Metoda „ΔT/Δt“

Metoda „ΔT/Δt“ je sledování změny teploty v čase (dT/dt). K ukončení nabíjení dochází v momentě, kdy změna teploty je 0,5 – 1 °C za minutu. Opět se doporučuje nabíjecí proud o velikosti alespoň 0,3 It a teploty do 30 °C. Tato metoda je velice oblíbená. Metoda se stává nevhodnou při výpadku elektrické energie nebo při nabíjení nabitého a ještě teplého akumulátoru. Pokud takovýto akumulátor začněme znovu nabíjet, nabíječ čeká na další nárůst teploty. Typickým příkladem může být starší typ hands free sady v automobilu k nabíjení GSM telefonů. Akumulátorová baterie se nabije a zahřeje, my vyjmeme telefon na krátkou chvíli (odběhnutí do prodejny) a poté vložíme telefon zpět do nabíječky. Baterie se nabíjí tak dlouho, dokud nevzroste opět teplota.

5.7.png
Nabíjení NiCd akumulátorů – Metoda „ΔT/Δt“

Kombinací obou předcházejících metod se stává nabíječ docela inteligentní. Základem takového nabíječe bude princip ΔT/Δt a k tomu ještě zamezení nabíjení baterie, která má nízkou nebo naopak zvýšenou teplotu. Nabíječ bude čekat s nabíjením až do okamžiku, kdy se teplota akumulátorové baterie bude pohybovat například v hodnotách +5 až +35 °C.


Diskuze ke stránce Metoda „ΔT/Δt“

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.