Ukončení časové

Tato nabíjecí metoda byla dříve používána nejčastěji. Dnes se samozřejmě rovněž používá, hlavně u levnějších nabíječů, kde většinou podle tabulky v návodu k použití musíte dodržet nabíjecí čas, nebo je nabíječ konstruován tak, že po určitém čase vypne nebo přepne na proud konzervační. Touto metodou jsou vždy nabíjeny akumulátory určené pro zkušební účely. Normy předepisují nabíjení 0,1 It po dobu 14–16 hodin. Nedoporučujeme tuto metodu používat pro nabíjení větším proudem než 0,2 It.

Výhody a nevýhody

Pokud hlídání času provádíme sami, pak je nabíjení většinou bez problémů. Pokud nabíjení svěříme technice, mohou nastat i nějaké problémy. Dojde-li k výpadku elektrické sítě, časový čítač většinou začne po obnovení elektrické energie znovu načítat od nuly. Důsledkem je, že akumulátorová baterie se začne přebíjet. Dalším problémem je, že tato metoda se často používala i v rychlých nabíječích, například v hodinových nabíječích pro videokamery (nabíjecí proud 1 It). Pokud vlastníme takový nabíječ a vložíme do něj akumulátorovou baterii, která je vybita jen z 50 %, docílíme toho, že akubaterie je za 30 minut nabitá a dalších 30 min se přebíjí, a to dosti velkým proudem. Díky přebíjení se velká část vložené energie přeměnila na teplo, baterie se přehřívá a kapacita takovéto baterie po nabití je 50–60%, takže jsme ji vůbec nenabili, ale naopak jsme jí trochu snížili životnost. Tento úkaz se mylně přisuzuje paměťovému efektu, ale není to nic jiného než přebíjení — pokračující nabíjení plně nabitého akumulátorového článku nebo baterie přebíjení a poškození baterie je způsobeno vysokou teplotou, velkým proudem při přebíjení popř. porušením hermetizace článku. Proto nabíjení touto metodou nedoporučujeme pro větší proudy než 0,2 It.

5.1.png
Nabíjení NiCd akumulátorů – Metoda časového ukončení

O něco lepší nabíječe používají tuto metodu spojenou s předchozím vybitím akumulátorové baterie. Pokud tento nabíječ správně používáme, to znamená, že provedeme vybití baterie, nedochází sice k přebíjení, ale většinou z takto provozované baterie nedostaneme více jak 500 cyklů (viz graf životnosti – obr. 6.2). Je žádoucí, aby po ukončení vybíjení nastala dostatečná časová prodleva nutná k snížení teploty (při vybíjení se akumulátory zahřívají). Takto jsou však konstruovány pouze některé profesionální přístroje.


Diskuze ke stránce Ukončení časové

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.