Ukončení teplotní

Základní teplotní metody ukončení nabíjení jsou dvě. Nejčastěji se s nimi setkáváme v mobilních telefonech, radiostanicích, noteboocích a akumulátorovém nářadí. Teplota se snímá většinou termistorem, který se umisťuje na plášť akumulátorového článku. Poloha termistoru je velice důležitá. Termistor, který není přímo na plášť — částečný nebo úplný vnější kryt článku, většinou vyráběný z kovu (izolovaný od pólových vývodů článku), plastu, papíru nebo jiného vhodného materiálu.plášti akumulátoru, neudává přesné informace, popřípadě udává velice zpožděné informace o teplotě akumulátoru. Používají se termistory typu NTC, které při zvýšení teploty snižují svou hodnotu rezistance.

Někdy je teplotní čidlo přímo v integrovaném obvodu, který hlídá parametry nabíjení. I zde však platí, a na to se často zapomíná, že takový obvod s integrovaným termistorem musí být co nejblíže akumulátoru, aby hodnoty změny teploty (změny parametrů termistoru) nebyly zkreslovány.

Metoda „TCO

Metoda „TCO“ – sledování dosažení předem dané teploty

Metoda „ΔT/Δt“

Metoda „ΔT/Δt“ – sledování změny teploty v čase

Viz také


Diskuze ke stránce Ukončení teplotní

Slavomír Mikulecký: kam je připojen ten NTC prosím?

Dobrý den,
vyměňuji akumulátor v ovladači dronu.černý a červený vodič (napájení)je jasný,ale bez zapojeného modrého ovladač bliká červeno-zeleně(chyba) a nenabíjí, nikoliv oranžově(nabíjení podle návodu a netu) nebo zeleně (nabito).Ovladač je Parrot SKYcontroller 2 a je tam nový/jiný akumulátor B-RX-2600-2S1P s 3-mi konektory.Bohužel nemám originální Parrot původní.Kam se obvykle zapojuje ten NTC/teplotní čidlo, proti plusu nebo mínusu? A jakou má obvykle nominální hodnotu?
Musím nabíjet mimo přes servisní piny a není to moc komfortní. Děkuji za radu Mikulecký

reagovat 21. 1. 2022  11:50:21 p# vote+ vote- report +3

Karolína Stehlíková: Re: kam je připojen ten NTC prosím?

Přeji dobrý den,
NTC se zapojuje proti mínusu. Nejčastější NTC termistor u dronů je 10 kΩ - o nejčastějších hodnotách NTC se více dočtete v tématu Zapojení akumulátorové baterie pro radiostanice - www.battex.info
Co se týká nabíječe, tak ten bez termistoru většinou nabíjet, a to z toho důvodu, že si nabíječ myslí, že baterie je zmrzlá.

reagovat 26. 1. 2022  15:33:39 p# vote+ vote- report +8

Mikulecký: Re: Re: kam je připojen ten NTC prosím?

Děkuji za pomoc, zapojil jsem 10 kohm a funguje nabíjení. Ok

reagovat 26. 1. 2022  19:23:03 p# vote+ vote- report +2

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.