Nabíječe jako zdroj konstantního proudu

Nejlevnější bývají nabíječe zhotovené jako zdroj konstantního proudu.

Zde musíme hlídat nabíjecí čas a nabíjení přerušit po uplynutí doby podle tabulky, uvedené někde v návodu k použití a akumulátor po dané době musíme z nabíječe vyjmout. Pokud nabíjecí proud není větší než 0,2 It, nebývají velké problémy s nabíjením nebo s přebíjením akumulátoru Předpokládá se, že se nabíjí zcela vybitý článek. Ale může nastat i opačný případ. Starší nabíječ, který byl určen k nabíjení tužkového akumulátoru s kapacitou 500 mAh nabíjecím proudem 50 mA, byl v takovémto nabíječi nabit přes noc (14–16 hodin). Vložíme-li do něj jeden z nejnovějších tužkových akumulátorů NiMH s kapacitou 2200 mAh, bude nabíjecí čas neuvěřitelně dlouhý. Teoreticky by měl být nabit za 44 hodin, ale počítáme-li účinnost nabíjení, která při takto malém proudu nepřekračuje 60 %, je nabíjecí čas kolem 80 hodin. Není pravděpodobné, že by se našel někdo, kdo by čekat déle jak tři dny než se mu akumulátory plně nabijí.

Neúplné nabití ale akumulátoru neškodí, pouze snižuje dobu provozu při následujícím vybíjení. Nabíječe této kategorie se vyrábějí buď pro jeden rozměrový typ akumulátorů, nebo jsou určeny pro více typů. Velikost nabíjecího proudu se mění podle kontaktů, do kterých se akumulátor vkládá. Ve většině případů jsou to kontakty na straně, kde se vkládá kladný pól akumulátoru a kontakty pro minusový pól bývají společné. Takovýto nabíječ bývá opatřen tabulkou, ve které jsou definovány velikosti nabíjecích proudů pro jednotlivé rozměry akumulátorů a doporučené doby nabíjení.


Diskuze ke stránce Nabíječe jako zdroj konstantního proudu

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.