Baterie pro mobilní telefon

Na obrázku 7.11 je další schéma zapojení akumulátorů. Jako typický příklad je zde uvedena baterie pro mobilní telefon. Protože nabíjení se provádí přes mobilní telefon, nikoliv přímo do akumulátorové baterie, ubylo zde rozdělení na nabíjecí a vybíjecí kontakty, takže zde není ani dioda. Termistor NTC a termostat — Jedná se o vratnou tepelnou pojistku, která se používá jako bezpečnostní nebo řídící prvek.termostat mají stejné funkce jako v předešlém případě u zapojení baterií do radiostanic. Přibyl zde jeden vývod, na kterém je zapojen rezistor. Protože k nabíjení mobilního telefonu slouží jeden druh nabíječe, ale je dána možnost zakoupit si akumulátorové baterie o různých kapacitách, rezistor vlastně identifikuje typ baterie. Může mít dvě funkce. První funkcí je, že svou velikostí odporu určuje přesně daný systém a kapacitu akumulátoru a vše řídí elektronika telefonu, to v případě dokonalejších přístrojů, nebo zde odpor slouží jako dělič a určuje hodnotu nabíjecího proudu.

I když je zde popsáno, že se jedná o typické zapojení baterie do mobilního telefonu, setkáváme se s podobným zapojením s identifikačním odporem i u baterií do radiostanic, kde je možnost si z nabídky vybrat různé velikosti kapacity akumulátorů. Podobná schémata by byla i u baterií do akumulátorového nářadí, ať už se jedná o zapojení jen s termistorem nebo i s identifikačním odporem.

7.11.png
7.11.Schéma typického zapojení baterie do GSM telefonu

Diskuze ke stránce Baterie pro mobilní telefon

Ondra: 4 kontakty

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli 4. kontakty se používají vždy jako identifikace typu baterie. Nové telefony, který používají technologii NFC používají pro komunikaci právě 4 kontakt telefonu. Nevite jak to stím je? Popřípadě nemáte literaturu ze krréte by se dalo čerpat?

reagovat 2. 5. 2013  01:36:23 p# vote+ vote- report -25

Luděk Stehlík: Re: 4 kontakty

Přeji dobrý den, na této stránce se jedná o zapojení mezi baterií a GSM telefonem, nikoliv mezi telefonem a dalšími zařízeními. Na obrázku je zapojení, které se využívalo hlavně u NiMH baterií, kde bylo třeba rozeznat, zda má baterie kapacitu např. 600 mAh nebo 1200 mAh. V současné době, kdy většina telefonů používá Li-baterie, je zapojení většinou "třídrátové", tedy plus a mínus a teplotní čidlo.
NFC technologie nemají nic společného se zapojením baterie v mobilním telefonu. Jedná se o přenos dat induktivní vazbou na krátkou vzdálenost mezi telefonem a dalším zařízením, nikoliv o komunikaci s baterií.

reagovat 2. 5. 2013  14:01:22 p# vote+ vote- report +104

Vladimír Malý: Re: Re: 4 kontakty

Dobrý den, potřebuji v telefonu zapojit na místo vložené baterie velký externí akumulátor. Jedná se o 4-pin Li-ion baterii. Je možné, že má tato baterie výše uvedené schéma? Jakým způsobem je nutné připojit vodiče (+,-) aby si telefon myslel že je vše OK? Děkuji.

reagovat 16. 5. 2013  15:30:14 p# vote+ vote- report -15

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: 4 kontakty

Přeji dobrý den, výše uvedené schéma je spíše schéma pro NiMH baterii. U Li-Ion baterií je to podobné, bývá tam plus, mínus a termostat. Pokud je Váš akumulátor 4-pozicový, tak čtvrtá pozice je buď prázdná nebo se může jednat o datový kontakt pro rozpoznání baterie nebo pro indikaci stavu nabití. Záleží o jakého výrobce se jedná.
Váš problém se většinou řeší tak, že se zanechá bezpečnostní elektronika z původní baterie a místo lithiového článku se dá "plastová" náhrada (aby mechanicky odpovídala původní baterii) a kabely od plusu a mínusu se přivedou k nové baterii.

reagovat 21. 5. 2013  07:30:37 p# vote+ vote- report -15

djordje: Re: Re: 4 kontakty

Odpověd je trochu neúplna. Čtvrtý kontakt slouží na baterii jako vývod NFC antény, která je součástí baterie. Toto řešení používá u některých mobilů třeba firma Samsung. Anténa je pod vnějším plastovým obalem baterie a na straně k zadnímu krytu telefonu, aby bylo dosaženo co nejmenší vzdálenosti k anténě protějšku se kterým komunikuje a bez jakýchkoliv částí absorbujících elm. záření.

reagovat 18. 10. 2014  12:53:37 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: 4 kontakty

Přeji dobrý den, samozřejmě máte pravdu. U baterií Samsung nebo některých typů i-Podů a dalších chytrých telefonů je na jednom z kontaktů vývod z NFC antény, tak jak jsme uváděli hned v první reakci na tento dotaz. Ale tato "anténa" neslouží pro komunikaci mezi baterií a telefonem, ale pro komunikaci telefonu s dalšími zařízeními (s jiným telefonem, pro platby, identifikaci vstupu, atd.).
Existují i baterie, které mají NFC pro komunikaci mezi baterií a přístrojem (které mají zabránit vložení neoriginální baterie), ale v oblasti mobilních telefonů, jsem toto řešení ještě neviděl.

reagovat 20. 10. 2014  12:14:50 p# vote+ vote- report +25

michaela: telefon

dobry den, co mam delat kdyz sem si pustila do telefonu 48V pres jack? děkuji

reagovat 10. 9. 2017  00:04:36 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: telefon

Přeji dobrý den, 

nevím, zda Vám telefom ještě funguje, napište podrobnosti.

reagovat 18. 9. 2017  14:43:19 p# vote+ vote- report +18

Michaela: Re: Re: telefon

dobrý den, povedlo se nám pustit z mixažniho pultu do telefonu 48V pres jack. co stím telefonem muže být? nejde ani nabít ani zapnout. děkuji za info

reagovat 18. 9. 2017  18:00:36 p# vote+ vote- report +2

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: telefon

Přeji dobrý den, pokud již nejde zapnout, pravděpodobně došlo ke zničení minimálně vstupu na desce. Pokud se jedná o nějaký dražší telefon, doporučil bych ho odnést do servisu.

reagovat 19. 9. 2017  09:29:12 p# vote+ vote- report -10

Pavol: telefon

Dobrý deň.
Rád by som sa opýtal, či na trhu neexistujú nejaké ochranné elektronické obvody pre NiMH články, kde by sa dalo kontrolovať stav každého článku. Ak mám zdroj v sérii zapojených štyri NiMh články, stane sa že niektorý článok sa skôr vybije hoci zariadenie ešte funguje spoľahlivo, ale utrpí spomínaný NiMH článok, ktorý sa môže definitívne poškodiť. Takýto ochranný elektronický obvod by signalizoval "pozor konkrétny článok batérie je nebezpečne pod hladinou dovoleného napätia" Ďakujem.

reagovat 3. 12. 2017  20:39:10 p# vote+ vote- report +14

Luděk Stehlík: Re: telefon

Přeji dobrý den,
i pro NiMH baterie se používají ochranné obvody.
Více je napsáno v odkazu:
www.battex.info .
Trochu problém je, že tato elektronika je drahá a více se používá u baterií, které jsou určeny do extrémních podmínek nebo pro zařízení s vysokou spolehlivostí, jako jsou např. radiostanice. Cena elektroniky je většinou několikrát vyšší než samotná cena bateriového akumulátoru.
U klasického použití NiMH baterií se tato elektronika nevyplatí. Elektronika je dražší než cena bateriového packu.
Například u Li-Ionového akumulátoru existují standardní bezpečností elektroniky pro dané zapojení a požadované proudy. Ale pro NiMH akumulátory se dodávají jen IO, které se musí teprve zabudovat do elektroniky dané baterie.

reagovat 4. 12. 2017  18:34:10 p# vote+ vote- report +9

Dominik: baterie

Dobrý den, omylem se mi ulomil 4. kontakt u telefonu a od té chvíle nejde zapnout a ani nabít. Lze tuto vadu nějak opravit nebo je po telefonu?? Děkuji za odpověď

reagovat 11. 3. 2018  15:22:15 p# vote+ vote- report

Luděk Stehlík: Re: baterie

Přeji dobrý den, 

pokud se jen kontakt "omylem" ulomil, tak to neznamená, že celý telefon je na vyhození. Konektor je běžná součástka, kterou servisy telefonů vyměňují. Najděte si podle návodu k použití nebo na internetu nejbližší servis pro značku Vašeho telefonu a předpokládám, že Vám vyhoví. Nepředpokládám, že cena by překročila 1000,-Kč.

reagovat 13. 3. 2018  16:27:47 p# vote+ vote- report -7

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.