Testery akumulátorů

Dříve se akumulátory testovaly pouze u výrobců, ať už akumulátorů nebo přístrojů v laboratořích. Dnes již na trhu můžeme najít přístroje, které nám umožňují provést testy vlastních akumulátorů sami. Tak jako v jiných oblastech průmyslu, i zde najdeme jednoúčelové zařízení za několik tisíc nebo universální zařízení umožňující testovat akumulátorové baterie různých systémů, napětí a různých rozsahů kapacit.

Jednoúčelová testovací zařízení se často používá u medicínských přístrojů, u profesionálních videokamer nebo u speciálních drahých zařízení určených pro vysoké spolehlivosti. Taková zařízení mají většinou jednoduchou obsluhu. Vložením baterie se spouští trvale nastavený testovací program a výsledky testů jsou většinou zobrazeny na displeji nebo jako tiskový výstup. V horším případě jsou výsledky udány formou „vyhovuje – nevyhovuje“. U jednoúčelových zařízení se můžeme setkat s dvěma nedostatky. Prvním nedostatkem je, že málokdy se počítá s vývojem kapacit akumulátorových baterií a zařízení je konstruováno na jednu kapacitu. A druhým nedostatkem je snaha, co nejrychleji otestovat akumulátor. Toto je ten největší problém. Často se stává, že akumulátor je konstruován třeba na 8 hodin provozu, ale přístroj ho testuje hodinovým vybíjením (1 It). Výsledky z testeru jsou pak velice zkreslené oproti realitě stavu akumulátoru. S tímto druhem testeru jsme se například setkali u profesionálních kamer SONY.

Je třeba si uvědomit, že jmenovitá kapacita většiny hermetických akumulátorů se určuje tzv. pětihodinovým vybíjením (proudem 0,2 It) a výsledky, které dosáhneme vybíjecími proudy většími než je stanoveno pro zkoušení jmenovité kapacity nemusí této kapacitě odpovídat, ale v normách (popř. v technických listech akumulátoru) je stanoveno kolika procentům z jmenovité kapacity musí kapacita, při daném proudu, odpovídat. Nový akumulátor při vybíjení, normou stanoveným proudem, je vyhovující, pokud odevzdá minimálně 95 % jmenovité kapacity.

S universálními testery se v posledních letech, jak se říká, roztrhl pytel. Zmíníme pouze několik typů zařízení, aby bylo jasné, jak se od sebe mohou lišit. Není účelem těchto stránek dělat průzkum trhu nebo podrobný rozbor všech přístrojů, ale nastínit potencionálnímu zákazníkovi, co od přístrojů očekávat nebo jaké parametry pro svůj záměr má od přístrojů vyžadovat.

IQ90 (IQ 90 plus)

Tester IQ90

BEL2000

Český tester řady BEL

SM-APL 4 P

Universální tester firmy Ax-Com

CADEX

Tester kanadské firmy Cadex – profi

BT – 1

Český tester do napětí 12V a kapacity 10 Ah

BTX-G2-3

Tester a nabíječ akumulátorů pro radiostanici Matra G2 a Matra G3 (Jupiter - TPH 700) a nabíječ pro radiostanici Matra G3 (Jupiter - TPH 700).


Diskuze ke stránce Testery akumulátorů

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.