Požadování co největší kapacity

Zapomíná se na to, že kapacita není jediný ukazatel, pomocí kterého jsou posuzovány vlastnosti akumulátoru. Z obrázku 6.1 je názorně vidět, že akumulátor rozměrů Cs s vyšší jmenovitou kapacitou 1800 mAh, má při zatížení proudem 9 A daleko nižší kapacitu, než akumulátor stejné velikosti, určený pro vysoké vybíjecí proudy, se jmenovitou kapacitou 1700 mAh. Při vybíjecích proudech 30 A nebo i větších, které jsou běžné v ručním nářadí nebo u modelářů, je tento rozdíl ještě mnohem větší. Akumulátor z výše uvedeného příkladu s vyšší kapacitou bývá cenově stejně drahý nebo někdy i levnější než akumulátor, určený pro velké vybíjecí proudy, což je způsobeno konstrukcí elektrod, ale pro uživatele, který potřebuje velký vybíjecí proud je vlastně přepočítáním na cenu dodaného výkonu daleko dražší.

6.1.png
6.1.Srovnání vybíjecích charakteristik u různých typů akumulátorů

Proto je nutné akumulátor vybírat nejenom podle velikosti jeho kapacity, ale hlavně s ohledem na jeho použití, ať už z hlediska vybíjecích a nabíjecích proudů, klimatické odolnosti, popřípadě typu nabíječe. Nabíječ může být konstruován pouze na NiCd nebo pouze na NiMH akumulátory a záměnou systému akumulátoru se může stát, že z docela inteligentního nabíječe se stává spolehlivý přístroj na ničení akumulátorů. Chybu pak většina uživatelů nehledá v nabíječi, ale v novém, zcela „nekvalitním“ akumulátoru. Dalším příkladem může být rychlonabíječ, který je hlídán časem. Pokud je nabíječ konstruován s nabíjecím proudem 1,2 A a nabíjecí proud vypne po jedné hodině nabíjení, je zvyšování kapacity akumulátoru zcela zbytečné, protože v ideálním případě stejně do akumulátoru dodá energii odpovídající maximálně kapacitě 1,2 Ah. Nic nepomůže tomu, že akumulátor bude mít jmenovitou kapacitu daleko větší, když nabíječ ho nabije maximálně na kapacitu 1,2 Ah.


Diskuze ke stránce Požadování co největší kapacity

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.