problém, dokonce to může mít vliv i na životnost. Ale skladování v mínusových teplotách zase takový problém není. Optimální podmínky skladování jsou sice nad 0° C, ale při skladování do -20° C se jim nic nestane (ani z hlediska životnosti), ale zde je problém s dalším použitím - pokud baterii budete chtít nabíjet, budete muset čekat 2-3 hodiny než dojde k aklimatizaci a pokud baterii budete chtít ihned používat, tak bude trochu "línější", ale pracovat bude.
Ještě mi teď napadla jedna věc. Vy se rozhodujete mezi NiCd a Li-Ion, ale nevím, zda se ještě nové akunářadí prodává s NiCd bateriemi. Podle mne je to již zakázané zákonem o akumulátorech; náhradní díly se sice dodávat mohou, ale výrobci nových zařízení, již by je používat neměli. Takže pokud budete kupovat nové akunářadí, tak Vám nabídnout buď NiMH nebo Li-Ion a v tomto případě určitě doporučuji Li-Ion.
reagovat 10. 12. 2013 08:34:35 +1
Petera: Re: Re: A jak je to, prosím, s tímto?
Dobrý den
Poškodí dlouhodobé skladování Li-ion baterie pod bodem mrazu? Když ano ,může se nějak ochránit před poškozením. Mám v úmyslu koupit aku vrtačku na chatu , která se přes zimu nevytápí.
reagovat 11. 12. 2015 23:42:21 +15
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: A jak je to, prosím, s tímto?
Přeji dobrý den, skladování v teplotách do -20°C je běžné, povolené a k poškození nedojde. Dopuručuje se však skladovat baterie v nabitém stavu.
reagovat 14. 12. 2015 13:56:36 +47
Vojta: Skladování v nabitém stavu?
Dobrý den.
Píšete, že se Lithiové akumulátory mají skladovat nabité. To mi přijde zvláštní. Doteď jsem se setkal s názorem, že se mají skladovat vybité (i když ne úplně) nebo napůl nabité - LiIon na cca 3,7V. Třeba i nabíječka má v sobě zabudovaný mód na skladování a ten má za cíl nabít/vybít článek právě na 3,7V. Ne, že by to byl nezlomný důkaz, ale podporuje to tuto variantu.
reagovat 27. 12. 2013 23:55:02 +42
Luděk Stehlík: Re: Skladování v nabitém stavu?
Přeji dobrý den,
máte tak trochu pravdu. Ale musíme tyto informace dát do kontextu a nevím, zda to vysvětlím dobře. Pod pojmem lithiový akumulátor si většina uživatelů nebo čitatelů těchto stránek, představuje akumulátor, který má doma (do mobilního telefonu, fotoaparátu, videokamery, atd). Proto jsme tento informační portál takto pojali. Je ale rozdíl mezi doporučeným skladováním výše uvedených akumulátorů a doporučeným skladováním jednotlivých lithiových článků bez elektroniky.
Samostatné články bez elektroniky, přímo od výrobce článků, se doporučuje skladovat ve stavu 50% nabití, tedy s napětím kolem 3,8 V. V tomto stavu se i od výrobce expeduje, ale expeduje se k výrobcům bateriím, nikoliv ke konečnému spotřebiteli. Tento doporučený stav nabití souvisí s chemickými změnami uvnitř článku, který je například vidět na obrázku 4.51 (www.battex.info ale pro konečného spotřebitele je asi tento údaj nezajímavý a hlavně byl by trochu matoucí. Ve chvíli, kdy tento článek je osazen elektronikou nebo je sestaven do jakékoliv baterie s elektronikou, platí doporučení o skladování v nabitém stavu. Je to proto, že elektronika akumulátoru má trvalý (sice velmi malý) odběr proudu z článku nebo z baterie a mohlo by dojít k vybití akumulátoru pod mez bezpečnostní elektroniky a pak akumulátor s bezpečnostní elektronikou by již nešel nabít (viz kapitola: www.battex.info).
Samostatné lithiové články nebo lithiové baterie bez elektroniky se při běžném používaní nevyskytují, snad jen u modelářských aplikací, ale zde nejde o běžného zákazníka, ale o zvláštní skupinu uživatelů, kteří více hledí na momentální výkon baterie než na její životnost.
Nejhorší informace jsou právě ty, které jsou vytrhnuty z kontextu. A spousta i odborných, nebo rádoby odborných, časopisů pouští do světa informace, které jsou sice pravdivé, ale platí pro určitý rozsah použití nebo pro určitý typ akumulátoru nebo za určitých podmínek, ale tuto informaci již konečnému zákazníkovi nesdělí.
Nevím, zda tato odpověď je dostačující, ale rádi zodpovíme další otázky k tomuto tématu.
reagovat 30. 12. 2013 14:46:53 +40
Jan Šlajs: Li-lon aku verzus Li-ion
Dobrý den,
rozhoduji se o koupi aku šroubováku. Některé typy jsou vybaveny při stejné voltáži aku Li-lon a jiné Li-ion. Prosím o radu, který typ baterie je lepší pro hobby využití. Děkuji
reagovat 1. 3. 2014 11:40:31 +14
Luděk Stehlík: Re: Li-lon aku verzus Li-ion
Přeji dobrý den, rozdíl mezi Li-Ion a Li-ion není. Rozdíl je jen ve velikosti písmene "i". Obě označení jsou správná. Ion neoznačuje žádný chemický prvek, takže je jedno, zda se píše "Ion" nebo "ion".
reagovat 3. 3. 2014 08:28:03 +13
Jiří Čech: Telátka
Některá telátka dokonce píší, že se má li-ion aku akladovat nabitý jen na 30% kapacity, také dobrý fór... :-)
reagovat 1. 1. 2015 14:20:20 +29
Václav Polák: dlouhodobé skladování Li-ion
Skladováním plně nabité lithiové baterie po dobu jednoho roku při 25 stupních C poklesne její kapacita asi o 20 procent, při skladování baterie nabité pouze na 40 procent je ztráta kapacity pouze 4 procenta.
Jedná se o trvalou nevratnou ztrátu akumulační schopnosti baterie nikoli o její vybití.
Bylo to testováno zde: www.powerstream.com
Pro jiné běžné typy akumulátorů (olověné, Ni-MH) toto ale neplatí, je to zřejmě zvláštní vlastnost Li-ion dobíjecích článků.
reagovat 27. 8. 2015 09:38:25 +21
Luděk Stehlík: Re: dlouhodobé skladování Li-ion
Přeji dobrý den,
bohužel na Váš dotaz odpovídám až nyní, protože jste v dotazu nezaškrtnul, že požadujete odpověď od naší firmy, takže jsem o přispěvku nevěděl. Ale dnes jsem si příspěvku všimnul. To co píšete, je trochu vytržené z kontextu. Musí se rozlišovat samovybíjení samostatných článků (bez elektroniky) a baterií, které běžně má konečný zákazník.
Běžný spotřebitel doma má baterie, nikoliv články. Baterie znamená, že se jedná o článek nebo sestavu článků, který je opatřen nějakou bezpečnostní elektronikou. Problém je, že elektronika má, sice nepatrný, odběr. Většinou je tento odběr ale vyšší než je samovybíjení samotného článku. Proto se doporučuje skladovat baterie ve stavu nabitém.
Pokud se skladují články (samostatné články bez elektroniky), tak se doporučuje stupeň nabití mezi 20-45% stupně nabití. V tomto stavu odchází od výrobců většina samostatných "článků". Opět bych chtěl zdůraznit, že se jedná o samostatné články, nikoliv zkompletované baterie nebo články s elektronikou. Souvisí to z chemickými reakcemi, které probíhají uvnitř článku. Tento rozsah je vidět např. na obrázku 4.51 (www.battex.info). V tomto úseku (20-45%)je opravdu samovybíjení velice nízké, ale jedná se o články samostatné, nikoliv baterie.
Co se týče druhé poznámky, že se jedná o trvalou ztrátu kapacity, tak o tom bych také docela polemizoval. Úbytku 4% za rok skladování bych asi věřil, to by mohlo odpovídat stárnutí článku, ale ztráta 20% při skladování 100% nabité baterie je nesmysl. Dnešní články již tento úbytek nemají.
reagovat 14. 12. 2015 14:37:37 +4
Mišpulín: jak je to...
Zdravím a hezké svátky prosím jak je to při nákupu elektroniky, v tomto případě tabletu kde byl uveden na trh před 2,5 lety baterie má kapacitu 4800mAh v té době cena 6000 dnes 2200 .. jde mi o to když je produkt stále prodáván jako nový přímo od velkého operátora se zárukou 24 měsíců tak by měla být baterie spolu se zařízením přeposlána na výměnu není pravda? Pokud bych si totiz koupil tablet s baterie 4800 a zjistil že má kapacitu dík dlouhému skladování sníženou... je to již složitější elektronika a odběr tam být musí tak mě zajímá jestli to prodejci každý půl rok přeposílají do servisů na kalibrace jako u ntb když si koupíté máte na baterii datum o revizi. A pokud koupím takto nový výrobek jestli musí splňovat udávanou kapacitu a jak ji bezpečně bez zásahu do přístroje změřit. Děkuji
reagovat 24. 12. 2015 21:57:38 -9
Luděk Stehlík: Re: jak je to...
Přeji dobrý den,
pokud se tablet začal prodávat před 2,5 lety, ještě to neznamená, že si prodejce nakoupil velké množství na sklad a prodává z této dodávky ještě dnes. Myslím si, že prodejce neustále doplňuje svoje skladové zásoby a nestává se, že by měl zásoby na více než měsíc nebo max. několik málo měsíců. Pokles ceny bych hledal spíše jinde. A to v pokroku v technologiích (nové typy tabletů na trhu), ve změnách kurzů, nebo spíše ve vyčištění skladových zásob, když už výrobce dané tablety nedodává nebo když už se omezuje produkce náhradních dílů. Nezapomeňte, že prodejce musí dodávat ještě 10 let po prodeji náhradní díly nebo poskytovat pozáruční servis.
Ani notebooky se nepřeposílají do servisů k nabití baterií. To by cenu notebooků hodně zvýšilo. A určitě nikdo z nás si nechce kupovat notebook nebo jinou elektroniku, kde jsou na krabici porušeny pečetě od výrobce.
Co se týče kapacity, tak v noteboocích se kapacita změřit dá, protože je baterie vyjímatelná. U tabletů je to již problém, protože baterie je zabudovaná uvnitř, takže kapacita se změřit nedá. Sice by to šlo, tablet otevřít a změřit kapacitu, ale v tu chvíli ztratíte veškerou záruku na tablet. Pokud se Vám zdá, že kapacita není odpovídající uváděným výrobním parametrům, nezbývá Vám nic jiného než toto reklamovat u prodejce a pak věřit údajům, které naměřil prodejce nebo servis tohoto prodejce.
reagovat 28. 12. 2015 15:21:07 +14
Lukas Sokolovsky: Kedy zacat nabijat bateriu
Dobry den chcel by som sa opytat kedy by bolo optimalne vzhladom na predlzenie zivotnosti baterie a kapacity zacat s nabijanim akumulatora.Pri akej min hranici treba zacat nabijat baterie napriklad v mobile.Mam pockat az do uplneho vybitia napr 1-2% a nasledne nabit bateriu na 100% alebo pri akej zostatkovej kapacite baterie by som uz mal zacat nabijat 10% alebo 20%?Dakujem
reagovat 24. 1. 2016 00:24:00 +6
Luděk Stehlík: Re: Kedy zacat nabijat bateriu
Přeji dobrý den, v mobilních telefonech jsou lithiové akumulátory. Nabíjí se konstantním napětím, takže u nich nemůže dojít k přebíjení. Takže se mohou dobíjet kdykoliv. Ať jsou vybity z 10% nebo z 50% nebo plně vybity ze 100%. Pokud se na to podíváme i z hlediska životnosti, tak čím hlouběji baterii vybíjíme, tím má kratší životnost. Takže je lepší baterii dobíjet co nejčastěji a určitě ji nevybíjet ze 100%.
I z hlediska funkce mobilního telefonu, je nesmyslné nechávat vybíjet baterii ze 100%. K čemu Vám je telefon, když se díky vybité baterii vypne právě v okamžiku, kdy nemáte po ruce nabíječ? Zákazníkům doporučujeme pro mobilní telefony, aby se naučili dávat mobilní telefon na nabíječ každý den: například při návratu z práce nebo každý večer než jdou spát.
Více v kapitole: Vybíjení akumulátoru před jeho nabíjením (Pověry a mýty).
reagovat 25. 1. 2016 10:05:12 -93
Lukas Sokolovsky: Re: Re: Kedy zacat nabijat bateriu
Dakujem za odpoved.
reagovat 28. 1. 2016 12:22:19 +28
Pavel: Liion akumulatory s elektronikou a bez nej
Dobry den. Dost dobre som neporozumel Vasemu vysvetleniu o Liion akumulatoroch s elektronikou a bez elektroniky. Poznam Liion akumulatory napriklad z notbukov, kde viem ze sa ta elektronika nachadza. Ale poznam aj Liion akumulatory do mobilnych telefonov, tranzistorovych radii, alebo do vysielaciek, kde tvori Liion akumulator iba maly hranolcek obaleny v alobale. Niektore Liion akumulatory pripominaju puzdrom iba maly sacok z alobalu...
Myslim si ze tieto akumulatory elektroniku nemaju. Alebo sa mylim?
Nedávno som kupoval Liion akumulator typ: 18650 3,7V. Puzdro mi nepripominalo ze by mohlo v sebe ukryvat elektroniku. A preto by som sa chcel spytat ze ci akumulatory ktore som v texte uvadzal maju alebo nemaju vo svojom puzdre elektroniku?
Dakujem za odpoved.
reagovat 7. 2. 2016 11:05:16 +100
Luděk Stehlík: Re: Liion akumulatory s elektronikou a bez nej
Přeji dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.
Baterie do mobilních telefonů určitě elektroniku mají (100%). K této povinnosti se zavázali všichni výrobci mobilních telefonů (www.battex.info+18287-2000 - standard, ke kterému se výrobci zavázali). Jak uvádíte, "hranolček obalený v alobale" pro mobilní telefony, vždy obsahuje bezpečnostní elektroniku. Někdy se to nezdá, ale elektronika pro jednočlánkovou baterii je malá, dnes nabízíme elektroniku, která má rozměr: 15x4 mm, např.: shop.battex.cz . Baterie do vysílaček vždy také obsahují elektroniku. Jinak by ve stejné vysílačce a ve stejném nabíječi pro baterie nebylo možné používat rozdílné typy baterií: NiCD - NiMH - Li-Ion.
Co se týče baterií 18650, tak tyto baterie se používají s elektronikou třeba v noteboocích, ale jako samostané články se používají například ve svítilnách. Ale jsou dva typy svítilen. Jeden typ svítilen má bezpečnostní elektroniku uvnitř svítilny a tak k provozu se dají používat samostané články bez elektoniky, další svítilny jsou bez elektroniky a zde je třeba používat články, které mají bezpečnostní elektroniku (např: shop.battex.cz ). Články sice vypadají jako základní články bez elektroniky, ale bezpečnostní elektronika je skryta v mínusu článku (shop.battex.cz ).
Existují sice baterie, pro komerční použití, které se dodávají bez elektroniky. Nejznámější jsou dva typy CR2 a 2CR5, které se používají pro fotoaparáty, ale tyto typy jsou vyrobeny z lithiových akumulátorů systému Li-FePO4 (3,2V), která jsou z hlediska bezpečnosti na vyšší úrovní než lithiové akumulátory kobaltové, niklové, manganové nebo jejich sloučenín (3,6V).
Někde na informačním portálu uvádíme, že běžný uživatel se s bateriemi bez bezpečnostní elektroniky nesetká. Sice na e-shopu akumulátory bez elektroniky nabízíme, ale měly dále sloužit k sestavování (paralelně nebo sériově) do baterií, které by měly být dále opatřeny elektronikou. Například i v tabletech se setkáváme s akumulátory bez elektroniky, ale tato elektronika je na desce ovládající nabíjení baterie, kde je třeba tento akumulátor vyměnit.
reagovat 23. 2. 2016 16:25:50 +18
Pavel: Re: Re: Liion akumulatory s elektronikou a bez nej
Ďakujem za odpoved.
reagovat 23. 2. 2016 22:24:02 -21
Miroslav Studník: Skladovani odhad
Dobrý den,
děkuji za članek a jasne vysvětlení. přesto bych se rád zeptal jak jeto s cca dobou bez používaní. Stačí ji tedy jednou za 6 měsícu nabít?(pokud by se stalo ze ji tech 6 mesicu vubec nepouziji). A mela by mne nejaky ten rok vydrzet?
jedna se mi konkretne o tento akumulator
www.einhell.cz
Dekuji mockrat.
reagovat 9. 4. 2016 13:27:29 +6
Luděk Stehlík: Re: Skladovani odhad
Přeji dobrý den,
akumulátory Li-Ion je nutno každých 6 měsíců nabíjet. Obzvláště to platí pro baterie, které jsou z těchto akumulátorů vyrobeny. Baterie do akumulátorového nářadí jsou opatřeny i elektronikou, která odebírá neustále malý proud z baterií, které jsou vyrobeny z těchto akumulátorů.
Dúležité je i to, že při nákupu nové baterie, je nutné baterii nejdříve nabít a pak ji teprve je možno skladovat. Mnoho zákazníků si nakoupí baterii "na potom" a uskladní ji, a zjistí, že po 6-ti měsících baterie vůbec nefunguje. Ale toto není problém baterie, ale zákazníka.
V dnešní době je velký problém s dopravou lithiových akumulátorů, podle nových předpisů se smí dopravovat ve stavu s maximálně 10% nabitím. Takže první, co musí udělat zákazník, je baterii nabít.
reagovat 11. 4. 2016 18:58:46 -3
Kamil: Skladování
Dobrý den
Moje otázka bude trochu asi strohá,ale nedaří se mi nikde dočíst jak má patřičně vypadat sklad na baterie Li 20 - 300Ah. Nemyslím teplota a vlhkost nebo kapacitně oddělené,ale návaznost na bezpečnostní opatření atd. Bude se skladovat jak baterie,rak i články samostatné různých kapacit.Má-li to být samostatná místnost apod. Děkuji i za případné odkazy na patřičné normy. Ty které jsem prostudoval nijak konkrétní nebyli.
Děkuji
reagovat 17. 6. 2016 12:54:13 +32
Luděk Stehlík: Re: Skladování
Přeji dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď, ale nezaškrtnul jste, že chcete odpovědět na Váš komentář, takže se mi nezobrazila výzva k odpovědi.
Že nemůžete najít podklady k tomu, jak má vypadat sklad pro lithiové akumulátory, je v pořádku. Předpis neexistuje. Lithiové akumulátory neuvolňují žádné nebezpečné látky, protože jsou hermeticky uzavřené, takže pro ně neexistuje obecná norma třeba jako pro otevřené olověné články.
Dodržovat se musí jen předpisy dodavatelů akumulátorů ohledně teplot, vlhkosti, nabíjení a pod.
reagovat 7. 2. 2017 13:13:11 -36
Jiří : Ponechání svítidla
Dobrý den,
Koupil jsem si dílenský reflektor s lion aku a po jeho vybití jsem nemohl nalézt nabíječku. Našel jsem ji až po 4 měsících. Celou tu dobu byl vybit při pokojové teplotě. Nyní se zdá, že se nabíjí OK. Je po něm v ohledu kapacity a životnosti?
Děkuji moc
reagovat 3. 2. 2017 20:07:05 +4
Luděk Stehlík: Re: Ponechání svítidla
Přeji dobrý den,
pokud se baterie nabíjí, tak ještě po ní není. Ale z hlediska životnosti a ztráty aktuální kapacity, to takhle na dálku posoudit nemohu. Kapacitu baterie si můžete ověřit sám, i bez měřáku. Porovnejte, jak dlouho Vám reflektor svítil jako nový a jak dlouho Vám svítí nyní.
reagovat 7. 2. 2017 13:01:08 -3
Filip: Skladovani baterii v nabitem stavu
Dobry den, z drivejska z dob modelareni mi bylo vtloukano do hlavy at baterie skladuji ne plne nabite, ale cca 85% nabite. V beznych clancich pro pohon modelu neni tusim zadna elektronika, nebo se pletu? Co byste mi prosim poradili, jak takove baterie skladovat?
A dale, mam rozumet vyrazu "nabita baterie" jako baterie nabita na 100% ? Moce dekuji za odpoved
reagovat 20. 6. 2018 10:54:01 +48
Luděk Stehlík: Re: Skladovani baterii v nabitem stavu
Přeji dobrý den,
tak, jak bylo zmíněno x-krát na těchto stránkách i na celém informačním portálu, je třeba rozlišovat běžného uživatele akumulátorů a "modeláře". Modelářské baterie většinou nemají žádnou bezpečnostní elektroniku, takže zde nehrozí vybití prostřednictvím bezpečnostní elektroniky. Takže ideální stav pro skladování samostatných článků je kolem 50% nabití, skladování baterií z více článků se doporučuje kolem 80% nabití (pracují zde bludné proudy). Modeláři ještě doporučují skladovat v chladničce v uzavřeném obalu (nejlépe s absorbenty vlhkosti), aby bylo nižší samovybíjení. To je pravda, ale není to "běžné" použití Li-Ion baterie.
Tento portál by měl být pro běžné konzumenty lithiových akumulátorů. Běžný uživatel lithiových akumulátorů nerozlišuje lithiový článek (článek bez elektroniky) a lithiový akumulátor (baterie z lithiových článků s elektronikou nebo i jednočlánek s elektronikou). Lithiový článek má sice nízké samovybíjení, ale již lithiový akumulátor díky elektronice má samovybijení i několikanásobně vyšší. Proto doporučujeme skladovat baterie v nabitém stavu. Tzn. po použití nabít. Třeba u mobilních telefonů to není tak zásadní, protože mobil člověk potřebuje každý den a tak ho nabíjí. Největší problémy dělají fotoaparáty a videokamery. Člověk něco vyfotí o vánocích a pak foťák veme do ruky až v létě o dovolené nebo zase o příští vánoce. Zde je to největší nebezpečí zničení baterie díky samovybíjení prostřednictvím ochranné elektroniky. To samé platí třeba pro elektrokola nebo pro dětská autíčka. V září se dá autíčko do garáže a příští rok se diví, že baterie již nejde nabít.
Jinak "nabitá baterie" se, myslí na 100 % nabitá baterie. Nevím teď sice jaký úryvek z textu myslíte, ale mělo by to tak být.
Asi máte pravdu, že některé informace jsou velice zkreslené, zavádějící a někdy i vytržené z kontextu. Když někam napíši, že lithiové články se mají skladovat ve stavu 50-ti % nabití, tak v dalším článku je odkaz na moji citaci, ale píše se tam, že lithiové baterie se mají skladovat v 50-ti % stavu nabití. A článek a baterie je velký rozdíl. Proto doufám, že ostatním čtenářům tímto nezamotám hlavu.
reagovat 20. 6. 2018 14:38:04 +23
Pavel Tvrzník: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Dobrý den, několik let létám s drony. Pohonné akumulátory jsou vybaveny "elektronickou inteligencí", která mimo jiné informuje o zbývající kapacitě, teplotě článkū, napětī, počtu nabījecích cyklū a podobně. Vrcholem všeho, do přečtení předchozīch přspėvků, možnost uživatelsky nastavit dobu po jejímž uplynutí bude akumulátor automaticky vybit na skladovací napětí. Po lētånī nijak akumulátory neošetřuji. Jestli jsem pochopil spràvnė předchozí texty, tak se samotný výrobce postaral o to, aby si udržel odbyt nových akumulátorū. Na druhou stranu musím říct, že jsem zatím ani u nejstarších akumulátorū nezaznamenal pokles kapacity. Domnívám se, že je t tím, že žádný z nich, neodpočívá déle než 14 dní.
Jaký je tedy Váš názor na automatické vybíjení akumulátorů.
Děkuji, PT
reagovat 11. 7. 2018 23:39:31 +24
Luděk Stehlík: Re: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Přeji dobrý den,
musím se přiznat, že plně nechápu Váš dotaz. Nevím, co myslíte automatickým vybíjením akumulátorů. Zda se jedná o samovybíjení? Samozřejmě, když používíte baterie minimálně každých 14 dní, tak se Vás netýká problém samovybíjení nebo skladování.
Ale jsou uživatelé, které baterie používají po roce nebo po 1/2 roce, zde je třeba zohlednit samovybíjení NiMH neebo Li-Ion baterií.
Používaní baterií pro drony a pužívání baterií pro Integrovaný záchranný systém je rozdíl.
Více mi popište Váš problém, určitě byhom se touto problematikou začali zaoobírat.
L.Stehlík
reagovat 16. 7. 2018 15:27:45 +28
Pavel Tvrzník: Re: Re: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Dobrý den, děkuji za vaši reakci. Pokusím se dotaz upřesnit.
Akumulátor je vybaven automatikou řízeného vybíjení, aby se údajně zabránilo jeho poškození při dlouhodobějším skladování. Například, před zimu a podobně. Přímo v akumulátoru je údajně procesor, paměť...
Po připojení akumulátoru k dronu, prostřednictvím něj, lze vyčítat z akumulátoru různé údaje a nastavit po kolika dnech od nabití se má začít vybíjet. Samozřejmě dron musí být zároveň připojen k tabletu, kde je nainstalována speciální aplikace výrobce.
Dá se tady nastavit například, že za 5 dní od nabíjení má dojít k nějakému řízenému vybíjení, bez toho, aby byl akumulátor někam připojen. Že to funguje, jsem si vyzkoušel, když jsem jeden akumulátor nabil a vzápětí mu nastavil, že se má za 2 dny začít vybíjet.
Po dvou dnech se začal mírně zahřívat, výrobce na to i upozorňuje v manuálu a uvádí zároveň, že vybíjení bude ukončeno asi na 40-60%. Mimo to v návodu také doporučují, že by se akumulátory měly alespoň 1x za 3 měsíce takto nechat vybít, prý to prodlužuje životnost.
Nevím jestli jsem to popsal dost srozumitelně.
Přeji pěkný zbytek dne, PT
reagovat 16. 7. 2018 17:01:59 +14
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Přeji dobrý den,
již Vám rozumím. Čipy, kde se ukládá počet cyklů, zbývající kapacita nebo datum výroby se používají dlouho, a to již u NiCd nebo NiMH akumulátorů. U Li-Ion baterií je to ještě častější.
Vybíjení na 40-60% kapacity se používá hlavně u samostatných článků (bez elektroniky), kde při této kapacitě je nejmenší samovybíjení. Tam, kde je na článku nebo na sestavě článků (baterii) přidaná nějaká elektronika, která baterii také vybíjí, se to nedoporučuje. Výjímkou jsou elektroniky, které se dokáží odpojit ("uspat") a nemají žádný odběr.
Píšete, že v návodu je, že se baterie mají alespoň 1x za 3 měsíce takto nechat vybít. Podle mne by tam spíše mělo být, že 1x za 3 měsíce by se baterie měla nabít a pak vybít pro skladování na 40-60%. To by bylo logičtější. Jinak by to asi nedávalo smysl. Ale opět je to rada pro dlouhodobé skladování. Nikoliv, když baterii často používáte.
My doporučujeme baterie s elektronikou plně nabít a při dlouhodobém skladování je po 6 měsících opět plně dobít. Při dlouhodobém skladování jsme nezaznamenali rozdíly v životnosti u baterií, které se nabily na 100% a dobíjeli se každých 6 měsíců a bateriemi, které se plně nabily a poté vybily na 50% a tento cyklus se opakoval každé 3 měsíce.
reagovat 17. 7. 2018 12:03:49 -1
Pavel Tvrzník: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Dobrý den, děkuji za vysvětlení, budu se řídit Vašimi doporučeními.
Přeji pěkný den, PT
reagovat 17. 7. 2018 13:16:49 -3
Pavel Tvrzník: Automatické vybíjeni při skladování lithiových akumulátorū
Dobrý den, děkuji za vysvětlení, budu se řídit Vašimi doporučeními.
Přeji pěkný den, PT
reagovat 17. 7. 2018 13:17:22 -18
Milan: Děkuji za užitečné informa
Dobrý den, děkuji Vám za velmi užitečné informace ohledně skladování li-ion akuulátorů.Něco jsem si jen potvrdil a v něčem poučil. Takže li-ion accu do kamery, fotoaparátu original nářadí atd. je lépe skladovat plně nabité a co půl roku dobít a třeba "vykuchané" články s přenosného počítače pokud tedy nemají ochranu v každém článku tak jen nabíjet pro skladování na 3,7-3,8V.Sám ve starém nářadí kde byly původně nicd a nimh akumulátory používám nyní li-ion bez plné ochrany jen s akustickým upozorněním a dobíjím je na modelážské nabíječce. Měl jsem tam ochranu ale asi ne úplně vhodnou a baterie nešlo využít na plný výkon.Takže nyní po použití vrtačky když budu předpokládat že ji nebudu v dohledné době potřebovat budu nabíjet na cca 80% kvůli bludným proudům.
reagovat 4. 4. 2019 13:35:05 +1
Aleš Drechsel: Datum výroby na novém akumulátoru.
Dobrý den, koupil jsem si v internetovém obchodě dva nové akumulátory do foťáku Panasonic Li-ion 7,2V, 1860mAh. Po rozbalení jsem zjistil, že je na akumulátorech uveden datum 04/2018 takže asi ležely někde ve skladu téměř dva roky. Mám obavu, aby dlouhé skladování výrazně nesnížilo jejich kapacitu a jestli to tedy není důvod k jejich vrácení.
Děkuji za odpověď, s pozdravem, AD
reagovat 26. 3. 2020 23:28:44 +11
Luděk Stehlík: Re: Datum výroby na novém akumulátoru.
Přeji dobrý den, datum výroby ještě není důvod k vrácení akumulátorů. Stejně podle OZ máte nárok na 24 měsíční záruku, pokud jste tedy nepodepsal záruku nižší. Pokud by akumulátory kapacitou neodpovídaly, poznáte to během 2-3 nabíjecích a vybíjecích cyklů.
reagovat 27. 3. 2020 11:54:40 +2
Rozvoda: V jakém stavu se prodávají el.koloběžky. Jsou od výrobce nabité nebo čekají na první nabítí po koupi
U elektro koloběžek je problém v tom že prodejci tyto koloběžky prodávají skladované několik let.To znamená že po koupi je pravďepodobné investovat dost vysokou částku do nové baterie./5000.-a ž 10000.-Kč/Je vhodné jít do takové problémové koupi?
reagovat 13. 5. 2020 10:18:03 -23
Luděk Stehlík: Re: V jakém stavu se prodávají el.koloběžky. Jsou od výrobce nabité nebo čekají na první nabítí po k
ne všechny zařízení musí být u dovozce několik let.
reagovat 14. 5. 2020 17:09:11 +39
Jaroslav Starý: Dotaz
Dobrý den, měl bych dotaz - na kolik může klesnout napětí u 18V aku baterie, která se delší dobu nepoužívá. Zakoupil jsem si náhradní pro aku vrtačku a změřil jsem na ní napětí 16,78 V. Nevím zda ji mám dobít nebo ne. Nebudu ji ještě tak dva měsíce používat.
Předem Vám děkuji za odpověď
Starý Jaroslav
reagovat 16. 4. 2021 15:22:09 +7
Luděk Stehlík: Re: Dotaz
Přeji dobrý den,
určitě bych nedoporučoval, čekat na nějaký pokles napětí. Tak jak je psáno v úvodu této stránky, pro Li-Ion baterii je lepší pokud se udržuje vždy v nabitém stavu.
Teoreticky by pokles sice mohl být až na 12,5V, ale jde o to, zda se ještě pak baterie bude dát nabít nebo zda nedojde k jejímu poškození.
reagovat 19. 4. 2021 16:18:40 +15
Nicole: Skladování v nabíječce
Dobrý den pane Stehlík,
ráda bych se zeptala jestli Li bateriím jak s elektronikou tak třeba "holým" 18650 škodí nechávat je v "pohotovosti" v nabíječce pokud se nepoužívájí třeba týden nebo dva. Měla jsem vždy za to, že jim to nevadí ba naopak, a že skladování při častečném vybití platí jen pro dlouhodobé skladování třeba půl roku u Li článků bez elektroniky. V diskuzní skupině o dronech na Facebooku jsem se ale dozvěděla, že by se takto skladované baterie mohly nafouknout a zničit. Proto se chci zeptat na Váš odborný názor. Tvrdí mi tam, že to škodí i bateriím všech systémů nejen Li-ion/Li-pol. Komerční NiMH nechávám v nabíječce s -deltaU ukončením na udržovacím proudu dokud je nepotřebuji nebo dokud nepotřebuji nabíječku pro další baterie. Je to chyba? A ještě bych se chtěla zeptat jak je to s nabíjecím proudem. U Li s elektronikou (mobilní tel., powerbank, dron, atd.) většinou pokud na nabití nespěchám preferuji USB nabíječku s nejmenším proudem jakou mám k dispozici (0,5 A) místo originální nabíječky. U komerčních NiMH baterií také preferuji ty nabíječky s nižším proudem (používám jen nabíječky s ukončením -deltaU) oproti rychlonabíječkám. Jediné baterie, které nenechávám v nabíčce jsou primární alkalické, které nabíjím v nabíječce původně určené pro RAM, ale i když je tam zapomenu většinou nevytečou. (Vím, že se to nemá dělat, ale za několik let co takto primární alk. baterie nabíjím mám ověřeno, že při mělkém vybíjení to funguje dokonale). Předem děkuji za odpověď i za Vaše stránky, které mi přinesly již mnoho poučení.
reagovat 17. 4. 2022 22:25:13 +13
Karolína Stehlíková: Re: Skladování v nabíječce
Přeji dobrý den,
pokud se jedná o profi nabíječku (s dobře nastaveným nabíjecím napětím), tak tam mohou být akumulátory jakkoli dlouho, protože po plném nabití do akumulátorů stejně neteče žádný proud.
U NiMH baterií, pokud k nabití používáte nabíječ s -dU ukončením, tak většina nabíječů pak přepne do režimu konzervačního dobíjení, a to bateriím neškodí, ba naopak. Takže to děláte dobře.
Pokud nabíječka má ukončení -dU, tak by se však mělo jednat již o "rychlonabíječku". Protože -dU se projevuje u NiMH aku pouze při proudech vyšších než 0,1It (0,1C), tedy při vyšších než normálních proudech. Za nízké proudy se považuje proud menší než desetina kapacity. Ale to je jen terminologie.
Nabíjení primárních alkalických baterií samozřejmě doporučit, z profesionálních důvodů, nemohu. Hrozí zde tečení u baterií a poškození nabíječe.
Jinak děkujeme za přízeň naším stránkám.
reagovat 29. 4. 2022 17:05:00 +9
Václav: Baterie FVE
Dobrý den. mám dotaz ohledně baterií pro Fotovoltaickou el.
Firma mi nainstalovala FVE s bateriovým úložištěm. Po dokončení montáže
byly baterie nabité na 50%. Vzhledem k tomu,že doposud nemám revizi FVE
se baterie jen vybíjí. V současnosti jsou na 4% nabití. Nehrozí uplným vybitím poškození baterií? Jedná se o Triple Power Lithium-ion Batery
SOLAX. Děkuji za odpověd´ Molík.
reagovat 28. 10. 2022 11:45:02 +7
Karolína Stehlíková: Re: Baterie FVE
Dobrý den, s fotovoltaikami nemáme moc zkušeností a nevím proto úplně, jak úložiště společně s fotovoltaikami funguje. Proto by bylo nejlepší kontaktovat firmu, která Vám toto zařízení instalovala a poradit se s nimi. Ale čistě z hlediska baterií Li-Ion, tak ano, baterie nemají rády úplné vybíjení a aby se proti hlubokému vybíjení ochránili, často jsou opatřeny ochrannou elektronikou, která má mimojiné za úkol baterie ochránit proti tomu hlubokému vybití a zničení, tím že je odpojí, a dokud se znovu nenabijí nad určitou hodnotu, tak je nelze dále vybíjet. Ale jak jsem upozornila na začátku, nevíme jak celá fotovoltaická elektrárna vypadá, a zda je obvod či baterie opatřena nějakou ochranou elektronikou baterií.
reagovat 31. 10. 2022 15:32:22 +7
Michal M: Ebike bateria
Dobry den,mam dotaz ohladne skladovania elektrickeho bicykla cez zimu.
Bateria (članky Samsung,Lion,48V/630Wh)je integrovana v ráme a neda sa bez zlozitej demontaze motora a porusenia zaruky vybrat.
Aka je minimalna tepolta pri ktorej je vhodne bicykel skladovat celu zimu ked nebude použivany,aby nedoslo k poskodeniu baterie a na kolko percent je potrebne bateriu nabit?
Snazim sa bicykel zazimovat ale neviem ci by mu neuskodila chladna pivnica alebo chalupa.
Dakujem Vam za odpoved.
reagovat 18. 11. 2022 13:31:41 +8
Karolína Stehlíková: Re: Ebike bateria
Přeji dobrý den, díky elektronice uvnitř zařízení se baterie i při nepoužívání pomalu vybíjí, a pro Li-Ion baterie není dobré pokud se dostanou do stavu úplného vybití/podvybití. Proto je nutné baterii před uskladněním plně dobít, aby Vám přes zimu vydržela v dobrém stavu, a zároveň před tím, než na kolo na jaře opět nasednete, doporučuji nabít opět doplna.
Pokud jde o teploty, zaráží mě, že tuto informaci neuvádí výrobce v návodu na kolo. U teplot záleží na použitých článcích uvnitř. Ale nejčastěji se setkáváme s minimální teplotou pro skladování článků do -20°C. Jde o údaj pro skladování, takže baterie musí být v klidu, tedy nesmí být v této teplotě nabíjena ani vybíjena (pokud není uvedeno jinak). V případě, že byste chtěl dobít baterii i přes zimu, je nutné kolo z teploty pod nulou přesunout do pokojové teploty a nechat chvíli baterii aklimatizovat než jí začnete nabíjet.
Nejvhodnější je dát kolo někam do garáže či předsíně, kde je sucho a nejsou tam extrémní výkyvy teplot.
reagovat 18. 11. 2022 16:00:30 +6
Michal M: Re: Re: Ebike bateria
Dakujem za Vasu reakciu a za informaciu.
Pytal som sa preto,lebo informacia v navode je ze skladovacia minimalna teplota je +15 stupnov nabitie 60%,predajcovia odporucaju izbovu teplotu +20C na skladovanie baterie a uvadzaju to aj rozne navody na internete o zazimovani ebiku,co sa mi nezdalo aby bola bateria az taka hakliva...
Baterka ma za sebou jeden nabijaci cyklus,je nova tak som sa radsej opytal Vas,nakolko mienim odlozit ebike na chalupu ,kde je teplota v zime cca +5 az +10, stupnov C,ale nikdy nepada pod bod mrazu a bal som sa ze by som ju mohol tymto chladom poskodit.
reagovat 18. 11. 2022 16:24:57 +10
Karolína Stehlíková: Re: Re: Re: Ebike bateria
Dobrý den, naprosto Vás chápu. Myslím, že na chalupě to bude naprosto v pořádku s těmito teplotami.
reagovat 18. 11. 2022 17:28:34 +4
Alex: Skladování elektrokoloběžek
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou ohledně uskladněných elektrokoloběžek s baterií 10.4Ah.
Na skladě nám zůstalo cca 5 elektrokoloběžek s nižším výkonem 250W. Bohužel na skladě se na ně zapomnělo a nyní cca po roce a půl jsme chtěli udělat výprodej. Po vybalení jsme ale zjistili, že koloběžky není možné nabít a tím pádem ani spustit.
Předpokládám, že baterie se elektronicky odpojily. Je možné baterie nějakým způsobem oživit, či nikoliv?
Děkuji.
reagovat 27. 1. 2023 15:10:10 +8
Jiří: Re: Skladování elektrokoloběžek
Pokud jsou baterie vybité tak hluboce, že už došlo k jejich odpojení a navíc je pravděpodobné, že ve skladu byly ponechány v tomto stavu zřejmě dlouhou dobu, tak budou už budou vhodné na výměnu. Oživovat takové "zombie" baterie je problematické. Po takto dlouho přetrvávajícím hlubokém vybití se jen ve velmi výjimečných případech podaří baterii oživit. Většinou to tady za tu práci s tím nestojí a výsledek je obvykle nulový. S takovou baterií bych elektro-koloběžky rozhodně nedoporučoval prodávat tj. prostě je nabídněte ve výprodeji bez baterií s tím, že kdo je bude chtít tak s vědomím, že bude potřeba si k nim baterii dokoupit.
reagovat 9. 12. 2023 20:15:33 +4
Lukáš: Skladování elektrokoloběžek
Dobrý den,
1)je potřeba baterii rozebrat. Počítám, že se jedná o 36V baterii = 10 sérií
2) Přeměřit jednotlivé série (10S), měřené hodnoty sérií by měly být pod 2V.
- pokud jsou všechny série(10S) nad 2V, zkusit nabít pomocí zdroje na 30V a pak nabíjet přes dodaný nabíječ. Pokud PCM v baterii má balancér měla by všechny série srovnat na konečné napětí 4,2V na sérii. (10S = 42V - plné nabití)
3) Pokud měřené hodnoty jsou nižší než 2V nemá cenu baterii dobíjet.
- vše záleží na kvalitě článků baterie.
reagovat 27. 1. 2023 15:58:06 +7
F.Husák: skladování lion baterií v kovovém obalu .
Dobrý den . Prosím o sdělení zda je možné skladovat přes zimu baterie LION v kovovém,plechovém obalu / uzavřeném boxu bedně .
reagovat 22. 8. 2024 18:56:55 -15
Luděk Stehlík: Re: skladování lion baterií v kovovém obalu .
Přeji dobrý den, není problém, když jsou akumulátory při skladování v kovovém obalu. Jen je třeba počítat s tím, že aklimatizace, po skladování z mínusových teplot na teploty pro nabíjení, pak trvá déle.
S pozdravem Luděk Stehlík
reagovat 26. 8. 2024 10:25:43 +1
zydeto99: Clanky uplne vybite
Dobry den, mel bych dotaz na konkretni li-ion clanek a sice tento:
www.nkon.nl
Rozebral jsem starou baterii z elektrosekacky kde je 20ks techto vyse uvedenych baterii. Pri mereni jednotlivych clanku mne zarazilo namerene napeti na vsech clancich v rozmezi 0,2-0,4V. Rekl jsem si, ze clanky zkusim ozivit, zajimalo mne chovani takto podvybitych clanku.
K memu prekvapeni jsou clanky pouzitelne do aplikaci s nizsim odberem proudu. Muj dotaz by tedy byl jak je mozne, ze se nerozpadly elektrody, popripade s jakymi zhorsenymi vlastnostmi by se u takovychto ozivenych clanku melo pocitat(zvyseny mR, snizena schopnost dodavat proud, samovybijeni, prudsi pokles napeti pri vvybijeni)? Děkuji za Vas cas!
reagovat 26. 10. 2024 12:46:42 -11
Pawel: A jak je to, prosím, s tímto?
Vybírám aku-vrtačku, převážně na stavbu, kde není elektřina. Toto mě zarazilo v návodu k Li-Ion aku:
"Akumulátory, které byly skladovány déle než 60 minut pod 0°C, musí být zlikvidovány"!
A také "Nabíjení při teplotě nižší než 10°C (není tam minus) vede k chemickému poškození článků a může vést k požáru".
To ale abych se takovou vrtačku na stavbu v horách (nejsou tam ideální podmínky) bál použít. Přitom většina lepších šroubováků má již Li-Ion akumulátory. Mám tedy raděj vybírat/hledat vrtačku s NiCd aku?
I zde jsem z toho jelen a děkuji Vám předem za radu.
reagovat 6. 12. 2013 23:21:17 +4