Napěťové nabíjení

Napěťové nabíjení se používá pro nabíjení lithiových akumulátorů. Princip je podobný jako u nabíjení olověných akumulátorů nebo otevřených NiCd akumulátorů. Jedná se o nabíjením konstantním proudem, dokud akumulátor nedosáhne předem stanoveného napětí a poté pokračuje nabíjení konstantním napětím a tím začne nabíjecí proud klesat. Často se setkáváme s označením „CCCV metoda — Jedná se o nabíjecí metodu napěťového nabíjení: nabíjením konstantní proudem, dokud akumulátor nedosáhne předem stanoveného napětí a poté nabíjení konstantním napětím. CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage).CCCV metoda“ (Constant Current followed by Constant Voltage) nebo nabíjení s charakteristikou „IU“. Ukončení nabíjení se provádí, pokud nabíjecí proud klesne na předem stanovenou hodnotu. Teplotní rozsahy pro toto nabíjení se pohybují od 0 °C do +50 °C. Opět platí, že každý výrobce udává různé teplotní rozsahy. Dalším důležitým údajem, kterým se akumulátory odlišují, je maximální povolený nabíjecí proud.

U VRLA (zkratka) — viz uzavřená ventilem regulovaná olověná akumulátorová baterieVRLA baterií se u této metody ještě setkáváme s teplotními kompenzacemi předem stanoveného konstantního napětí. Jako příklad třeba 12V baterie pro cyklický provoz má konečné nabíjecí napětí 14,4-15,0V při 20°C a teplotní kompenzační faktor je -30mV/°C. Takže nabíjení při 40°C by mělo být nastaveno na 13,8-14,4V. Proto třeba i v UPS (těch dražších) se setkáváme s termistorem u VRLA baterií, který slouží ke snímání teploty baterií. A protože kompenzace se nevztahuje na teplotu okolí, ale na teplotu baterie, je důležité, aby termistor nebo jiný snímač teploty byl co nejblíže baterii.


Diskuze ke stránce Napěťové nabíjení

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.