Nabíjení lithiových akumulátorů

Při nabíjení lithiových akumulátorů se používá napěťové nabíjení, respektive metoda, která se v zahraniční literatuře označuje jako CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage). Je to nabíjení konstantním proudem, dokud akumulátor nedosáhne předem stanoveného napětí a poté nabíjení konstantním napětím. Ukončení nabíjení se provádí pokud nabíjecí proud klesne na předem stanovenou hodnotu, ve většině případů se doporučuje hodnota proudu odpovídající 1,5 ÷ 2 % jmenovité kapacity, samozřejmě vyjádřená v jednotkách proudu.

V některých nabíječích se setkáváme i s časovým ukončením. Nabíjí například proudem odpovídajícím 0,5 It, dokud se nedosáhne předem stanoveného napětí, a potom ještě třeba 2 hodiny, samozřejmě s omezením konstantního napětí. V katalozích pak najdeme výrazy pro takovéto nabíjení C/3 + 2 hodiny nebo C/2 + 1 hodinu apod. Správně by mělo být samozřejmě podle nové normy označení 0,33 It + 2 hodiny, resp. 0,5 It + 1 hodina. Toto použití je vhodné v jednoúčelových zařízeních, kde se nepředpokládá nabíjení akumulátorů různých kapacit. Tato metoda by například nebyla vhodná pro nabíjení akumulátorů k videokamerám, kde se můžeme setkat kromě akumulátorů v základní velikosti i s paralelně řazenými akumulátory s dvojnásobnou nebo i trojnásobnou kapacitou, vhodnými do stejné videokamery a tedy i do stejného nabíječe.

Jak již bylo řečeno v kapitole o Li-Ionových akumulátorech, při stanovení konečného nabíjecího napětí je nutno dbát na katalogové údaje výrobce, protože doposud se vyrábějí akumulátory v různých druzích kladných elektrod a podle toho se konečné nabíjecí napětí pohybuje nejčastěji od 3,6 V do 4,3 V. Nejběžnějším typem, který se vyskytuje v aplikacích na trhu, je akumulátor s kladnou kobaltovou elektrodou, která má konečné nabíjecí napětí 4,2 V. Ale jsou i knoflíkové lithiové akumulátory, které mají konečné nabíjecí napětí např. od 1,3 do 2,0 V.

Při nabíjení Li-Ionových článků, pokud je správně nastaveno konečné nabíjecí napětí, nedochází k přebíjení akumulátorů tak, jako tomu je u NiCd a NiMH akumulátorů.

5.10.png
Nabíjení lithiových akumulátorů

Diskuze ke stránce Nabíjení lithiových akumulátorů

michal: nabijanie

nabijanie clanku 18650 prebiehalo nasledovne: cez darlingtonove zapojenie dvoch tranzistorov som na zaciatku nabijania a nastavil na zdroji 4,2 V a pripojil bateriu prud 0,71 A na 2600mah baterii , po 3 hodinach napetie 4,36 V a 0,36 A , bateria je uplne nova prve nabijanie , kedy to mam vypnut ? respektive tie hodnoty su v poriadku alebo to mam nejak znizovat alebo zvysovat ?

reagovat 16. 12. 2014  17:03:55 p# vote+ vote- report +17

Luděk Stehlík: Re: nabijanie

Přeji dobrý den,
nabíjecí napětí u Li-Ion článků klasického systému (ICR, NCR,..) má konečné nabíjecí napětí 4,2 V. Ještě se uvádí tolerance +/- 0,05 V, tedy musí být maximálně 4,25V. Není možné, aby nabíjecí napětí bylo 4,36V, to už je asi článek zničený. Jak je uvedeno na této stránce, musí se použít nabíjení metodou CCCV, tzn. omezení nabíjecího napětí na 4,2 V a omezení nabíjecího proudu na maximální možný povolený proud pro použitý lithiový článek, pokud napětí nedosáhne hodnoty 4,2V. Pokud Váš článek neobsahuje bezpečnostní elektroniku, může se stát, že článek i exploduje, bude odhermetizován nebo dojde k tečení.
Při nabíjení nikdy nesmí napětí výše uvedených článků překročit napětí 4,2 V +/- 0,05 V.

reagovat 16. 12. 2014  17:18:52 p# vote+ vote- report -10

tomas: Teplota

Dobry den 

Jak je to s nabijenim pod bodem mrazu? Je vůbec mozne bez rizika poskozeni clanku? 

Dekuji

reagovat 8. 2. 2017  06:50:59 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: Teplota

Přeji dobrý den,
běžné lithiové akumulátory mají doporučené teploty pro nabíjení buď nad 0° C nebo některé až nad +5°C. Sice existují články, které se dají nabíjet i v záporných teplotách, ale jedná se o speciály, většinou pro armádu.
Značkové lithiové baterie např. pro akumulátorové nářadí mají teplotní čidla, které nedovolí nabíjet "promrzlou baterii". Ale není to standard, na který by se dalo spolehnout.
Jedním nabitím lithiové baterie, která je promrzlá, se dá celá baterie zničit. A k promrznutí dojde velice snadno, stačí zapomenout akumulátorové nářadí, videokameru nebo foťák v zimě v autě. U mobilních telefonů se to většinou nestává, protože telefon většinou nosíme u sebe "pod bundou". Aby se baterie aklimatizovala na teplotu, při které, je již možno baterii nabít, je cca 2 hodiny v pokojové teplotě. Není důležitá teplota okolí, ale teplota baterie uvnitř článků. Takže nestačí přemístit baterii na nabíječ, který je v pokojové teplotě, je nutné vyčkat, až baterie se také "zahřeje".

reagovat 9. 2. 2017  14:51:24 p# vote+ vote- report

Jonny: Re: Re: Teplota

Dobrý den, zajímá mne jak se s tímto faktem - nemožnost nabíjení pod 0°C - vypořádali výrobci elektromobilů. Konkrétně u vozu Tesla, který právě lithiové články používá. Nemáte takovou informaci? Děkuji za info.

reagovat 5. 5. 2017  14:19:57 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Teplota

Přeji dobrý den,
díky za reakci. Ale v předchozí diskuzi bylo uvedeno, že se jedná o diskuzi o běžných akumulátorech. Tedy o akumulátorech, s kterými může přijít do styku běžný uživatel. Samozřejmě se vyrábí i speciální akumulátory pro extrémní teploty nebo extrémní proudy. Baterie s kladnou elektrodou, kde převládá nikl, se dají používat v teplotách až -50°C a lze je nabíjet v teplotách od -20°C. Ale na e-shopech se těžko hledají. Jsou i akumulátory, které pracují v teplotách do +125°C.

reagovat 5. 5. 2017  14:55:56 p# vote+ vote- report +2

Jindra: Nabíjení akumulátorů SONY

Dobrý den.
Prosím o informaci, jestli je NUTNÉ používat na nabíjení akumulátorů SONY Li-Ion-US18650VTC5A--4ks-14,4V nabíječku s balancérem.
Platí to i pro ostatní Li-Ion akumulátory?
Děkuji za odpověď.

reagovat 15. 2. 2017  12:52:51 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Nabíjení akumulátorů SONY

Přeji dobrý den,
pokud má daná baterie i elektroniku, není nutné používat nabíječ s balancérem. Uvedené akumulátory VTC5A se většinou používají do akunářadí, kde elektronika je. Tyto články jsou určeny pro vysoké vybíjecí proudy a jsou opravdu hodně odolné a bezpečné, takže se dají provozovat i bez elektroniky a nabíječ bez balancéru, ale samozřejmě to má za následek snížení životnosti. Pokud se používají v dronech nebo jiných RC modelech, tak se elektronika na baterie nedává, aby nezapříčinila pád modelu, ale při nabíjení se zase balancér používá.
Tyto informace platí pro články SONY řady US18650V... Pro ostatní Li-Iony to obecně neplatí. Zde by kromě zničení článků, mohlo dojít i k tečení, explozi nebo k ohni.

reagovat 15. 2. 2017  13:47:05 p# vote+ vote- report +5

Jindra: Re: Re: Nabíjení akumulátorů SONY

Děkuji za rychlou odpověď.
Uvedené baterky chci používat v akuvrtačce, ale i k pohonu RC modelů a používat k nabíjení rychlonabíječ s balancérem(Equilibrum 3,5-50W pro 1-6 čl. Li-po/Li-Ion). Baterky si chci objednat u Vás. Ty budou asi bez elektroniky(jen jednotlivé články, popř. s nabodovanými vývody). Děkuji Jindra

reagovat 15. 2. 2017  14:56:46 p# vote+ vote- report -6

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Nabíjení akumulátorů SONY

Přeji dobrý den, základní články jsou bez elektroniky, vývody můžeme nabodovat nebo sestavit baterii podle toho, jak si ji zadáte. Samozřejmě máme v nabídce i elektroniky, ale ve vrtačce je asi elektronika vlastní a pro pohon elektromobilů se elektronika moc nedává. Ale můžeme z baterií vyvést balanční konektory.

reagovat 16. 2. 2017  08:52:14 p# vote+ vote- report -2

Kamil: Nabíjení Li-lon aku nabíječkou na NiMH aku

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda lze nabíjet aku Li-lon 10,8V nabíječkou původně určenou k nabíjení aku NiMH 12V.
Konkrétně se jedná o výměnu aku vysavače za novější typ, ale bohužel bez nabíječky.
Dekuji, Kamil

reagovat 17. 8. 2017  00:56:13 p# vote+ vote- report +1

Luděk Stehlík: Re: Nabíjení Li-lon aku nabíječkou na NiMH aku

Přeji dobrý den, 

Li-Ion baterie mají zcela odlišný způsob nabíjení než NiMH. NiMH se nabíjí konstantním proudem, ale Li-Ion baterie se nabíjí do konstantního napětí (metoda CCCV). U tříčlánkové baterie je toto napětí 12,6 V +/-0,03V. Napětí musí být velice přesné. Nabíječky ve vysavačích pro 12V baterie mají napětí většinou 15-20V, ale je zde omezen proud. Takže pro Li-Ion baterie zcela nepoužitelné. Li-Ion baterie by se zničila při prvním nabíjení.
Vhodný nabíječ by byl např.: shop.battex.cz

reagovat 17. 8. 2017  10:38:03 p# vote+ vote- report -4

Josef malchar: Nabijení Lion aku zdrojem 12,0 V

Přeji dobrý den,
spojil jsem 3 články do serie , a chtel bych je nabíjet obyčejným zdrojem 12,0 Volt . Uvádite konečné nabíjecí napětí 4,2 V/ks t.j. 12,6 Volt na 3 članky. je to mozné takhle nabíjet, pokud netrvám na dosažení max nabití , stačí mi i méne. pokud ano , ja dlouho mám nabíjet , prípadne jakým proudem. Mohu zvolit zdroj 12 Volt slabší 1A (adapter)nebo silnejší 5A (zdroj od monitoru) nebo 20A (zdroj z PC). Napetí si dovedu ohlídat multimetrem , aby to nebylo více než 12,6V. je to možné takhle jednoduše rešit ?

reagovat 23. 8. 2017  19:42:59 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Nabijení Lion aku zdrojem 12,0 V

Přeji dobrý den,
i z napětí 12V se Li-Ion baterie v zapojení 3S nabije. Nabití bude na kapacitu cca 70-80%.
Doporučený proud Vám nemohu doporučit, protože nepíšete jaké články používáte. Většina článků snese nabíjení proudem 1It až 2It.
Jen bych chtěl upozornit, že je třeba se řídit napětím na zdroji a ne napětím, které je uvedeno na štítku zdroje. Některé nestabilizované zdroje mohou mít na štítku 12V, ale napětí na prázdno může být i 15 - 20 V.
Doba nabíjení závisí na kapacitě akumulátoru. Akumulátory se nabíjí metodou CCCV do poklesu proudu kolem 1-2 % It. Příklad: kapacita baterie je 2600 mAh, takže pokud klesne nabíjecí proud na rozmezí 52-26 mA, tak se bere baterie jako nabitá.

reagovat 24. 8. 2017  16:35:13 p# vote+ vote- report +3

vašo: nabíjanie li-ion batérie do akčnej kamery niceboy vega 4K

parametre označené na batérii 3,7V Li-ion Battery 1050mAh 3,8Wh

ku kamere bol aj adaptér na nabíjanie baterky priamo v kamere
parametre adaptéra output 5VDC 1000mA
je správne toto nap. a výst. prúd ? tento adaptér púšťa
nabíjací prúd iba ked je pod záťažov min.cca 5ohm. 

ak nie aký by mal byť počiatočný nabíjací prúd a potom
konštantné nabíjacie napätie a nabíjací prúd pri ukončení
nabíjania ? 

K týmto kamerám sa dá dokúpiť externá duálna nabíjačka pre
batérie pre kamery niceboy a scjam tieto nabíjačky sú len držiaky pre tieto batérie treba k nim
aj adaptér teda nabíjací zdroj videl som tú nabíjačku len na
stránke podla mňa nemá ani chladenie a o regulačnej
elektronike priamo v tej nabíjačke tiež neviem oplatí sa ju
kúpiť ?

reagovat 24. 7. 2018  12:46:26 p# vote+ vote- report -2

Luděk Stehlík: Re: nabíjanie li-ion batérie do akčnej kamery niceboy vega 4K

Přeji dobrý den, 

uvedené proudové parametry adaptéru (1A) jsou maximální možné, které adaptér může dát. Ale předpokládám, že se jedná o nějaký USB výstup a kamera si pak řídí nabíjení sama, tzn. regulaci napětí na 4,2V. Počáteční nabíjecí proud 1 A není pro baterii, která má kapacitu 1050 mAh, žádný problém. U běžných Li-Ion se může počáteční nabíjecí proud pohybovat až do 2It (2C), tedy v tomto případě 2,1A. Tak jak jsem psal konečné nabíjecí napětí je 4,2V +/- 0,05V a indikace nabití probíhá většinou kolem proudu 50-70 mA. Vše samozřejmě závisí na nastavení kamery.
Odkaz na stránky je bohužel jen na základní stránky, tedy nikoliv na daný nabíječ, o kterém píšete. Takže tento odkaz musím smazat, protože by se jednalo o reklamu. Nevím, proč by měl mít nabíječ nějaké chlazení, nepředpokládám, že tento neabíječ by měl být na extrémně rychlé nabíjení (tedy do 10 - 15 minut). Nabíječe s chlazením (řízeným odfukem tepla) se používají většinou u akunářadí, kde dobíjení probíhá kolem 15-20 minut. 

reagovat 24. 7. 2018  13:27:31 p# vote+ vote- report -6

vašo: Re: Re: nabíjanie li-ion batérie do akčnej kamery niceboy vega 4K

dakujem za odpoved ano adapter má usb výstup ako je to nastavené v kamere by sa dalo zistiť , ale chcem si ujasniť čo je to konečné nabíjacie napätie tu /4,2V je to napätie ktorý dáva zdroj na batériu pri nabíjaní, ale napetie batérie pri používaní bude 3,7V ako je uvedené na batérii? alebo 4,2V nameriam na baterke ked ju budem merať bez zaťaženia vybratú z kamery? alebo bez zaťaženia vybratá z kamery bude mať 3,7V uvedenú duálnu nabíjačku som už objednal tak som zvedavý čo to bude zač
s pozdravom vašo

reagovat 24. 7. 2018  17:24:59 p# vote+ vote- report +1

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: nabíjanie li-ion batérie do akčnej kamery niceboy vega 4K

Přeji dobrý den,
napětí 3,7V (3,6V) uváděné na lithiových akumulátorech je napětí jmenovité. Tedy střední hodnota napětí při vybíjení. Pracovní napětí se pohybuje od 2,5V do 4,2V podle stavu nabití.
Pokud nabíječ nabijí baterii přímo, tak musí být jeho napětí 4,2V na článek. Pokud se baterie nabíjí přes USB adaptér v nějakém spotřebiči, tak adaptér má sice 5V, ale úprava napětí z 5V na 4,2V se děje v daném spotřebiči. Pokud by se baterie nabíjela přímo z 5V, tak by se zničila.
Nabíjecí metoda CCCV je blíže rozepsaná v záhlaví této kapitoly.

reagovat 25. 7. 2018  09:20:02 p# vote+ vote- report -4

Karel Přibyl: Paralelní zapojení LiFePo4 o nestejné kapacitě

Dobrý den pane Stehlíku, mám dotaz, spíše teoretický, ale mohlo by se to hodit. V karavanu mám 2x GWL Winston LiFePo4 12V/40Ah(žluté) paralelně spojené(nemají vestavěnou elektroniku, nabíjení obstarává speciální nabíječka pro LiFePo4 Xenteq LBC 512-10) s odpojovačem při podbití (Victron 100A)+ soláry a příslušné měření a zobrazení na displejích(ale to není důležité). Odběry v karavanu jsou průměrně do 5A, občas nárazově až 50A pro měnič, jinak pohoda. Mám doma ještě 2 LiFePo4 od stejného výrobce 12V/7,5Ah, ale už s příslušnými vestavěnými ochranami. Zkoušel jsem je paralelně připojit, vyrovnávací proud byl nejprve 20mA a pak do hodiny mezi 0 a 2mA (napětí všech zúčastněných baterií bylo kolen 13,2 - 13,3V). Ty malé baterie jsou doma nevyužité. Přemýšlel jsem, co bych získal trvalým paralelním zapojením na ty stávající 80Ah? Dostanu 15Ah navíc (každá Ah dobrá)? a co to bude dělat při větších odběrech? A také dobíjení za jízdy (jde o obytné auto), tam alternátor občas posílá i 40A ? Jak se to vůbec bude chovat? Jako akupack? Děkuji předem. Přibyl

reagovat 23. 9. 2018  21:40:41 p# vote+ vote- report -5

Luděk Stehlík: Re: Paralelní zapojení LiFePo4 o nestejné kapacitě

Přeji dobrý den, 

Li-FePO4 akumulátory se řídí napětím, takže toto zapojení je možné.Problém by mohl nastat při nabíjení, aby nebyl překročen povolený nabíjecí proud při nabíjení té mwenší baterie.

reagovat 11. 10. 2018  16:28:24 p# vote+ vote- report -2

Miroslav Štangl: Průběh nabíjecího napětí

Přeji dobrý den,
zatím se mi nikde nepodařilo najít, jaký průběh napětí je k nabíjení Li-ion baterií výhodnější - zda hladký či pulsující. A jde-li o druhý případ, je zde uváděným nabíjecím napětím 4,2 V míněno napětí střední či špičkové?
Moc děkuji za odpověď.

reagovat 4. 9. 2019  20:37:32 p# vote+ vote- report +2

Luděk Stehlík: Re: Průběh nabíjecího napětí

Přeji dobrý den,
konečným nabíjecím napětím 4,2 +/- 0,05V se myslí maximální hodnota, nikoliv střední hodnota.

reagovat 5. 9. 2019  10:38:54 p# vote+ vote- report +3

petr: Konečné nab. nap.

Dobrý den,jak prosím poznám na baterii (NCR 18650B 3400mah 3.7V) jaké má konečné nabíjecí napětí.
děkuji.

reagovat 10. 10. 2019  15:22:43 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Konečné nab. nap.

Přeji dobrý den, 

konečné nabíjecí napětí pro Li-Ion baterie je jasné, musí být 4,2V +/- 0,05V.

reagovat 10. 10. 2019  15:35:45 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Re: Konečné nab. nap.

Ted jsem zjistil, že jsem nereagoval asi adekvátně. Jednotlivé konečné nabíjecí napětí vždy vycházejí z technické specifikace pro daný akumulátor. Pro NCR18650B je to sice 4,2V +/- 0,05V, tak jak jsem psal, ale pro jiné typy to může být i 4,1V */+ 0,05V. Vždy je třeba kontrolovat technickou specifikaci daného akumulátoru. Omlouvám se.

reagovat 10. 10. 2019  15:44:24 p# vote+ vote- report

Petr: Re: Re: Re: Konečné nab. nap.

Děkuji.

reagovat 10. 10. 2019  17:35:51 p# vote+ vote- report

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.