Jmenovité napětí 3,2 V

Li-akumulátory s jmenovitým napětím 3,2 V známe většinou pod označením lithium – železo fosfát (Li-FePO4). Někdy se sekáváme v hovorových výrazem s označením lithium-železo nebo lithium-metal, ale to není správné pojmenování.  V platných normách se s tímto akumulátorem nesetkáme. Jeho rozšíření je však již velké. Nejvíce se vyskytuje v akumulátorovém nářadí, ale největší oblibu má u modelářů pro pohony modelů (nejznámnější značka je A123), ale hlavní použití nalezneme elektrických kolech a skůtrech, elektrických vozidlech a hybridních elektrických vozidlech. Jedná se o akumulátory pro vysoké odběrové proudy a též akumulátory určené pro rychlé nabíjení.

Opět se však setkáváme s rozdíly ve jmenovitém napětí. Nejběžnější je sice 3,2 V, ale někde se objevují údaje 3,0 V , 3,1 V nebo 3,3 V. Konečné nabíjecí napětí u těchto článků je nejběžněji 3,6 V, ale opět se vyskytují rozdílná napětí 3,7 V nebo 3,5 V. Opět je nutno se u každého akumulátoru přesvědčit v technické specifikaci.

Další rozdělování v této kategorii je podle vybíjecích proudů: 2 It (2C), 5 It (5C), 10 It (10C), ….

Objemová kapacita — podíl kapacity článku nebo baterie a jejich objemu Objemová kapacita je kolem 210 Wh/l. Tyto akumulátory dobře snášejí i vysoké teploty, z hlediska bezpečnosti jsou bezproblémové a mají i nízké samovybíjení (5 %). Pokud se používají i s řídící elektronikou mají i vysokou životnost (< 2000 cyklů). Pokud je „trápí“ modeláři a ještě bez řídící elektroniky, určitě takové životnosti nedosáhnou, ale je nutno podotknout, že u „profesionálních“ modelářů není prioritou životnost, ale momentální jednorázový výkon v čase.


Diskuze ke stránce Jmenovité napětí 3,2 V

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.