Záměna systémů NiCd, NiMH a Li-Ion

Uživatelé hermetických akumulátorů často požadují nebo sami provádějí ve svých zařízeních záměnu akumulátorů systémů NiCd, NiMH a Li-Ion. I když akumulátory mají odlišná jmenovitá napětí, záměna je možná, ale pouze v tom případě , že jimi používané zařízení (jak spotřebič, tak i nabíječ) tento postup umožňuje a že nově použitý zdroj ve všech parametrech (jako jsou např. rozsah pracovních teplot, polarita, povolené proudové odběry, vnitřní impedance zdroje apod.) dané aplikaci vyhovuje. Lithiové akumulátorové baterie nemohou být použity v těch spotřebičích, které neobsahují zařízení zamezující jejich vybití pod povolenou mez, pokud toto zařízení není přímo součástí baterie (např. u GSM telefonů, notebooků apod.). Problémy spojené s nabíjením a nutnost používat pouze adekvátní nabíječe a nabíjecí režimy pro jednotlivé elektrochemické systémy akumulátorů byly popsány v kapitole věnované nabíjení hermetických akumulátorů.

Je možno se setkat i s náhradami akumulátorů, které mají odlišné napětí. Abychom byli konkrétní, uvedeme příklady. Mobilní telefon Nokia 3110 (starší typy ještě NMT 450 a 550) měli originální baterii NiMH s napětím 6 V a jako Li-Ionová náhrada se dá použít akumulátor s napětím 7,2 V. Podobně se s tímto setkáváme i u notebooků, originál baterie měla systém NiMH s napětím 9,6 V a v provedení Li-Ion je adekvátní náhradou akumulátor s napětím 10,8 V. Celý systém hlídání nabíjení a vybíjení je přímo součástí akumulátorové baterie. Předpokladem samozřejmě je, že nabíječ (v těchto případech pouze adaptér ve funkci zdroje proudu), má dostatečně velké výstupní napětí, aby mohlo dojít k plnému nabití.


Diskuze ke stránce Záměna systémů NiCd, NiMH a Li-Ion

jan143 : výměna Nicd za Li-lon

Dobrý den,
můžu tedy si vyměnit staré články Nicd za Li-lon ? A je tomu potřeba, ještě upravit nabíječku ?
Děkuji za odpověď.

reagovat 30. 7. 2016  08:39:02 p# vote+ vote- report -28

Luděk Stehlík: Re: výměna Nicd za Li-lon

Přeji dobrý den,
záměna je možná za podmínek uvedených výše. Tzn. že Li-Ion baterie se musí doplnit bezpečnostní elektronikou, musí se použít články, které mají vhodné povolené vybíjecí proudy a musí se použít jiná nabíječka, která bude mít charakter nabíjení dle CCCV. A také by se baterie měla vybavit elektronikou pro hlídání konečného vybíjecího napětí.

reagovat 1. 8. 2016  11:44:19 p# vote+ vote- report -22

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.