Nabíječe s elektronickým řízením nabíjecích procesů

V moderních nabíječích hermetických akumulátorů se využívá elektronického řízení nabíjecích procesů. Ve vysoce sofistikovaných přístrojích typu notebooku nebo mobilního telefonu je řídící obvod pro nabíjení přímo součástí tohoto zařízení, elektrická energie je dodávána síťovým napáječem, což je v podstatě transformátor (nebo spínaný zdroj) s jednoduchým usměrňovačem zapouzdřený tak, aby byly splněny bezpečnostní požadavky kladené normami na tento výrobek. K indikaci stavu úplného nabití a k ukončení nabíjení se ve většině případů využívá kombinace několika metod, obvykle jedné nebo dvou metod napěťových, jedné metody využívající tepelné jevy, pro zvýšení bezpečnosti může být vše doplněno časovačem. Takovéto nabíječe jsou velmi spolehlivé a značně zvyšují životnost akumulátorů, ovšem za předpokladu, že jsou dodržovány ostatní podmínky pro nabíjení, především rozsah povolených teplot.

U zařízení, kde se při nabíjení baterie odděluje od spotřebiče a vkládá se do nabíječe (ruční akumulátorové nářadí, videokamery, některé typy radiostanic apod.) jsou elektronické obvody tohoto nabíječe a tím i celý nabíjecí proces řízeny buď speciálním integrovaným obvodem nebo mikroprocesorem. I v těchto případech je stále více využívána kombinace několika metod určení stavu plného nabití.


Diskuze ke stránce Nabíječe s elektronickým řízením nabíjecích procesů

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.