Varta

Varta (plným názvem Varta AG) je německá firma známá výrobou akumulátorů a baterií. Jedná se o jednu z nejstarších firem působícím na evropském trhu.

Historie

Firma byla založenav Hagenu již v roce 1887 Adolfem Müllerem pod názvem Büsche & Müller. V roce 1890 se za účasti firem Siemens a AEG přejmenovala na firmu AFA (Accumulatorenfabrik AG). Až v roce 1904 se objevuje název Varta (Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren) jako dceřinná společnost založená v Berlíně, kde se vyrábí kyselé olověné akumulátory.

Sídlo Varty AG se nejdříve stěhuje do Frankfurtu (1962), poté do Hannoveru (1970). V roce 1972 je založena v Singapuru společnost Varta Private Ltd., kde se vyrábí knoflíkové akumulátory.

V roce 1992 je založen s firmou Bosch společný podnik VB Autobatterie GmbH na výrobu startovacích akumulátorů. Průmyslové baterie jsou prodány v roce 1995 britské společnosti BTR.

V roce 2002 se značka Varta pro výrobu olověných startovacích baterií dostává do rukou americké společnosti Johnson Controls, Inc. Jednou z továren společnosti Johnson Controls, Inc. vyrábějící akumulátory Varta je v ČR podnik v České Lípě. Ostatní aktivity na poli přenosných baterií jsou přesunuty do společnosti VARTA Microbattery GmbH. V témže roce se začíná vyrábět i nová generace Li-Pol baterií.

V roce 2005 byla založena divize VARTA Consumer Batteries GmbH pro výrobu komerčních baterií.

Produkty

Se značkou Varta se setkáváme v těchto oblastech:

  • Startovací akumulátory ­ – společnost: Johnson Controls Power Solutions AG, se sídlem v Hannoveru
  • Komerční baterie ­ – společnost: VARTA Consumer Batteries GmbH & Co. KGaA , patřící do skupiny Spectrum Brands Inc., USA
  • Přenosné baterie ­ – společnost: VARTA Microbattery GmbH, se sídlem v Ellwangenu

Výrobky společnosti VARTA Microbattery GmbH jsou i v nabídce společnosti BATTEX, spol. s r.o.


Adresa výrobce: http://www.varta.de