Článek – baterie

Často se setkáváme s tím, že je nesprávně používán pojem článek — základní funkční jednotka, skládající se ze sestavy elektrod, elektrolytu, nádoby, pólových vývodů a obvykle separátorů, která je zdrojem elektrické energie získávané přímou přeměnou chemické energie článek namísto správného označení baterie — jeden nebo více článků vybavených prvky nezbytnými pro použití, např. pouzdrem, pólovými vývody, značením a ochrannými prvkybaterie. V běžném hovoru se asi nikdo nebude vyjadřovat pomocí mnohdy krkolomných názvů uvedených v normách, takže pojmy baterie, akumulátorová baterie — baterie tvořená jedním nebo více akumulátorovými článkyakumulátorová baterie, akumulátorový článek — článek, který je určen k nabíjení elektrickým proudemakumulátor jsou zcela přijatelné. Je třeba si uvědomit, že článek je vlastně jedna ze součástek, z které je baterie sestavena. S článkem se běžný spotřebitel setká jen výjimečně, většinou se mu dostává do rukou akumulátorová baterie, byť by byla jednočlánková.

Baterie (akumulátorová baterie, elektrická baterie) vznikne paralelní zapojení — zapojení dvojpólových sítí tak, aby byly připojeny ke společnému páru pólůparalelním, sériové zapojení — zapojení dvojpólových sítí tak, aby tvořily jednu cestusériovým nebo kombinovaným (sérioparalelní spojení (článků nebo baterií) — uspořádání článků nebo baterií, ve kterém do série spojené články nebo baterie jsou spojeny paralelně sérioparalelním nebo paralelně sériové spojení (článků nebo baterií) — uspořádání článků nebo baterií, ve kterém paralelně spojené články nebo baterie jsou spojeny do sérieparalelně sériovým) zapojením několika článků. Za baterii lze považovat i jeden článek opatřený pólový vývod — vodivá část zařízení, elektrického obvodu, nebo elektrické sítě, určená pro spojení tohoto zařízení, tohoto elektrického obvodu, nebo této elektrické sítě s jedním nebo více vnějšími vodiči. Příklady nejběžnějších pólových vývodů: Značení vývodů u akumulátorů Různé pólové vývody v praxi Viz též: kladný pólový vývod, záporný pólový vývod nebo chránič pólového vývodu.vývody a etiketou popř. článek v komerčním provedení nebo článek doplněný elektronickým obvodem (časté u Li-Ion akumulátorů). Článek se tedy stává baterií ve chvíli, kdy je opatřen etiketou (a případně elektronikou) nebo je zabalen do fólie.


Diskuze ke stránce Článek – baterie

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.