Základní charakteristiky

Hlavní přednosti hermetických NiMH akumulátorů

Ve srovnání s NiCd jsou hlavními přednostmi NiMH akumulátorů:

  • větší kapacita získaná z článku shodných rozměrů

  • menší zátěž pro životní prostředí (na rozdíl od NiCd akumulátorů ty metalhydridové neobsahují kadmium)

  • absence tzv. paměťového efektu

V porovnání s lithiovými akumulátory mají ty metalhydridové tyto výhody:

  • malý vnitřní odpor (který může být až 10× nižší)

  • v některých případech možnost použití společného nabíječe s NiCd akumulátory.

Nevýhody NiMH akumulátorů

NiMH akumulátory byly uvedeny na trh v relativně nedávné době, jejich užitné parametry jsou průběžně zlepšovány a je předpoklad, že některé jejich negativní vlastnosti budou v brzké době zlepšeny nebo zcela odstraněny. Vývoj NiMH akumulátorů jde neustále dopředu, a to co platilo před rokem již dnes nemusí být pravda. Samovybíjení — jev, při kterém článek nebo baterie ztrácí energii jiným způsobem než vybíjením do vnějšího obvodu Samovybíjení akumulátorů se dnes již velice blíží hodnotám odpovídajícím NiCd akumulátorům, v případě RTU baterie — Označení RTU vychází z anglického názvu Ready To Use - připraveno k použití. Jedná se o speciální řady NiMH akumulátorů s nizkým samovybíjením. Někde se v literatuře vyskytuje pojem přednabité NiMH akumulátory nebo anglický název LOW SELF DISCHARGE. RTU baterií již NiCd akumulátory překonaly, podobně se již setkáváme s NiMH akumulátory, které jsou schopny dát vybíjecí proud — elektrický proud dodávaný baterií během jejího vybíjenívybíjecí proud odpovídající několikanásobku jmenovité kapacity akumulátoru a ceny NiMH akumulátorů za poslední roky značně klesly. Oproti NiCd akumulátorům, lze u NiMH a Li-Ion akumulátorů říci, že se každoročně objevuje několik novinek nebo desítek novinek, ať už rozměrových typů akumulátorů, nebo se setkáváme s neustálým zvyšováním kapacity těchto akumulátorů a zlepšování jejich vlastností.

Použití

NiMH akumulátory našly uplatnění hlavně tam, kde byly dříve používány NiCd akumulátory s velkou měrnou energií, nebo co by alternativa NiCd akumulátorů, které by se daly dobíjet spolu s nimi ve stejném nabíječi, měly by vyšší kapacitu, ale neobsahovaly by kadmium. (Podrobně je použití NiMH akumulátorů rozepsáno v jednotlivých podkapitolách.)

Viz také


Diskuze ke stránce Základní charakteristiky

Světluška: Hezké vysvětlení

Dobrý den. 

Děkuji za srozumitelný popis.
Mám malý dotaz, jsou baterie iTec které mají zde www.pocitace-notebooky.cz dobrá volba?
Někdo je chválí a někdo zase moc ne, tak nevím. Líbí se mi cenou.

reagovat 21. 9. 2017  22:46:55 p# vote+ vote- report +15

Dana S.: akumulátorový vysavač

Dobrý den, 

ráda bych se zeptala na dobíjení akumulátorového vysavače. Rady výrobců se liší. U některých typů je uvedeno, že se má nabíjet až po úplném vybití, jinde je uvedeno, že se má stále dobíjet v dokovací stanici.
Baterie jsou uváděny NiMH 12 V nebo 14,4 V, s různou dobíjecí dobou , u některých typů 10 hod, u některých 16 hod. při stejné době chodu - 15 min. Co je lepší z hlediska hospodárnosti a doby životnosti? 

Děkuji moc za odpověď.

reagovat 15. 12. 2017  12:58:40 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: akumulátorový vysavač

Přeji dobrý den,
NiMH baterie pro akumulátorové vysavače jsou konstruovány tak, že mají být neustaále v dokovací stanici. Nabíjecí doba 10 nebo 16 hodim je minimální doba pro nabití baterie. Ale po této době se nabíjení baterie přepne do konzervačního nabíjení. Z hlediska životnosti je pro baterii dobré být neustále v dokovací stanici.
Dále pak z hlediska životnosti není dobré, aby se baterie vybíjela do úplného vybití. Ba naopsk. Více je o tomto popsáno v kapitole Pověry a mýty.

reagovat 15. 12. 2017  16:41:37 p# vote+ vote- report +13

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.