NiCd a NiMH akumulátory jako náhrada za primární baterie

Někdy je za nedostatek NiCd a NiMH akumulátorů považováno jejich nižší jmenovité napětí (1,2 V na článek) ve srovnání s jmenovitým napětím běžných zinko-chloridových nebo alkalických burelových primárních článků (1,5 V na článek). Průměrné vybíjecí napětí všech těchto elektrochemických systémů je při nízkých proudových odběrech prakticky stejné, při větším proudovém zatížení je však průměrné vybíjecí napětí NiCd nebo NiMH akumulátorů větší. To je dobře patrné z křivek uvedených na obr. 6.4. Pro velmi velké proudové odběry jsou primární články nepoužitelné. Proto se u mnoha komerčních NiCd nebo NiMH akumulátorů setkáváme na etiketách s výrazem, že slouží jako náhrada za 1,5V články.

Problémy s nízkým napětím NiCd nebo NiMH mohou nastat tam, kde jednočlánková primární baterie je zaměněna jednočlánkovou NiCd nebo NiMH baterií, a to především u těch zařízení, kde napětí akumulátoru je příliš nízké pro funkci některých elektronických prvků, např. LCD displejů. V těchto případech je lépe použít jako zdroj běžných primárních baterií, popřípadě nabíjecí alkaliky (RAM baterií).

6.4.png
6.4. Srovnání vybíjecích charakteristik primárního a sekundárního článku

 


Diskuze ke stránce NiCd a NiMH akumulátory jako náhrada za primární baterie

TOMKO: Náhrada NiCd za NiMh

Potrebujem vymeniť NiCd akumulátor do BOSCH -GSR 12VSH2 vymeniť za NiMh akumulátor - môžem nabíjať NiMh akumulátor pôvodnou nabíjačkou, ktorá je pre nabíjanie pôvodných NiCd akumulátorov ? 

Ďakujem - Ján TOMKO / 0905 622 639 /

reagovat 18. 2. 2017  18:17:13 p# vote+ vote- report +36

Luděk Stehlík: Re: Náhrada NiCd za NiMh

Přeji dobrý den, u těchto baterií Bosch, je baterie opatřena teplotním čidlem, které řídí nabíjení. Předpokládám, že máte i nabíječku od firmy Bosch, která pracuje v automatickém režimu. Myslím si, že záměna je bezproblémová. Ale pro jistotu bych doporučil, podívat se na návod k použití, zda tam není poznámka, např. že slouží pouze k nabíjení NiCd akumulátorů.

reagovat 2. 3. 2017  12:40:09 p# vote+ vote- report +9

Jano: Schéma zapojenia

Prosím o radu, ako zapojit kontakt T na NiCd akumulátore Parkside 18V 1500 mAh po vymene článkov. Ide o typ PABS 18 A1-1 IAN 46462. Nevypína mi nabíjanie. Dopredu velmi pekne dakujem za radu. S pozdrav on Mikolaj

reagovat 3. 8. 2017  14:34:17 p# vote+ vote- report +8

Luděk Stehlík: Re: Schéma zapojenia

Přeji dobrý den, 

na T kontaktu bývá buď termistor nebo termostat.Při výměně článků doporučuji zanechat původní elektroniku.

reagovat 7. 8. 2017  15:47:38 p# vote+ vote- report +14

Jano: Re: Re: Schéma zapojenia

Prajem pekný deň z pod Vysokých Tatier a veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď! 

Problém je v tom, že pred demontážou bol z tejto svorky vyvedený len jeden vodič, ktorý bol zakliesnený medzi obalom( mínus pólmi) článkov a po rozobratí som nenašiel
nič, čo by slúžilo k odpojeniu nabíjacieho okruhu. V akumulátory sú len vývody z (-) a (+) pólu a holý vývodov zo svorky (T). Celá elektronika je v nabíjačke, ktorú som rozoberať nechcel. Nakoniec to však asi bude jediná možnosť. Schému zapojenia sa mi nepodarilo získať. Je to nabíjačka Parkside PABS 18 A1-2 IAN 46462 a akumulátor srovnakým označením NiCD 18 V 1,5 Ah - 27 Wh. Možno to niekto už repasoval a bude vedieť poradiť. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.

reagovat 7. 8. 2017  16:38:05 p# vote+ vote- report +8

Luděk Stehlík: Re: Re: Re: Schéma zapojenia

Přeji dobrý den,
podle mne tam máte termistor. Jeden kabel jde na (T) a druhý konec termistoru bude na mínusu nebo na obalu prvního článku (mínusu). Termistor nic odpíná, jen udává teplotu pro nabíječ.

reagovat 10. 8. 2017  11:48:33 p# vote+ vote- report +29

Jano: Re: Re: Re: Re: Schéma zapojenia

Veľmi pekne ďakujem. Je to presne tak a už mi to fachčí. Veľmi Ste mi pomohol. Prajem krásny deň a tiež chcem vyjadriť svoj obdiv k Vám, ľuďom, ktorí sú v tejto uponáhľanej dobe ochotní nezištne venovať svoj um a čas pre niekoho, koho ani nepoznajú.
S úctou k Vám Mikolaj

reagovat 10. 8. 2017  12:04:34 p# vote+ vote- report -6

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.