Obecné dotazy k bateriím a akumulátorům

Jak správně zapojit Li-Ion akupack do staršího nářadí?

Marek: Jak správně zapojit Li-Ion akupack do staršího nářadí?

Mám starší aku vrtačku, která byla "poháněna" Ni-Cd akupackem, jenž už po letech ztratil kapacitu a tím funkčnost. Vrtačku bych chtěl zachovat, tak jsem zakoupil v akci akupack Li-Ion se stejnými hodnotami napětí, že bych jej (pomocí adaptéru vytištěného na 3D tiskárně) použil na onu vrtačku.
Nová baterie má ale (na rozdíl od té původní) čtyři kontakty - krajní dva jsou plus a mínus, oba prostřední jsou označeny jako T (termistor) s tím, že jeden z nich je vždy připojen na nabíječku (nabíječka má 3 póly) a druhý na nářadí, pro které je původně akupack určen (nářadí má také jen 3 póly, jen ten střední je na jiné pozici, než na nabíječce).
Pro nabíjení pól T chápu - hlídá teplotu při nabíjení. Nechápu, proč je pól T také pro nářadí, zda i ono nějak potřebuje hlídat teplotu? A proč je použit jiný pól, než u nabíječky, a ne ten stejný, když mají stejné označení? Nevím, zda mohu připojit k vrtačce jen póly plus a mínus a bude to fungovat, a nebude to nějak nebezpečné? Nabíječku budu používat originální, určenou pro akupack.
Za případnou odpověď děkuji.

reagovat 11. 6. 2020  19:24:58 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: Jak správně zapojit Li-Ion akupack do staršího nářadí?

Přeji dobrý den,
pokud má i nářadí 3 výstupy, tak většinou pod "T" se skrývá termostat. A to druhé "T" bude opravdu termistor pro nabíjení.
Ale to by mělo jít lehce změřit. Termistor i termostat se zapojují proti mínusu baterie.
Jinak pokud staré nářadí má jen plus a minus, tak k pohonu ji stačí opět jen plus a mínus baterie. Nebezpečné to nebude.

reagovat 2. 7. 2020  16:58:03 p# vote+ vote- report

Marek: Re: Re: Jak správně zapojit Li-Ion akupack do staršího nářadí?

Tak uz se mi podarilo zjistit, k cemu ten pol naradi slouzi. Baterie v ramci uspory nema vlastni hlidaci obvody podbiti a hlida to obvod v naradi. Proto je tam i ten termistor, kvuli prehrati baterie za provozu.

reagovat 3. 7. 2020  05:43:30 p# vote+ vote- report +1

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.