BTX-G2-3

Abychom neuváděli jen universální testery, zmíníme i tester firmy BATTEX, spol. s r.o. BTX-G2-3.

Tento tester je určen k nabíjení nebo testování akumulátorových baterií pro radiostanici Matra G2 a G3 (Jupiter - TPH 700) a k nabíjení celé radiostanice G3 (Jupiter). Jedná se o buď o jednolůžkový tester nebo čtyřlůžkový tester.

Nejprve je třeba se zmínit o akumulátoru pro radiostanici Matra G2 (NiMH 4,8V). Akumulátor totiž obsahuje veškerou řídící elektroniku pro nabíjení a sledování akumulátoru. Je zde řídící obvod BQ 2040, který zaznamenává počet provedených nabíjecích resp. vybíjecích cyklů, měří teplotu akumulátoru, odebranou a zbytkovou kapacitu, dále zde můžeme vyčíst výrobce, datum výroby, nastavení maximálních nabíjecích proudů apod. U většiny baterií do radiostanic je řízení nabíjení integrováno do radiostanice, ale zde je to spolu s dalšími funkcemi umístěno uvnitř akumulátorové baterie. Má to svoje výhody, ale i nevýhody.

Výhodou je, že u každého akumulátoru víme, kolik vybíjecích cyklů má za sebou, kdy se vyrobil a kdy se začal provozovat a jakým maximálním proudem lze tento akumulátor nabíjet. Oproti tomu stojí jedna velká nevýhoda, a to cena nového akumulátoru. Když vezmeme v úvahu, že akumulátor bývá nejporuchovějším zařízením radiostanice a při výměně baterie se musí samozřejmě vyměnit i řídící elektronika, která není nejlevnější.

BTXG2-3.jpg
Obrázek testeru BTX G2-3

Tímto testerem lze akumulátor Matra G2 nabíjet, cyklovat, zjišťovat zbytkovou kapacitu nebo počet cyklů, které baterie absolvovala. Velkou výhodou tohoto testeru je, že nepovolí nabíjení příliš teplého nebo příliš studeného akumulátoru, ale čeká, až dojde k aklimatizaci akumulátoru. Dalším plusem testeru je, že je zde naprogramována prodleva mezi vybíjením a nabíjením akumulátoru (při vybíjení se zahřívá) nebo že lze nabíjet akumulátory po dlouhodobém skladování, u kterých napětí kleslo pod stanovenou hranici (elektronika odebírá u akumulátoru neustále energii i když se akumulátor nepoužívá).

U testování baterie Matra G3 (Jupiter - TPH 700) (Li-Ion 7,2V) lze zjistit napětí a teplotu, změřit kapacitu baterie. Dále se zobrazuje celkově přijatá a odebraná kapacita z baterie od začátku provozu. Dále je možnost použít tento tester i jako stolní nabíječ pro celou radiostanici Jupiter - TPH 700. Probíhající nabíjení celé radiostanice je indikováno LED diodami.

Komunikace s testerem probíhá v češtině, jsou zde však i jazykové mutace ve slovenštině, v angličtině a v němčině. Více o tomto testeru v návodu k použití.

Tester je k dostání ve verzi jednonásobného testeru i ve verzi čtyřnásobného testeru. Oba typy mají jak síťový zdroj, tak je možno je nabíjet z 12V sítě automobilu přes cigaretovou zásuvku.


Diskuze ke stránce BTX-G2-3

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.