Historie

Intenzivní výzkum a vývoj NiMH akumulátorů byl zahájen v osmdesátých létech minulého století, hlavním důvodem byly požadavky ekologů na náhradu škodlivého kadmia vhodnějším materiálem. Ke komerčnímu využití došlo v druhé polovině devadesátých let. První výrobky trpěly řadou „dětských nemocí“, hlavně velmi vysokým samovybíjením, zhoršováním funkceschopnosti během skladování a velice vysokou cenou. Velmi rychle však nastalo a stále pokračuje zlepšování užitných vlastností a NiMH akumulátory se staly běžným výrobkem, především v mobilní technice.

Tak jako u NiCd akumulátorů se v počátcích NiMH vyráběla pouze jedna výrobní řada. Dnes se však již setkáváme se specializací těchto akumulátorů pro určitá použití. Již existují výrobní řady pro zvýšené teploty nebo pro trvalé dobíjení, pro extrémní výkony, pro rychlé nabíjení nebo se snížením samovybijením.

Zde si dovolím poznámku: NiMH se čte jako nikl-metal-hydrid nebo nikl-kovový-hydrid a nikoliv HYBRID - nemá to nic společného se šlechtěním, ale je to odvozeno od vodíku (hydridu).


Diskuze ke stránce Historie

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.