Ni-Zn akumulátory
Ni-Zn akumulátory nejsou žádnou novinkou. Tento systém již představil Thomas Edison. Ale jednalo se o otevřené akumulátory. My se chceme zmínit o hermeticky uzavřených Ni-Zn akumulátorech.
Nejedná se o žádný rozšířený typ akumulátoru, ale již se s nimi setkáváme i na evropském trhu. Zatím jediným producentem, kterého jsme objevili je americká společnost Americký výrobce akumulátorů systému Ni-Zn. Powergenix, která tyto akumulátory vyrábí pod různýmí OEM značkami. Na našem trhu už jsme zaznamenali použití těchto akumulátorů hlavně v dětských autíčkách na dálkové ovládání nebo v nabídce modelářských prodejen.
Důležité parametry:
- asi nejdůležitějším parametrem je jmenovité napětí — vhodná přibližná hodnota napětí používaná k označení nebo identifikaci článku, baterie nebo elektrochemického systémujmenovité napětí, které je 1,6V na článek.
- díky jmenovitému napětí 1,6V jsou určeny i pro zařízení, kde se používá jeden primární 1,5V článek a použití NiCd nebo NiMH akumulátoru je nevhodné (zařízení s LCD displejem).
- nabíjení se provádí metodou CCCV metoda — Jedná se o nabíjecí metodu napěťového nabíjení: nabíjením konstantní proudem, dokud akumulátor nedosáhne předem stanoveného napětí a poté nabíjení konstantním napětím. CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage).CCCV.
- požadované konečné nabíjení metodou CCCV je 1,9V s kompenzací napětí -0,003x (T-25°C)
- pro nabíjení nelze využít běžné komerční nabíječe, musí se použít speciální nabíječe pro tento druh akumulátorů.
- samovybíjení se pohybuje kolem 8% za měsíc - je to sice méně než NiCd nebo NiMH akumulátory, ale zase více než NiMH akumulátory typu RTU baterie — Označení RTU vychází z anglického názvu Ready To Use - připraveno k použití. Jedná se o speciální řady NiMH akumulátorů s nizkým samovybíjením. Někde se v literatuře vyskytuje pojem přednabité NiMH akumulátory nebo anglický název LOW SELF DISCHARGE.RTU.
- dalším parametrem je životnost. Ve firemní literatuře Americký výrobce akumulátorů systému Ni-Zn. Powergenix se dozvíme, že životnost se pohybuje od 100 do 500 cyklů, ale v dalších firemních článcích se dozvíme, že se životnost pohybuje kolem 200 cyklů.
- ceny se pohybují přibližně v cenách NiCd akumulátorů.
- teploty pro vybíjení jsou od 0° do 50° C.
Zkušenosti:
- Právě baterie, s kterými jsme se setkali, byly složené ze 6-ti takovýchto článků a měly napětí 9,6 V (6x1,6 V). Pokud bychom chtěli složit adekvátní baterii z NiCd nebo NiMH akumulátorů, potřebujeme jich 8 (8x 1,2 V) a ta je již rozměrově nepoužitelná například do zmíněných autíček na ovládání. A složit baterie pouze ze 6-ti článků NiCd nebo Ni-MH by nepřineslo požadované napětí a tím i výkon pro danou aplikaci.
- Na českém trhu se tyto články prodávají pod značkou Conrad , Turnigy nebo PKCell.
- Pokud vezmeme v úvahu, že běžné nabíjecí články mají kolem 500 (NiMH) - 1000 cyklů (NiCd) a životnost je kolem 2 roků, musíme předpokládat, že při 200 cyklech bude jejich životnost kolem 5 až maximálně 10-ti měsících, podobně jako u nabíjecí alkaliky, kde se životnost pohybuje při plném vybíjení a denním používáním kolem 25 cyklů (tedy 1- 1,5 měsíce).
Sortiment:
- Ni-Zn baterie se vyrábějí v rozměrech AAA, AA a Cs, alespoň podle údajů výrobce. Katalogové listy jsme však našli pouze pro velikost AA (R6) a Cs.
- U velikost AA je kapacita jmenovitá kapacita 1500 mAh
- U velikosti Cs je kapacita minimální 1800 mAh a běžná 2000 mAh.
- Pro AAA a AA velikost jsou v sortimentu i nabíječe
Poznámka:
- na e-shopech jsme našli v nabídkách tyto baterie - jediné co se nám nelíbilo, je zkreslující "označování" akumulátoru, například AA 1.6V 2400 mWh. Trošku zde dochází k zavádějícím informacím - neuvádějí kapacitu v Ah nebo v mAh, ale energii v mWh. U tužkových akumulátorů s kapacitou (běžnou) 1500 mAh a napětím 1,6V je energie 2400 mWh (1,6x1500). Nezkušeného čtenáře by mohl tento údaj zmýlit se jmenovitou kapacitou 2400 mAh. Na některých stránkách jsme našli dokonce i v návodu k použití uvedenou kapacitu 2500 mAh.
- katalogové listy akumulátorů velikosti AA a Cs najdete na stránkách výrobce Americký výrobce akumulátorů systému Ni-Zn. Powergenix.
Diskuze ke stránce Ni-Zn akumulátory
Luděk Stehlík: Re: NIZn
Přeji dobrý den, nepředpokládám, že by se systém Ni-Zn masivně rozšířil nebo dokonce vytlačil Ni-Cd nebo NiMH akumulátory z trhu. Zápory systému Ni-Zn (životnost, kapacita, nabíjení) převládají nad jeho klady (napětí).
reagovat 22. 8. 2011 07:32:46 -17
Zdendo: Re: Re: NIZn
No, mám svoju prvú skúsenosť s NiZn batériami. Zariadenie, ktoré vyžaduje 4, alebo dokonca 6 batéri - má veľký problém s NiMH batériami. Stáva sa, že zariadenie hlási slabé batérie, napriek tomu, že sú čerstvo nabité (dávkovač mydla, meteo-stanica). Čiže asi po mesiaci je potrebné ich určite dobiť, lebo batérie nedodajú dostatok energie pre zariadenie, a pre nízku voltáž sa zariadeniu zdajú vybité, a zariadenie sa samé začne vypínať. Kdežto NiZn batérie mám v meteostanici už od asi 3. januára 2013, a stanička bezproblémov maká. Akurát som menil napätie batérií (1,7V), tipujem, že vydržia bežať aj viac ako rok. Áno, možno NiZn nevydržia toľko nabití, čo NiMH, no NiZn batérie stačí nabiť raz, kým NiMH povedzme 10x. Cenovo je to asi to isté (v mnohých prípadoch sú NiZn dokonca i lacnejšie - cena za kus). Ich kvality ocenia i napríklad fotografi, keďže blesk je nabitý mnohokrát rýchlejšie - keďže majú vyššiu voltáž a dokážu zvládať aj dopyt po výkone (prúdu). A pozrime si to aj po tej efektívnej stránke. NiMH, i keď sú nabité, javia sa ako slabé, a je potrebné ich často nabíjať (i keď vlastne sú nabité). NiZn vydržia omnoho viac, čím šetria náš čas s ich neustálou manipuláciou, a počas svojej životnosti nám aj ušetria viac elektrickej energie. Ďalším plusom je ich zloženie - šetrné k životnému prostrediu. Moje staršie NiMH (cca 7 rokov) začínajú odchádzať, a prechádzam na NiZn - sú naozaj vinikajúce. I keby mali vydržať trebárs len polovicu, ten ich výkon je ohromujúci. Skvelé používať napr. aj v rôznych autíčkach na diaľkové ovládanie a rôznych iných deckých hračkách (sú viditeľne živšie oproti tomu, ak použijem NiMH), a aj ich hmotnosť je nižšia. Objednávam cez Conrad. Tie prvé, skúšobné som kupoval vo Viedni (kamenná predajňa) - boli sme tam na Silvestra. Dúfam, že ma náš slovenský conradshop nesklame, a dodajú rovnako kvalitné batérie :-)
reagovat 14. 5. 2013 23:37:07 -12
Zdendo: Re: Re: Re: NIZn
Oprava :D
"Akurát som menil napätie batérií (1,7V)" - malo byť - Akurát som meral napätie batérií - 1,7V
Ďalšia vec - NiZn batérie aj viacej odolávajú nižším teplotám. V prípade NiMH batérií, pokiaľ mrazy klesli pod -15 či -20°C, bolo do týždňa po nich. NiZn som ešte stále nenabíjal, a uznajte, táto zima bola naozaj silná, i dlhá.
reagovat 14. 5. 2013 23:41:40 -17
franta: NiZn baterie pro kompaktní foto
Dobrý den,
u kompaktního fotoaparátu jsem řešil problém napájení dvěma AA bateriemi. Standardní NiMH baterie s kapacitou 2500 mAh vydržely několik desítek snímků, pak napětí pokleslo pod 1,1 V a přístroj hlásil vybité baterie, i když bylo spotřebováno jen cca 10% jejich kapacity.
Ve starých zásobách jsem objevil 2ks aku Sanyo Twicell 1600 mAh (skutečná kapacita po několika letech cca 1200 mAh), jejichž vybíjecí charakteristika dlouho setrvávala na 1,25 V a v kompaktu vydržely zhruba stovku snímků.
Jakmile se na trhu objevily NiZn AA aku, investoval jsem do nabíječky a 4ks aku 2500 mWh (1500 mAh) cca 1100,- Kč a první zkušenosti vypadají velmi slibně: aku mají po nabití 1,83 V a po cca 200 fotkách (50% s bleskem) na dovolené kompakt nehlásí ani částečné vybití, přestože je nastaven na typ baterií ZR6 (napětí 1,7 V). Uvidím, jaké bude samovybíjení (životnost zřejmě kvůli morálnímu zastarání kompaktu zřejmě neověřím...).
reagovat 24. 9. 2011 17:17:35 -53
Luděk Stehlík: Re: Ni-Zn baterie pro kompaktní foto
Přeji dobrý den, jsem rád, že potvrzujete fakt, že používat NiMH akumulátory s příliš vysokou kapacitou pro fotoaparáty s bleskem je ve většině případů nevhodné. Pro tuto aplikaci doporučujeme kapacitu maximálně do 2Ah (více viz: www.battex.info ).
Budeme rádi, když se podělíte o zkušenosti s životností.
reagovat 26. 9. 2011 11:53:53 +26
Robert Koblížek: Re: Re: Ni-Zn baterie pro kompaktní foto
Myslím, že problém NiMH u foťáků je hlavně samovybíjení.
Také jsem řešil problém s neustále vybitým kompaktem (Canon), který je napájen 2ma AA články. Všiml jsem si, že třeba 10 let staré NiCd články vydrží déle než nové NiMH s 4x větší jm. kapacitou (myslím ne na počet fotek, ale počet týdnů v pouzdře). Po měsíci či dvou je u s původně plně nabitýli NiMH články nepoužitelný. Takže pokles napětí při vybíjení pod 1,1V je jeden problém, ale samovybíjení druhý.
Koupil jsem zkušebně přednabité NiMH (s redukovaným samovybíjením) a vypadá to nadějně, po 2měsících nehlásí ani vybitou baterii (to u dosavadních NiMH bylo nemyslitelné).
reagovat 17. 12. 2011 18:18:39 +20
M: Re: Re: Re: Ni-Zn baterie pro kompaktní foto
Dobrý den
Plně s Vámi souhlasím - novější akumulátory NiMh s tzv.potlačeným samovybíjením jsou dle mého zatím nepřekonatelné.At už jde o Sanyo eneloop,Ansmann max-e ,panasonic infinium.Jejich samovybíjení údávané 15% za rok je oproti klasickému NiMH ,který je 2-5% za den s ohledem na stáří akumulátoru je neskutečné.
reagovat 8. 2. 2012 17:59:27 +106
franta: Re: Re: Ni-Zn baterie pro kompaktní foto
Dobrý den,
doplňuji svůj příspěvek z 24.9.2011. Za rok používání 2ks baterií Conrad NiZn 1500 mAh v kompaktu Panasonic DMC-LS80 jsem baterie nabíjel 3x při vyfocení celkem cca 1300 snímků (s 50% použitím blesku). Baterie jsem nabíjel vždy až po úplném vybití (resp. vybití na úroveň, kdy foťák přestal fungovat). Subjektivně mohu říci, že samovybíjení není v tomto režimu zjistitelné (zhruba stejný počet snímků na jedno nabití, ať už to bylo během jednoho měsíce nebo během více než půl roku). I kdyby byla životnost článků na dolním konci udávaných hodnot (100x nabíjecích cyklů), tak ji v daném režimu neověřím, neboť je to za hranicí mého předpokládaného věku dožití...
Po předchozích neblahých zkušenostech s NiMH aku mohu říci, že NiZn aku jsou velmi dobře použitelné pro aplikace, navržené pro napájení alkalicjými bateriemi, kdy běžné NiMH aku nevyhovují kvůli nízkému napětí.
reagovat 5. 10. 2012 14:35:19 +10
Martin: NiZn baterie, prodej v ČR
Dobrý den,
u nás v ČR baterie NiZn prodává společnost Conrad.
Ve vlastnostech AKU mimo jiné uvádějí :
Nízká životnost – Hlavní nedostatek NiZn akumulátorů, který zabránil jeho komerčnímu využití. Je způsobena především dendritickým růstem zinkové elektrody akumulátoru, vedoucím až ke zkratu mezi elektrodami.
Životnost by mě až tolik netrápila, ale spíš ten zkrat mezi elektrodami.Předpokládám,že to mají výrobci vyřešené, aby nedošlo při nabíjení k "výbuchu".
Samozřejmě pro mě převládají klady (včetně ekologie), ale mám obavy z toho zkratu mezi elektrodami.
Co vy na to ?
Děkuji za přípdanou odpověď.
reagovat 30. 10. 2011 10:06:01 +4
Luděk Stehlík: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
Přeji dobrý den, zkrat je způsoben proražením separátoru. Zkrat však nezpůsobí výbuch. Napětí článku bude nulové (nebo se bude blížit nule) a článek se nebude moci nabíjet. Nabíječ ho vyhodnotí jako vadný, pokud nabíječ tuto funkci nebude mít, článek se bude jen přehřívat a pro spotřebič bude nepoužitelný.
Podobně zkratem elektrod (proražením separátoru) končí životnost NiMH nebo také i NiCd akumulátorů, ale jejich životnost je trochu delší.
reagovat 3. 11. 2011 12:19:28 -21
Robert Koblížek: Re: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
Technická:
1.Nebál bych se výbuchu: Myslím, že pokud ke zkratu dojde při nabité baterii, tak dle mého, se ta energie v elektrolytu musí nějak vybít či spotřebovat a asi se změní v teplo a pokud to bude hodně rychle, tak by to teoreticky mohlo i bouchnout. Ale na druhou stranu hádám, že kdyby se tohle stávalo nějak významně často, že bychom se to dověděli přes média, po podobných senzacích přímo prahnou. Takže osobně bych se toho nebál.
2. Zkratovaná baterie se nemůže přehřívat, protože na ní nebude žádná výkonová ztráta (P=U*I). Energie se bude 100% ztrácet v nabíječce, ale s tím určitě každá počítá, takže toho bych se taky nebál.
reagovat 17. 12. 2011 18:13:22 -47
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
ad 1) Tak jak píši výše, vnitřní zkrat článku výbuch nezpůsobí. Od toho je tam bezpečnostní ventil, pokud vznikne přetlak díky zvyšující se teplotě článku a zbytek se vyzáří.
ad 2) Vnitřní zkrat článku není "tvrdý" zkrat kov na kov, ale je způsoben krystaly sloučenin kovů. Takže nějaký odpor tam je a tedy i úbytek napětí, a to se projeví zahříváním článků.
reagovat 19. 12. 2011 10:44:35 -66
-fny-: Re: Re: Re: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
Nabijel bych aa o 2500 mwh proudem 0,4A a aaa o 1500 o cca 1500 mwh 0.2A na clanek. To se mi osvedcilo a to technoilogii cccv do max 3.7V (maximum by mohlo teoreticky byt podle dokumentace az 1.95v/clanek)na pár baterií, při li-strorage u modelarske nabijecce Turnigy accucell 50. Doba nabijeni u vybite baterie okolo 1.2V na clanek(coz je hodnota, ktera je u ni-zn vybita) by mela byt okolo 4 - 6 hod. s postupnym snizenim napeti dle metody cccv. Pokud napeti opet po poklesu vzrusta, nemusi se jednat o chybu, ale druha baterie v paru zacla prijimat energii(alespon takto se mi me clanky chovaji).Je lepsi kontrolovat teplotu pocitem. Baterie by se nemeli prehrivat.. Tyto poznatky jsem spozoroval u Turnigy accucell 50.. Snad nekomu me rady pomohou pri nabijeni dvou nizn baterii nabijeckou Turnigy accucell 50.
reagovat 3. 11. 2018 23:08:53 +25
Tomas: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
Zdravím,
kdysi dávno jsem četl (myslim že to bylo v Amaterském Rídiu), že tyto dendrity lze "přepálit" přivedením vyššího napěti na postižený akumulátor po velice krátkou dobu. Realizace spočívala v nabití kondenzátoru na vyšší napětí a následného "odpálení" do akumulátoru. Toto bylo uvedeno pro Ni-Cd typy. Nikdy jsem to nezkoušel a nevím jestli by se to dalo využít i pro tyto typy.
reagovat 5. 4. 2012 16:43:51 -3
Luděk Stehlík: Re: Re: NiZn baterie, prodej v ČR
Dobrý den, u NiCd akumulátorů tyto rady sice někdy pomohly, ale jednalo se o prodloužení životnosti o pár cyklů (řádově jednotek cyklů). Pokud se podařilo dendrit odpálit, tak stejně díra v seperátoru zůstala, takže brzo došlo k dalšímu prorůstání a zkratu. U Ni-Zn tyto dendrity jsou daleko větší a velice špatně rozpustné, takže pak se jedná opravdu o nevratný děj.
reagovat 12. 4. 2012 14:45:32 +4
Bedřich: Dobrý, ale ne výborný
Mírně chválím - ze stránky čiší snaha o solidní informaci a dobrou práci.
Proč píšu je pár blbostí -
a) výkon nezávisí JEN na napětí, ale také na... Ten nezmiňujete, a to je chybka. Takže jste vytvořil popíkovský blábol. Pozor na to, blbů je dost, teď letí kvalita.
b) Tyhle články (na baterie, dopytle nemíchat slang se slušnou erudicí, kterou dáváte)už prodává Conrad, takže by nějaké zkušenosti mohly být - jsou? Potěšilo by srovnání s RAM.
c) Pro některé aplikace, jak řečeno, mohou být tyto články i baterie skvělé, jinde spíš rozhodne cena/kapacita (energie). dělali jste něco tím směrem?
Díky a přeju ať se daří. BK
reagovat 18. 4. 2012 13:31:10 -6
Luděk Stehlík: Re: Dobrý, ale ne výborný
Přeji dobrý den,
ad a) samozřejmě výkon nezávisí jen na napětí, ale jmenovitý výkon závisí i na kapacitě. Pokud jde o "použitelný" výkon pro nějakou aplikaci, tak i na vybíjecím proudu, teplotě atd. Nevím, co jste měl konkrétně na mysli třemi tečkami. Tak jako v jiných článcích na tomto portálu upozorňujeme, že velikost kapacity ne vždy souvisí s délkou použitelnosti akumulátorových baterií.
ad b) V odkazech výše píšeme, že tyto baterie jsou na našem trhu v prodeji, konkrétně i u firmy Conrad nebo i u jiných firem. Nechápu jen Váši poznámku o míchání "slangu se slušnou erudicí". Pokud se striktně dodržujeme pravidel elektrotechnického slovníku, tak určitě firma nedodává články, ale baterie. Více o tomto uvádíme v článku: www.battex.info
Srování s články RAM je sice možné, ale jedná se úplně o jinou skupinu baterií. Samozřejmě, že baterie Ni-Zn mají o proti nabíjecí alkalice větší životnost.
ad c) Ve třetí otázce si sám odpovídáte. Při výběru akumulátorů nezávisí výběr jen na kapacitě akumulátoru. V současné době se vyrábějí akumulátory pro různá použití (zvýšená spolehlivost, zvýšená kapacita, pro zvýšené teploty, pro vysoké vybíjecí proudy, pro rychlé nabíjení,.........) a podle použití se musí vybírat i články pro danou baterii. Nelze jen hledat poměr mezi cenou a kapacitou.
reagovat 18. 4. 2012 16:40:24 +79
Vlaďa Hláďa: Výborné pro foto blesk
Dobrý den, stručně: používám blesk Nikon SB800. Hodnoty uvádím u plně nabitých článků S Alkalikou (1,5V) doba nabíjení 2-3sec. S NiMH (1,2V) víc jak 15sec (nepoužitelné). S NiZn (1,6V) bych řekl do 1 sec. ... cena alkalik je asi 1/10 ceny NiZn. tak když vydrží 10 cyklů :), budu spokojen. Protože rychlost a výdrž jsou na 1*. Pěkný den
reagovat 2. 10. 2014 15:31:37 +2
Vladimír Černý: Kompromis
Dobrý večer ,
tady musím souhlast s Luďkem Stehlíkem,běžného uživatele zajímá kapacita,teplota,nabíjecí proud,cena a životnost.Technologie výroby a chemické procesy jsou mu u p.... . Běžný uživatel požaduje, po vložení nabitých akumulátorů,možnost např. u digi fotoaparátu nafotit X snímků a né aby po cca 5ti snímcích mu hlásil přístroj,že jsou baterie vybité ! Potom musí zvolit kompromis, dá - li přístroj do opravy,nic na něm nenajdou,verdikt zazní - používáte nevhodné baterie s napětím 1,2 V !
Zvolí tedy (chce - li fotit) NiZn s napětím 1,6 V,ale s investicí do vhodné nabíječky.Další možností je fotoaparát vyhodit a fotit telefonem ! Existují další možnosti,ale to už nechám na vás .
reagovat 6. 1. 2015 20:09:18 +4
Jan: Náhrada alkalických akku pro bezdrátové senzory
Dobrý den,
zvažujeme NiZn články jako náhradu alkalických AA/AAA baterií pro jistý druh bezdrátových senzorů - dle typu se používají AA nebo AAA baterie, dispozice nemohu měnit. Klasické 1.2V akku bohužel nejdou použít.
Předpokládám, že i při životnosti 200 cyklů by to pro nás bylo výhodné.
Je nějak podstatný rozdíl 1.6V vs. 1.5V u alkalických baterií? Myslím zda by to mohlo přístroji vadit - spíše si myslím, že ne, ale jistota je jistota.
děkuji
reagovat 3. 8. 2015 23:33:18 +42
Vladimír Černý: Ni - Zn akumulátor 1500 mAh 1,6 V
Dobrý den ,
jak již bylo řečeno , je třeba zvážit co od akumulátoru požadujeme v daném přístroji co do odběru el.proudu, napětí,času provozu,pohotovostního stavu,nabíjecích cyklů,životnosti a v neposlední řadě ceny samotného akumulátoru a nabíječky.U tohoto typu Ni-Zn se bez speciální nabíječky určené přímo pro tento akumulátor neobejdeme.Je zde možnost nabíjení bez této speciální nabíječky,ale toto si vyžaduje řádné dílenské vybavení jako je "říditelný napájecí zdroj s proudovou pojistkou od 20mA,přesný voltmetr a kontaktní teploměr".Nabíjení je třeba stále kontrolovat!!! Je-li akumulátor(ry)nabíjen 1/10 C,nesmí teplota akumulátoru vystoupat nad teplotu lidského těla,v opačném případě nabíjení okamžitě přerušit.Je-li teplota v pořádku,nabíjení ukončíme až (dle voltmetru) akumulátor docílí napětí 1,9 V.Doba nabíjení se pohybuje okolo 3hodin.
Náhrada alkalických akku pro bezdrátové senzory.
Ni-Zn akumulátor je určen pro přístroje s velkým až středním odběrem
el.proudu,proto se do senzorů nehodí pro jejich velice nízkou spotřebu
obzvláště jsou-li nastaveny na "úsporný provoz",a to už jenom z důvodu
ekonomického.Neblahá samovybíjecí vlastnost tohoto akumulátoru by si
vyžadovala častější výměnu znovu nabitých oproti alkalickým článkům.
Nelze též opomenout,že některý "Výrobce" jiné články než alkalické
nedoporučuje.Zde musím též zdůraznit,že do "čidel" vkládáme skutečně
NOVÉ baterie a né staré "ležáky" 4-5 let staré.To se týká i nabíje-
cích alkalických (RAM) 1,5 V.Kupujeme od prověřeného prodejce.Nové alkalické články musí v čidlech vydržet min. 2 roky,než začnou hlásit "podpětí".U nabíjecích RAM nesmí dojít k úplnému vybití,proto dlouho
skladované v nenabitém stavu jsou k ničemu.
Máte-li v "senzorech" alkalické RAM a vydrží bez dalšího nabití 2roky
není důvod je měnit za jiné.
reagovat 4. 8. 2015 15:20:26 +10
Jan: Re: Ni - Zn akumulátor 1500 mAh 1,6 V
dobrý den,
ono ty senzory bohužel asi až tak úsporné nejsou - i při takzvaně vypnuté telemetrii to nějak vysílá v režimu standby a po několika měsících v senzorech odešly s nimi dodané nové alkalické baterie Energizer.
Zatím jsem nezkoušel měřit spotřebu, ale podle popisu výrobce je uvnitř 2,4 GHz vysílač typu Xbee s default výkonem 10 mW.
Pokud do toho dám 1,2V Eneloop, tak mi to vydrží pár hodin, pak to s prominutím chcípne. Nevím, proč tam výrobce nedal Li-Ion pack, ale bohužel to neovlivním.
reagovat 4. 8. 2015 15:29:55 -31
Luděk Stehlík: Re: Re: Ni - Zn akumulátor 1500 mAh 1,6 V
Přeji dobrý den, pokud alkalické baterie Energizer fungují v čidlech jen několik měsíců, tak by využití Ni-Zn baterií bylo možné. Pokud nejdou použít články Eneloop, odpovídá to tomu, že čidla hlásí ztrátu napětí již při napětí kolem 1,2V na článek, a to znamená, že primární články Energizer se tam nevybijí ani z 50-ti %. Baterie vyndané z čidla by se daly používat dále ještě v jiných přístrojích (svítilně, dálkových ovladačích,...).
Použití článků Ni-Zn by bylo asi nejekonomičtější, protože při použití nabíjecí alkaliky by počet cyklů byl daleko menší než u Ni-Zn a cenový rozdíl není tak velký.
reagovat 4. 8. 2015 16:34:17 +51
Vladimír Černý: Ni-Zn akumulátor 1500mAh 1,6 V
Dobré odpoledne,
Honzo , chci Ti pomoci,potřebuji znát "odběr čidla", raději několika čidel,jedno může být vadné z těchto a z těchto důvodů.Samotný odběr
čidla (pokud nevysílá)se pohybuje okolo 4mA podle typu.Je-li odběr vyšší,není něco v pořádku."Nastavení čidla"(vadné čidlo),nesprávná
konfigurace se systémem EZS ap. Jsou-li čidla v součinnosti s EZS,
dopručuji celý systém resetovat a provést novou konfiguraci.
Honzo,doufám,že ty nové dodané RAM jsi před použitím nabil? V opačném
případě je celá tato konverzace k ničemu.
Akumulátory s napětím 1,2 V jsou v čidlech absolutně nevhodné!!!
(Pirka) jsou od výrobce nastavena na napětí 1,1 V,kdy začnou hlásit
podpětí a toto je vyhodnocováno systémem,který zareaguje dle Typu.
Ni-Zn akum,ulátory nejsou na trhu dlouho a "Výrobci"EZS s nimi ani nepočítali,proto dodávali,nebo doporučovali takové barerie,nebo akumulátory,které splňují jejich požadavky.
reagovat 4. 8. 2015 21:50:05 +19
Jan: Re: Ni-Zn akumulátor 1500mAh 1,6 V
Ahoj,
my k tomu žádné RAM články neměli - dostali jsme to s klasickými alkalickými Energizery jako se dávají třeba do svítilen apod. Odběr zkusím zjistit, nicméně jich mám víc a baterky shodně "odumřely" ve všech.
Není to EZS, ale prozatím jsem nedostal požehnání shora podělit se o konkrétní specifikace. Takže řekněme, že jde o wearable senzor s bezdrátovým modulem na 1x AA, nebo 1x AAA (máme 2 typy). Ten bezdrátový modul posílá data minimálně po 10s (nevím to teď přesně).
Honza
reagovat 6. 8. 2015 20:37:19 +20
Vladimír Černý: Umístění čidel
Dost důležité je také umístění čidel,obzvláště tam,kde se pohybují záclony,závěsy,dveře,vrata,lidé a zvířata.Do těchto prostor je lépe instalovat čidla "drátová".V takovém "Obchoďáku",by bezdrátová čidla
vysílala takřka nepřetržitě,nebo by bylo potřeba použít taková čidla,
která pracují s Ústřednou EZS duplexně.
reagovat 6. 8. 2015 09:58:54 +18
Jan: Re: Umístění čidel
zdravím,
ono to zatím nemohu moc rozvádět do detailů, ale ono je to "wearable" a nejde o EZS :-)
reagovat 6. 8. 2015 20:30:40 +7
Vladimír Černý: Ni-Zn akumulátor 1500mAh 1,6 V
Hezký den Honzo a všem,
tak všeobecně a velice stručně,"Wearables" zařízení(jak píšeš) je celosvětově stále vyvíjeno ať se jedná třeba o náramkové hodinky či náramek PC a stovky dalších,bez kterých si dnes život nedokážeme představit.Miniaturní bezdrátová (řekněme)na svoje výsluní teprve čekají.Nelze opomenout dopad na lidské zdraví ať už kladné či záporné.
Nelze též opomenout dosavadní(nedokonalost)v tom a v tom.No a jednou
takovou nedokonalostí je právě malá výdrž batarie.
Přikláním se k názoru Luďka Stehlíka a vyzkoušej tyto Ni-Zn akumulátory.
Já sám je používám v Digi-fotoaparátech sice jenom 7 měsíců,ale zatím
jsem spokojen.Na jedno nabití exponuji až 100 snímků s bleskem při minimálním použití podsvícení displaye,což žádné jiné baterie,nebo
akumulátory nevydržely.
Vladimír
reagovat 7. 8. 2015 11:02:19 +44
Zdeněk: Zamyšlení nad "kapacitou"
Dobrý den,
v poznámce mě zaujala jedna věta: U tužkových akumulátorů s kapacitou (běžnou) 1500 mAh a napětím 1,6V je výkonnost 2400 mW (1,6x1500).
1) Výsledkem tohoto počtu asi neměla být hodnota v mW ale mWh (I x t x U), myšlenka je však zřejmá i tak.
2) Pokud se u NiZn (1,6V x 1500mAh) i NiMH (1,2V x 2000Ah) provede takovýto výpočet, dalo by se teoreticky dosáhnout stejné "kapacity" (zde si nejsem jist fyzikální správnoustí použití této veličiny).
Samozřejmě práce vykonaná spotřebičem pak závisí na minimálním požadovaném napětí (viz např diskutovaný senzor).
Je tato úvaha správná?
Osobně nejčastěji dobíjím obyčejné NiMH baterie do blesku Nissin Di866 MarkII (4xAA), který je určen na napájení 6V, Při plném výkonu se při intenzivnějším focení velmi rychle prodlužuje čas nabíjení blesku a brzy je potřeba baterie vyměnit - bývají pak značně zahřáté.
Dle informací v diskuzích by právě NiZn mohlo být vhodným řešením napájení.
reagovat 7. 9. 2015 13:17:23 +13
Luděk Stehlík: Re: Zamyšlení nad "kapacitou"
Přeji dobrý den,
měl jste pravdu, údaj na informačním portáu byl špatný, nemělo se jednat o miliwaty, ale o miliwathodiny (2400 mWh) - již je to na stránce opraveno (ad 1)). Čím rychleji člověk chce sdělit informaci, tím více chyb udělá. Ale v tomto případě se nejednalo o zkreslující informace, ale pouze o překlep.
I ve Vašem dotazu je jeden z údajů nepřesný, a to v případě NiMH akumulátorů -- "1,2Vx2000Ah", určitě se mělo jednat o výsledek 1,2V x 2000 mAh, tzn. 2400 mWh.
Teoreticky jsou výše uvedené baterie výkonostně shodné (Ni-Zn:1,6V*1500mAh i NiMH:1,2V*2000 mAh). Nejedná se však o "stejnou" kapacitu, jak uvádíte. Kapacita Ni-Zn je 1500 mAh a kapacita NiMH je 2000 mAh. Vše záleží na vybíjecím proudu a hlavně na konečném vybíjecím napětí. Kapacita akumulátoru je vždy měřena proudem opovídajícím 0,2 It (0,2C) kapacity akumulátoru.
Pokud se jedná o přístroj, který má konečné vybíjecí napětí nad 1,1V na článek, tak články systému NiMH nemohou odevzdat plnou kapacitu a články systému Ni-Zn budou vždy lepší. Avšak pokud bude konečné vybíjecí napětí pod 1 V na článek , tak naopak budou NiMH akumulátory lepší.
Z tohoto vyplývají základní informace. Není rozhodující jen kapacita, ale vždy souhrn požadavků na akumulátorovou baterii, kapacita, výkon, provozní proudy, pracovní napětí, ale také třeba pracovní teploty, o kterých se tento dotaz nezmiňoval.
reagovat 7. 9. 2015 16:37:22 +8
Vladimír Černý: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Zdravím přátelé ,
tak zde je moje zkušenost s těmito akumulátory po 8mi měsících.No bohužel za málo peněz málo muziky. Toto přísloví platilo, platí a platit bude. Jedná se o akumulátory AA Ni-Zn 2500 mAh 1,6 V HQ Ultra+.
Již při prvním nabíjení v lednu letošního roku jeden článek vykazoval menší vnitří odpor (originál nabíječka by ho vyhodnotila jako vadný),
nabíjel jsem ho tedy zvlášť a po již 5ti minutách měl plné svorkové napětí 1,9 V !Následovalo kontrolované vybíjení 0,8A do svorkového napětí 1,2 V !Potom už probíhal proces nabíjení normálně , jako u těch ostatních .Leč postupem času kdy byl tento"vadný" článek používán v sérii s ostatními, docházelo k celkovému úbytku napětí dříve,než bylo žádoucí.
Akumulátory jsem používal ve starém DIGI fotoaparátu, vyjmul jsem je až po hlášení "vybitá baterie" a ouva! Ten "vadný" článek má napětí 0,85 V!Zatím co ty ostatní 1,85 V naprázdno !
Výrobce uvádí,že při vybíjení nesmí napětí článku poklesnout pod 1,2 V,jinak hrozí zničení akumulátoru.
Doporučení : - je-li při nákupu na tomto akumulátoru napětí nižší než 1,2 V, REKLAMOVAT !
Vladimír
reagovat 8. 9. 2015 18:05:08 +15
Luděk Stehlík: Re: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Přeji dobrý den,
značku HQ Ultra+ jsem neznal ani netestoval. Ale na internetu jsem našel, že se jedná o baterie nikoliv s kapacitou 2500 mAh, ale s výkonem 2500 mWh, tedy odpovídající kapacitě 1500 mAh.
Akumulátory Ni-Zn jsou systému RTU (připraveny k použití), takže by se v žádném případě neměly k Vám dostat ve stavu vybitém. Pokud mají napětí již při nákupu pod 1,2V, tak opravdu doporučuji články nepoužívat a ani nezkoušet nabíjet a dát je ihned k reklamaci.
Tak jak se píše výše, je nutno počítat s tím, že životnost těchto článků je 5 - 10 měsíců. Mají sice výhodu vyššího napětí, ale zase nevýhodu v počtu cyklů (max 200) oproti NiCd nebo NiMH akumulátorům. Mají sice více cyklů než nabíjecí alkalika (30 cyklů), ale není možno počítat, že baterie budou fungovat stejně jako NiMH natož NiCd akumulátory.
Pokud jste články koupil "za málo peněz", již toto je podezřelé. Ni-Zn není rozšířený typ, takže cenové relace by určitě neměly být nižší než adekvátní články v provedení Ni-MH. Pokud tomu tak bylo, asi se jednalo o nějaký výprodej a rozdíl v napětí při dodání by tomu odpovídal.
reagovat 21. 9. 2015 14:02:30 +14
Vladimír Černý: Re: Re: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Ano Luďku máte pravdu , jedná se o Ni-Zn články HQ Ultra+ s výkonem 2500 mWh , (lehce se to přehlédne , potřebuje-li člověk brýle) světlezelený nápis na bílém podkladě . Kapacita tedy bude 1562,5 mAh . Docela dobrý "podvůdek" na spotřebitele , je-li ten celý život zvyklý číst C akumulátorů v Ah . Mám pocit , že jste na toto již upozorňoval , ale to jsem už měl
tyto zakoupené a teprve teď "díky Vám" jsem si toho (za pomocí brýlí) všiml ! Je to ostuda v mém věku a s mojí profesí , letos v červnu jsem oslavil 60té narozeniny . Pokud to jde , tak se srdečně omlouvám !
Jinak opět máte pravdu , že to musel být nějaký výprodej , cena jednoho článku byla 85,- Kč . Faktem je , že pokud si v nabídce na Internetu nerozkliknete celou specifikaci výrobku , tak je
tam pouze údaj číselný 2500 a menšími číslicemi Nickel zinc 2500 mAh ! Po rozkliknutí je tam správně 2500 mWh , ale zase menšími Nickel zinc 2500 mAh !!! Tak který údaj je správný ?
Po zakoupení zjistíte (pokud se podíváte na článek), že údaj je 2500 mWh !
Luďku ,
potom je tam ještě PowerGenix 4 x AA / 2 x AAA baterie NiZn Rychlá nabíječka za 334,04 Kč od prodejce DX.com Bílá barva , nebo černá za 285,03 Kč .
Docela by mě zajímalo , zda - li to není zase nějaký "podvůdek". Domnívám se , že tam bude potřeba použít "adaptér" pro připojení do "našich" zásuvek dle ČSN , nebo SCHUKO .
Také by se mohlo jednat o produkt , který tyto Ni-Zn články zničí .
Vladimír
reagovat 21. 9. 2015 18:31:37 +39
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Přeji dobrý den,
pokud cena byla 85,-Kč, tak to se asi o výprodej nejednalo.
Správný údaj o kapacitě, resp. o výkonu, má být učitě 2500 mWh. Kapacita 2500 mAh by se v systému NiZn do rozměru AA článku ani nevešla.
Na uvedené stránky DX jsem se díval. Kromě barvy se nabíječky liší nabíjecím proudem a hlavně oba typy nabíječů jsou do US zásuvky (je to zobrazeno na dalších obrázcích). Mají sice rozsah 110-240 V, ale budete potřebovat adaptér z US zástrčky na EU zástrčku. Spíše bych doporučoval najít si nabíječ, který má 2-pinovou zástrčku pro kabel (myslím, že kabel se jmenuje C7 dle IEC 320). Dokoupit si EU kabel je levnější než kupovat přechodky z US na EU. Nebo se koukněte na naše stránky: shop.battex.cz .
Strach z toho, že by nabíječe ničily články bych zase tolik neměl. Stejně se všechny nabíječe pro Ni-Zn vyrábí v Číně, takže se špatně hledá kvalitní nebo kvalitnější nabíječ.
reagovat 22. 9. 2015 10:21:15 +17
Vladimír Černý: Re: Re: Re: Re: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Dobrý den ,
děkuji za informaci a doplnění, silně uvažuji o koupi Vámi "doporučené"
nabíječce 4P80T . Má-li tato udělat stejnou službu jako ty o 1000,- Kč
dražší , tak proč ne. V popisu u této nabíječky je, že "zelená" LED signalizuje "nabití", zajímalo by mě, zda se zároveň ukončí nabíjecí proces, nebo jde-li jen o upozornění, že články jsou nabité.
Děkuji.
Vladimír
reagovat 22. 9. 2015 11:50:44 -4
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Re: Re: Ni - Zn akumulátor 2500mAh
Přeji dobrý den,
Led indikuje, že baterie je připravena k použití. Protože se jedná o nabíjení CCCV, tak nabíjení stále pokračuje. Nabíječe většinou indikují nabití, pokud poklesne nabíjecí proud na cca 50 mA.
U nabíjení CCCV je to odlišné od klasického nabíjení NiCd nebo NiMH akumulátorů, kde je stálý nabíjecí proud a pak se nabíjení odepne nebo přepne do konzervace. U CCCV je stálý nabíjecí proud jen po tu dobu, než je dosaženo daného napětí a pak vlastně proud postupně klesá až do nuly.
reagovat 22. 9. 2015 15:09:44 +27
Vladimír Černý: Rychlá nabíečka 4P80T
Přeji hezký večer,
tato nabíječka je určena pro 4xAA Ni-Zn akumulátory, dle "obrázku"je patrno, že každý článek je kontrolován dvojitou LEDkou, umí - li tato nabíječka pokračovat v nabíjení i po vyndání těch článků, které jsou již nabity, tak nemá chybu za ty peníze !Na mojí otázku zda-li umí ukončit nabíjecí proces, již Luděk odpověděl, za což mu děkuji.
Dovoluji si Luďka malinko poopravit a to v následujícím. Cituji "U CCCV je stálý nabíjecí proud jen po dobu, než je dosaženo daného napětí a pak vlastně proud postupně klesá až do nuly".
V podstatě je to správně, jenom bych to konkretizoval. Proces CCCV pro Ni-Zn pacuje následovně :- napětí na článek je "tvrdé" 1,9 V ,vyhodnocuje se dobíjecí proud prostřednictvím svorkového napětí na sériovém rezistoru, v obvodu dobíjeného akumulátoru.Toto napětí je sledováno klopným obvodem, který "přepne dvojitou LED z červené na zelenou"v době, kdy sériovým rezistorem přestane téct proud,jelikož vnitřní odpor článku se během dobíjení zvyšuje.
reagovat 22. 9. 2015 19:59:42 -4
Luděk Stehlík: Re: Rychlá nabíečka 4P80T
Přeji dobrý den, jen poupravím. Nabíječka je vhodná pro články AA i AAA. Jedná se o čtyři nezávislé nabíjecí pozice, tedy články se mohou vkládat i vyndavat jednotlivě a "nenaruší" to nabíjení ostatních článků. Mohou se vkládat články AA a/i AAA současně.
Samozřejmě v případě Ni-Zn článků je konečné nabíjecí napětí 1,9 V a po dosažení tohoto napětí začne klesat velikost nabíjecího proudu. Přepnutí z červené na zelenou nedojde při nulovém proudu, ale při proudu, který se nastavuje v rozmězí 3-5% počátečního nabíjecího proudu. Zelená led svítí, ale nabíjení probíhá, sice již velmi malým proudem, stále dál.
A ještě jedna poznámka: při nabíjení článků se vnitřní odpor článku snižuje, nikoliv zvyšuje. Proto i v normách jsou v postupech pro měření vnitřního odporu (ať stejnosměrného nebo střídavého) uvedeny zkoušky jen plně nabitých článků, aby hodnoty byly srovnatelné.
reagovat 23. 9. 2015 09:17:58 +14
Vláďa Anděl: Hledání té správné baterie
Hledám nějakou vhodnou baterku pro osvětlení zahradního domku. Bude dobíjená ze solárního panýlku sice malým proudem a nepravidelně, ale dostatečně a vybíjení také občas, když tam někdo pro něco jde. Baterie bude téměř stále plně nabitá.
Proč a co jsem zatím vyloučil:
Olověná gelovka - sice jí trvale nabitý stav dělá dobře, ale při letních teplotách přes 30 st. může být uvnitř 40-50 st. a gelovka při tom strašně rychle stárne.
Hermetiské NiCd, NiMH nelze dobíjet konstantním napětím. Sice dobíjecí proud bude nízký, ale i tak jsem viděl dost vyteklých baterek. Otevřené NiCd se zas tak malé nevyrábí.
Li-on a Li-pol zase nelze dobíjet v mrazu, rychle při tom stárnou.
Takže teď jsem vyloučil i NiZn, taky nesnesou nabíjení v mrazu. Nakonec mi při tom vyšly vítězně LiFePO4 od A123, ale připadá mi to jako kanón na vrabce. Věděl by někdo ještě něco jiného? Levnějšího?
reagovat 3. 12. 2015 03:36:08 +43
Luděk Stehlík: Re: Hledání té správné baterie
Přeji dobrý den, odpovídám dost pozdě, ale nezaškrtnul jste, že chcete reakci od naší firmy. Příspěvku jsem si všimnul až dnes. Pokud solární panel dává pouze malý proud, bylo by možno použít NiCd nebo NiMH baterie pro trvalé dobíjení a zvýšené teploty. Napište mi napětí a nabíjecí proud, který dává solární panel. NiCd nebo NiMH baterie si dokáží napětí strhnout a nejdůležitější bude asi nabíjecí proud. Baterie pro trvalé dobíjení jsou určeny do teplot +40°C, a dále existují řady pro +50°C. Určitě bychom něco vybrali.
reagovat 14. 12. 2015 16:14:23 +5
Vláďa Anděl: Re: Re: Hledání té správné baterie
Hermetické NiCd a určené pro trvalé dobíjení? No to raději zkoušet nebudu. Vyteklých baterek jsem viděl dost a byly to předpokládám nějaké průmyslové typy. Jednu fotku jsem dal sem
vaelektronik.cz
Taky byly dobíjené malým solárním panýlkem a vydržely tam 2 roky.
Máte pravdu, že NiCd baterky si dovedou při rozumném proudu omezit napětí a nemělo by jim to vadit. Vadí ten trvale nabitý stav, dochází k rekrystalizaci aktivních hmot. Krystal může prorůst až skrz separátor a může způsobit částečný zkrat (vyšší samovybíjení). Věřím že ty lepší baterky mají kvalitnější separátor, ale i tak NiCd baterku je potřeba alespoň jednou za čas vybít a ty velké krystaly rozpustit. Jak jsem si přečet na vašem webu, při nízkých teplotách se při nabíjení v baterkách vyvíjí vodík. Jediné NiCd baterky, kterým unikání vodíku nevadí, jsou otevřené (s dírama na dolívání vody), u nás je vyrábí Saft-Ferak. Ale to už jsou úplně jiné baterky a vyžadují údržbu.
Ohledně těch NiZn akumulátorů, o kterých je toto fórum. Divím se, kolik lidí to používá jako náhradu obyčejných primárních článků. U NiZn je nutné dodržet minimální vybíjecí napětí, po poklesu pod tuto mez se článek zničí. Právě tohle byl údajně důvod, proč se hodně dlouho volně neprodávaly Li-on baterky, i když ve spotřební elektronice se dávno používaly. Až bude elektronika vybavená hlídáním minimálního vybíjecího napětí pro NiZn jako je to u baterek Li-on, pak jejich použití bude optimální a rozumné. I když na to jak mají tyto baterky malý počet cyklů, jsou poměrně drahé.
reagovat 14. 12. 2015 20:34:50 +9
Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Hledání té správné baterie
Přeji dobrý den,
baterie uvedené ve Vašem odkazu nebyly určené pro trvalé dobíjení nebo zvýšené teploty. Jednalo se o klasické baterie se sintrovanou elektrodou, pro cyklické použití. Baterie určené pro zvýšené teploty a trvalé dobíjení mají kladnou i zápornou elektrodu plastem pojenou. Takže nedochází při zvýšených teplotách a přebíjení k rekrystalizaci aktivních hmot. Jedná se o speciální baterie určené například k nouzovému osvětlení. Běžná životnost těchto baterii je v tomto provozu 5-8 let. Některé baterie jsou určeny i pro nabíjení v teplotách záporných. Prostě není možné házet NiCd nebo NiMH na jednu hromadu. Je třeba si vybírat podle typu využití baterií a zátěže.
Podobně je tomu i dnes u lithiových akumulátorů. Již existují typy pro běžné použití, pro zvýšené teploty, pro snížené teploty, pro trvalé dobíjení, pro vysoké proudy apod. Vždy je třeba hledat optimální řešení.
Je pravda, že Li-akumulátory se dlouho neprodávali samostatně, protože potřebovaly bezpečnostní elektroniku. Ne, že by dnes fungovaly bez elektroniky, ale jejich bezpečnost šla tak nahoru, že i při přebíjení nebo podvybíjení články neexplodují, netečou (jako dříve), ale pouze se zničí a jsou nepoužitelné. Podobné je to i u NiZn akumulátorů. Pokud máme zařízení, které včas odpojí baterii od přístroje, tak baterie jsou ideální jako náhrada za alkalicé baterie. Jen jde o to, že tyto baterie mají životnost rapidně menší než NiCd nebo NiMH akumulátory, a ne každý zákazník to pochopí. Pokud se navrhuje zařízení, v kterém má být použita NiZn baterie, k těmto problémům nedochází, protože dané podmínky jsou většinou dodrženy (dětská autíčka, nářadí apod). Problém nastává ve chvílích, kdy se používají NiZN baterie jako náhrada alkalických primárních baterií. Pokud zákaznící si nezvyknou na včasné nabíjení těchto akumulátorů, tak problém nastává.
reagovat 15. 12. 2015 16:14:43 +29
T.R.: Nějaké zkušenosti s NiZn a poděkování panu Luďkovi Stehlíkovi
NiZn akumulátory používám už několik (málo) let, navíc k ničemu závažnému, ale kupříkladu LED svítilna svítí opravdu lépe než na NiMh a dokonce lépe než na primární alkalické články. Po několika (měřeno při cca10ti) cyklech došlo u většiny ke snížení kapacity přibližně na polovinu, ale všechny (cca 20ks) jsou stále funkční. Problémy jsou ve velmi rozdílném samovybíjení (případně vnitřním odporu, to jsem nezkoumal) jednotlivých článků např. při užívání v DO, kde jeden končí s 0,3V druhý s 1,5V po několika měsících. Běžně kombinuji NiMh+NiZn kupříkladu v iluminačním osvětlení, pro dosažení správného jasu. NiZn nejsou tak drahé, aby se s nimi nedaly ekonomicky úspěšně nahradit alkalické články, samozřejmě jen za předpokladu, že 3K za nabíječku vydávám primárně pro možnost měření charakteristik akumulátorů a nabíjení NiZn je bonus zdarma... Mě udělaly NiZn články radost.
Chtěl bych tímto poděkovat panu Luďkovi Stehlíkovi za reakce, které jsou na internetu v oblasti akumulátorů ve zcela ojedinělé kvalitě. Ještě jednu díky za smysluplnost a navíc objektivnost.
T.R
reagovat 22. 6. 2016 00:57:46 +27
Luděk Stehlík: Re: Nějaké zkušenosti s NiZn a poděkování panu Luďkovi Stehlíkovi
Přeji dobrý den,
díky za přízeň k našim stránkám.
Jen bych chtěl zareagovat na Váš komentář.
Pokud používáte tyto baterie např. v LED svítilnách je třeba je včas nabít. Konečné vybíjecí napětí je 1,2V, tedy napětí, které má běžný NiMH článek nebo napětí, kde primární alkalická baterie je na 50% vybití. Pokud se Ni-Zn článek vybije pod tuto mez, tak "vysychá" a ztráci kapacitu. Proto se mohlo stát, že po 10-ti cyklech mají poloviční kapacitu. Pokud má článek 0,3 V, tak už moc cyklů nenadělá.
Pokud víte, že vám ve svítilně vydrží 2 měsíce, tak bych doporučoval nabíjet je každý měsíc a nečekat na plné vybití.
reagovat 22. 6. 2016 17:00:04 +9
T.R.: Re: Re: Nějaké zkušenosti s NiZn a poděkování panu Luďkovi Stehlíkovi
Dobrý den pane Stehlíku,
víte, jedna věc jsou doporučení a úplně jiná věc reálné domácnostní používání. Máte bezpochyby pravdu, že je nevhodné NiZn akumulátoty hluboce vybíjet, ale málokdo si vede evidenci a proto jsem přesvědčen, že drtivá většina uživatelů užívá akumulátory v režimu, ktery jsem popsal. K výměně dochází pouze při nefunkčnosti zařízení.
V dnešní reklamou a skrytou reklamou masírované společnosti, kde se navíc na netu každý může k čemukoli vyjádřit, je poměrně složité najít pravdivou, natožpak poučenou informaci. Běžně se stává, že specializovaní prodejci tvrdí absolutní nesmysly (... nejdýl vám v blesku budou fungovat akumulátory s nejvyšší kapacitou...), o které jsou navíc skálopevně přesvědčeni, podepřeni svými znalostmi z fyziky ZŠ. Je-li kupujícím člověk z jiného oboru, tak mívá těžké dobrat se příčiny problému. Pročte-li si zdejší diskuse a zejména Vaše reakce, zvýší si šanci se rozumně rozhodnout.
T.R.
reagovat 27. 6. 2016 00:10:45 +47
Babický: Trvalé dobíjení NiZn akumulátorů
Dobrý den, je možné u NiZn akumulátorů aplikovat trvalé dobíjení malým proudem? A pokud ano, jak velký proud je doporučován?
Děkuji
reagovat 29. 12. 2016 12:48:40 +35
Luděk Stehlík: Re: Trvalé dobíjení NiZn akumulátorů
Přeji dobrý den,
Ni-Zn akumulátory se nabíjí metodou CCCV, tedy do konstantního napětí 1,9V (viz úvod). Nenabíjí se konstantním proudem jako NiCd a NiMH. Takže dobíjení trvalým proudem není možné. Je nutné použít metodu konstantního napětí. Stejně třeba jako u olověných baterií v UPS.
reagovat 2. 1. 2017 09:18:11 +11
Růžička: Jednotky
Trošku zde dochází k zavádějícím informacím - neuvádějí kapacitu v Ah nebo v mAh, ale výkon v mWh.
To je rovněž zavádějící informace, protože mWh NENÍ jednotkou výkonu.
reagovat 19. 9. 2017 08:48:24 +21
Luděk Stehlík: Re: Jednotky
Máte pravdu. Už jsem výkon opravil na energii. Díky.
reagovat 19. 9. 2017 09:23:42 +64
Bob: VOLTCRAFT IPC-8
Dobrý den, prosím o radu profesionálů.
Co si myslíte o nabíječce VOLTCRAFT IPC-8 pro nabíjení NiZn baterií. Máte ji někdo doma? Cena se mi zdá dobrá na to co to umí? Ale je možné, že to jen hezky vypadá :)
Děkuji Bob
reagovat 25. 11. 2020 10:10:55 -4
Martin: Re: VOLTCRAFT IPC-8
Prosím i o názor na nabíječku SKYRC MC3000. Popř. porovnání. Jsem zde (i v oboru) nováčkem a na stole před sebou mám mnou uvedenou nabíječku s manuálem v AJ :o a 8ks ni-zn AA PKCELL 2500mWh víceméně na zkoušku.
Díky Martin
reagovat 2. 9. 2021 17:14:45
Luděk Stehlík: Re: Re: VOLTCRAFT IPC-8
Přeji dobrý den, danou nabíječku jsme netestovali. Ale český návod existuje, nabíječka se prodává běžně i u nás. Napište prodejci, on Vám určitě návod zašle. Jinak články Ni-Zn od PKCell jsme testovali. Jsou O.K. a deklarovanou kapacitu 1500 mAh opravdu mají.
reagovat 3. 9. 2021 08:41:48 -1
Petr: Odkaz v odstavci "Poznámka" už dnes vede jinam
Dobrý den, upozorňuji, že odkaz na firmu PowerGenix už vede na stránky firmy ZincFive, která podle Wikipedie firmu PowerGenix v roce 2016 koupila. A katalogové listy akumulátorů AA (AAA) se mi tam nepodařilo najít.
Zajímalo by mně jak je to ve skutečnosti s teplotou pro vybíjení. Někde (třeba zrovna tady) je uváděno od 0°C a jinde, třeba v návodu od Conrada, nebo v datovém listu pro akumulátory SubC ZincFive je uvedeno od -20°C. Nejsou všechny tyto akumulátory vyráběny jednou firmou (ZincFive) a neměly by tedy mít shodně udávané vybíjecí podmínky?
reagovat 18. 11. 2022 17:01:55 +1
Karolína Stehlíková: Re: Odkaz v odstavci "Poznámka" už dnes vede jinam
Přeji dobrý den,
odkazy stále fungují, jak jste uvedl firma PowerGenix je nyní ZincFive. Co se týká teplot vybíjení, vždy je hlavní řídit se technickou specifikací k tomu danému článku, co doporučuje sám výrobce dle jejich provedených testů.
Ověřovala jsem teploty vybíjení v aktuálních datasheetech a opravdu se nyní uvádí teloty vybíjení od -20°C. Vývoj jde stále dopředu a vlastnosti článků se stále vylepšují, případně se rozšiřuje oblast testování na základě požadavků.
Ale znovu se opakuji, vždy je nutné se řídit specifikacemi k danému typu článků od výrobce.
reagovat 19. 1. 2023 11:21:28 -4
Vlastislav: Re: Re: VOLTCRAFT IPC-8
Sky RC MC3000 mám doma a je to top nabíječka. Takže umí vše co si vzpomenete nicméně to předpokládá, že víte jak nabíjení funguje a tudíž si přizpůsobíte program podle sebe. Za mě bych raději jednodušší a levnější nabíječku než takovéhle kladivo. Navíc má jen 4 sloty.
reagovat 3. 1. 2023 22:29:44 -3
Břetislav: Náhrada za článkay AA sony stamina
Dobrý den. ve fotoaparátu jsem používal dva AAčlánky Sony stamina 2500. Primární články je výdrží nenahradí a nabíjecí baterie NiCd a NiMH, jsou téměř nepoužitelné.
reagovat 17. 1. 2023 19:25:48 -1
Břetislav: Re: Náhrada za článkay AA sony stamina
Ještě doplňuji. K fotoaparátu byly dodány a dlouhodobě používány nabíjecí akumulátory NH-AA-2DB. Existuje nějaká vhodná náhrada?
reagovat 18. 1. 2023 11:31:37 +3
Jiří Valerian: Cenově přijatelná solidní nabíječka, která umí i NiZn
Nabíjet NiZn akumulátory umí nabíječka ISDT C4 Air. Na Banggoodu tuto nabíječku mají aktuálně za cca 800 Kč včetně DPH i poštovného.
Podporované typy: NiMH, NiZn, LiLon, LiFe, LiHv
Podporované velikosti: AAA, AA,10440,10500,12500,13500,14500,14650,16650,17650,17670,18650,18700,20650,20700,21700,22650,26650,26700
Z Banggoodu se tato nabíječka dodává bez zdroje jen s nabíjecím kabelem USB2/USB-C, ale stačí k ní připojit nabíjecí zdroj s výstupem na konektor USB-C nebo USB2. Třeba zdroj, který používáte pro nabíjení mobilního telefonu.
Na Google Play lze stáhnout aplikaci ISD Link, kterou je možné z mobilního telefonu přes bluetooth sledovat proces nabíjení nebo manuálně nastavit nabíjecí proud.
I když je Banggood eshop z Číny tak DPH pro EU včetně ČR je zaplaceno při nákupu. Z Číny to posílají do ČR přes Belgii kde se to proclí v rámci EU a na území ČR to pak doručuje Česká pošta jako již v EU proclený balík, za který již nic dalšího neplatíte ani se nijak nemusíte starat o proclívání.
reagovat 15. 2. 2023 15:44:02 +2
Lukáš Hübner: Příliš rychlý pokles nabíjecího proudu
Dobrý den, nabíjím AAA NiZn baterie od firmy Ansmann nabíječkou SkyRC MC3000. Používám dobíjení 0,5C, tedy cca 0,25A. Problém je v tom, že fáze konstatního proudu u mě trvá maximálně pár minut a pak celkem rychle klesá a nabíjení se přeruší při dosažení 0,05A. Baterie se ale nenabije, protože nabíječka ukazuje dodání třeba jen 40 mAh. Pokud zkusím baterii v nabíječce vybít (0,2C), pak se nabíječka chová úplně stejně a vybíjecí proud rychle klesá a nabíječka ukáže, že z baterie dostala jen 50mAh. Vidíte to na problém v bateriích nebo v nabíječce?
reagovat 2. 1. 2024 17:51:46 -1
Alaska_CZ: Re: Příliš rychlý pokles nabíjecího proudu
Záleží také na nastavených mezích napětí, pokud je máte od 1,3V do 1,9V /konečné vybíjecí a nabíjecí napětí/, tak je evidentně po článku - ztráta kapacity buď nevhodným použitím nebo překročením hlavně dolní meze vybíjecího napětí. Stává se to často při použití akumulátoru v počtu dva a více v sérii a jejich vybíjením až do "konce". Nemají absolutně shodné parametry /kapacitu/ a u jednoho nebo více dojde k vybití pod dolní mez, v horším případě i přepólování. A to je pro jakýkoliv akumulátor jistá smrt...
reagovat 28. 3. 2024 11:22:09 +18
sido1: NIZn
Znamená to konec NICd a NiMH akumulátorům? Tolik baterii a nabíječek v tisíci korunách do koše?
reagovat 22. 8. 2011 00:53:05 -21