Skladování hermetických NiCd akumulátorů

Hermetické NiCd akumulátory se doporučuje skladovat ve vybitém stavu v prostorách bez chemických vlivů a prudkých změn teploty a při relativní vzdušné vlhkosti 65 ± 20 %. Optimální teplota pro skladování je 5° až 25° C, povolené teploty pro skladování jsou –40° až +60°C (pokud výrobce nestanoví jinak). Na obrázcích je zobrazena ztráta kapacity nabitých akumulátorů při skladování za různých teplot a pro různé typy akumulátorů.

Pro tento jev se běžně používá termín samovybíjení — jev, při kterém článek nebo baterie ztrácí energii jiným způsobem než vybíjením do vnějšího obvodu samovybíjení. Je to proces, kdy nabitý akumulátor postupně ztrácí svůj náboj aniž by dodával proud do vnějšího zdroje. Ztráta náboje je značně závislá na teplotě a na typu akumulátoru. Při zvýšení teploty se výrazně zvětšuje i velikost samovybíjení. V průměru dosahují nejmenších hodnot samovybíjení hermetické akumulátory Li-Ion, největších hodnot pak akumulátory NiMH. Typický příklad tohoto jevu u NiCd akumulátorů pro všeobecné použití je na obr. 1.8 a pro NiCd akumulátory pro trvalé dobíjení a do zvýšených teplot je na obr. 1.9. Z těchto dvou obrázků lze odvodit, že samovybíjení nezávisí pouze na elektrochemickém systému, ale také pro jaký účel jsou vyrobeny, resp. jaké jsou použity elektrody, separátory a další rozhodující součásti pro výrobu zdrojů.

1.8.png
1.8 Samovybíjení u NiCd akumulátorů pro všeobecné použití
1.9.png
1.9 Samovybíjení u NiCd akumulátorů pro trvalé dobíjení a do zvýšených teplot

Viz také


Diskuze ke stránce Skladování hermetických NiCd akumulátorů

Pawel: Tak jak je to?

Že by to u odborníků bylo jako u právníků (kolik právníků, tolik právních názorů)?
Toto radí jiní odborníci (Mrgapixel):  

" NiCd/NiMH akumulátory se doporučuje skladovat plně nabité a každého cca čtvrt roku je nechat úplně vybít a opětovně nabít.
Li-ion akumulátory naproti tomu nemusí být při dlouhodobém skladování naplno nabité, ale neměly by být ani úplně vybité."
A já jsem z toho jelen...

reagovat 6. 12. 2013  22:54:04 p# vote+ vote- report +19

Luděk Stehlík: Re: Tak jak je to?

Přeji dobrý den, tak z toho jsem jelen i já.
NiCd akumulátory se doporučuje skladovat ve vybitém stavu. A bez problémů mohou ležet klidně 5 let.
NiMH akumulátory se musí skladovat v nabitém stavu a každých 6 měsíců je dobít 50-ti % kapacity. Ani u jednoho typu se nemusí provádět vybití, pokud máte automatickou nabíječku.
Li-Ion baterie se doporučuje skladovat v nabitém stavu, protože součástí 99% baterií je i bezpečnostní elektronika, která neustále baterii vybíjí a mohlo by se stát, že by se vybila pod hodnotu nastavenou v bezpečnostní elektronice a pak by již baterie nešla nabít běžnou nabíječkou, ale musela by se baterie otevřít a elektroniku "obejít".

reagovat 9. 12. 2013  09:26:34 p# vote+ vote- report +14

Milan: náhlá smrt

Dobrý den, nevím zda je to ještě aktuální ale stalo se mi, že jsem nechal nový, asi měsíc starý Samsung S3 vybít až "do mrtva"(Lion baterie) a následně nebylo možné baterii dobít a musel jsem pořídit novou. Shodou okolností jsem v té době narazil na článek o jákemsi řídícím obvodu, který pokud se baterie dostane pod nějakou úroveň nabití vyhodnocuje baterii jako "mrtvou"...nejsem odborník a je to dlouho, takže pravděpodobně plácám kraviny, ale můžete mi prosím, pokud je téma stále aktivní, poradit zda jde baterie nějakým způsobem oživit?

reagovat 18. 12. 2015  18:49:20 p# vote+ vote- report +13

Luděk Stehlík: Re: náhlá smrt

Přeji dobrý den, hodně se o tomto problému píše v kapitole používání Li-Ion baterií (www.battex.info) a v kapitole skladování Li-Ion baterií (www.battex.info).
Jedná se o typický jev, pokud baterii vybijete ze 100% a ještě následně necháte ležet (skladovat) několik dní a ještě v přístroji, může se stát, že bezpečnostní elektronika již nedovolí nabíjení, protože napětí akumulátoru klesne pod 2,5 - 2,7 V, což bývá nastavovaná spodní mez elektroniky.
Obejít se to sice dá, ale neměl bych to doporučovat. Musí se obejít ta bezpečnostní elektronika tak, že se musí nabít samostatně ten Li-Ion článek uvnitř baterie. Tedy napětí 4,2 (+/-0,05)V, z laboratorního zdroje nebo z nabíječe pro Li-Ion články, přiložit rovnou na kontakty akumulátoru. Ale nesmí to být nabíjecí adaptér pro nabíjení mobilů, ten má 5V. Jakmile napětí článku vzroste ke 3V, již by zase měla elektronika sepnout a umožnit nabíjení již standardním způsobem. Pokud se jedná o baterii do mobilu, bývá problém, že se musí poškodit ochranná fólie baterie, jinak se ke kontaktům článku nedostanete.

reagovat 23. 12. 2015  11:46:54 p# vote+ vote- report +20

Přidat komentář

U příspěvků, prosíme, udržte jejich obsah v rámci dobrých mravů a platných zákonů Ćeské republiky, pište k tématu, nevkládejte spam a nepoužívejte hrubé výrazivo.

HTML v příspěvcích není povoleno, ale případné hypertextové adresy se automaticky zobrazí jako odkazy.

Za obsah diskuzního příspěvku zodpovídá jeho autor. BATTEX, spol.s r.o. si vyhrazuje právo příspěvky moderovat.