SAFT

Francouzská firma SAFT (celým názvem Saft Groupe S.A.) je největším výrobcem akumulátorů a baterií v Evropě. Celkově zaměstnává na 3800 lidí v 18 zemích světa, s 16 výrobními a dalšími vývojovými a výzkumnými místy. Zabývá se nejenom výrobou akumulátorů a primárních článků, ale též navrhuje a vyvíjí pokročilé technologie v tomto oboru, a to zejména pro průmyslové využití, ale též pro armádu či letecký i kosmický průmysl.

Z historie

Společnost byla založena v roce 1918. Název SAFT je odvozen od prvního názvu společnosti: Société des Accumulateurs Fixes et de Traction.
V roce 1928 zakoupil společnost Compagnie Générale d’Electricité (budoucí Alcatel). V roce 1995 se Alcatel z tohoto vlastnictví vykoupil a stal se naopak vlastníkem společnost SAFT Group.
Ve stejném roce SAFT kupuje společnost FERAK a zakládá na našem území společnost SAFT–Ferak a.s.
V roce 2000 kupuje izraelský Tadiran, který se zabývá hlavně výrobou primárních lithiových článků a 50% podíl v německé společnosti Sonnenshein Lithium a rok později je již 100% vlastníkem.
V roce 2003 získáva německou společnost Friemann und Wolf Batterietechnik GmbH (Friwo) a podíl ve společnosti Exide.
V roce 2006 SAFT založil společný podnik Johnson Controls-Saft Advanced Power Solutions (joint-venture zaměřený především na lithiové akumulátory pro automobilový průmysl) s americkou multiprůmyslovou společností Johnson Controls, Inc. V roce 2008 se již v závodě v Nersacu (Francie) rozjíždí sériová výroba Li-akumulátorů pro pohon elektromobilů a hydridních vozidel.

Divize firmy

Skupina Saft Groupe S.A. se dělí na tři divize: Industrial Battery Group (IBG), Specialty Battery Group (SBG) and Rechargeable Battery Systems (RBS).

  • Industrial Battery Group vyrábí akumulátory a baterie na bázi niklu a lithia pro náročné průmyslové aplikace jako např. vysokorychlostní vlaky, městskou tranzitní síť, tramvaje a metra.
  • Specialty Battery Group navrhuje a vyrábí vysoce výkonné lithiové primární články Li-Ionové akumulátory do elektronických zařízení, pro obranný a vesmírný průmysl.
  • Rechargeable Battery Systems se zaměřuje na profesionální akumulátory na bázi niklu (Ni-Cd and Ni-MH).

Zastoupení v Česku

Na území ČR má dceřinou společnost SAFT–Ferak, a. s. – jedná se o výrobní závod s 200 zaměstnanci, jenž se nachází v Raškovicích nedaleko Frýdku-Místku, který nabízí kompletní sortiment průmyslových baterií, zejména pro železnice, hromadnou dopravu, telekomunikace a staniční aplikace.

Pro oblast hermeticky uzavřených akumulátorů a primárních článků je obchodním zastoupením pro ČR a SR firma BATTEX, spol. s r.o. Tato oblast zahrnuje hermeticky uzavřené NiCd, NiMH a Li-Ion akumulátory, z primárních článků pak lithiové články a vzduchem depolarizované články.

Adresa společnosti:
12 rue Sadi Carnot
Bagnolet F-93170
Francie


Adresa výrobce: http://www.saftbatteries.com/


Soubory ke stažení