Rozdělení hermetických NiCd akumulátorů

Podle tvaru

Podle tvaru se hermetické akumulátory dělí na válcové, knoflíkové (diskové) a prizmatické (hranolové).

Podle technologie výroby a tvaru elektrod

Podle technologie výroby a tvaru elektrod je možné hermetické NiCd akumulátory dělit dle schématu uvedeného na obrázku 2.4.

2.4.png
2.4. Rozdělení hermetických NiCd akumulátorů podle technologie výroby a tvaru elektrod

Dále je možné ještě sintrované elektrody dělit podle toho, jak jsou vyrobeny, buď za použití: niklového prachu, niklové pěny, niklových vláken, apod.

Technologie využívající lisované desky je vhodná pouze pro akumulátory určené pro malé proudové zátěže. V současné době je pro výrobu hermetických akumulátorů využívána jen minimálně, většinou u knoflíkových akumulátorů. Sintrované elektrody připravené za použití niklového prachu jsou vhodné pro akumulátory určené pro extrémně velké proudové zátěže a pro akumulátory s vysokou spolehlivostí. Sintrované elektrody na bázi niklové pěny nebo niklových vláken se využívají v akumulátorech se zvýšenou kapacitou vztaženou na jednotku objemu či hmotnosti. Plastem pojené elektrody jsou nejčastěji součástí výrobně levných komerčních akumulátorů, akumulátorů určených jako záskokové zdroje pro případ výpadku síťového napájení a akumulátorů pracujících za zvýšených teplot. Kombinace sintrované kladné elektrody a plastem pojené záporné elektrody se nejčastěji vyskytuje u akumulátorů s vysokou měrnou kapacitou a s menšími požadavky na velikost vybíjecího proudu.

Viz též


Diskuze ke stránce Rozdělení hermetických NiCd akumulátorů

Jan Kozák: Změna baterií NiCd za Li-ion

Dobrý den, mám dotaz na změnu baterií u aku nářadí. Máme spoustu aku vrtaček od firmy Bosch a kolega přišel s tím, že budeme muset časem nákupem vyměnit celý arzenál(NiCd)nářadí za Li-ion. Lze sehnat Li-ion baterie na stávající(NiCd)nářadí? A tip na prodejce? Děkuji

reagovat 2. 10. 2012  09:18:43 p# vote+ vote- report -2

Luděk Stehlík: Re: Změna baterií NiCd za Li-ion

Přeji dobrý den, za některé NiCd baterie do nářadí Bosch existují náhrady v NiMH provedení, ale v provedení Li-Ion ne. Je to proto, že lithiové akumulátory mají odlišné nabíjení než niklové akumulátory. Takže by musela být i jiná nabíječka, ale tím by zase hrozilo nebezpečí, že by mohlo dojít k vložení baterie do nesprávné nabíječky. Proto nová nářadí mají jiné nabíječky, ale také jiné tvary baterií, aby k tomu dojít nemohlo.
U některých zařízení (notebook, mobilní telefon,..) je záměna možná. Více v kapitole: www.battex.info

reagovat 2. 10. 2012  10:06:23 p# vote+ vote- report +20

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.