Komerční akumulátory

S komerční akumulátor — NiCd nebo NiMH akumulátor, který je rozměrově shodný se základními typy primárních článků velikost R 03 (AAA), R 6 (AA), R 14 (C) nebo R 20 (D) a slouží jako náhrada za tyto 1,5V články.komerčními akumulátory jsme se nejčastěji setkáváli na prodejních pultech. Rozměrově byly shodné se základními typy primárních článků. Byly velice estetické, většinou balené do blistrů, aby zákazníky zaujaly. V dnešní době se však s komerčními NiCd akumulátory již v prodejní síti nesetkáme. Je to díky směrnici SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2006/66/ES ze dne 6. září 2006 o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a o zrušení směrnice 91/157/EHS Směrnici 2006/66/ES, která zakazuje distribuci komerčních NiCd akumulátorů. NiCd akumulátory se mohou používat jen pro průmyslové aplikace. Takže v běžné obchodní síti najdete již jen NiMH akumulátory.

Nejrozšířenějším a nejprodávanějším typem byla velikost AA (KR 6), z tohoto důvodu se dostávaly na pult i vždy největší novinky, byly to akumulátory s kapacitou 950 až 1100 mAh. Horší to bylo s ostatními typy, které se tak neprodávaly, např. ve velikosti C (KR 14) byla běžná kapacita v průmyslových akumulátorech již 3000 mAh, ale v obchodech většinou byly k vidění kapacity kolem 2200 mAh. Podobně i u typu D (KR 20), kde byla kapacita průmyslových akumulátorů kolem 5 - 6 Ah, ale v komerčním provedení se dodávaly kapacity kolem 4 Ah.

Je třeba rozlišovat komerční akumulátory a akumulátory pro průmyslová použití. Hlavním rozdílem, z hlediska rozměrů, je použitá čepička u kladného pólu. Průmyslové akumulátory mají většinou nízkou čepičku, na kterou se dobře bodují vývody při sestavování do baterií, ale takovýto akumulátor nelze nabíjet ve většině komerčních nabíječů, protože čepička nedosáhne na nabíjecí kontakt nabíječe.

Bližší značení podle výrobců naleznete na stránce přehled nejběžnějších typů.


Diskuze ke stránce Komerční akumulátory

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.