Hlavní použití Li válcových akumulátorů
Od počátku roku 2003 sledujeme rozdělení trhu válcových Li-Ion akumulátorů na komerční a průmyslové použití. Nelze chápat slovo komerční stejně nebo podobně jako u NiCd nebo NiMH akumulátorů. Komerčním využitím zde považujeme aplikace hlavně do notebooků, videokamer a mobilních telefonů, které jsou v dnešní době již zažité a vývoj směřuje k zvyšování kapacity a zlepšování vlastností akumulátorů a tento trh je zajímavý z hlediska obratů a marží.
Na druhé straně ještě existují i firmy, které investují finanční prostředky do vývoje akumulátorů, které by měly sloužit i pro práci v atypických podmínkách. Průmyslovými aplikacemi se zde rozumí aplikace pro použití v extrémních teplotách, pro velké odběrové proudy, rychlé nabíjení apod. Uplatnění pak najdeme v armádě a policii pro použití ve vysílačkách, dále pro použití v elektromobilech, v kosmické technice apod.
V oblasti průmyslových aplikací nelze nezmínit firmu SAFT. Kromě prizmatických akumulátorů (o kterých je zmínka v další kapitole) se zabývají i vývojem válcových Li-Ionových akumulátorů. Pro úplnost je třeba ještě dodat, že využití Li-Ionových akumulátorových článků není jen v oblasti pro přenosná zařízení. Francouzská firma SAFT, která již desítky let se podílí na vývoji elektromobilů (s firmami Peugeot a Renault), nezapomněla na tuto oblast i při konstrukci Li-Ionových akumulátorových baterií. Ve výrobní náplni má v současné době čtyři typy Li-Ionových akumulátorů pro elektromobily. Jejich kapacita je 16 Ah, 25 Ah, 39 Ah a 41 Ah. Jedná se o válcové akumulátory řady VL E a VL M a VL P. Pro zajímavost, akumulátor s kapacitou 41 Ah má průměr 54 mm a výšku 220 mm. Oblastí kolem elektromobilů se také zabývají i ostatní velcí výrobci akumulátorů a jednotliví výrobci automobilů spolupracují vždy jen s vybraným výrobcem baterií. V roce 2006 SAFT založil společný podnik Johnson Controls-Saft Advanced Power Solutions (joint-venture zaměřený především na lithiové akumulátory pro automobilový průmysl) s americkou multiprůmyslovou společností Johnson Controls, Inc. V roce 2008 se již v závodě v Nersacu (Francie) rozjíždí sériová výroba Li-akumulátorů pro pohon elektromobilů a hybridních vozidel.
Kanadská firma MOLI zařadila do své výrobní náplně Li-Ionový akumulátor IMR-26650, který rozměrově odpovídá velikosti malého monočlánku (C) a hlavní použití by mělo být v oblasti profesionálních videokamer a podobných zařízení. Kladná elektroda je na bázi oxidu manganu.
U anglické firmy AGM najdeme ve výrobní náplni akumulátory, které rozměrově odpovídají velkému monočlánku (D) a jeho násobkům. V současné době jsou tři hlavní výrobky: ICR 34600, ICR 34550 a ICR 34490. Tyto výrobky nacházejí uplatnění hlavně v oblasti radiostanic, určené pro extrémní teplotní rozsahy. V rozměru D a jeho násobcích nabízí lithiové akumulátory i SAFT, a to typy VL 34570 (D) a VL 34480(4/5D), které jsou určeny na podobné aplikace jako akumulátory firmy AGM.